Menu
książki / książki dla dzieci / Rzeczy

Wierszyki, które bawią, uczą, koją i pogłębiają więź

Dziś przychodzę do Was z genialną polecajką – serią książeczek, dzięki którym każdy moment staje się wyjątkową przygodą, która jednocześnie jest wspaniałą lekcją i okazją do tworzenia silnych więzi z dzieckiem. Dzięki tym tytułom dzieciaki mogą zadbać o poprawną wymowę, rozwijać swoje słownictwo oraz doskonalić zdolności komunikacyjne. A nauka odbywa się w sposób najlepszy z możliwych – poprzez zabawę. Naprawdę świetną zabawę. Jednak według mnie najważniejszą cechą tych książek jest to, że pomagają budować relacje. Wspólne czytanie staje się nie tylko aktywnością, ale także momentem bliskości i wzajemnego zrozumienia.

Mowa o serii wierszyków napisanej przez Kasię Huzar-Czub, zilustrowanej przez Joannę Bartosik, a wydanej przez wydawnictwo Natuli. Natuli na pewno nie muszę Wam przedstawiać. Od lat z ogromnym wyczuciem wspierają rodziców i dzieci w ich codzienności.

W serii znajdziecie 4 tytuły:

  • Wierszyki paluszkowe
  • Wierszyki na dobranoc
  • Wierszyki bliskościowe
  • Wierszyki logopedyczne

Zbiór wierszyków to nie tylko zbiór słów, ale także wspaniałe zaproszenie do wspólnej zabawy i bliskiego kontaktu z rodzicem. Wiersze są jednocześnie proste i zabawne, dzięki czemu przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. A kolorowe, niezwykle żywe ilustracje zdecydowanie przyciągają wzrok i zachęcają do czytania kolejnych utworów.

Większość wierszyków jest bardzo wesoła, ale są również takie, które pozwolą dzieciom się wyciszyć i mogą być inspiracją do rozmów o tym, co naprawdę ważne – skupieniu się na tym, co jest tu i teraz, poczuciu wdzięczności itp.

Dla kogo jest ta seria? Myślę, że sprawdzi się w przypadku naprawdę szerokiego zakresu wiekowego. Wierszyki możemy zacząć czytać już niemowlętom. Gdy dzieci nieco podrosną, wierszyki staną się świetną inspiracją wielu zabaw. Dla dzieciaków w wieku przedszkolnym będą super pomocą logopedyczną. Z kolei starsze dzieci mogą uczyć się z nich czytać.

Wierszyki paluszkowe

„Wierszyki paluszkowe” to absolutnie cudowna rzecz dla małych odkrywców i ich opiekunów. Czytanie prostych, rytmicznych wierszyków inspiruje do wspólnego czytania i interakcji. Każdy wierszyk nawiązuje do innego zwierzątka i poprzez krótkie instrukcje zachęca do zabawy paluszkami.

Zając, ślimak, pajączki, pingwiny, żółw, szczurki, surykatki, wąż, a nawet myszoskoczek to tylko kilka zwierzątek, z którymi mogą bawić się dzieci i ćwiczyć ekspresję rączek. Jednak to nie tylko zabawy i wygłupy sprawiają, że te wierszyki są wyjątkowe. One także zapraszają do bliskiego i radosnego kontaktu rodzica z dzieckiem o każdej porze dnia. A także są świetną pomocą, gdy nie wiemy, w co albo jak się bawić z dzieckiem.

Wierszyki na dobranoc

Ten tytuł z kolei pełen jest czułości i uspokajających słów, które tworzą idealne tło do czytania przed snem. Są tu też pokazane aktywności, które świetnie się sprawdzą jako wyciszacz. Aby w pełni zagłębić się w wieczorny nastrój, książka podpowiada konkretne działania.

Każdy wiersz jest opatrzony sugestią, jak jeszcze bardziej wczuć się w opowiadane historie. To kierowanie uwagi na piękno małych rzeczy – od głaskania się z zamkniętymi oczami po słuchanie bicia własnego serca. To stworzenie niesamowitego zrozumienia, jakie może istnieć między rodzicem a dzieckiem podczas tej spokojnej chwili – namiot z koca, buziak czy wspólne, spokojne oddychanie. To momenty, które pozwalają dziecku poczuć się bezpiecznie i pięknie zakończyć dzień.

„Wierszyki na dobranoc” pomogą rodzicom w tworzeniu magicznego wieczornego rytuału, który nie tylko usypia dzieci, ale również wzbogaca ich doświadczenia o chwile bliskości i intymności. To czas, w którym można się w pełni oddać obecności drugiej osoby i skupić się na wspólnych doświadczeniach pełnych ciepła i miłości.

Wierszyki bliskościowe

„Wierszyki bliskościowe” to kolejny tytuł, który otwiera drzwi do niezwykłego świata między rodzicem a dzieckiem, ale w nieco inny sposób. Z tymi wierszykami możemy się razem wygłupiać, przytulać, łaskotać, wykonywać różne ćwiczenia.

Każda rozkładówka jest jak małe spotkanie z przyjacielem – zwierzątkiem, które jest bohaterem wierszyka. Przy każdym zwierzątku znajdziemy instrukcje skłaniające do naśladowania ich, co stwarza nie tylko okazję do śmiechu, ale także tworzy niesamowitą więź między czytającym a słuchającym.

Przytulaśny orangutan, rozczochrane sowy, wiszący do góry nogami nietoperz, kolczasty jeż – każdy wierszyk przynosi nową przygodę i nowy sposób na interakcję. Każda strona to zaproszenie do działania i wspólnego odkrywania, jak cudownie może być razem.

Wierszyki logopedyczne

„Wierszyki logopedyczne” to niezwykle twórcza i bardzo pomocna propozycja dla dzieci, które potrzebują wsparcia w rozwijaniu umiejętności poprawnej wymowy. Ten tytuł nie tylko źródło zabawy, ale również nieocenione narzędzie dla rodziców i specjalistów.

Melodyjne, proste rymowanki nie tylko przyciągną uwagę dzieciaków ale także angażują do wykonywania ćwiczeń logopedyczne. Warzywno-owocowe postacie są zarówno bohaterami wierszyków, jak i również kompanami w nauce. Każdy z nich ma swój wyjątkowy sposób na radzenie sobie z wyzwaniami językowymi. Kapusta i sałata uczą dzieciaki głoski „S”, Barbarę Rabarbar pomaga im opanować „R”, a z ziemniak to świetny trener od głoski „Ź”.

Ta książka, tak jak i poprzednie, nie tylko rozwija umiejętności mowy, ale także kreuje silne więzi między rodzicami a dziećmi, oparte na wspólnej zabawie i wsparciu.

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź