Menu
książki / książki dla dorosłych / książki dla dzieci

Cudowny sposób na budowanie więzi z dzieckiem, czyli jak opowiadać historie dzieciom

Jak myślicie, w jaki sposób możemy przekazać dzieciom wiedzę o świecie, uczyć ich wartości, przygotować na trudności, z którymi się spotkają? Tak, można rozmową, ale rozmowy nie zawsze działają. Tak, można wspólnie czytając książki, ale nie wszystkie dzieci lubią gdy im się czyta. A gdyby tak połączyć czytanie z rozmową?

Opowiadanie historii to umiejętność, która pomaga nam bez moralizowania uczyć dzieci stawiać czoła wyzwaniom, zbliża nas do siebie. To sposób na okazywanie im uwagi, budowania więzi, zaufania i bliskości. To też narzędzie które dostarcza wiele radości. I dzieciom, i dorosłym.

Gdy dziecko mówi: „Opowiedz mi jakąś historię”, nie chce wcale bajki. Domaga się naszej uwagi.

Dzieci, którym opowiada się historie, są bardziej empatyczne, lepiej radzą sobie z emocjami, rozumieją otaczający ich świat. Uczymy się rozumieć świat poprzez różnego rodzaju opowieści, a dzięki umiejętności opowiadania ich możemy kształtować świat wartości naszych dzieci.

A co z osobami, które nie potrafią opowiadać? Albo inaczej – wydaje im się, że nie potrafią opowiadać? Otóż jest dla nich ratunek. Chciałabym Wam przedstawić nowy, niesamowity tytuł – „Jak opowiadać historie dzieciom”. Silke Rose West i Joseph Sarosy – nauczyciele wczesnoszkolni z wieloma godzinami doświadczenia w opowiadaniu historii – stworzyli książkę, w której prezentują kluczowe elementy storytellingu. Ich metoda jest zaskakująco prosta, a opiera się na bardzo intuicyjnej technice. Dzięki niej każdy z nas może zamienić się w eksperta gawędziarstwa, tworzącego w wyjątkowo łatwy sposób oryginalne historie.

Jak już wspominałam na początku, opowiadanie historii może niezwykle wzbogacać życie dzieci, wzmacniać relacje. A autorzy „Jak opowiadać historie dzieciom” dają nam proste narzędzia, które obudzą w nas umiejętności, o których istnieniu nie wiedzieliśmy. Na ponad 160 stronach znajdziemy klucz do tego, w jaki sposób nasze codzienne doświadczenia zamienać w magiczne przygody, wciągające małych słuchaczy.

Znajdziecie tu porady dotyczące tego, jak wprowadzić zwyczaj opowiadania historii, kiedy i jak zacząć, jak pozostać sobą w tym procesie, jakie możemy stosować sztuczki, poznacie fakty naukowe na temat tworzenia opowiadań. Ale to nie wszystko. Autorzy przygotowali tu też małe ściągi, które są swego rodzaju bazą do tworzenia kolejnych historii. W książce znajdziecie takie trzy bazowe rozdziały: opowieści, które uspokajają, opowieści, które uczą oraz opowieści dla całej rodziny. Bardzo podoba mi się również forma książki, która jest niezwykle przejrzysta i czytelna.

Nie zliczę, ile razy pytaliście mnie, jak zachęcić dzieci do czytania książek albo chociaż do słuchania, gdy chcemy im czytać. Zawsze wtedy odpowiadałam – zacznijcie opowiadać. Dzieci zdecydowanie wolą, gdy przedstawiacie im jakąś historię swoimi słowami. Gdy nie czuliście się pewnie w opowiadaniu, polecałam posiłkowanie się książkami obrazkowymi i po prostu opowiadanie tego, co widzicie na ilustracjach. „Jak opowiadać historie dzieciom” idzie zdecydowanie dalej i pokazuje, w jaki sposób można tworzyć naprawdę ciekawe dla dzieci historie, od których nie będą uciekać.

„Jak opowiadać historie dzieciom” to obowiązkowy tytuł dla wszsytkich tych, którzy chcieliby mieć dobry kontakt z dziećmi, budować z nimi porozumienie. To książka dla rodziców, dziadków, nauczycieli i opiekunów. To lektura poamgająca nam odblokować historie, które nosimy już w sobie – tylko czekają na opowiedzenie.

Do kupienia tutaj – Jak opowiadać historie dzieciom

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź