Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce przedszkolaka #53

Bez zbędych wstępów. Wiecie, o co chodzi. Nastawcie się, że będzie grubo.

Jano i Wito. Grosz na szczęście

Kolejna część serii Jano i Wito uczą mówić, która skupia się na nauce trudnych głosek. Tym razem chłopcy uczą wymowy głoski SZ, więc przyda się wszystkim sepleniącym przedszkolakom. Poza tym to fajna historia nawiązująca do adaptacji w przedszkolu. Wito pierwszy raz idzie do przedszkola. Trochę się denerwuje, a trochę cieszy – nowe miejsce, nowa pani, nowi koledzy. Co z tego wyniknie? I jaką w tym wszystkim rolę odegra grosz znaleziony na chodniku?

Wszystkie słowa z SZ w tekście zostały zastąpione małymi obrazkami, dzięki czemu dziecko może czytać książkę razem z rodzicem, przy okazji ćwicząc wymowę trudnych wyrazów. Na końcu znajdziecie wyszukiwankę z kłopotliwymi wyrazami oraz kilka słów ode mnie, jak ćwiczyć i wywoływać głoskę SZ.

Do kupienia tutaj – Jano i Wito. Grosz na szczęście

Rózia i jej wartości

Pamietacie Rózię? Już Wam o niej pisałam. Wcześniej poznawaliśmy z nią emocje. Tym razem dziewczynka zabiera dzieci w świat wartości, które przedstawione są jako bardzo ważne drogowskazy. W tej części Rózia odkryje akceptację, odwagę, wytrwałość i życzliwość. Każdy rozdział traktuje o innej wartości i każdą z nich Rózia odkrywa w praktyce, na swoim przykładzie. Przepiękna (dosłownie – spójrzcie na te ilustracje) rzecz. Bardzo, bardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Rózia i jej wartości

Poznajemy nasze ciało

Kolejna część serii Dlaczego? Kiedy? Jak? Wiem, że ją uwielbiacie. Tym razem dzieciaki dzięki ciekawym treściom, szczegółowym ilustracjom i przemyślanym okienkom mogą dowiedzieć się, skąd pochodzimy, jak rośniemy, jak rozwijaliśmy się w brzuchu mamy, jak działają nasze zmysły, jak wyglądają kości, skąd się bierze ból itp. Widzę, że w tej chwili ten tytuł jest wyprzedany, ale warto polować. Na stronie wydawnictwa można zapisać się na powiadomienia.

Do kupienia tutaj – Poznajemy nasze ciało

Odkrywamy dinozaury

I kolejna z serii. Tym razem dla fanów dinozaurów. Ta na szczęście jest dostępna. Dowiecie się z niej, czym właściwie są dinozaury, kiedy żyły, jak wyglądały, dlaczego wymarły, czym się różniły, poznacie też kilka ciekowstek, o których nie miałam pojęcia – np. dlaczego w muzeach nie są wystawiane prawidziwe skamieliny.

Do kupienia tutaj – Odkrywamy dinozaury

Złodziej kolorów

Przepiękna histoira o emocjach przedstawiona w bardzo nieoczywisty sposób. Pewnego dnia do przepięknego ogrodu tysiąca barw przybywa szary człowiek, który kolejno odbiera kolory roślinom i zwierzętom. Uwielbiamn takie historie. Bardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Złodziej kolorów

Miasto psów

Prawdziwa gratka dla wszystkich małych wielbicieli psów. Książka zaprasza nas do miasta psów. Znajdziemy tu psią szkołę, muzeum, a nawet fort. W mieście psów wiele się dzieje (pojawiają się nawet kosmici) – możemy to obserwować na niezywkle szczegółowych bogatych ilustracjach Nikoli Kucharskiej, w które można wpatrywać się godzinami.

Do kupienia tutaj – Miasto psów

Tatusiu, czy dziesięć to dużo

Piękna opowieść o miłości i relacji taty i synka – tutaj dwóch wilków (małego i dużego). Maluch zadaje tacie przeróżne pytania dotyczące świata. Tata na wszystkie odpowiada niejednoznacznie, tłumacząc, że swiat jest pełen zależności, nie jest czarno-biały. Jest jednak jedno pytanie, na które wilk odpowiada zdecydowanie, bez żadnych ale – o miłość do syna. Naprawdę cudowna historia z ilustracjami Emilii Dziubak, ale jakoś te ilustracje mi nie pasują. To znaczy do książki pasują bardzo, ale zazwyczaj Emilia zachwyca, a mam wrażenie, że tutaj nie zachwyca.

Do kupienia tutaj – Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Co się kryje w kwiatku?

Niesamowicie ciekawa książka o tym, jak działają kwiaty – dlaczego pachną, jak rosną, co się w nich krje, z jakimi zwierzętami się lubią. Cudowna lekcja biologii przepięknie zilustrowana.

Do kupienia tutaj – Co się kryje w kwiatku?

Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach

Najnowsza część kultowej już serii Genichiro Yagyu. Mieliśmy chyba wszystkie i wszystkie uwielbialiśmy. Tym razem pan Genichiro razem z Makoto Yamadą wyjaśniają, jak opatrywać drobne rany: skaleczenia, zadrapania, użądlenia, poparzenia czy przytrzaśnięte palce. Tłumaczą też, jak poradzić sobie z czkawką (ciekawe sposoby) czy guzami. A to wszystko w niezwykle przyjaznej, humorystycznej formie.

Do kupienia tutaj – Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach

Nie całkiem narwal

Piękna, ciepła historia i jednorożcu, który rodzi się w oceanie, wśród narwali. To historia o tolerancji i akceptacji, o tym, jak być jednorożcem wśród narwali i narwalem wśród jednorożców. Takich historii nigdy za wiele.

Do kupienia tutaj – Nie całkiem narwal

Dzień rozbiórkowy na placu budowy

Tej sarii na pewno nie muszę Wam przedstawiać. Wierszowane historie maszyn budowalnych z placu budowy pokochały już na pewno tysiące dzieciaków. Tym razem na placu budowy odbywa się rozbiórka. Ale rozbiórka to nie tylko demolka. To też fajna okazja do edukowaniu o naszej planecie i segregacji odpadów.

Do kupienia tutaj – Dzień rozbiórkowy na placu budowy

Elementarz. Moje pierwsze czytanki

Zastanawiałam się, czy dać ten tytuł do tego wpisu, czy do tego dla starszaków, gdzie pokazuje książki dla dzieci w wieku 7+, ale uznałam, że już przedszkolaki podejmują pierwsze próby czytania i te elementarz może być dla nich bardzo pomocny. Ze strony wydawcy:

Pierwszy etap zawiera teksty tworzone zgodnie z zasadą „Jak się pisze, tak się czyta”, czyli używamy tylko podstawowych liter alfabetu, są one wprowadzane stopniowo od najprostszych do tych trudniejszych jak „ą”, „ę” czy „ź”, „ś”. W dymkach umieszczone zostały dodatkowo podpowiedzi, jak wybrane wyrazy sylabizować i literować.

Drugi etap zawiera teksty tworzone zgodnie z zasadą „Tak się pisze, a tak się czyta”. Pojawiają się wszystkie litery alfabetu, dwuznaki, a także upodobnienia i udźwięcznienia, które sprawiają liczne trudności początkującemu czytelnikowi, ponieważ wyrazy je zawierające inaczej się pisze, a inaczej czyta.

W „Elementarzu” znalazło się prawie 100 ciekawych czytanek, którym towarzyszą zabawne ilustracje. Dzięki tej książce nauka czytania może stać się naprawdę dobrą zabawą!

Do kupienia tutaj – Elementarz. Moje pierwsze czytanki

seria Sowie opowieści

Mam nadzieję, że postaci Erica-Emmanuela Schmitta nie muszę Wam przedstawiać. Nie wiem jednak, czy znacie jako autora ksiażek dla dzieci. Właśnie w Polsce pojawiły się dwa tytuły nowej serii dla maluchów. Przewodnikiem serii jest sowa Minerwa, symbol mądrości, zachęca ona młodych odbiorców do stawiania ważnych pytań i samodzielnego myślenia. Pierwsza część traktuje o odwadze, a druga o wolności.

Do kupienia tutaj – O kotku, który bał się wszystkiego

Do kupienia tutaj – Wyspa wolności

Głosuję! Wybieram!

Książka poruszająca bardzo ważny temat głosowania i dokonywania wyborów, nie tylkow w kontekście politycznym. Pokazuje dzieciom, że każdego dnia dokonujemy róznego rodzaju wyborów (trampolina czy basen, jabłka czy pomarańcze), co wiąże się z różnymi konsekwencjami. Autor wyjaśnia, że na podobnej zasadzie działa nasze głosowanie na ludzi, którzy będą nami rządzić. Ważna i obywatelsko potrzebna pozycja.

Do kupienia tutaj – Głosuję! Wybieram!

Superrobak

Nowa książka Julii Donaldson. Cieszę się, że tak wiele jej tytułów zostaje przetłumaczonych na język polski. Gdy moje dzieci były młodsze, musieliśmy czytać je po angielsku. Tytułowy superrobak to prawdziwy super bohater, który ratuje z oprecji różnych swoich zwierzęcych przyjaciół. Pewnego dnia jednak superrobak zostaje porwany. Jak to się skończy? Nie będę zdradzać, ale przypomnę tylko, że to Julia Donaldson, a więc jakość sama w sobie.

Do kupienia tutaj – Superrobak

Opowiem ci mamo, co robi moje ciało

Tę serię też już na pewno znacie. Tym razem pojawił się tytuł dotyczący ciała. MiłŻa i Staś codziennie dowiadują sie o sobie czegoś nowego, poznają swoje zmysły, przekonują się, jak działają mięśnie, płuca, krew. A to wszystko w bardzo fajnej, zabawowej formie.

Do kupienia tutaj – Opowiem ci mamo, co robi moje ciało

W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada

Książka napisana przez mamę dla swojej córki, która bała się burzy. A z doświadczenia wiem, że takie książki pisane z sercem są najlepsze i najbardziej trafiają do dzieci. Poza tym, czym jest burza, z tego tytułu dowiecie się, dlaczego pada deszcz, jak powstają pioruny, tęcza, skąd wiadomo jaka będzie pogoda, a nawet poznacie historię kaloszy.

Do kupienia tutaj – W deszczu

Zaczarowana Rybka

Książka o sztuce i jej wpływie na dzieci. Pewnego dnia złota rybka znajdująca się na obrazie w muzeum. ucieka z niego i wraz z karasiami z muzealnej fontanny wybierają się w podróż. Wciągająca historia i piękne ilustracje, przypominające mi nieco styl Erica Carle’a.

Do kupienia tutaj – Zaczarowana Rybka

Listy do Feliksa. Na tropie świąt

Tego sympatycznego zająca też już na pewno znacie. Mimo że do świąt jeszcze trochę czasu, to już teraz zaopatrzcie się w ten tytuł, bo przed świętami pewnie nie będzie. W tej części przeniesiemy się razem z Feliksem do Chin, Brazylii, Japonii, Jordanii, Izraela i Finlandii i dowiemy się, jak w tych krajach mieszkańcy przygotowują się na powitanie Nowego Roku. Baaardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Listy do Feliksa. Na tropie świąt

Arka Noego

Znana wszystkim historia arki Noego w interpretacji Wilkoniów (Józefa – ojca i Piotra – syna). Barwna i ciepła opowieść, która na pewno przypadnie Wam do gustu.

Do kupienia tutaj – Arka Noego

Cześć Longer

Zacytuję tutaj opis ze strony wydawcy, ponieważ jest on kwintesencją tego, o czymjest ta książka i bardzo mnie do niej przekonał: „Nasz bohater z uważnością przygląda się każdej poznanej postaci, a przede wszystkim samemu sobie. Podążając jego tropem, dziecko odkrywa własną wyjątkowość. Uczy się rozpoznawać i wyrażać emocje wzmacniając przy tym poczucie własnej wartości.Dlaczego pies przesiadujący w bramie wygląda groźnie? Czy gołębie patrzą z góry nawet jeśli stoją na ziemi? Czy deszczowa pogoda może zmienić perspektywę na bardziej słoneczną?Odpowiedzi kryją się między kartkami, słowami i kolorami. Można też poszukać ich w sobie”.

Do kupienia tutaj – Cześć Longer

Drużyna pani Miłki

Kasdepke o wartościach. Pani Miłka zachodzi w ciążę i przy okazji zachodzi w głowę, czy zdąży porozmawiać z przedszkolakami o takich wartościach jak: uczciwość, szacunek, odwaga, współczucie. Wpada na pomysł stworzenia drużyny piłkarskiej – przecież sport uczu wartości. Problem tylko w tym, że wszyscy chcą grać w ataku, nikt nie chce stać na bramce czy grać w obronie. Wiele cennych wskazówek dla dzieci i dorosłych.

Do kupienia tutaj – Drużyna pani Miłki

Zgadnij w minutę. 1051 łamigłówek

Jaka to jest śweitna rzecz na różnego rodzaju podróże (i nie tylko)! Różnego rodzaju labirynty, porównywania, zagadki, układanki, wyszukiwanki, łączenie w pary. A wszystko bardzo zgrabnie ogarnięte graficznie.

Do kupienia tutaj – Zgadnij w minutę. 1051 łamigłówek

seria Nieustraszeni

Nowa seria wydana przez wydawnictwo Mamania. Obecnie w sprzedaży są cztery tytuły. Cała seria poświęcona jest edukacji emocjonalnej i robi to bardzo dobrze. Każda książka z zawiera zabawną i magiczną historię oraz dodatkowe materiały, wskazówki i strategie dla rodziców i nauczycieli.

Do kupienia tutaj – Nieustraszeni i przygoda w latarni morskiej

Do kupienia tutaj – Nieustraszeni i tajemnica dinozaura

Do kupienia tutaj – Nieustraszeni i poszukiwacze skarbu

Do kupienia tutaj – Nieustraszeni i wielki skok

Nic nie przestraszy misia

Bardzo fajna historia do czytania przed snem – szczególnie tym dzieciom, które boja się potworów, ciemności, czy po prostu boją się spać same. W tej zabawnej wierszowanej historyjce tata miś przemierza razem z synem misiem ciemny las, aby udowodnić mu, że potwory nie istnieją.

Do kupienia tutaj – Nic nie przestraszy misia

Ostatnie drzewo

Piękna historia o dwójce dzieci kochających przyrodę. W miasteczku, w którym mieszkają ludzie są tak zapatrzeni w złoto i drogie kamienie, że wycianją wszystkie drzewa. Gdy zostaje tylko jedno – cedr – ludzie zaczynają rozumieć, co zrobili. Czy uda się jeszcze uratować to miasto? W książce znaleźć można kod QR i wysłuchać opowieści w wykonaniu Agnieszki Ayşen Kaim

Do kupienia tutaj – Ostatnie drzewo

Kocie ścieżki

Kolejna pozycja Wilkoniów. Tym razem o małych kotach i ich pierwszych łowach. Moje dzieci kochają koty, więc wszystko o nich wciągają od razu.

Do kupienia tutaj – Kocie ścieżki

Wspólny stół

To piękna historia o podtrzymywaniu rodzinnych więzi. Violet martwi się tym, że w jej rodzinie nie ma już takiej więci, jak kiedyś, że nie spotykają się już wszyscy razem przy rodzinnym stole. Dziewczynka chce odbudować te więzi, gromadząc wszystkich przy rodzinnym stole.

Do kupienia tutaj – Wspólny stół

Najelegantszy olbrzym w mieście

Świetna, przezabawna historia, którą znam jeszcze z angielskiego oryginału. I bardzo mnie cieszą te polskie tłumaczenia Donaldson. Szczególnie tak zgrabne tłumaczenia, które oddają cały klimat książki. A temat książki też bardzo na czasie, ponieważ mówi o tym, że nie musimy wyglądać elegancko, aby być eleganckimi ludżmi.

Do kupienia tutaj – Najelegantszy olbrzym w mieście

Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach

Czy wiecie, co znaczy Wasze nazwisko, skąd się wzięło, jaką ma etymologię? Michał Rusinek tym razem wciela się w rolę detektywa badającego nazwiska. Kto wie, może i Wasze nazwisko znajdziecie w tej książce?

Do kupienia tutaj – Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach

Ścisk i ciasnota

I kolejna już Donaldson (tłumaczona przez Rusinka tak btw.) w tym zestawieniu. Prosta, zabawna historia o docenianiu tego, co się ma na podstawie historii pewnej starszej panii, która narzekała na to, że ma za mało miejsca w mieszkaniu. Prosta rzecz o wdzięczności. Polecam. Przyda się nie tylko dzieciakom, ale i rodzicom.

Do kupienia tutaj – Ścisk i ciasnota

Ruda

Znów koty i znów Wilkonie. W pewnej statecznej rodzinie kotów wszyscy są poukładani, mają piękne, czarne, lśniące futra, aż tu nagle na świat przychodzi ruda kotka. Mało tego, kotka ma gdzieś rodzinne zwyczaje i wszystko robi po swojemu. Jest przy tym bardzo pewna siebie, cieszy się ze swojej odmienności i buntowniczego usposobienia. Każdy z nas powinien brać przykład z tego rudzielca.

Do kupienia tutaj – Ruda

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź