Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce malucha #28

Tak dawno nie było książek na blogu, że aż mi wstyd. A one piętrzą się i piętrzą w oczekiwaniu na pokazanie się na blogu. Mam nadzieję, że przed Dniem Dziecka uda mi się poakzać Wam wszystkie nasze nowości. Poza dzisiejszym, pojawią się pewnie jeszcze trzy wpisy (dwa z nowościami dla przedszkolaka i jeden z nowościami dla starszaka). Przypominam również, że wszystkie książki, które do nas przychodzą, a nie pojawiły się jeszcze na blogu, staram się pokazywać na instastories. Warto więc dodać sobie matkawariatkapl do obserwowanych.

No to ruszamy.

seria książek obrazkowych Nie ma jak w domu i Nasze miasteczko

To najświeższe obrazkowe nowości od Babaryby. Z tej serii powinniście już kojarzyć już np. „Statki, łodzie motorówki” czy „Jedziemy na wycieczkę”. Teraz poojawiły się „Nie ma jak w domu” oraz „Nasze miasteczko”. Wszystkie książki z tej serii to niezwykłe picturebooki, w których każda rozkładówka wypełniona jest mnóstwem szczegółów. Możemy je oglądać i opowiadać o nich na wiele różnych sposobów i przez wiele długich godzin. To idealna opcja dla dzieci, które nie lubią, gdy im się czyta. Tego typu książki obrazkowe zazawyczaj zachęcają je do zatrzymania się na chwilę i posłuchania.

Do kupienia tutaj – Nie ma jak w domu

Do kupienia tutaj – Nasze miasteczko

ksiazki dla dzieci001ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci002ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci003ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci004ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci005ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci006ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci007ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci008ksiazki dla malucha by .

książeczki o Puciu dla najmłodszych

Pucia nie muszę Wam przedstawiać. Niedawno na rynku pojawiły się książeczki o Puciu dla najmłodszych maluchów. Bardzo się cieszę, że powstały te książki. Często pisaliście mi, że Wasze małe dzieci nie lubią Pucia. I mój Witek, jak był młodszy, to również nie chciał nawet patrzeć na Pucia. A spowodowane to było tym, że ta pierwsza część Pucia, przeznaczona jest dla maluchów, które uczą się mówić, jest zbyt bogato ilustrowana. Za dużo się tam dzieje. Dziecko nie wie, na czym skupić wzrok, męczy się i ucieka od książki. Przyznaję, że ja sama nie wiedziałam, na co najpierw mam patrzeć się gubiłam. W przypadku tych dwóch nowych tytułów maluchy już na pewno nie będą miały takiego problemu. Ilustracji jest mało, pokazane są na białym tle, przekaz jest jasny. W „Zabawach gestem i dźwiękiem” znajdziemy proste wyrażenia dźwiękonaśladowcze oraz gesty, które są znane takim maluchom. Natomiast w „Co robi Pucio?” maluch poznaje proste rzeczowniki i czasowniki, które towarzyszą mu podczas każdego dnia.

Do kupienia tutaj – Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem

Do kupienia tutaj – Co robi Pucio?

ksiazki dla dzieci009ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci010ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci011ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci012ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci013ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci014ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci015ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci016ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci017ksiazki dla malucha by .

Gili, gili. Słówka z ostatniej chwili

Jak już jesteśmy przy wyrażeniach dźwiękonaśladowczych, to chciałabym pokazać kolejną cudowną rzecz. Jakoś pomijana jest ta ksiązka i nigdzie nie trafiłam na jej recenzję, a dla maluchów jest naprawdę świetna. Niektórzy być może rozpoznali od razu, że ilustracje do tej pozycji stworzył Benjamin Chaud – tak, tak, ten sam, który ilustrował Lalo, Babo i Bintę. „Gili, gili, słówka z ostatniej chwili” adresowana jest do podobnej grupy wiekowej, ale jest jeszcze prostsza. Na każdej stronie znajdziemy tu niepowiązane ze sobą ilustracje. Każda jednak opowiada jakąś historię, którą śmiało możemy rozwinąć, czytając dziecku. Każda z tych historii wiąże się również z jakimś wyrażeniem dźwiękonaśladowczym. Naprawdę bardzo polecam dla maluchów.

Do kupienia tutaj – Gili, gili, słówka z ostatniej chwiliksiazki dla dzieci018ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci019ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci020ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci021ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci022ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci023ksiazki dla malucha by .

Moja książeczka dźwiękowa. Pojazdy

Książka może nie najpiękniejsza, ale za to jedna z Witka ukochanych. Prosta treść, ilustracje raczej z tych nie najwyższych lotów, ale za to dźwięki, które znajdują się na bocznym panelu książki, naprawdę zasługują na pochwałę. To rzeczywiste dźwięki, jakie wydawane są przez pojazdy. Poza tym nic nie trzeszczy, nie skrzypi, dźwięki jest naprawdę dobry. Książkę kupiliśmy jakoś ponad miesiąc temu w Lidlu. Były jeszcze inne z tej serii – jakaś farma, jakieś zwierzęta. Może jeszcze je znajdziecie w Lidlach.

ksiazki dla dzieci024ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci025ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci026ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci027ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci028ksiazki dla malucha by .

seria Pierwsza książeczka

A to już najnowsza seria Wydawnictwa Wilga dla najmłodszych maluchów. Myślę, że świetnie sprawdzi się już w przypadku półrocznych maluchów. Są to już dzieciaki, które trochę poleżą na brzuchu, zainteresują się książeczką, a nie potrzebują już tylko obrazków kontrastowych. Co prawda ta seria jest bardzo kontrastowa, ale do każdego tytułu zostały dodane po jednymn czy dwóch dodatkowych kolorach. „W drodze” i „Zabawa w minki” mają po jednym kolorze (czerowny i żółty), a „Plusk, plusk!” i „A kuku!” po dwa kolory (czerwony i niebieski oraz żółty i zielony). W książeczkach znajduje się wiele wyrażeń dźwiękonaśladowczych, okienka, zagadki i sformułowania aktywizujące maluszka, a w „Zabawach w minki” znajdziemy nawet lusterko. Bardzo fajna seria!

Do kupienia tutaj – Plusk, plusk!

Do kupienia tutaj – Zabawa w minki

Do kupienia tutaj – W drodze

Do kupienia tutaj – A kuku!ksiazki dla dzieci029ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci030ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci031ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci032ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci033ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci034ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci035ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci036ksiazki dla malucha by .

Webp.net-gifmaker-68 by . ksiazki dla dzieci043ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci044ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci045ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci046ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci047ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci048ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci049ksiazki dla malucha by .

Jano i Wito w mieście

no i docieramy do najlepszej książki dla maluchów tego sezonu. Hitu nad hitami! Dopracowanego w każdym detalu. No dobra, chyba nie powinnam recenzować swoich książek. 😉 Ale serio, uważam, że najnowsza część „Jano i Wito w mieście” jest świetna i nie ma do czego się przyczepić. Tym razem chłopcy wybierają się z tatą do miasta. W pewnym momencie wiatr porywa im bilety (element sensoryczny – do macania) na autobus. Razem z dzieckiem wyruszamy w podróż po mieście w posuzkiwaniu biletów. Całość, jak zwykle, naszpikowana jest wyrażeniami dźwiekonaśladowczymi. Na każdej stronie znajduje się ten sam schemat z powtórzeniami, które również genialnie wspierają rozwój mowy. O cudowne ilustracje w stonowanej kolorystyce i na białym tle (żeby dzieci nie uciekały od książki jak od Pucia) zadbał Przemek Liput. Za co wielka mu chwała. Książka jest oczywiście całokartonowa, ma zakrąglone rogi i naprawdę ciężko jest ją unicestwić.

Do kupienia tutaj – Jano i Wito w mieścieksiazki dla dzieci050ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci051ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci052ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci053ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci054ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci055ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci056ksiazki dla malucha by .

seria Mój mały świat

To również seria od Wilgi, ale dla nieco starszych maluchów niż ta poprzednia. Tę polecam dla dzieci od około roczku. W każdej książeczce zostały wycięte otwory, które maluchy uwielbiają. Każda zachęca dziecko do innej aktywności – do poszukiwania jajka, naśladowania odgłosów czy poznawania kolorów. Myślę, że maluchom się spodoba.

Do kupienia tutaj – Muu. Historia hałaśliwej farmy

Do kupienia tutaj – Brum. Książka o kolorach na kółkach

Do kupienia tutaj – Wrrr. Książka pełna hałasów

Do kupienia tutaj – Jajo. Wielkanocne poszukiwaniaksiazki dla dzieci057ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci058ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci059ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci060ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci061ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci062ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci063ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci064ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci065ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci066ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci067ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci068ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci069ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci070ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci071ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci072ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci073ksiazki dla malucha by .

seria Maluch poznaje świat

To również Wilga, ale dla jeszcze starszych. Takich co najmniej 1,5-rocznych dzieciaków. Mały nosorożec Adaś jest takim typowym 2-/3-latkiem. Zadaje mnóstwo pytań, jest uparty, czy wykazuje się nieco pokrętną logiką charaktersytyczną dla dzieci w tym wieku. Książeczki, które bawią (również rodziców) i uczą. Są też świetnym punktem wyjsciowym do rzomów z dzieckiem na temat różnych jego zachowań.

Do kupienia tutaj – Dlaczego?

Do kupienia tutaj – Więcej!

Do kupienia tutaj – Nie!

Do kupienia tutaj – Już!ksiazki dla dzieci075ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci076ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci077ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci078ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci079ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci080ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci081ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci082ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci083ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci084ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci085ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci086ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci087ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci088ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci089ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci090ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci091ksiazki dla malucha by .

seria o cudach natury

To również seria Wilgi, ale dla jeszcze starszych dzieci. Myślę, że już dwulatkowie mogą nią być oczarowani. Tak smao jako rodzice. W serii znajdziemy opowieść o księżycu, drzewie i pszczole. Częśc o księżycu opowiada o tym, co się dzieje nocą na różnych kontynentach, jak zachowują się zwierzęta, co wtedy robią. Część o drzewie pokazuje, jak zmienia się życie w lesie na przestrzeni roku – w czasie kolejnych pór roku. Natomiast część o pszczole uświadamia, jak ważnym dla naszej natury jest to jedno, małe stworzonko. Każda z tych części zawiera w sobie dziurkę, która zmienia się z każdą kolejną stroną. Wierszowany, piękny tekst Patricii Hegarty sprawia, że cała seria nabiera jeszcze większej magii.

Do kupienia tutaj – Księżyc. Noc dookoła świata

Do kupienia tutaj – Drzewo. Każda pora roku ma w sobie piękno

Do kupienia tutaj – Pszczoła. Maleńki cud natury

ksiazki dla dzieci092ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci093ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci094ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci095ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci096ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci097ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci098ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci099ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci100ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci101ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci102ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci103ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci104ksiazki dla malucha by .

Nie bój się, misiu!

Bardzo ładnie ilustrowana historia o mocy przyjaźni, o tym, że strach ma wielkie oczy i o pozorach – że nie zawsze wszystko jest takie, jak nam się wydaje. Naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce. I dla malucha, i dla przedszkolaka.

Do kupienia tutaj – Nie bój się, misiu!ksiazki dla dzieci105ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci106ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci107ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci108ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci109ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci110ksiazki dla malucha by .

Czerwona piłeczka

Dawno temu, kiedy na świecie nie było jeszcze ludzi, do pewnej kozy potoczyła sie mała, czerwona piłeczka. I właśnie z tą małą, czerwoną piłeczką możemy wybrać się w podróż po świecie zwierząt, które żyją ze sobą w zgodzie i harmonii. Ciekawa rzecz dla najmłodszych Poza tym twarda oprawza, zaokręglone rogi, przyjemne ilustracje i nazwisko autora (Przemek Wechterowicz) powinny zachęcić Was do zakupu. 🙂

Do kupienia tutaj – Czerwona piłeczkaksiazki dla dzieci111ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci112ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci113ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci114ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci115ksiazki dla malucha by . ksiazki dla dzieci116ksiazki dla malucha by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

3 komentarze

 • Marta
  29 lipca 2019 at 11:28

  Super blog. Przeczytałam wszystkie Twoje propozycje dla malucha od początku tworzenia bloga i oczywiście mam sporą listę książek do kupienia 🙂
  Mam dwa pytania: którą publikację w stylu „Moje pierwsze 100 słów” oraz którą serię książek z typu 3 najbardziej polecasz ?

  Odpowiedz
 • Marta
  15 lipca 2019 at 15:46

  Witam
  Już jakiś czas temu natknęłam się na Twój blog, ale dopiero dziś udało mi się przeczytać wszystkie wpisy dotyczące książek dla maluchów, czego skutkiem oczywiście jest ogromna lista publikacji do kupienia 😉
  Mam jednak dwa pytania. Czy z perspektywy czasu możesz polecić jakiś jeden konkretny słownik z cyklu 100 pierwszych słów? Które książki z rodzaju 3D najbardziej się u Was sprawdziły?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
  PS.
  Blog jest na prawdę super

  Odpowiedz
 • Ola
  21 maja 2019 at 00:00

  Dziękuje za propozycje książek – te oraz wszystkie inne :)) Przydają się w tworzeniu biblioteczki dla małego czytelnika.

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź