Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce starszaka #9

Przychodzę do Was ze sporą dawką nowości w biblioteczce mojego starszaka.

Przy okazji przypominam o tym, że w środę wieczorem, na moim koncie Allegro pojawi się kilkaset licytacji – wszystko od 1 zł. Będzie tam ok 300 książek. Myślę, że warto obserwować. 🙂 

Allegro – vjol

Polecam też obserwować moje stories na instagramie – będę Wam pokazywać niektóre rzeczy z licytacji – matkawariatkapl

Ja i świat. Informacje w obrazkach

To jedna z ulubionych książek mojego starszaka obecnie. Mnóstwo ciekawych informacji o świecie, przedstawionych na prostych infografikach. Dzięki niej dzieciaki dowiedzą się, jakie są najpopularniejsze imiona, modele rodzin, średnia wielkość mieszkań na świecie, gdzie zadaje się najwięcej prac domowych, czy też jaka jest najczęściej czytana książka na świecie.

Do kupienia tutaj – Ja i świat

Zwierzęta w godłach

W godłach i herbach różnych krajów kryją się przeróżne, ciekawe stworzenia. Ale skąd się tam wziął? Jaka jest ich historia? Dzięki tej książce dowiecie się, czemu w herbie Hiszpanii znajduje się różowy lew, czy też jaki kraj umieścił w swoim godle gwiżdżącą żabę.

Do kupienia tutaj – Zwierzęta w godłach

Horror! Czyli skąd się biorą dzieci

Przedszkolaki myślą, że pani Miłka połknęła dziecko. Są naprawdę przerażone. W ich wyobraźni rozgrywa się horror. Polecam dzieciakom w wieku wczesnoszkolnym. Szczególnie jako lekturę do samodzielnego czytania. Na pewno przypadnie im do gustu. Jest lekko i zabawnie. Jak u Kasdepke.

Do kupienia tutaj – Horror! Czyli skąd się biorą dzieci

Woda

Przepięknie zilustrowane kompendium wiedzy o wodzie. Dowiemy się z niego m.in., czym jest woda, jak powstaje, gdzie jest wykorzystywana, czy też ile jej wykorzystujemy przy produkcji. Bardzo ważna lekcja.

Do kupienia tutaj – Woda

Seria Pociąg do Miejsc Niemożliwych

Suzie – dziewczynka, która mocno stapa po Ziemi, pewnego dnia zostaje wybudzona ze snu. Okazuje się, że w jej domu pojawił się pociąg. Dziewczynka wskakuje do pojazdu i wyrusza do Miejsc Niemożliwych. Cała seria to fantastyka z prawdziwego zdarzenia. Obie książki udowadniają, że często ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Bardzo polecam, szczególnie fanom Pottera.

Do kupienia tutaj – Pociąg do miejsc Niemożliwych

Do kupienia tutaj – Wielki napad na mózg

Jest chemia!

Chciałabym, żeby ta książka trafiła w ręce wszystkich dzieciaków, które chemii nie znoszą. Ja byłam takim dzieckiem, ale nie ze względu na samą chemię a na nauczycieli, którzy ją nauczali w moich szkołach. Ten tytuł udowadnia to, że nie tylko chemia nie jest nudna, ale jest niesamowita. Mnóstwo przykładów z życia i ciekawych informacji. Bardzo, bardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Jest chemia!

Ja, Majka

Książka otrzymała wyróżnienie w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Bardzo ważna książka o dziecięcych potrzebach i emocjach. Polecam nie tylko dzieciakom, ale również dorosłym. Ku refleksji.

Do kupienia tutaj – Ja, Majka

Magia do góry nogami

Marzeniem Nory jest dostanie się do Akademii Sztuk Magicznych – prestiżowej szkoły z tradycjami, w której rektorem jest jej własny ojciec, a starsze rodzeństwo świetnie sobie radzi. Magia Nory jest jednak skrzywiona – dziewczynka posiada moc, ale ta moc najczęściej wyrywa się jej spod kontroli. NIesamowice wciągająca historia fantasy z przesłaniem – o tym, że każdy z nas jest inny i wyjątkowy na swój sposób.

Do kupienia tutaj – Magia do góry nogami

Strachociny. Strzeż się stracha

Nie, to nie kolejna powieść fantasy. To już historia grozy. Patryk, wracając wieczorem do domu, dostrzega stracha na wróble, który wpatruje się w niego płonącymi ślepiami, a potem zaczyna go gonić! Patrykowi udaje się dotrzeć bezpiecznie do domu, ale nikt mu nie wierzy. Wszystko zmieniło się, gdy koleżanka Ula znajduje w kronice wpis o miejscowej legendzie „Sprawa Straszydlaka”. Według niej osoba, która ujrzy stracha, znika bez śladu. Coś dla dzieciaków, które lubią się trochę bać. Historia niezywkle wciąga – czyta się super szybko.

Do kupienia tutaj – Strachociny. Strzeż się stracha

Tajemnica niebieskich drzwi

Tola i Janek dnajdują klucz do tajemniczych, niebieskich drzwi na strychu swojej babci. Nie mówiąc o tym nikomu otwierają je i odkrywają, że mieszkają za nimi…. gwiazdy. Gwiazdy, które potrafią mówić i spełniają marzenia. Bardzo magiczna historia, która skłania do refleksji i rozmowy z dzieckiem na temat marzeń, tego, czy nasze marzenia mogą krzywdzić innych. Polecam!

Do kupienia tutaj – Tajemnica niebieskich drzwi

seria Magiczny domek na drzewie

Tę serię na pewno bardzo dobrze znacie. To jedna z naszych ulubionych serii przygotdowo-detektywistycznych dla dzieciaków w wieku wczesnoszkolnym. Tym razem Ania i Jacek trafią do maleńkiej dziewiętnastowiecznej szkoły na prerii i do San Francisco w 1906 r – tuż przed trzęsieniem ziemi. Jeżeli jeszcze nie znacie tej serii, to koniecznie kupcie. Polecam zacząć od pierwszej części!

Do kupienia tutaj – Tornado na prerii

Do kupienia tutaj – Poranne trzęsienie ziemi

Misje Merlina. Zima z lodowym czarnoksiężnikiem

Misje Merlina to kontynuacja serii Magiczny domek na drzewie. Na zdjęciach możecie zobaczyć czwartą część. Tym razem Jaciek i Ania wyruszają do krainy lodu i śniegu, aby uratować Merlina i Morgan. Polecam tak samo mocno jak Magiczny domek.

Do kupienia tutaj – Misje Merlina. Zima z lodowym czarnoksiężnikiem

Wirus w koronie, bakteria w kapsule

Kolejna książka, która o nauce i trudnych tematach traktuje z taką lekkością. Napisana przez biolożkę i antropolożkę, która studiowała również medycynę. Mnóstwo wiedzy o mikrobach w bardzo ciekawej, przystępnej i często dowcipnej formie.

Do kupienia tutaj – Wirus w koronie, bakteria w kapsule

Agentka Lola

W pewnym niewielkim i spokojnym Miasteczku zaczynają znikać obrazy, które spokojnie wisiały na ścianach, w domach. Na pomoc Pomsterunkowemu Ziółko przybywa agentka Lola – bardzo skuteczna detektywka. Bardzo fajna historia dla fanów zagadek detektywistycznych. Szczególnie tych w wieku wczesnoszkolnym.

Do kupienia tutaj – Agentka Lola

Miesiączka. Chcę wiedzieć

Pierwsza taka (albo ja nie trafiłam na inną) książka traktująca o miesiączce i dojrzewaniu w tak kompleksowy sposób. To prawdziwe kompendium wiedzy. Autorki, które zajmują się edukacją seksualną, prosto i w taki ciepły sposób opowiadają, czym dla dziewczyny jest miesiączka , jak zbudowane są narządy płciowe, co to jest cykl menstruacyjny, jak się zmienia, podpowiadają, jak zadbać o swoje samopoczucie i higienę podczas tych kilku dni itp. Żałuję, że 25 lat temu nikt mi nie podsuwał takich książek.

Do kupienia tutaj – Miesiączka. Chcę wiedzieć

Abrakadabra… Mamy problem

Myślicie, że umiejętność czarowania mogłaby rozwiązać wszystkie wasze problemy? Ta książka udowodni Wam, że moze byc wręcz odwrotnie. Czytając tę książkę poznajemy kolejne postacie z ich pragnieniami, problemami, ograniczeniami, skupieniem się na sobie i powierzchownymi relacjami z ludźmi. Każda z nich chciałaby rozwiązać swoje problemy magią, ale ona może wszystko skomplikować. Zdecydowanie zasłużone wyróżnienie w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

Do kupienia tutaj – Abrakadabra… Mamy problem

seria Biuro Detektywistyczne Numer 2

Było już o jednej z naszych ulubionych serii detektywistycznych (Magiczny domek na drzewie), nie może więc zabraknąć i drugiej – Biuro detektywistyczne numer dwa. Cała seria opowiada o różnych, kryminalnych historiach. Tiril i Oliver, para młodocianych detektywów, pracują nad sprawami, z którymi, nie potrafi sobie poradzić policjamiasteczka Elvestad. Polecam głównie dla wczesnoszkolniaków.

Do kupienia tutaj – Operacja cyrk

Do kupienia tutaj – Operacja zjawa

Do kupienia tutaj – Operacja zjawa

Do kupienia tutaj – Operacja posąg

Do kupienia tutaj – Operacja mumia

Do kupienia tutaj – Operacja wrak

Do kupienia tutaj – Operacja podmuch wiatru

Do kupienia tutaj – Operacja reklamówka

Do kupienia tutaj – Operacja bałwan

Do kupienia tutaj – Operacja czarny las

Syreni śpiew

Sześć dziewcząt (Helenka, Marta, Mary, Olga, Patricia, Rita), z sześciu różnych krajów zostają wezwane do rozwiązania zagadki detektywistycznej w Warszawie. Marta cieszy się, że będzie mogła pokazać swoim koleżankom Warszawę. To jedna część z serii o dziewczynkach, które są… aniołkami kota Cagliostro. Bardzo fajna seria dla wczesnoszkolniaków.

Do kupienia tutaj – Syreni śpiew

seria Klub Opiekunek

Bestsellerowa seria książek opowiadającą o przygodach przyjaciółek, które wspólnie zakładają Klub Opiekunek. Do teraz te książki sprzedały się w 176 milionach egzemplarzy! Cztery przyjaciółki – Claudia, Kristy, Mary Anne i Stacey, wspólnie zakładają klub, który ma być  ich planem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Możecie kojarzyć tę serię z serialu na Netflixie. Wiem jednak, że coraz więcej dzieciaków chętnie sięga po wydanie książkowe. Seria przeznacozna jest dla dzieci w wieku 9-12 lat. Podoba się przede wszystkim dziewczynkom.

Do kupienia tutaj – Świetny pomysł Kristy

Do kupienia tutaj – Klaudia i tajemnicze telefony

Do kupienia tutaj – Wredna siostra Claudii

ilustrowana seria Harry Potter

Raczej nie muszę Wam pisać, o czym jest Harry Potter. Chciałabym tylko pokazać, że do naszej biblioteczki dołączyły kolejne, pięknie ilustrowane wydania.

Do kupienia tutaj – Harry Potter. Więzień Azkabanu

Do kupienia tutaj – Harry Potter. Czara ognia

Opowieści z Narnii

Tej historii tez raczej nie muszę Wam przedstawiać. Nasza biblioteczka powiększyła się o wydanie w kasetce – wydanwictwa Media Rodzina.

Do kupienia tutaj – Opowieści z Narnii

Aisha i wąż. Baśnie arabskie

A teraz chciałabym Wam pokazać kilka klasycznych bajek i asni z całego świata. Być może część z nich już znacie. My jeszcze nie mieliśmy okazji się z nimi zapoznać, ale myślę, że warto mieć takie dzieła w biblioteczce.

Opis ze strony wydawcy:

Kolejny tom z cyklu „Baśnie świata”, tym razem z krajów położonych na Półwyspie Arabskim. Większość z nich dzieje się nad morzem i ma związek z połowami pereł, ryb, podróżami morskimi. Są baśnie opowiadające o społecznościach żyjących na pustyni, opowiadane z ust do ust wśród Beduinów, a wiele do tych opowieści wnosiły kobiety, umiejętnie budując napięcie.
Autorka miała możliwość wysłuchiwania tych opowieści, poruszających żywotne sprawy. A pięknie zilustrowała je malarka i graficzka mieszkająca – tak jak i autorka – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Do kupienia tutaj – Aisha i wąż. Baśnie arabskie

Cudowna studzienka. Baśnie polskie

Opis ze strony wydawcy:

Cudowna studzienka” to autorski zestaw baśni polskich wybranych przez wybitną autorkę i znawczynię literatury dziecięcej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Joannę Papuzińską, Tom zawiera m,in, utwory Józefa I, Kraszewskiego, Bronisławy Ostrowskiej, Romana Zmorskiego, Artura Oppmana, Adolfa Dygasińskiego i in, Autorką pięknych ilustracji zdobiących wydanie jest Elżbieta Wasiuczyńska,

Do kupienia tutaj – Cudowna studzienka. Baśnie polskie

Czerwonobrody czarodziej. Baśnie celtyckie

Opis ze strony wydawcy:

Kolejny, obok baśni chińskich i afrykańskich, zbiór baśni – tym razem z bliższego nam kręgu kulturowego. W dawnych czasach kultura Celtów była obecna na dużym obszarze świata. Ich zwyczaje i prawa nie zostały jednak przedstawione w formie pisemnej. Dlatego właśnie tylko z tych najdawniejszych opowieści przekazywanych z ust do ust możemy dowiedzieć się, kim byli nasi przodkowie żyjący w starożytności, jak żyli i jaka była ich wizja świata. Te pełne czaru opowieści o czerwonobrodym czarodzieju, warownych zamkach, księżniczkach, olbrzymach, koniach króla Conala czy tajemniczej przepaści Gowana mają w sobie coś, co od tych odległych czasów po dzień dzisiejszy łączy mieszkańców współczesnej Europy.

Do kupienia tutaj – Czerwonobrody czarodziej. Baśnie celtyckie

Złoty ptak. Baśnie perskie

Opis ze strony wydawcy:

Kolejna pozycja w serii „Baśnie świata”.
Współczesny Iran jest krajem wieloetnicznym, w którym ludzie mówią kilkunastoma językami i wieloma dialektami. Prezentowane w tym zbiorze teksty zostały wydane po persku, lecz pochodzą z różnych regionów kraju. Są wśród nich baśnie Persów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Turkmenów, Arabów oraz zamieszkujących dzisiejszy Afganistan Tadżyków i Hazarów. Oprócz mniej lub bardziej typowych baśni w zbiorze tym znajdziemy też legendy, przypowieści, anegdoty i podania.

Do kupienia tutaj – Złoty ptak. Baśnie perskie

Żółty smok. Baśnie chińskie

Opis ze strony wydawcy:

Prezentowane Baśnie chińskie zawierają pełne egzotycznego uroku, choć zarazem uniwersalne i obecne w kulturze światowej przypowieści przybliżające współczesnemu czytelnikowi ten odległy – fizycznie i mentalnie – świat wraz z całym inwentarzem istotnych dla Chińczyków wartości. 

Do kupienia tutaj – Zółty smok. Baśnie chińskie

Wyspa skarbów

Opis ze strony wydawcy:

Przygodowa książka dla młodych czytelników o losach piratów poszukujących ukrytego skarbu legendarnego kapitana Flinta. W tajemniczej wyprawie bierze udział Jim Hawkins, którego ojciec prowadził gospodę „Admirał Benbow”. Do niej to zawitał kiedyś ogorzały żeglarz z blizną od szabli na policzku… Klasyka, ale w nowym świetnym tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego oraz z ilustracjami znanego z „Pinokia” Roberto Innocentiego.

Do kupienia tutaj – Wyspa skarbów

Bajki La Fontaine

Opis ze strony wydawcy:

Wybór kilkudziesięciu najpopularniejszych bajek wybitnego francuskiego bajkopisarza w znakomitych tłumaczeniach m.in. Adama Mickiewicza, Ignacego Krasickiego, Leopolda Staffa w nowym, pięknie zaprojektowanym wydaniu.

Ciągle aktualne, wierszowane utwory La Fontaine’a – jednego z najsłynniejszych przedstawicieli francuskiej literatury na świecie – trafnie ukazują ułomną ludzką naturę i niezmiennie stanowią mądrą i popularną lekturę. Podczas wspólnego czytania dzieciom na pewno przypadną do gustu wspaniałe ilustracje jednego z najlepszych czeskich artystów, Adolfa Borna, dorosłych zachwyci zaś elegancja stylu, bogactwo ludzkich typów i wciąż aktualny komizm sytuacyjny i językowy.

Do kupienia tutaj – Bajki La Fontaine

Pinokio

Opis ze strony wydawcy:

„Pinokio” należy podobno do jednej z trzech – obok Biblii i Koranu – najpopularniejszych książek wszech czasów.

Ta powstała w 1881 roku powieść w odcinkach to kolejna dobrze znana książka, którą przedstawimy w nowym współczesnym tłumaczeniu i w nowej szacie graficznej. Tym razem z ilustracjami znakomitego artysty – Roberta Innocentiego. Któż lepiej potrafi wczuć się w klimat włoskiej opowieści o drewnianym pajacyku, który bardzo chciał stać się prawdziwym chłopcem, niż urodzony w pobliżu Florencji ilustrator?

Odpowiedź jest prosta – niewielu. Dlatego oddajemy do rąk czytelników wydanie niezwykłe, bowiem ta właśnie malarska interpretacja opowieści o Pinokiu uznana została przez New Yorkera za najpiękniejszą edycję świata.

Do kupienia tutaj – Pinokio

Piotruś Pan w ogrodach Kensingtońskich

Opis ze strony wydawcy:

Kolejna powieść w cyklu „Klasyka w nowych szatach”. Piotrusia Pana każdy zna z jego przygód w Nibylandii, ale co działo się w jego życiu, zanim tam trafił?
Piotruś to siedmioletni chłopiec, który głęboko wierzy, że potrafi latać. Pewnego dnia przerażony perspektywą czekającej go dorosłości, wylatuje przez okno swojego pokoju i udaje się do londyńskich Ogrodów Kensingtońskich. Tam w niesamowitym świecie pełnym elfów i wróżek razem z innymi dziećmi przeżywa przygody, które dotąd mogły rozgrywać się wyłącznie w wyobraźni.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Do kupienia tutaj – Piotruś Pan w ogrodach Kensingtońskich

Księga dżungli

Opis ze strony wydawcy:

Któż nie zna losów Maugliego, chłopca wychowanego w dżungli przez wilki, który zwyciężył tygrysa Szir Hana? Albo losów fok napadanych przez ludzi czy też dziejów małego bohaterskiego ichneumona Riki-Tiki-Tawi?
Warto jednak sięgnąć do tej słynnej książki jeszcze raz, żeby przeczytać ją w nowym doskonałym – tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego, a przede wszystkim, żeby podziwiać – ilustracje Józefa Wilkonia, które towarzyszą opowieści Kiplinga jak niezwykły film. Ilustracje odtwarzają z wielką dynamiką zdarzenia i tworzą klimat opowieści. Teraz już trudno będzie sobie wyobrazić inaczej wilki i innych mieszkańców dżungli…
„Księga dżungli” znajduje się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

Do kupienia tutaj – Księga dżungli

Złoty garnek

Opis ze strony wydawcy:

biór opowiadań autora „Dziadka do Orzechów” i „Tajemniczego dziecka”, tym razem kierowany do dorosłych czytelników.

Tytułowy utwór opowiada o przygodach młodego studenta Anzelmusa, który zajmując się kopiowaniem starych pism, nagle musi zmierzyć się z nadprzyrodzonymi siłami i zdecydować, co jest dobre, a co złe. Poza „Złotym garnkiem” w zbiorze znajdują się jeszcze opowiadania „Piaskun” i „Don Juan”.

Tekst został znakomicie przetłumaczony przez Elizę Pieciul-Karmińską, a towarzyszą mu wspaniałe ilustracje Aleksandry Kucharskiej-Cybuch.

Do kupienia tutaj – Złoty garnek

Córka króla moczarów i inne baśnie

Opis ze strony wydawcy:

Tom zawiera baśnie Andersena, które pozwalają dostrzec wszystkie zalety jego wspaniałego pisarstwa – humor, liryzm, metafizyczną głębię.

Dzięki świetnemu tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, która wszystkie baśnie przełożyła bezpośrednio wprost z duńskiego, docieramy do Andersena prawdziwego – prostego i finezyjnego zarazem. Trafiającego zarówno do czytelnika dziecięcego, jak i dorosłego.

Oprócz tytułowej baśni mamy tutaj 18 pięknych utworów, których pełen spis znajduje się poniżej:

– Ole Śpijsłodko
– Towarzysz podróży
– Zupa z kołka od kiełbasy
– Bzowa babuleńka
– Krasnoludek i madame
– Pięć ziarnek grochu
– Motyl
– Stokrotka
– Ropucha
– Szczęśliwa rodzina
– Igła do cerowania
– Ogrodnik i jaśniepaństwo
– Len
– Co przeżył oset
– Skarbonka
– Dzbanek do herbaty
– Ostatni sen starego dębu
– Ciocia Bólzęba

Do kupienia tutaj – Córka króla moczarów i inne baśnie

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź