Kaszka dla malucha – czy aby na pewno zdrowa?

Słowo wstępu

Dzisiaj będzie trochę o glutenie, trochę o tym, jak wyglądało u nas wprowadzanie go do Jaśka diety, trochę o kaszkach, a przede wszystkim o alternatywie dla niezbyt zdrowych polskich kaszek dla dzieci. W poście o terrorze laktacyjnym pisałam, że staramy się jeść raczej zdrowo (zawsze patrzę na skład i miejsce pochodzenia tego, co ma wylądować na naszym talerzu). Pewnie dzisiejszy wpis nie spodoba się niektórym osobom, dlatego też chciałabym coś wyjaśnić na wstępie – Nie, nie jestem jakimś oszołomem żywieniowym. Jak ktoś poczęstuje moje dziecko herbatnikiem, czy biszkoptem, to nie będę wyrywała mu z go ręki. Ale w domu nie je takich rzeczy. Wolę słodycze zastępować owocami świeżymi lub suszonymi. Zawsze szukam nieco zdrowszej alternatywy. Nie jest moim celem skrytykowanie osób, które podają dzieciom produkty, których sama nie podaję. Nikomu nie chcę niczego narzucać, a jedynie pokazać, że można inaczej. Ważne, żeby kierować się zdrowym rozsądkiem. I to chyba tyle.

Zanim przejdziecie do kolejnej części artykułu, informuję, że wpis ten został uaktualniony w innym miejscu. Zapraszam do przeczytania wpisu Rozszerzanie diety niemowlaka – zdrowa kaszka.

Gluten – co to jest?

Gluten jest białkiem roślinnym występującym w zbożach. Należy do grupy alergenów, dlatego do diety małego dziecka należy wprowadzać go bardzo ostrożnie. Alergia na gluten jest coraz powszechniejsza. Albo po prostu wcześniej nie była tak dokładnie diagnozowana. W każdym razie – gluten wprowadzamy powoli. Ważne jest też to, aby podczas rozpoczęcia rozszerzania diety o gluten dziecko było zdrowe.

Rozszerzenie diety malucha

Według najnowszych zaleceń dzieciom karmionym piersią gluten powinno zacząć się wprowadzać do diety od 5 miesiąca życia. Natomiast tym karmiony mm – od 6 miesiąca. Na początek podajemy pół małej łyżeczki kaszy dodając ją do pokarmu (obiadu, deseru). I tyle. Niby wszystko wiemy, ale tutaj dopiero zaczynają się schody.

Jak podać gluten?

Do tematu chciałam podejść ambitnie. Kupiłam kaszę mannę. Taką najzwyklejszą. I tu zgłupiałam. Jak ugotować pół łyżeczki kaszy dla dziecka? Czy te pół łyżeczki ma być połową łyżeczki przed, czy po ugotowaniu? A że nie jestem cierpliwa i na dziecku eksperymentować nie chciałam, to zaczęłam szukać informacji o tym, jak inne mamy podają tę kaszę swoim maluchom. Okazało się, że większość podaje gotowe kaszki, które wystarczy dodać do ciepłego posiłku. Przyjrzałam się tym kaszkom. I oniemiałam. Nie, nie z wrażenia. Z przerażenia.

Polska masakra kaszkowa

Wszystkie kaszki manny (tak to się pisze?), które znalazłam na polskim rynku tak naprawdę kaszy w składzie mają niewiele. Wszystkie są mleczne, więc ich głównym składnikiem jest mleko w proszku. Tylko po co?

Krótki przegląd

Co mamy na polskim rynku? Bobovitę, Nestle, Babydream, HIPP. Coś jeszcze? Nie znalazłam wśród nich bezmlecznej kaszki, która miałaby w składzie wyłącznie zboża + ewentualnie witaminy. Na pewno te produkty nie są trucizną (są dopuszczone do spożycia przez maluchów), tylko po co dzieci faszerować słodzikami, sztucznymi aromatami? Jedyną sensowną kaszką marketową jest kleik ryżowy od Nestle albo Bobovity. Oba w składzie mają tylko mąkę ryżową i witaminę B1. No ale ryż jest bezglutenowy, więc do rozszerzania diety się nie nada.

Alternatywa

Któregoś razu moja znajoma z Danii w trakcie pobytu w Polsce zapytała mnie gdzie można kupić dziecku normalną kaszkę. Była zdziwiona, że na półkach w marketach znaleźć można tylko takie zmiksowane twory. Na szczęście istnieją sklepy internetowe. Na stronach ze zdrową żywnością dla dzieci znaleźliśmy kaszki Holle, które w składzie mają jedynie ekologiczną mąkę z pełnego przemiału + witaminę B1. Idealnie. Jesteśmy im wierni do dziś. Jak będę chciała, żeby kaszka mojego dziecka była z mlekiem, dodam mleko, które sama wybiorę. Jak będę chciała, żeby miała smak jabłka/banana, to dodam jabłko lub banana (nie proszek jabłkowy, czy aromat bananowy). Jak będę chciała, żeby była słodka, to… Nie, nie posłodzę jej sama. Po dodaniu banana na pewno będzie wystarczająco słodka. Kojarzę jeszcze dwie marki, które mają w swojej ofercie zdrowe kaszki dla maluchów (Baby Sun i Milupa), ale nie wypowiem się na ich temat, bo kupowaliśmy tylko Holle.

Jest takie świetne zdanie Waldemar Łysiaka, które będzie doskonałym podsumowaniem dzisiejszego wpisu – „Jedzmy gówno, tysiące much nie mogą się mylić”.

Drodzy producenci żywności dla dzieci, producenci kasz wszelakich, macie lukę w polskim rynku. Bierzcie się do roboty.

DSC_3926_DxO

DSC_3931_DxO

Na zdjęciach kaszka jaglana, która jest bezglutenowa (innej nie miałam w domu), ale musicie mi uwierzyć, że te glutenowe od Holle mają równie naturalny skład.