Menu
książki / książki dla dzieci

Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe

Jakiś czas temu pisałam Wam o książce „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi”. Była to męska odpowiedź na dosyć mocny trend książkowy wspierający dziewczynki. Pojawiało się bowiem wówczas mnóstwo pozycji o tym, że dziewczynki mogą wszystko, mają siłę, latają wysoko itp. A o chłopcach jakby zapomniano.

Ben Brooks, młody (obecnie 27-letni!), brytyjski autor stworzył więc wtedy pozycję, która chłopcom dodawała pewności siebie, motywowała do działania i nie porzucania swoich marzeń. Ten tytuł okazał się strzałem w dziesiątkę nie tylko w naszym domu, ale i na całym świecie.

A właśnie dziś swoją premierę mają „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe. 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność”. Po światowym sukcesie poprzedniego tytułu, tym razem Ben Brooks chce dodać skrzydeł i chłopcom, i dziewczynkom. Pokazać im, że każdy z nas jest wyjątkowy i że warto realizować nasze cele.

Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe012ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe015ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe014ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe013ksiazki dla dzieci by .

W „Opowieściach dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” znajdziecie ponad 100 mini biografii i historii inspirujących ludzi – tych sławnych, i tych mniej znanych. Każdy z nich na swój sposób przełamał jakiś schemat i wytyczył sobie nową ścieżkę. Nieugięcie wprowadzał w życie swoje pomysły i idee – nawet jeżeli spotykał się z trudnościami czy niezrozumieniem społecznym.

To pozycja, która w doskonały sposób pokazuje dziecku, że nie musi być takie jak wszyscy, nie musi lubić tego, co lubią inni. Jest wyjątkowe i ta wyjątkowość jest jego skarbem, i to ją powinno w sobie pielęgnować.

Musisz sam powiedzieć światu, kim jesteś, zanim świat narzuci ci, kim masz być.

Chris Colfer

W książce zostały przedstawione historie i chłopców i dziewczynek, i mężczyzn i kobiet. Ale to nie znaczy, że pojawiają się tu jakieś podziały płciowe. Wręcz przeciwnie. Ten tytuł świetnie rozprawia się z przypisywaniem zawodów do konkretnej płci. Znajdziemy tu wiele takich historii. Na przykład o Jamie Chawick (urodzonej w 1998 r.!), która w 2015 r. wygrała brytyjskie wyścigi GT Championship, a następnego dnia założyła mundurek szkolny i poszła na lekcje. O Sally Ride, która została pierwszą Amerykanką w kosmosie. O Rondzie Rousey, która była najmłodszą w historii kobietą judoką na igrzyskach olimpijskich, pierwszą Amerykanką, która zdobyła medal olimpijski w judo i pierwszą kobietą biorącą udział w zawodach MMA Ultimate Fighting Championship. Ale też o Chrisie Colferze, któremu nie pozwolono w liceum zaśpiewać piosenki „Defying Gravity” (ponieważ jest ona śpiewana przez kobiety) i popchnęło go to walki o swoje marzenia – w serialu „Glee” stworzono postać Kurta Hummela wzorowaną na historii Chrisa. Czy też o Ericu Underwoodzie – czarnoskórym chłopcu, który stał się gwiazdą Baletu Królewskiego w Londynie.

Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe017ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe018ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe004ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe003ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe005ksiazki dla dzieci by .

Nie brakuje tu tez historii osób, które pomimo różnego rodzaju niepełnosprawności ruchowych, nie porzuciły swoich marzeń. Możemy przeczytać np. o Sophie Pascoe, której amputowano nogę w wieku dwóch lat po wypadku z kosiarką, ale nie przeszkodziło jej to w tym, aby w wieku 15 lat zdobyć trzy złote medale i srebro w igrzyskach paraolimpijskich. Albo o Jessice Cox, która urodziła się bez rąk. Jessica zawsze marzyła o lataniu i nie dała sobie wmówić, że brak w czymś może ją ograniczać. Nauczyła się pilotować samolot za pomocą stóp. W „Opowieściach dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” nie zabrakło również polskiego akcentu – dzieciaki mogą przeczytać o odwadze Witolda Pileckiego i Ireny Sendlerowej.

Przede wszystkim nauczcie się pewności siebie. Wasze niezwykłe umiejętności będą tym, co odróżni was od reszty!

Jessica Cox

Nam kazano równać do innych i się nie wychylać. Dzięki takim książkom jak „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” nasze dzieci popchną nasz świat ku lepszemu.

Do kupienia tutaj – Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe
Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe001ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe007ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe008ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe009ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe010ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe011ksiazki dla dzieci by . Opowiesci dla dzieci, ktore chca byc wyjatkowe002ksiazki dla dzieci by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź