Menu
książki / książki dla dzieci

Jak wychować młodych matematyków, naukowców i inżynierów?

To że potrzebujemy coraz więcej umysłów ścisłych lub po prostu odnajdujących się w skomputeryzowanym środowisku, nie jest żadną tajemnicą. Dzieciaki już od najmłodszych lat zachęcane są do programowania, kodowania. A pomoce, które im w tym pomagają są coraz ciekawsze i wcale nie trzeba ich namawiać do korzystania z nich.

Niedawno nakładem wydawnictwa Wilga ukazała się świetna seria naukowych książek aktywnościowych – „Młody matematyk. Notatnik”, „Młody naukowiec. Notatnik”, „Młody inżynier notatnik”.  To seria dzięki której dzieciaki mogą poznać różne dziedziny nauki, eksperymentować, doświadczać, rozwiązywać zadania, czy też dowiedzieć się, jak myślą i pracują matematycy, naukowcy czy inżynierowie.  

Byłam ciekawa, która część spodoba się moim dzieciom najbardziej. Okazało się, że podobają im się wszystkie tak samo. W każdej z nich znaleźli zadania, które przypadły im do gustu. Co ciekawe – każdy z nich wybrał inne.

Każda książka z tej serii przedstawia mnóstwo ponmysłów na zabawę, która zawiera elementy edukacji i wiedzy. Wszystkie trzy są świetnym spobem na rozbudzenie lub rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi. Przedstawiają niesztampowe spojrzenie na naukowe tematy i rozwijają kreatywność.

A teraz zajrzyjmy do każdego osobno.

Młody matematyk. Notatnik

Do czego używamy algorytm dijkstry? Jaka jest największa liczba? Czym jest teselacja? Jak obliczyć potencjał dla istnienia życia na innej planecie? Ilu ludzi będzie na świecie w 2035r.? Jak zmierzyć czas? Jak szybki może być internet? Tak, na te wszystkie pytania może dać Wam odpowiedziedzi MATEMATYKA.

Dzięki książce „Młody matematyk. Notatnik” dzieciaki poznają niezwykle interesujący świat matematyki. To świetna pozycja dla młodych miłośników zadań matematycznych, ale nie tylko. Myślę, że może ona również zachęcić do matematyki te dzieci, które jeszcze nie trafiły na nikogo, kto obudziłby w nich miłość do królowej nauk.

Dzieciaki znajdą tu mnóstwo zadań, liczbowych łamigłówek i zagadek do rozwiązania, jak również krok po kroku stworzyć własne matematyczne projekty. Znajdą tu instrukcje do wykonania m.in. sztuczek magicznych, pięknych spirali, zaprojektowania własnej mapy, przygotowania pętli nieskończoności, odkryją niekończące się wzory.

Możecie zamówić ją tutaj – Młody matematyk. Notatnik

Młody naukowiec. Notatnik

Dzięki książce „Młody naukowiec. Notatnik” dzieciaki dowiedzą się, jak naukowcy rozwiązują problemy i jak myślą. Poznają zwierzęta, odkryją tajemnice świata roślin i zwierząt, skonstruują przyrządy naukowe i wykonają mnóstwo fascynujących zadań.

W notatniku będą mogły zapisać wszystkie swoje przemyślenia, obserwacje i pomysły. Znajdą tu również mnóstwo zadań do rozwiązania i zagadek, jak również instrukcje, dzięki którym w prosty sposób stworzą własne naukowe eksperymenty i projekty.

Stworzą m.in. mapę migracji zwierząt na całym świecie, poznają odkrycia słynnych naukowców, zaprojektują pojazd z użyciem supermocnych nanorurek, zrobią minifilm, dowiedzą się, jak szukać gwiazd, planet czy meteorów na nocnym niebie, jak pobrać odciski palców, czy też jak zamaskować węża, by ukryć go w lesie deszczowym.

Możecie zamówić ją tutaj – Młody naukowiec. Notatnik

Młody inżynier. Notatnik

Dzięki książce „Młody inżynier. Notatnik” dzieciaki dowiedzą się, jak inżynierowie rozwiązują problemy i jak w jaki sposób myślą. W notatniku aż roi się od kreatywnych, inżynieryjnych wyzwań. Dzięki nim dzieci samodzielnie zaprojektują stacje kosmiczne, mosty, zaprogramują roboty, skonstuują maszyny i wykonają wiele innych, mega ciekawych zadań.

Mali inżynierowie dowiedzą się z tej książki, jak w praktyce wygląda praca prawdziwego inżyniera, znajdą wiele zadań i zagadek do rozwiązania oraz instrukcje, dzięki którym w prosty sposób zaprojektują własne wynalazki i projekty.

„Młody inżynier. Notatnik” przekazuje wiedzę o inżynierii za pomocą twórczej zabawy, zadań plastycznych i innych niezwykłych aktywności. Ta książka pomoże dzieciom rozwinąć zainteresowania projektowaniem i konstruowaniem. Dzieciaki dowiedzą się z niej m.in., jak nauczyć się projektować w 3D, zaprojektować maszynę do sprzątania kosmicznych śmieci, opracować ubrania high-tech, które ochronią podrózników w lasach deszczowych, czy jak zaprogramować robota do tworzenia tortów.

Możecie zamówić ją tutaj – Młody inżynier. Notatnik

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź