Menu
książki / książki dla dorosłych

Przepis na żonę doskonałą

Od dnia ślubu młoda małżonka powinna podporządkować swoje życie potencjalnemu i upragnionemu poczęciu oraz macierzyństwu. W przeciwnym przypadku nie przysługuje jej prawo do korzystania z bycia żoną.

Emma Frances Angell Drake, Co młoda żona wiedzieć powinna, 1902

Jestem ciekawa Waszej reakcji na ten cytat. Pochodzi on z książki Co młoda żona wiedzieć powinna, wydanej w 1902 roku i napisanej przez… kobietę! W książce Przepis na żonę doskonałą, którą chciałabym Wam dzisiaj pokazać znajdziecie więcej takich smaczków. Praktycznie każdy rozdział rozpoczyna się cytatem dotyczącym porad na temat tego, jak być dobrą żoną. Większość pochodzi z książek wydanych w Stanach Zjednoczonych, w pierwszej połowie XX wieku.

Przepis na żonę doskonałą to historia dwóch kobiet. Alice Hale żyje w naszych czasach. Poznajemy ją, gdy porzuca karierę reklamową i przeprowadza się z mężem na przedmieścia Nowego Jorku. Planuje skupić się na rozwoju kariery pisarskiej. Problem jednak w tym, że wena wciąż nie przychodzi. Poza tym Alice nie może się przyzwyczaić do samotności w dużym, pustym domu. Do czasu, gdy znajduje starą książkę kucharską schowaną w piwnicy.

Okazuje się, że książka należała do poprzedniej właścicielki – Nellie – i zawiera przepisy jej matki. Rozdziały opisujące życie Nellie i Alice przeplatają się. Nellie Murdoch żyje w latach 50. Wkrótce Alice odkrywa coraz więcej szczegółów z jej życia. Przekonuje się, że na pozór spokojne żyjąca pani domu skrywała wiele tajemnic. Gdy Alice poznaje druga twarz męża Nellie, zaczyna to mieć również wpływ na jej życie.

Nie oczekuj, że mąż uszczęśliwi ciebie, jeśli jesteś po prostu bierna. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby uszczęśliwić jego, a sama znajdziesz szczęście.

Blanche Ebbut, Czego żonom nie wolno, 1913

Przepis na żonę doskonałą po mistrzowsku łączy życie dwóch kobiet żyjących w odstępie sześćdziesięciu lat, które nie chcą paść ofiarą patriarchatu. Choć wydaje się, że jest to zwykła powieść, akcja trzyma w napięciu. Szczególnie część dotycząca Nellie utrzymana jest w nieco mroczniejszym klimacie.

I choć możecie się wściekać na cytaty z poradników dla kobiet sprzed lat, choć zachowanie Alice może się Wam wydawać nieracjonalne, choć zakończenie na pewno Was zaskoczy, to myślę, że ten tytuł jest ważną lekcją feminizmu.

(…) najtrudniejsze pytanie, które każdy z nas powinien sobie zadać w życiu brzmi: Kim jestem? Idealnie byłoby, gdybyśmy odpowiedzieli na nie sami, ale możesz być pewna, że inni będą chcieli zrobić to za ciebie – i na to im nie pozwól.

Karma Brown, Przempis na żonę doskonałą, 2021

Dawno żadnej książki nie czytało mi się tak dobrze.

Od wydawnictwa Akapit Press dostałam 20% zniżki na książkę. Kod: wiola20. Działa do 15 maja. Tak tylko podpowiem, że zakupy powyżej 90 zł mają darmową wysyłkę.

Przepis na żonę doskonałą możecie kupić tutaj – Przepis na żonę doskonałą

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź