Znajomość liter jako efekt uboczny zabawy

Kiedy ktoś dowiaduje się o tym, że moje dziecko zna wszystkie litery, najczęściej patrzy na mnie jak na wariatkę. Często słyszę „Nie męcz dziecka”, „Jeszcze ma przecież tyle czasu”, „Po co mu to teraz?”. Daleka jestem od tresowania dziecka, uczenia go rzeczy niepotrzebnych i na wyrost. Jak to więc było u nas z tymi literami?

We wpisie Mowa dziecka w pierwszym roku życia pisałam Wam o pewnej pomocy edukacyjnej – „Moje pierwsze słowa” – która składała się głównie z obrazków dla maluchów. Poza tym w zestawie były też kartonowe samogłoski. Jak Jaśko skończył rok, zaczęłam wykorzystywać te obrazki w zabawach. Samogłoski odkładałam na bok. Któregoś razu sam wziął te samogłoski i chciał, żebym powiedziała co to jest. Zaczęłam nazywać litery, a on je powtarzał. Zauważyłam, że jest to dla niego łatwiejsze niż nazywanie zwierząt (które określał głównie odgłosami, jakie te zwierzęta wydają) czy przedmiotów z zestawu „Moje pierwsze słowa”. I tak moje dziecię nauczyło się samogłosek. Bez przymusu, nakazów. Jak gdzieś widział znajomą literę, nazywał ją. Poszliśmy krok dalej. Do kąpieli kupiliśmy mu piankowe literki Alex Toys, o których pisałam we wpisie Kwietniowe LOVE.I tak jak kiedyś wyskakiwał z wanny jak najszybciej, tak teraz bawi się tymi literami czasami i pół godziny. Dokupiliśmy też „Bardzo proste abecadło” wyd. Dwie Siostry, „Mój pierwszy alfabet” wyd. Egmont, „Alfabet” Przemka Wechterowicza i Marty Ignerskiej wyd. Znak, biedronkowe puzzle z literami oraz piękne klocki Uncle Goose. Zastanawiałam się też nad magnesami z literami, ale stwierdziłam, że będzie już tego za dużo i może nie być nimi zainteresowany. Ostatecznie wzięłam magnesy ze zwierzakami (z firmy MudPuppy) – Polecam.

Tak, moje dziecko mając 1,5 roku znało wszystkie litery. Znam jeszcze dwoje innych dzieci w jego wieku, które również były zaznajomione z alfabetem. Nikt ich nie zmuszał. Litery były w ich otoczeniu. Czy to za wcześnie? Uważam, że jeżeli maluch sam chce, lubi to, to szkoda byłoby tego nie wykorzystać. A może za rok czy dwa lata zainteresuje się składaniem liter i pierwszymi próbami czytania? Ja jestem na tak.

DSC_4190_DxO DSC_4195_DxO DSC_4200_DxODSC_3568_DxO DSC_3578_DxODSC_3957_DxO DSC_3960_DxO DSC_3954_DxODSC_5444_DxO DSC_5448_DxO DSC_5449_DxO DSC_5452_DxO DSC_5453_DxO DSC_5454_DxO DSC_5456_DxO DSC_5457_DxO DSC_5458_DxO DSC_5460_DxO DSC_5462_DxO DSC_5464_DxO DSC_5465_DxO DSC_5466_DxO

Tagi z wpisu
, ,

19 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *