Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce przedszkolaka #31

Czeka dziś na Was kolejna porcja cudowności książkowych, ale zanim o tym, to mam dwa ogłoszenia. Może wiecie, może nie, ale pojawiła się już w sprzedaży moja druga książka dla maluchów, wspierająca rozwój mowy – Jano i Wito w domu. Nie będę jej tutaj recenzować, bo to wpis z książkami dla przedszkolaków, ale jeżeli przy kolejnym zamówieniu książkowym, będziecie potrzebowali czegoś dla malucha, to polecam się bardzo. 🙂

Książkę możecie kupić tutaj – Jano i Wito w domu

I jeszcze jedna sprawa. Niemal zawsze po publikacji wpisu z ksiażkami pojawia się kilka/kilkanaście komentarzy „o nie, a ja właśnie zrobiła zamówienie”. No to mam na to pewne rozwiązanie. Ci, którzy obserują mnie na instagramie, wiedzą, że na insta stories pokazuję każdą nową paczkę z książkami (czytaj: warto obserwować matkę wariatkę na instagramie). Dodatkowo postanowiłam, że na grupę Fajni Rodzice będę Wam wrzucała zdjęcia książek, które do nas przychodzą. Bez żadnych recenzji. Tak po prostu, żebyście wiedzieli, co pojawi się w kolejnych wpisach książkowych i na co możecie zwrócić uwagę podczas robienia zamówień.

Camping jak z bajki. Toskania

Ta książka to teraz u nas hicior. I obudziła w Jaśku dawne marzenia o kamperze. We mnie zresztą też. Nad podróżowaniem kamperem zastanawialiśmy się już dwa lata temu. Ciągle było nam jakoś nie po drodze, a zazwyczaj wtedy, kiedy nam pasowało, kampery w okolicy były już zarezerwowane. Pojawiał się też pomnysł kupna kampera i pożyczania go czasem znajomym. Gdy przyszła do mnie książka „Camping jak z bajki. Toskania” (książka napisana jest przez Kasię z CampRestu –  Camprest.com to największy polski portal na temat kempingów w całej Europie), odważyłam się napisać do Kasi z pytaniem, jak to z tymi kamperami jest. Kasia odpisała, że super, że odzywam się właśnie teraz i zaprosiła mnie na dzień prasowy na targach Motor Show w Poznaniu. Oczywiście pojechaliśmy! Co prawda mieliśmy tylko 2 godziny czasu (żeby zdążyć odebrać dzieci z przedszkola), ale udało nam się zobaczyć te kampery, nad którymi się zastanawialiśmy i poznać Kasię. <3 Póki co napiszę Wam tylko tyle, że być może wkrótce przeniesiemy nasze podróżowanie na zupełnie inny poziom.

A teraz wróćmy do książki Kasi. Jasiek się w niej zakochał. I myślę, że zakocha sie w niej nie tylko każdy mały fan kamperów, ale również mały podróżnik czy miłośnik książek obrazkowych/wyszukiwanek. Według opisu na stronie książka jest dla maluchów od 1 roku życia, ale wolałam ją umieścić w bilioteczce przedszkolakowej, ponieważ przedszkolak wyniesie z niej znacznie więcej. Nie chciałam też, żebyście sugerowali się tym, że książka jest tylko dla maluchów. Nie jest. Na tylnej okładce znajdziecie informacje o postaciach, które pojawiają się w książce. Możecie czytać książkę, śledząc losy poszczególnych bohaterów, możecie czytać ją od początku do końca, wypełniając wszystkie zadania (tak, w książce znajdują się zadania, łamigłówki i zagadki dla dziecka, może też poznać kilka włoskich słów).

Razem z książką dostajecie naklejki i zakładkę z postaciami z książki i przewodnik po kempingach Europy 2018, stworzony przez Camprest. Na pewno większość z Was w dzieciństwie spędziła jakieś wakacje na kempingu (czy to w domku, czy to pod namiotem, a może w kamperze?) – to pewnie były jedne z Waszych najpiękniejszych, rodzinnych wakacji. Nie mogę się już doczekać, gdy pojedziemy z dzieciakami.

A z okazji Dnia Dziecka książkę możecie zamówić z darmową wysyłką.

Do kupienia tutaj – Camping jak z bajki. Toskania

Camping jak z bajki. Toskania001Ksiazki dla dzieci by . Camping jak z bajki. Toskania002Ksiazki dla dzieci by . Camping jak z bajki. Toskania003Ksiazki dla dzieci by . Camping jak z bajki. Toskania004Ksiazki dla dzieci by . Camping jak z bajki. Toskania005Ksiazki dla dzieci by .

seria Królik Franek

Miałam spory problem, w którym wpisie pokazać książeczki z tej serii – czy w nowościach w biblioteczce dla przedszkolaka, czy malucha. Ale z racji tego, że jest tu trochę tekstu, to uznałam, że przypadną one do gustu raczej większości przedszkolaków niż większości młodszych dzieci. Poza tym sam Królik Franek chodzi do przedszkola. Książeczki pomagają dzieciom zrozumieć ich emocje. Na ostatnich stronach znajdują się pytania i odpowiedzi psychologa, nawiązujące do treści książeczki.

Do kupienia tutaj – Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy

Do kupienia tutaj – Królik Franek i problem krótkiego ogonka

Krolik Franek001Ksiazki dla dzieci by . Krolik Franek002Ksiazki dla dzieci by . Krolik Franek003Ksiazki dla dzieci by . Krolik Franek004Ksiazki dla dzieci by . Krolik Franek005Ksiazki dla dzieci by . Krolik Franek006Ksiazki dla dzieci by . Krolik Franek007Ksiazki dla dzieci by . Krolik Franek008Ksiazki dla dzieci by . Krolik Franek009Ksiazki dla dzieci by .

Ogóras. Ale jazda!

Przepięknie ilustrowana książka z klimatem PRL-u. Absolutny must have dla małych fanów (fanek?) pojazdów. Starzy na pewno chętnie powspominają czasy młodości i powzdychają do ilustracji z nyskami czy tarpanami, a dzieciaki pokochają ciepła opowieść o przyjaźni.

Do kupienia tutaj – Ogóras. Ale jazda!

Ogoras. Ale jazda001Ksiazki dla dzieci by . Ogoras. Ale jazda002Ksiazki dla dzieci by . Ogoras. Ale jazda003Ksiazki dla dzieci by . Ogoras. Ale jazda004Ksiazki dla dzieci by . Ogoras. Ale jazda005Ksiazki dla dzieci by .

Ogródek na Twoim oknie

To pierwsza tak fajna (ładna, przejrzysta i napisana w przystępny dla dziecka sposób) książka dla dzieci dotycząca tematyki związanej z ogrodnictwem i uprawą roślin. Na każdej rozkładówce znajdujemy inną roślinę. Wszystko jest tak świetnie zobrazowane, że nawet sama nie boję się rozpocząć swojej przygody z ogrodnictwem. 🙂

Do kupienia tutaj – Ogródek na Twoim oknie

Ogrodek na Twoim oknie001Ksiazki dla dzieci by . Ogrodek na Twoim oknie002Ksiazki dla dzieci by . Ogrodek na Twoim oknie003Ksiazki dla dzieci by . Ogrodek na Twoim oknie004Ksiazki dla dzieci by . Ogrodek na Twoim oknie005Ksiazki dla dzieci by .

Wielka Księga Ssaków

Na pewno kojarzycie Wielką Księgę Robali. To kolejna część z tej serii. Każda rozkładówka to inne zwierzę. Przy każdym zwierzaku zostały umieszczone same ciekawostki. Żadych suchych informacji. Zresztą sami możecie podejrzec je na zdjęciach (mam nadzieję, że widać).

Do kupienia tutaj – Wielka Księga SsakówWielka Ksiega Ssakow001Ksiazki dla dzieci by . Wielka Ksiega Ssakow002Ksiazki dla dzieci by . Wielka Ksiega Ssakow003Ksiazki dla dzieci by . Wielka Ksiega Ssakow004Ksiazki dla dzieci by . Wielka Ksiega Ssakow005Ksiazki dla dzieci by . Wielka Ksiega Ssakow006Ksiazki dla dzieci by .

 Absolutnie fantastyczne połącz kropki

Kiedyś mieliśmy „Absolutnie fantastyczne labirynty”, w których Jasiek był zakochany. Teraz przyszedł czas na „Absolutnie fatastyczne połącz kropki”. Zestawów zadań z łączeniem kropek znajdziecie na rynku mnóstwo. Te jednak są chyba najładniejszymi, jakie widziałam.

Do kupienia tutaj – Absolutnie fantastyczne połącz kropki

Absolutnie fantastyczne polacz kropki001ksiazka by . Absolutnie fantastyczne polacz kropki002ksiazka by . Absolutnie fantastyczne polacz kropki003ksiazka by . Absolutnie fantastyczne polacz kropki004ksiazka by . Absolutnie fantastyczne polacz kropki005ksiazka by .

Co i jak. Discoveria. Długopis Ting

O długopisie Ting już Wam pisałam przed świętami. Teraz jednak dokupiłam dwie części – „Odkrywam i poznaję świat?” i „Moje ciało”. Czekałam kilka miesięcy, mając nadzieję, że książki pojawią się też w innych, tańszych księgarniach. Niestety, są wciąż dostępne tylko w Empiku. Jako, że u nas ksiażki z długopisem Ting świetnie sprawdzają się w podróży (zajmują dzieci na dłużej), to szarpnęłam się na pozycje, których na brakowało. Gdyby nie były to książki „mówiące” nie byłyby warte swojej ceny, ale z długopisem są naprawdę spoko. Zajrzyjcie do środka.

Do kupienia tutaj – Odkrywam i poznaję świat

Do kupienia tutaj – Moje ciało

dlugopis Ting Odkrywam i poznaje swiat Moje cialo001ksiazka by . dlugopis Ting Odkrywam i poznaje swiat Moje cialo002ksiazka by . dlugopis Ting Odkrywam i poznaje swiat Moje cialo003ksiazka by . dlugopis Ting Odkrywam i poznaje swiat Moje cialo004ksiazka by . dlugopis Ting Odkrywam i poznaje swiat Moje cialo005ksiazka by . dlugopis Ting Odkrywam i poznaje swiat Moje cialo006ksiazka by . dlugopis Ting Odkrywam i poznaje swiat Moje cialo007ksiazka by . dlugopis Ting Odkrywam i poznaje swiat Moje cialo008ksiazka by . dlugopis Ting Odkrywam i poznaje swiat Moje cialo009ksiazka by .

Florka. Zapiski ryjówki

Kupując tę książkę, myślałam, że będzie ona raczej dla maluchów (wydawało mi się, że bajka w tv adresowana jest do dzieci z młodszych grup przedszkolnych albo nawet żłobkowych), a tu okazuje się, że w środku jest naprawdę sporo tekstu. No i przez to książka nie cieszy się zainteresowaniem ani Jaśka (zbyt dziecinna), ani Witka (za dużo tekstu).

Do kupienia tutaj – Florka. Zapiski ryjówkiFlorka Zapiski ryjowki001ksiazka by . Florka Zapiski ryjowki002ksiazka by . Florka Zapiski ryjowki003ksiazka by . Florka Zapiski ryjowki004ksiazka by .

Gdy pada deszcz. Wizyta goblinów

To jedna z części serii „Czytaj ze mną” Egmontu. W tej serii ukazały się trzy różne gatunki literackie – książka przygodowa, fantasy i reportaż. Jaśkowi kupiłam fantasy i przygodową. „Gdy pada deszcz. Wizyta goblinów” jest – rzecz jasna – pozycją fantasy. Przycztaliśmy ją raz przed snem. Historia nawet ciekawa, ale nie wydaje mi się, żeby Jasiek chciał do niej wracać.

Do kupienia tutaj – Gdy pada deszcz. Wizyta goblinówGdy pada deszcz Wizyta goblinow001ksiazka by . Gdy pada deszcz Wizyta goblinow002ksiazka by . Gdy pada deszcz Wizyta goblinow003ksiazka by . Gdy pada deszcz Wizyta goblinow004ksiazka by .

Jaś i Janeczka

Tę książkę pamiętam jeszcze z czasów, gdy pracowałam w Empiku (czy jakieś 10 lat temu – matko, jaka ja jestem stara). Wtedy nazywała się „Julek i Julka” i była wydawana przez inne wydawnictwo. Pamiętam, że już wtedy była hitem, a cały jej nakład się wyczerpał. Teraz książka nosi tytuł „Jaś i Janeczka” i wydawana jest przez Dwie Siostry. „Jaś i Janeczka” jest zbiorem krótkich opowiadań dotyczących dwójki pięcioletnich sąsiadów. Ich dialogi są proste, krótkie. Takie, jak wypowiedzi większości pięciolatków. Myślę, że książka, dzieki swojej formie bez rozległych opisów, może przypaść do gustu również młodszym dzieciom, które nie potrzebują w trakcie czytania oglądać kolorowych ilustracji.

Do kupienia tutaj – Jaś i JaneczkaJas i Janeczka001ksiazka by . Jas i Janeczka002ksiazka by . Jas i Janeczka003ksiazka by . Jas i Janeczka004ksiazka by .

Maskarada

Z tą książką od początku miałam problem. Z jednej strony chciałam ją kupić, bo uwielbiam wydawnictwo Zakamarki, z drugiej okładka mnie zniechęcała do zakupu. Jednak gdy zobaczyłam, że tak wiele osób (na blogach, na grupach) ją poleca, wreszcie się skusiłam. Gdy do nas przyszła, okazało się, że Jasiek ma z nią podobny problem co ja – nie chce po nią sięgnąć. No i wydaje mi się, że problemem jest właśnie okładka. Nie napiszę więc Wam, czy podoba się Jaśkowi, czy nie, bo kompletnie nie wiem. Nie udało nam się jej przeczytać, mimo że mamy ją od około dwóch miesięcy.

Do kupienia tutaj – MaskaradaMaskarada001ksiazka by . Maskarada002ksiazka by . Maskarada003ksiazka by . Maskarada004ksiazka by . Maskarada005ksiazka by .

Narysuję to, co czuję

Bardzo fajna ksiązka, która nie tylko zachęca dzieci do rysowania, ale również do poznawania i oswajania się z różnymi emocjami, uczuciami. Poza tym książka pokazuje dziecku, że nie zawsze to, co nam sprawia przyjemność, jest równiez przyjemne dla innych. Bierzcie, myślę, że Wam się spodoba.

Do kupienia tutaj – Narysuję to, co czujęNarysuje to co czuje001ksiazka by . Narysuje to co czuje002ksiazka by . Narysuje to co czuje003ksiazka by . Narysuje to co czuje004ksiazka by . Narysuje to co czuje005ksiazka by .

Raz, dwa, trzy, zaśnij ty

Po tym tytule spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Myślałam, że będzie to prosta, krótka wyliczanka, którą będzie można powtarzać z dzieckiem przed snem. Tymczasem jest to całkiem spora objętościowo książka. Zawiera w sobie jedenaśnie wierszyków. No i niestety – nie dało mi się przekonać do niej dzieci. Jak nie lubiły wierszyków, tak nie lubią.

Do kupienia tutaj – Raz, dwa, trzy, zaśnij tyRaz dwa trzy zasnij ty001ksiazka by . Raz dwa trzy zasnij ty002ksiazka by . Raz dwa trzy zasnij ty003ksiazka by . Raz dwa trzy zasnij ty004ksiazka by . Raz dwa trzy zasnij ty005ksiazka by .

Strażak Lulek

I tu również po wybierając książki po okładce, myślałam, że w środku znajduje się coś zupełnie innego. Wnioskując po ilustracjach, zakładałam, że będzie to książka dla maluchów. Tymczasem jest to całkiem długa historia dla starszych przedszkolaków. Nawet ciekawa, ale bez szału. Do jednorazowego przeczytania.

Do kupienia tutaj – Strażak LulekStrazak Lulek001ksiazka by . Strazak Lulek002ksiazka by . Strazak Lulek003ksiazka by . Strazak Lulek004ksiazka by .

Świat Florka

Żeby nie było, że na koniec zostawiam Was z książkami nie wartymi zakupu, to przedstawiam Wam Florka, którego zdecydowanie warto mieć. „Świat Florka” to książka wydana przed dwie mamy – Natalię i Kasię, pracujące w przedszkolu. Dziewczyny doskonale wiedzą, z jakimi problemami i emocjami mierzą się dzieci w przedszkolu. Ta książka powstała po to, żeby pomóc dzieciom sobie z nimi radzić i uświadomić rodzicom, przez co przechodzi ich dziecko. Ilustracje nie są kolorowe, ale jest to zabieg celowy – dziecko może je pokolorować. Książkę możecie dostać tylko w jednym miejscu, ale naprawdę warto ją miec.

Do kupienia tutaj – Świat FlorkaSwiat Florka001ksiazka by . Swiat Florka002ksiazka by . Swiat Florka003ksiazka by . Swiat Florka004ksiazka by . Swiat Florka005ksiazka by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

2 komentarze

 • Natalia
  14 maja 2018 at 22:20

  moim dwóm diabełkom spodobały się ostatnio „Przygody Hektora, Łatki i Pępusia” 🙂

  Odpowiedz
 • Monika
  16 kwietnia 2018 at 22:28

  Jak zwykle kilka pozycji zaznaczonych :). A Jasia i Janeczke właśnie zaczęliśmy czytac :).
  Co do wierszy- mieliście 'Gdybym tak byl…’? (https://m.ceneo.pl/43754473) mojemu 5-latkowi bardzo sie podoba, dzieciom w przedszkolu tez czytałam, podobały sie te wierszyki 🙂

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź