Menu
zabawki

Najlepsze gry planszowe, które bawią i uczą – idealne na prezent

Jeżeli obserwujecie mnie od jakiegoś czasu, to wiecie, że gier planszowych mamy sporo. Są to zazwyczaj gry przeznaczone raczej do celów rozrywkowych, czasem logiczne. Gdy kilka lat temu tworzyłam swój gabinet logopedyczny, to kupiłam sporo gier edukacyjnych. Niestety, nie były one zbyt ciekawe, wykonane z kiepskich materiałów i w większości bardzo nieestetyczne. Wszystkie oddałam.

Niedawno od Kapitana Nauki dostałam sześć nowych gier edukacyjnych i jestem w naprawdę ogromnym szoku, jak genialne są te publikacje. Większość z nich przeznaczona jest dla dzieci w wieku późnoprzedszkolnym i wczesnoszkolnym. Gry uczą dodawania i odejmowania w zakresie od 0 do 20, tabliczki możenia, składania wyrazów z liter, oswajają z językiem angielskim, przekazują wiedzę o ciele człowieka czy o zwierzętach świata. I uczą tego w naprawdę świetny sposób. Dziecko nawet nie czuje, że się uczy. Poza tym są wykonane super estetycznie, z bardzo solidnych materiałów.

Wszystkie rozgrywki trwają ok 20 minut, dzięki czemu dziecko nie zdąży się znudzić. Rodzic również (już miałam dosyć kolejnych rozgrywek w Monopoly, które trwają godzinami). 😉 Poza tym wszystkie te gry są naprawdę niedrogie, biorąc pod uwagę to, jak wyglądają, ile dają frajdy i przy okazji uczą.


Niespodzianka

A teraz najlepsze! Mam dla Was kod zniżkowy MW2019 obniżający o -10% na całą ofertę Kapitana Nauki, ważny do końca roku. Co ważne – kod łączy się z innymi rabatami na stronie KapitanNauka.pl.


Żaby czy kraby? Gra matematyczna na mnożenie

To gra ucząca tabliczki mnożenia. Przeznaczona jest dla dzieci, które uczą się tabliczki mnożenia oraz tych, które już ją opanowały, ale chciałyby umieć liczyć szybciej, sprawniej. Ta gra nie pokazuje, jak wykuć tabliczkę, ale pozwala samodzielnie zrozumieć istotę tych działań. Poza tym dziecko ćwiczy pamięć, koncentrację, strategiczne myślenie. Plansza jest dwustronna (możemy grać żabami lub krabami). Do wyboru ponadto jest prostszy i trudniejszy wariant gry. No ja jestem zachwycona.

Do kupienia tutaj – Żaby czy kraby?

gry edukacyjne001kapitan nauka by . gry edukacyjne002kapitan nauka by . gry edukacyjne003kapitan nauka by .

Piraci. Gra matematyczna na dodawanie i odejmowanie

Ta gra pozwala dziecku opanować podstawowe działania matematyczne (dodawanie i odejmowanie) w zakresie od 0 do 20. W czasie zabawy wcielamy się w pirata i szukamy skarbów. Zaczynamy od wylosowania 6 liczb, które umieszczamy na naszej planszy. Na odwrocie każdej z nich ukrywa się symbol jakiegoś skarbu. Następnie na zmianę losujemy skarby na podłużnych kartonikach. Pod każdym z nich ukrywa się działanie matematyczne. Jeżeli na naszej planszy jest wynik tego działania, skarb jest nasz. Wszystkie skarby z działaniami i liczby na rewersie odpowiadające tym działaniom na rewersie mają taki sam symbol. Uwielbiamy tę grę.  Dzięki niej dziecko nie tylko ćwiczy umiejętność dodawania i odejmowania, ale również myślenie logiczne, pamięć, spostrzegawczość i koncentrację.

Do kupienia tutaj – Piraci

gry edukacyjne004kapitan nauka by . gry edukacyjne005kapitan nauka by . gry edukacyjne006kapitan nauka by . gry edukacyjne007kapitan nauka by . gry edukacyjne008kapitan nauka by . gry edukacyjne009kapitan nauka by .

Czytam i układam słowa. Układanka literowa

To układanka, która w baaardzo prosty sposób uczy dziecko czytania. Zabawa polega na wyszukiwaniu i dopasowywaniu obrazków z nazwami zwierząt. W zestawie znajdują się układanki z 3- i 4-literowymi nazwami zwierząt. Poza tym na odwrocie każdej układanki są litery bez obrazków, z których dziecko może samodzielnie układać nowe słowa. Jeżeli Wasze dziecko właśnie rozpoczyna swoją przygodę z nauką czytania, to ta układanka jest czymś, czego Wam trzeba.

Do kupienia tutaj – Czytam i układam słowa

gry edukacyjne010kapitan nauka by . gry edukacyjne011kapitan nauka by . gry edukacyjne013kapitan nauka by .

Gra edukacyjna. Na tropie angielskich słówek

A teraz przygotujcie się na trzy gry typowo planszówkowe. Ich mechanizm jest bardzo podobny. Rzucamy kostką, poruszamy się pionkami i wygrywa osoba, która jako pierwsza dotrze do maty. Poza kostką, planszą i pionkami, gra zawierają również karty do gry obserwacyjnej oraz karty z pytaniami.

„Na tropie angielskich słówek” to – jak sama nazwa wskazuje – gra, dzięki której dzieciaki poznają podstawowe angielskie słówka, ćwiczą pamięć, koncentrację i spostrzegawczość, a poza tym uczą się rywalizacji w formie zabawy. Gra przeznaczona jest dla dzieci, które już trochę liznęły języka angielskiego, mają z nim jakiś kontakt – np. mają angielski w przedszkolu.

Dodatkowo dzięki nagraniom profesjonalnego lektora, dzieciaki mogą poćwiczyć poprawną wymowę angielskich słówek.

Do kupienia tutaj – Na tropie angielskich słówek

gry edukacyjne014kapitan nauka by . gry edukacyjne015kapitan nauka by . gry edukacyjne016kapitan nauka by . gry edukacyjne017kapitan nauka by . gry edukacyjne018kapitan nauka by . gry edukacyjne019kapitan nauka by . gry edukacyjne020kapitan nauka by . gry edukacyjne021kapitan nauka by .

Gra edukacyjna. Ciało człowieka

Tą grą rządzi taki sam mechanizm, jak w przypadku poprzedniej. Dodatkowo mamy plakat z podpisanymi nazwami części ciała, narządów itp., która przydaje się podczas gry obserwacyjnej. Producent podaje, że gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Według mnie przeznaczona jest dla wszystkich w wieku od 6 do 106 lat. Pytania nie są trudne, ale myślę, że większość dorosłych może nie znać na nie odpowiedzi. Bardzo polecam, jeżeli dzieciom, które interesują się tematyką ciała człowieka (tak jak moje), ale nie tylko im. Taka wiedza przydaje się również w życiu.

Do kupienia tutaj – Ciało człowieka

gry edukacyjne023kapitan nauka by . gry edukacyjne024kapitan nauka by . gry edukacyjne025kapitan nauka by . gry edukacyjne026kapitan nauka by . gry edukacyjne027kapitan nauka by . gry edukacyjne028kapitan nauka by .

Gra edukacyjna. Zwierzaki świata

I tu również ten sam mechanizm. Plansza, kostka, pionki i dwa rodzaje kart – z pytaniami i z grą obserwacyjną. Plansza została podzielona na 6 działów-królestw: ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i owadów. Pytania na kartach pytań dotyczą właśnie tych zwierząt, które znajdują się na planszy. Dzięki ilustracjom przedstawiającym zwierzęta dzieciaki łatwiej mogą zapamiętać ich cechy charakterystyczne i nauczyć się ich rozpoznawania.

Gra jest niezwykle wciągająca i chce się w nią grac bez przerwy – motywuje to, że z każdą rozgrywkę wiemy coraz więcej na temat zwierząt i jesteśmy w tej grze po prostu lepsi. 🙂

Do kupienia tutaj – Zwierzaki świata

gry edukacyjne029kapitan nauka by . gry edukacyjne030kapitan nauka by . gry edukacyjne031kapitan nauka by . gry edukacyjne032kapitan nauka by . gry edukacyjne033kapitan nauka by . gry edukacyjne034kapitan nauka by . gry edukacyjne035kapitan nauka by . gry edukacyjne036kapitan nauka by .

Muszę przyznać, że pokochaliśmy wszystkie te gry i dopóki moje dzieci nie opanują wiedzy, którą mogą przyswoić z tych gier, nie planuję oddawać żadnej z nich. Od jakiegoś czasu panuje u nas planszówkowy szał. Dzięki temu, że rozgrywki są krótkie, czasami gramy w kilka gier dziennie. Zauważyłam już, że gry rzeczywiście poszerzają wiedzę i umiejętności dzieci (teraz rozgrywki w dodawaniu, odejmowaniu czy mnożeniu są naprawdę szybkie). A najfajniejsze jest to, że oni sami wybierają je z półki i chyba nawet nie wiedzą, że przez to się uczą. 🙂

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź