Menu
książki / książki dla dzieci

Jak podróżować w czasach kwarantanny? Kapitanka Kalinka zaprasza na pokład

Znaleźliśmy się w dosyć niecodziennej sytuacji. Większość z Was spędza teraz pewnie 24 godziny na dobę z dzieciakami w domu. Nie możemy wychodzić na place zabaw, spotykać się ze znajomymi, nie mówiąc już o dalszych podróżach. I przez najbliższe miesiące raczej się to nie zmieni. Czy jest szansa na jakąś wakacyjną podróż? Tego raczej nie wie nikt.

W naszej kwarantannie domowej nie ma dnia, żebyśmy nie przeglądali zdjęć z naszych podróży, czy też czytali książek o podróżach innych. Kilka dni temu dostałam przedpremierowo książkę, którą objęłam swoim patronatem. Jest to książka podróżniczki znanej jako Kapitanka Kalinka. Kalinka od dziecka pływa po różnych wodach świata, a swoje przygody relacjonuje na antenie radia i na YouTubie. Wraz z rodzicami jest współtwórczynią audycji “Rodzina pod żaglami” emitowanej na antenie Polskiego Radia, a na jej  na kanale YouTubie nie tylko opowiada, ale również pokazuje, jak wygląda żeglarskie życie.

Mamy wiele książek podróżniczych, bo moje dzieciaki kochają podróże (te palcem po mapie i palcem po książce również), ale takiej jak Kalinka na fali jeszcze nie mieliśmy!

Kalinka na fali001Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali002Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali003Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali004Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali005Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali006Ksiazka dla dzieci by .

Kalinka statek zna jak swoją własną kieszeń. Jest dla niej domem. To na nim się budzi, zjada śniadanie i „chodzi” do szkoły. To właśnie życie na wodzie daje jej możliwość przeżycia naprawdę niesamowitych przygód. Tak, przygód zdecydowanie jej nie brakuje – właściwie to jej życie jest ciągłą przygodą, pełną ciekawych zdarzeń i miejsc. Przez ostatnie lata Kalinka zwiedziła już naprawdę sporo  – zarówno na wodach, jak i na lądach. Razem z rodzicami zwiedza cały świat i zgłębia tajniki sztuki żeglarskiej. Taki tryb życia prowadzi już ponad dwanaście lat, dzięki czemu zdecydowanie ma mnóstwo interesujących rzeczy do opowiedzenia.

O czym opowiada Kapitanka Kalinka w swojej książce? Przede wszystkim o tym, jak wygląda życie na wodzie, jak radzi sobie z nauką w tych nietypowych warunkach (tak, tak, Kalinka nie spędza na statku tylko wakacji), jakie ma obowiązki, jak dba o kondycję, co je, czy też jakich zwrotów używają żeglarze. Dzięki Kalince poznamy również wiele niezwykle niezwykłych miejsc. Dowiemy się np., że na wyspie Kotor żyje mnóstwo kotów, że marynarze mają możliwość wysyłania kartek pocztowych do domu bez znaczków albo o tym, że większość marokańczyków nie ma pojęcia, gdzie leży Polska (a Wy wiecie, gdzie dokładnie znajduje się Maroko?). W książce przeczytamy także o tym, jak przygotować się na taką wyprawę, ile zabrać jedzenia, jakie zabrać ubrania, dowiemy się, jak się żegluje zimą, czy też poznamy odpowiedź na to, dlaczego nie wolno pić słonej wody.

Kalinka na fali007Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali008Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali009Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali010Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali011Ksiazka dla dzieci by .

Jak zachęcić dzieci tematyką podróżniczą? No raczej ciężko będzie je przekonać do zgłębiania reportaży Szczygła czy Kapuścińskiego. 😉 Jednak do czytania o podróżach, które są opisane językiem dziecka, nawet nie będziecie musieli ich zachęcać. Mało tego – dzieci je chłoną! Dzięki opowieściom Kapitanki Kalinki dzieciaki nie tylko dowiedzą się, jak wygląda życie na statkach, jachtach czy katamaranach, ale również poznają różne zakątki świata. Poza tym – co bardzo istotne – przekonają się, jak można być szczęśliwym, mając tak niewiele dóbr materialnych i żyć na tak niewielkiej przestrzeni (jej kajuta jest naprawdę malutka i wypełniona książkami).

Na uwagę zasługuje również skład i wydanie książki. Kapitanka Kalinka na fali jest bowiem bardzo fajnie wydana. Wszystkie informacje przedstawione są w niezwykle przejrzysty sposób, a wspaniałe, realistyczne zdjęcia sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy byli tam razem z nasza Kapitanką.

Kapitankę Kalinkę na fali możecie kupić tutaj – Kapitanka Kalinka na fali

Kalinka na fali012Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali013Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali014Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali015Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali018Ksiazka dla dzieci by . Kalinka na fali019Ksiazka dla dzieci by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź