Menu
książki / książki dla dzieci

Jak opowiedzieć dzieciom, co nas czeka w przyszłości? + NIESPODZIANKA

Dokładnie dwa lata temu pisałam Wam o pewnej niesamowicie ciekawej książce – Sen Alicji, czyli jak działa mózg. W tym roku pojawiła się kontynuacja tej pozycji – Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja. I choć to książka z pozoru dla dzieci, wielu dorosłych na pewno znalazłoby w niej mnóstwo informacji, o których nie ma pojęcia, a powinno mieć. To doskonały prezent na Mikołaja czy pod choinkę.

Alicja w krainie przyszłości to bogato (i to jak pięknie!) ilustrowana historia o Alicji, która zaczyna zadawać coraz więcej pytań na temat świata sztucznej inteligencji, robotów, algorytmów. A to wszystko za sprawą Basi – nowego członka rodziny, który jest robotem humanoidalnym. Basie wygląda jak człowiek, jest wzrostu Alicji. Potrafi w mig odpowiadać na przeróżne pytania. Nie potrafi jednak chodzić. Co więc jest takiego trudnego w chodzeniu? Nie musicie się zastanawiać. Ta książka w bardzo prosty i obrazowy sposób doskonale Wam to wytłumaczy.

Ale jak to się dzieje, że Basia tak szybko myśli i pamięta tak wiele? To już wyjaśni Alicji jej wujek Mati, który pracuje w Seulu, gdzie zajmuje się konstruowaniem robotów. Alicja od razu zasypuje wujka pytaniami – czym jest ta sztuczna inteligencja, do czego jej używamy, do czego przyda się w przyszłości, jak to możliwe, że komputery się uczą? Wujek daje Alicji wiele obrazowych odpowiedzi.

Alicja w krainie przyszlosci001ksiazka o robotach by . Alicja w krainie przyszlosci002ksiazka o robotach by .

Alicja w krainie przyszlosci014ksiazka o robotach by .

Alicja w krainie przyszlosci004ksiazka o robotach by . Alicja w krainie przyszlosci005ksiazka o robotach by .

Wujek tłumaczy Alicji również, na jakie problemy natrafiają osoby, które programują roboty – jak zaprogramować decyzje inteligentnego samochodu w sytuacjach niebezpiecznych.

Wyobraźmy sobie takie zdarzenie: mężczyzna podróżuje autonomicznym samochodem, czyta książkę. Auto wyjeżdża zza zakrętu, a na środku drogi bawią się dzieci. Komputer w ułamku sekundy wyliczy, że na całkowite wyhamowanie nie ma szans. A więc samochód albo wjedzie w drzewo i wtedy pasażer będzie ranny, albo w grupę dzieci, i to one z obrażeniami trafią do szpitala.

Ten przykład zrobił duże wrażenie na moich dzieciach. Skłonił do myślenia. Sami zaczęli się zastanawiać, co można byłoby zrobić w takiej sytuacji.

Bardzo ciekawym zagadnieniem poruszonym w książce jest sztuczna inteligencja w internecie, która profiluje nasze preferencje i pokazuje nam takie treści, jakich szukamy i jakie nas interesują. Książka uświadamia również, jakie zagrożenia płyną z tego typu profilowania. Porusza również kwestie, o których rzadko kiedy się mówi i dzieci nie mają o nich pojęcia, a powinny – np. boty, clickbaity czy fake newsy. I nie tylko dzieci powinniśmy edukować w tym zakresie, ale przede wszystkim dorosłych. Być może dzieci wyedukowane wcześniej, nie będą popełniać tych błędów, które popełniają ich rodzice.

W Alicji w krainie przyszłości znajdziecie całe mnóstwo niezwykle interesującej wiedzy. Książka pomoże nam (i oczywiście dzieciom) znaleźć odpowiedzi na pytania, co to jest myślenie, dzięki czemu myślimy, czym jest inteligencja oraz – to najważniejsze – czy roboty mogą zastąpić człowieka.

W świat robotów i sztucznej inteligencji wprowadzi nas sam profesor Ryszard Tadeusiewicz, znany automatyk i informatyk, który wykształcił rzesze polskich inżynierów.

Niespodzianka

Mam dla Was niespodziankę. Zamawiając książkę na stronie Empiku i podając przy zamówieniu kod wariatka otrzymacie aż 35% zniżki. Kod działa od dzisiaj (28 listopada) do kolejnego czwartku (5 grudnia).

Książkę zamawiajcie tutaj – Alicja w krainie przyszłościAlicja w krainie przyszlosci006ksiazka o robotach by . Alicja w krainie przyszlosci007ksiazka o robotach by . Alicja w krainie przyszlosci008ksiazka o robotach by . Alicja w krainie przyszlosci009ksiazka o robotach by . Alicja w krainie przyszlosci010ksiazka o robotach by . Alicja w krainie przyszlosci011ksiazka o robotach by . Alicja w krainie przyszlosci012ksiazka o robotach by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź