Rozszerzanie diety niemowlaka – zdrowa kaszka

_DSC9578 by .

1,5 roku temu na blogu pojawił się wpis na temat kasz dla niemowląt. Od tego czasu trochę się zmieniło: pojawiło się wiele nowych produktów (szczególnie cieszy bogata oferta kasz ekologicznych), a według zaleceń WHO gluten można wprowadzać w podobny sposób co inne pokarmy (o tym za chwilę). Ale niestety – ciągle najłatwiej dostępne są kaszki, które odstraszają swoim składem i po nie sięga większość nieświadomych rodziców.

Wprowadzanie glutenu

Jakiś czas temu (na pewno trzy lata temu, bo wtedy rozszerzałam dietę mojemu Jaśkowi) gluten wprowadzało się, podając codziennie przez miesiąc pół łyżeczki glutenowej kaszki. Przez kolejny miesiąc podawało się łyżeczkę kaszy. Zalecano rozpoczęcie podawania glutenu między 4 a 6 miesiącem życia. Takie działania miały uchronić dziecko przed celiakią. Jednak według najnowszych badań celiakia jest chorobą układu autoimmunologicznego, która ma podłoże głównie genetyczne. Dokładnie opisała to rok temu Hafija – Wprowadzanie glutenu do diety dziecka – najnowsze wytyczne, zalecenia i badania – 2015

Jak wprowadzać gluten?

Według najnowszych wytycznych – wprowadzajcie, jak chcecie. Najlepiej między 6 a 12 miesiącem życia. Nie musicie już podawać połowy łyżeczki kaszy przez miesiąc, a przez kolejny całą łyżeczkę. Ważne jedynie, aby robić to stopniowo. Tak, jak w przypadku innych pokarmów. Podajemy najpierw niewielkie ilości i obserwujemy dziecko. Stopniowo je zwiększamy. Od jakiego zboża zacząć? Ja zaczęłam od owsa. Owies sam w sobie jest bezglutenowy, ale nie ma „czystych” pól owsianych. Zawsze jakieś zboże się domiesza. Można więc powiedzieć, że owies ma najmniejszą dawkę glutenu.

Które zboża zawierają gluten, a które nie?

Bezglutenowe są: ryż, komosa ryżowa, kasza jaglana, kasza kukurydziana, kasza gryczana.

Gluten zawierają: pszenica (i wszystkie jej odmiany – orkisz, kasza manna, pszenica durum, kuskus), owies, jęczmień, żyto.


Przyjrzyjmy się kaszom

Zanim weźmiecie się za wprowadzanie glutenu, zaczniecie rozszerzanie diety dziecka najprawdopodobniej od kasz bezglutenowych czy też kleików. Ja też tak zaczynałam. Zrobiłam dziś dla Was zestawienie kasz dla najmłodszych maluchów – po 4 miesiącu. Najbardziej dostępne są kaszki marek: Hipp, Bobovita, Nestle, Babydream, Humana, Bebilon. Niestety, w większości przypadków (choć nie we wszystkich, co zauważycie na poniższych zestawieniach) zawierają one cukier pod różną postacią i sztuczne aromaty. Dobrą alternatywą są kaszki takich marek jak: Nominal, Sun Baby, Holle (tak, wiem, wiem o aferze z jedną partią kasz tej marki – wierzę, że teraz bardziej kontrolują swoje produkty), Mamuko, Organix, Biobim, Lebenswert, Topfer. Niestety, ciężko jest je dostać w sklepach stacjonarnych. Widziałam niektóre kiedyś w Piotrze i Pawle. Podobno w Auchanie też można jakieś znaleźć. Ja zamawiam je na Kidy.pl. Kidy wprowadziło teraz do swojej oferty kaszki Mamuko. Jeszcze ich nie testowałam, ale skład mają cudowny.

Zaczniemy od kasz bezglutenowych, bezmlecznych i bezsmakowych, czyli tych, od których najlepiej zacząć (nieuczulających).

Kaszki bezglutenowe, bezmleczne, bezsmakowe, kleiki

Doskonałe dla alergików. Lub po prostu podawane niealergikom jako pierwsza kaszka.

Co kupicc- by .

bezmleczne, bezsmakowe, kleiki by .

Co kupic- by .

bezmleczne, bezsmakowe, zdrowe 2 by .

bezmleczne, bezglutenowe, kleiki, zdrowe by .

Bezglutenowe, bezmleczne, smakowe

Ok, mamy już wprowadzoną kaszę (jedną lub wiele) bezglutenową, ale chcemy, aby miała smak owoców. Osobiście wolę dodać do kaszy owoc niż kupować kaszkę smakową, ale wiem, że często przy wymagającym dziecku nie ma chwili na to, aby zetrzeć jabłko czy rozmemłać banana.

Co kupicc- by .

bezmleczne, smakowe, bezglutenowe by .

Co kupic- by .

bezmleczne, bezglotenowe, smakowe, zdrowe by .

Kaszki mleczne

Co kupicc- by .

mleczne by .

Co kupic- by .

W tym przypadku nie polecę Wam, co kupić. Przejrzałam wiele kasz i nie znalazłam żadnej mlecznej, która zasługiwałaby na wyróżnienie. Każda z nich zawierała cukier, syrop glukozowy, olej palmowy, fruktozę czy też sztuczne aromaty. Poza tym uważam, że nie ma sensu kupować takich kasz. Przecież dziecko i tak dostaje mleko modyfikowane albo jest karmione piersią. Kaszę lepiej więc zrobić na mleku, które mały żołądek zna bardzo dobrze.

Kaszki glutenowe – do wprowadzania glutenu

Co kupicc- by .

Na szczęście nie znalazłam marketowych bezsmakowych kasz glutenowych z dodatkami jakiegoś badziewia. Zakładam, że większość rodziców rozszerza dietę dziecka o gluten, dodając np. trochę zwykłej kaszy manny. Ja jednak wolę dodawać glutenowe dobre jakościowo kaszki. Głównie ze względu na szybkość przygotowania. Wystarczy odmierzyć łyżeczkę, wymieszać z ciepłym pokarmem (mlekiem, obiadkiem czy deserem) i gotowe.

Co kupic- by . bezmleczne, glutenowe, bezsmakowe kaszki do wprowadzania glutenu 2 by . glutenowe, bezmleczne, bezsmakowe, kaszki do wprowadzania glutenu by .

Podsumowując

Gdy będę chciała, żeby kaszka mojego dziecka była z mlekiem, dodam mleko, które sama wybiorę. Jak będę chciała, żeby miała smak jabłka/banana, to dodam jabłko lub banana (nie proszek jabłkowy, czy aromat bananowy). Jak będę chciała, żeby była słodka, to… Nie, nie posłodzę jej sama. Po dodaniu banana na pewno będzie wystarczająco słodka.

W żywieniu dzieci kierujcie się głową, czytajcie etykiety, szukajcie alternatyw, nie patrzcie na reklamy, bo – i tu zacytuję Waldemara Łysiaka –

Jeśli większość ma rację – jedzmy gówno… – Miliony much nie mogą się mylić.

Celem tego wpisu nie jest skrytykowanie osób, które podają dzieciom produkty, których sama nie podaję. Nikomu nie chcę niczego narzucać, a jedynie pokazać, że można inaczej, lepiej.


Uprzedzając pytania:

krzesełko – Tripp Trapp Stokke

bodziak – Mini Rodini

_DSC9567 by . _DSC9575 by . _DSC9574 by . _DSC9578 by . _DSC9581 by . _DSC9573 by . _DSC9570 by .