Menu
książki / książki dla dzieci

Najlepsze książki dla przedszkolaków – jak zarazić dziecko pasją do czytania?

To trzecia część jednych z najczęściej odwiedzanych wpisów na blogu. Do tej pory opubilkowałam Najlepsze książki dla niemowląt i rocznych dzieci oraz Najlepsze książki dla dwulatka i trzylatka.

Co prawda książki dla 3-latka mogą nieco pokrywać się z książkami z dzisiejszego wpisu, ale to normalne. Czasem i sześciolatkowie nie potrafią rozstać się z książkami, które były im czytane, gdy mieli np. 3 lata. W tym wpisie znajdziecie same hity i perełki. Przeczesałam setki naszych pozycji i wybrałam te najulubieńsze i najukochańsze.

Czytanie dzieciom – rozbudź wyobraźnię dziecka

Ale zanim zaczniemy, może odpowiem na jedno z najczęściej zadawanych mi pytań – co zrobić, aby dziecko polubiło książki? Bo czytanie dzieciom jest naprawdę cholernie ważne. Przede wszystkim:

 • wybieraj dobre i sprawdzone wydawnictwa dla dzieci – ja w literaturze dziecięcej siedzę od wieeeelu lat (jeżeli liczyć to, że moja babcia prowadziła w moim rodzinnym domu oddział gminnej biblioteki, to można powiedzieć, że zajmuję się tym od urodzenia). Wystarczy jednak przez kilka miesięcy obserwować rynek wydawniczy, przeglądać nowości, chodzić po księgarniach, aby rozeznać się w tym, jakie książki są dobre dla dzieci. Jeżeli nie macie na to czasu, nie chce Wam się, to zaufajcie mi – na blogu znajdziecie kilkaset recenzji książek dla dzieci. Pewnie szybko zauważycie również, że istnieją wydawnictwa dla dzieci, które nie wydają złych książek.
 • nie zmuszaj – to chyba najgorszy sposób na zachęcenie dziecka do czytania książek. Czasami rodzice piszą, że dziecko ucieka od książek, a oni biegają za nim z tą książką. To jeden z najgorszych sposobów. Jeżeli dziecka nie interesuje dana pozycja, nic na siłę. Możemy też spróbować usiąść przy dziecku i nie czytać mu książki, ale zacząć ją opowiadać własnymi słowami, pokazywać, co się dzieje na obrazkach, rozmawiać z dzieckiem o tym, zadawać pytania.
 • czytaj sobie, dawaj przykład – z czasem dziecko samo sięgnie po książkę. Dzieci najwięcej uczą się, obserwując nas, dorosłych. Jak dziecko ma sięgać po książkę, skoro rodzic tego nie robi? Dlaczego od niego oczekuje się czegoś, co nie sprawia przyjemności rodzicowi? Bez sensu.

Książki, podręczniki i wyprawka szkolna, a także realizacja własnych pasji

Jak pewnie zaraz zauważycie, wszystkie pokazane poniżej tytuły, zostały podlinkowane do Empiku. Empiku nie muszę Wam przedstawiać. Znajdziecie tam wszystko w jednym miejscu – książki, podręczniki, zabawki, gry, artykuły papiernicze itp. W tym tygodniu Empik ruszył z usługą subskrypcyjną Empik Premium. Jest to usługa, która gwarantuje pakiet korzyści (już od 6,67 zł za miesiąc – to koszt jednej kawy na mieście). Z usługą Empik Premium otrzymujecie:

 • Stały rabat 15% w salonach i do 20% specjalnej zniżki na empik.com
 • 3% zwrotu na Wasze konto empik.com już od drugiego miesiąca korzystania z usługi (można to potraktować jako kolejną zniżkę)
 • Dostawę kurierem do domu za 0 zł na wszystkie zakupy powyżej 40 zł
 • Dostawę do punktów odbioru również za 0 zł
 • 20% zniżki na bilety do kina Helios
 • Przedsprzedaż i zniżki na bilety na różne koncerty i wydarzenia
 • Pakiet audiobooków i ebooków za 0 zł
 • 20% zniżki na EmpikFoto i pakiet odbitek na start.

Sporo korzyści!

Dzięki nim możecie również realizować swoje pasje. Empik Premium to pierwsza tego typu usługa w Polsce, która oferuje tak szeroki zakres benefitów dostępnych w kanałach online i offline. A do tego jest w pełni bezpieczna – można z niej zrezygnować w każdej chwili.

Prawda, że to fajna sprawa? Chyba nie muszę dodawać, że taka usługa zapewni niedrogie, szybkie i łatwe przygotowanie wyprawki szkolnej.

A teraz poznajcie przedszkolne, książkowe hiciory.

Książka interaktywna, czyli zabawa i nauka w jednym

1-34 by .

 1. książki Herve Tulleta
 2. Piżamorama
 3. Mały żólty i mały niebieski

 

Kicia Kocia, Kastor, Albert Albertson i inni, czyli ulubieni bohaterowie książek dziecięcych

1-35 by .

 1. Kicia Kocia
 2. Kastor
 3. Albert Albertson
 4. Mama Mu
 5. Tappi
 6. Basia
 7. seria o Zuzi
 8. Pan Brumm
 9. Wesoły Ryjek

 

Znane duety uwielbiane przez dzieci

1-37 by .

 1.  Królik i Misia
 2. Felek i Tola
 3. Jaś i Janeczka
 4. Charlie i Lola
 5. Dusia i Psinek-Świnek
 6. Feluś i Gucio

 

Ważne tematy, czyli książki, które powinny znaleźć się w biblioteczce każdego przedszkolaka

1-39 by .

 1. Gdy Pola się zgubi
 2. O wiewiórkach, które nie chciały się dzielić
 3. Czy mogę być w waszej paczce?
 4. seria o Fenku
 5. seria o Lenie

 

Książki o emocjach dla dzieci – moje TOP8

1-36 by .

 1. Zmartwienie Róży
 2. Miłość
 3. Kuku i historia pępka
 4. Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham
 5. Proszę mnie przytulić
 6. A królik słuchał
 7. seria Kraina Uważności
 8. Nietypowy Adaś

 

Popularnonaukowe

1-40 by .

 1. seria Wielka księga
 2. seria Mam przyjaciela…
 3. seria Pierwsza encyklopedia
 4. seria Mali odkrywcy
 5. seria Yagyu

 

Lubiane

1-38 by .

 1. 101 Dalmatyńczyków
 2. Piaskowy wilk
 3. Mamoko
 4. Niesamowite przygody 10 skarpetek
 5. seria Rok w…
 6. Ting
O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

3 komentarze

 • Guzia90
  13 września 2019 at 08:33

  Super propozycje! Nasz szkrab coraz większy, już przewraca pierwsze strony i na razie tylko obrazki ogląda, ale niebawem trzeba będzie pójść krok dalej 🙂

  Odpowiedz
 • Agnieszka
  6 września 2019 at 09:23

  Myślę, że najlepiej zarazić dziecko miłością do książek dając mu po prostu przykład 🙂 Jeśli w domu są książki, jeśli rodzice czytają nie tylko dal dziecka, ale też dziecko widzi jak rodzice czytają swoje książki to na pewno też będzie sięgać po książki. Chyba nie ma innego sposobu 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 • Magda
  24 sierpnia 2019 at 14:49

  Hej, uwielbiam polecane przez Panią pozycje, mamy już większość z tych wymienionych tutaj. Teraz poszukujemy książki dla dzieci o jaskiniach – wróciliśmy z podróży po Słowacji i poszukuję ciekawych pozycji w tym temacie, przeszukałam jednak Internet i czy to możliwe że nie ma nic takiego?

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź