Menu
książki / książki dla dzieci

Niezwykła książka dla dzieci, która powinna znaleźć się w każdym domu

Mniej więcej dwa miesiące temu Jasiek przed snem zapytał mnie:

– Mamo, a jak działa mózg?

Odpowiedziałam wtedy tak, jak odpowiedziałaby pewnie większość rodziców:

– Yyyyyy. Jutro Ci powiem.

Następnego dnia zaczęłam poszukiwania publikacji na temat mózgu dla dzieci. Nie znalazłam. Jasiek ciągle dopytywał, a ja nieumiejętnie starałam mu się tłumaczyć. Nie wiem, czy coś z tego zrozumiał lub zapamiętał.

Tydzień temu na rynku pojawiła się książka dla dzieci autorstwa prof. Jerzego Vetulaniego. Profesora miałam przyjemność poznać dwa lata temu na Blog Forum Gdańsk. I muszę przyznać, że słuchanie go było najciekawszym elementem całej konferencji. Profesor, mimo sędziwego już wieku (80 lat) w szalenie interesujący sposób opowiadał o neurobiologii.

Niestety, profesora nie ma już z nami, ale są jego dzieła. Ostatnie – „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” przeznaczona jest dla dzieci, ale zachwyci na pewno również nie jednego dorosłego.

vetulani by .

Alicja śpi, ale mózg nigdy nie śpi. Co najwyżej odpoczywa. Alicja śni o tym, jak działa mózg, jak nadzoruje cały nasz organizm. Dowiadujemy się, z czego zbudowany jest mózg i w jaki sposób funkcjonują jego poszczególne elementy, skąd się biorą sny, jak działa nasza pamięć, emocje, odruchy czy myślenie. Dlaczego nasz zachowuje się tak, a nie inaczej, za co odpowiadają poszczególne hormony. A to wszystko pięknie zilustrowane i przedstawione w prosty i bardzo przystępny sposób dla odbiorcy w każdym wieku. Nie sądziłam, że można tak prosto opowiedzieć o mechanizmach tak skomplikowane. Chapeau bas, Panie Profesorze.

Bierzcie, a nie pożałujecie. Tylko koniecznie przeczytajcie przed dzieckiem, aby uzupełnić swoje braki wiedzowe, a potem elokwentnie zabłysnąć przed maluchem. 😉

Sen Alicji znajdziecie przede wszystkim w Empikach (wyłożony jest na stołach, więc bez trudu go odnajdziecie) oraz w księgarniach internetowych – Sen Alicji, czyli jak działa mózg

Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci18 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci19 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci20 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci21 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci22 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci23 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci24 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci25 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci26 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci27 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci28 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci29 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci30 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci31 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci01 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci06 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci08 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci10 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci12 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci13 by . Sen Alicji czyli jak dziala mozg_Ksiazka Vetulani dla dzieci16 by .


Partnerem wpisu jest Wydawnictwo WAM.

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

2 komentarze

 • igatrymiga
  5 grudnia 2017 at 11:34

  Za dawnych czasow ogladalo sie..Bylo sobie zycie..”
  Teraz ksiazki dla dzieci sa naprawde genialne.
  Podziwiam takie blogi.Konkretne.Estetyczne.:)
  Probuje po swojemu..zobaczyc jak to smakuje.
  Zapraszam.Igatrymiga blogspot.

  Odpowiedz
 • Lentilka
  2 grudnia 2017 at 21:41

  Uwielbiam Twôj blog;) ciągle na nim buszuje! Moją ulubioną kategorią są właśnie książki;) 70% ktôre mamy są z Twojego polecenia! I uwielbiamy! Sprawdzają się! Tylko ja mam w domu dwulatka:) więc jeszcze jest za mały! Dopisuj proszę przedziały wiekowe danych pozycji? będę wdzięczna!

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź