Menu
książki / książki dla dzieci

Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele

Wiem, wiem, że zainteresował Was tytuł tego wpisu. Mnie też na pewno by zwabił. Cieszę się, że mam Waszą uwagę, bo mam dziś do pokazania absolutnie genialną książkę – „Bardzo niesamowitą medycynę”, której podtytuł brzmi właśnie „Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele”. I właśnie o tym jest ta pozycja.

Ale zanim o książce, to może najpierw o autorze – Adamie Kayu. Kim jest Adam Kay? To były lekarz. Obecnie komik i scenarzysta, który zasłynął z punktowania bolączek brytyjskiej służby zdrowia. W Polsce znany jest już z głośnych książek „Będzie bolało” i „Świąteczny dyżur”. Na pewno kojarzycie również jego książkę dla dzieciaków pt. „Twoja anatomia”, która okazała się wielkim hitem.

„Twoja anatomia” przedstawiała nasz organizm od niesamowicie interesującej, nieznanej nam dotąd strony (no bo kto szuka odpowiedzi na takie pytania jak np.: czy jedzenie kóz z nosa jest bezpieczne albo jakie paskudztwa żyją w naszych rzęsach?). Z kolei nowy tytuł – „Bardzo niesamowita medycyna” pokazuje nam historię medycyny w niezwykle wciągającej formie. Pewnie pomyślicie sobie: „bla, bla, bla… co za nudy!”A gdybym Wam powiedziała, że ta książka pokazuje, jak działali lekarze, którzy nie mieli pojęcia, w jaki sposób funkcjonuje ludzki organizm? Zaczyna si robić ciekawie, prawda?

Może najpierw przeczytajcie fragment opisu wydawniczego:

Przeczytaj tę książkę, jeśli ciekawi cię, dlaczego starożytni Egipcjanie uważali, że mózg to bezużyteczny glut, który można wyrzucić do kosza, dlaczego niegdyś nauczyciele zachęcali uczniów do palenia papierosów, dlaczego fryzjerzy ucinali swoim klientom kończyny albo dlaczego można było kiedyś nieźle zarobić na puszczaniu bąków (niestety ta oferta nie jest już aktualna).

Teraz już na pewno rozumiecie, dlaczego dzieciaki nie będą chciały oderwać się od tej lektury!

Stwierdzenie, że „Bardzo niesamowita medycyna” to książka opisująca historię rozwoju medycyny od starożytności do dziś to niesamowite uproszczenie i niedopowiedzenie. A mówiąc, że ten tytuł pozwoli nam lepiej zrozumieć działanie naszego organizmu, to jakby nic nie powiedzieć.

Co prawda znajdziemy tu informacje o różnych wierzeniach, gusłach, badaniach, eksperymentach, ale dowiemy się o nich przy okazji świetnie się bawiąc. I nie, nie jest to żadna kokieteria z mojej strony.

Całość została ułożona tematycznie. Znajdziemy tu rozdziały o: mózgu, układzie krwionośnym, chorobach zakaźnych, żołądku i jelitach, skórze, płucach, chirurgii, rozmnażaniu, wątrobie i nerkach, kościach, oczach, uszach i genetyce. Już nawet same tytuły rozdziałów zachęcają do tego, aby przypadkiem ich nie pominąć. Kilka przykładów? Proszę bardzo:

  • Rozdział o ssących krew pijawkach i dymiących tyłkach (czyli UKŁAD KRWIONOŚNY)
  • Rozdział, w którym palce u stóp odpadają, a włosy myje się zmielonymi myszami (czyli SKÓRA)
  • Rozdział, w którym żaby noszą majtki, a noworodki zarabiają całkiem niezły hajs (czyli ROZMNAŻANIE
  • Rozdział, w którym ekscytujemy się pysznym, ciepłym moczem (czyli WĄTROBA I NERKI)

I jak? Przekonałam?

Rozdziały ubarwione zostały zabawnymi i ciekawymi informacjami z życia znanych postaci (od Arystotelesa po Marię Curie- Skłodowską). Poznajemy pięć faktów i jedno kłamstwo z życia tych osób i mamy za zadanie zweryfikować, która z tych – często wręcz niewiarygodnych – informacji jest nieprawdziwa. 

Dla kogo jest ten tytuł? Raczej nie podam Wam konkretnej grupy odbiorców. Widzę po naszej rodzinie, że trafia do każdego. I do mojego dziesięciolatka, który ostatnio przeżywa kryzys czytelniczy i nie chce sięgać po nowe tytuły (w tym przypadku sam sięga, czyta, przegląda, wraca do poszczególnych rozdziałów) i do mnie (matki, która uwielbia czytać medyczne ciekawostki i zaczytuje się w twórczości Thorwalda).

Mimo że historia medycyny zdecydowanie nie jest łatwym tematem, to tę książkę czyta się jednym tchem – przy okazji co chwilę chichocząc. Olbrzymim plusem jest to, że tego tytułu nie trzeba czytać od deski do deski. Możemy wybierać sobie poszczególne ciekawostki. W przypadku moich dzieci bardzo się to sprawdza. Na pewno istotne są też zabawne ilustracje w formie historyjek i komiksów, które zostaną w Waszych głowach na dłużej.

Gdyby takie książki można było kupić te 20-25 lat temu, to być może pisałabym teraz ten wpis jako lekarz specjalista. 😉 Niesamowita dawka wiedzy podana w bardzo zabawny sposób.

Bardzo, bardzo polecam!

Do kupienia tutaj – Bardzo niesamowita medycyna

A tu zostawiam Wam fragment – link do fragmentu


Współpraca reklamowa z wydawnictwem Insignis

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź