Menu
książki / książki dla dzieci

Mali WIELCY, czyli dlaczego warto pielęgnować swoje talenty

Znacie już serię Mali WIELCY? Pisałam o niej na blogu dwukrotnie. Cała seria składa się z (w tej chwili już dwunastu!) krótkich biografii sławnych ludzi w wydaniach dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wszystkie pięknie ilustrowane i przekazujące dzieciakom bardzo ważne lekcje. Dzięki nim każdy przedszkolak może poznać sylwetki niezwykle interesujących i inspirujących ludzi. Przekonać się, że każde z nich było kiedyś dzieckiem i miało marzenia, których nie porzuciło.

W każdej części poznajemy sylwetkę innej, znanej osoby, która najczęściej nie miała łatwego życia, a mimo tego udało jej się osiągnąć niesamowity sukces i zapisać na kartach historii.  Do niedawna na polskim rynku dostępne były historie: Stephena Hawkinga, Coco Chanel, Marii Słodowskiej-Curie, Fridy Kahlo, Steve’a Jobsa, Astrid Lindgren, Audrey Hepburn czy Martina Luthera Kinga. Właśnie ukazały się cztery nowe części: o Agacie Christie, Marii Montesorii, Karolu Darwinie oraz Johnie Lenonie.

Wszystkie postacie zostały przedstawione w bardzo przystępny sposób. Ilustracje są proste, ale jednocześnie świetnie oddające charakter postaci i czasów, w jakich żyła. Na końcu każdej książki znajdziecie prawdziwe zdjęcia i nieco bardziej szczegółowe informacje o każdej postaci. Polecam wcześniej zapoznać się z końcówką i podczas czytania z dzieckiem dopowiadać elementy historii. U nas taki model czytania biografii świetnie się sprawdza.

Karol Darwin

Mały Karol urodził się w rodzinie naukowców. Jego tata był lekarzem, a dziadek przyrodnikiem. Karol od małego był zafascynowany przyrodą, ale poszedł na studia medyczne. Okazało się jednak, że jest mu słabo na widok krwi. Porzucił studia i niedługo później wyruszył na ekspedycję przyrodniczą, w czasie której odrywał świat roślin i zwierząt, których do tej pory nie znał. Wkrótce zdał sobie sprawę, że gatunki mogą ewoluwoać i dostosowywać do warunków, w jakich żyją. Po 20 latach badań opublikował książkę „O pochodzeniu gatunków”, która stała się jednym z najważniejszych dzieł, jakie kiedykolwiek napisano i stała się podstawą kolejnych odkryć we wszystkich dziedzinach nauk przyrodniczych.

Do kupienia tutaj – Karol Darwin

Maria Montessori

Maria była dzieckiem głodnym wiedzy. Jej rodzice sądzili, że zostanie kiedyś nauczycielką. W szkole jednak Maria bardzo się nudziła i w ramach rozrywki tworzyła swoje własne gry. Po podstawówce chciała kontynuować naukę przedmiotów ścisłych, ale nie było takich szkół dla dziewcząt. Uczyła się więc z chłopcami. Po szkole średniej postanowiła pójść na medycynę. Była pierwszą kobietą we Włoszech, która studiowała medycynę. Gdy rozpoczęła pracę w szpitalu psychiatrycznym, zauważyła, że dzieci nie mają dostępu do zabawek i gier, bawią się okruszkami chleba. Maria uważała, że jeśli zapewni się dzieciom opiekę dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb i tempa przyswajania wiedzy, to zaczną się rozwijać. Stworzyła swoją metodę nauczania. Wkrótce jej szkoły zaczęły powstawać w różnych częściach świata i cieszą się zainteresowaniem do dziś.

Do kupienia tutaj – Maria Montessori

John Lennon

Johna wychowywała ciotka, ale mama często go odwiedzała. To ona nauczyła go gry na gitarze. Mały John sprawiał problemy w szkole. Nie lubił się uczyć, ale nauczyciele zauważyli, że sprawdzi się w szkole artystycznej. John wraz z kolegami założył zespół The Quarry Men. Po jednym z występów poznał Paula McCartneya i od tego czasu zostali najlepszymi przyjaciółmi, którzy uzupełniali się w nowym zespole The Beatles. Wkrótce ich piosenki poznał cały świat. John zasłynął również swoim pacyfistycznym podejściem nawołującym do miłości, szacunku i zrozumienia.

Do kupienia tutaj – John Lennon

Agatha Christie

Mała Agatha kochała książki. Często wymyślała do nich swoje zakończenia. Czas wejścia w dorosłość Agathy zbiegł się z wybuchem I wojny światowej. W tym czasie pracowała jako pielęgniarka i wydawała leki w szpitalnej aptece. Wtedy też zdobyła wiedzę o różnych truciznach i toksycznych substancjach. Wkrótce potem zaczęła ją wykorzystywać pisząc swoje kryminały. Stworzyła postać Herkulesa Poirota oraz panny Marple, których działania zachwyciły czytelników na całym świecie, a Agatha stała się najlepiej sprzedającą się powieściopisarką wszech czasów.

Do kupienia tutaj – Agatha Christie

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź