Menu
zabawki

Jak nauczyć dziecko mnożenia? Najlepszym sposobem są gry i zabawy

Jakiś czas temu pisałam Wam o tym, jak mój Jasiek zafascynował się liczeniem. Opisywałam to we wpisie Jak nauczyć dziecko dodawania i odejmowania? Najpierw były działania na niewielkich liczbach. Potem doszły naprawdę skomplikowane obliczenia. Wkrótce zaczęła kiełkować miłość do mnożenia. Jako że w przypadku fazy na dodawanie nie było dnia żebyśmy nie grali w różne gry Kartami Grabowskiego, postanowiłam przyjrzeć się kartom do nauki mnożenia.

O Kartach Grabowskiego i całej idei nauki liczenia poprzez zabawę kartami, stworzonej przez pana Andrzeja Grabowskiego, pisałam Wam już w poprzednim wpisie. Jeżeli jesteście zainteresowani tym, kim jest pan Grabowski i jak wiele zrobił dla popularyzowania zabawowej formy nauki liczenia,, to odsyłam do poprzedniego wpisu. Mogę potwierdzić, że to naprawdę działa.

Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” powstały w 1995 roku (czyli mniej więcej wtedy, kiedy ja uczyłam się tabliczki mnożenia – miałam 9 lat) i sprawdzają się do dziś. Kartami można się bawić (lub jak kto woli – uczyć) i na zajęciach w szkole, i w domu. Żałuję, że mi nikt nie pokazywał takich świetnych form nauki, gdy byłam dzieckiem. Karty przeznaczone są dla dzieci od drugiej klasy szkoły podstawowej, ale jeżeli Wasze dziecko jest nieco młodsze (tak jak u nas) i interesuje się mnożeniem, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, żebyście bawili się z nim kartami.

Jak nauczyc dziecko mnozenia001Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Do kart dołączona jest instrukcja, zawierająca zabawy i gry pomagające dzieciom opanować tabliczkę mnożenia. Jestem przekonana, że każdy znajdzie w niej gry i zabawy, które przypadną dziecku do gustu. Są tu i gry spokojniejsze, i dynamiczne (z nutą rywalizacji). Poza tym w instrukcji znajdziecie także różne warianty gier, a ja z doświadczenia wiem, że można je świetnie modyfikować i ustalać zasady, jakie Wam pasują. Tak naprawdę dzięki tym kartom możecie stworzyć nieskończoną ilość wariacji zabaw z mnożeniem. Poza tym w instrukcji wszystkie gry mają określony poziom trudności. Polecam zacząć od tych prostszych.

Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” znajdziecie tutaj – tabliczka mnożenia

Ale zobaczcie może najpierw, co proponuje instrukcja.

Jak nauczyc dziecko mnozenia002Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Na początek warto zacząć od zabaw, które pomagają dzieciom zapoznać się z kartami. Karty nie są zbyt kolorowe, dzieci nie znajdą na nich wizerunku postaci z bajek. Niektóre dzieci moga nie być gotowe na grę kartami z tak minimalistycznym wyglądem. Dobrze więc zapoznać dziecko z nimi przed pierwszą rozgrywką.

Jak nauczyc dziecko mnozenia003Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Instrukcja proponuje dwie zabawy zapoznające dzieci z kartami. Jedną z nich jest dobieranie do pary. Polega ona na dobieraniu par kart, różnego koloru, gdzie liczba na jednej karcie odpowiada wynikowi mnożenia na drugiej karcie.

Jak nauczyc dziecko mnozenia004Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Drugą jest gra Kopciuszek.

Jak nauczyc dziecko mnozenia005Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Polega ona na układaniu serii mnożenia, np. przez 3.

Jak nauczyc dziecko mnozenia006Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Pierwsza grą, która pomaga dzieciom opanować tabliczkę mnożenia jest Piotruś Matematyk.

Webp.net-gifmaker-164 by .

Gra się w nią podobnie do gry w Piotrusia.

Jak nauczyc dziecko mnozenia007Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Na początku po prostu wybieramy 12 par kart, a kartę z numerem 1 określamy naszym Piotrusiem.

Jak nauczyc dziecko mnozenia008Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Inną prostą grą, która bardzo przypadła nam do gustu jest Bingo.

Jak nauczyc dziecko mnozenia009Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Każdy dostaje po 9 kart i układa je w prostokąt 3×3.

Jak nauczyc dziecko mnozenia010Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Gdy osoba, która jest krupierem, wyczytuje mnożenie, które występuje na karcie, a któryś z zawodników ma kartę z wynikiem tego mnożenia, krzyczy MAM i odwraca kartę.

Jak nauczyc dziecko mnozenia011Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Wygrywa osoba, która zakryje wszystkie swoje karty (ma BINGO).

Jak nauczyc dziecko mnozenia013Karty Grabowskiego tabliczka mnozenia by .

Jak widać – mnożenie może być zabawne. <3

Webp.net-gifmaker-165 by .

Tylko młodszy brat trochę się nudził. 😉

W gry z Kartami Grabowskiego możecie grać na różne sposoby i modyfikować zasady tak, jak Wam pasuje. Na przykład w przypadku Bingo instrukcja zakłada liczenie punktów po każdej rozgrywce. My jednak zmieniliśmy zasady i nie graliśmy na punkty. Jeżeli dwie osoby miały BINGO w tym samym czasie, to dwie wygrywały. 🙂 Kolejna rozgrywka była dla nas osobną grą.

W instrukcji znajdziecie jeszcze wiele gier o różnym stopniu trudności (pokazałam Wam tylko te najprostsze). Jeżeli chcecie podszkolić dziecko w tabliczce mnożenia albo macie w domu fana mnożenia, to bardzo Wam polecam te karty. Sprawdzą się w przypadku jednych i drugich.

Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” możecie kupić tutaj – tabliczka mnożenia


AKTUALIZACJA

W dniu 21 listopada 2019 roku nastąpiła ważna aktualizacja oferty Kart Grabowskiego – a dokładniej książek z opisami gier.

Aktualizacja przyniosła za sobą wiele ulepszeń i udogodnień, m.in. w postaci bardziej przejrzystego i atrakcyjniejszego wydania książek, a także w postaci cen zestawów, które teraz są niższe i jednakowe dla wszystkich zestawów. Nad nowymi książkami twórcy Kart Grabowskiego pracowali kilka lat.  Gry które zostały usunięte to takie, które były dość podobne do tych, które zostały w książce. Cześć z nich zostało połączonych w jedną grę. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikom kart unikatową wartość w każdej grze.

W nowym wydaniu wersji podstawowej znajduje się teraz 11 opisów gier , a w wariancie rozszerzonym 45 gier. Zobaczcie, jak teraz wyglądają książki.

Karty Grabowskiego001do nauki dodawania mnozenia by . Karty Grabowskiego002do nauki dodawania mnozenia by . Karty Grabowskiego003do nauki dodawania mnozenia by . Karty Grabowskiego004do nauki dodawania mnozenia by . Karty Grabowskiego005do nauki dodawania mnozenia by . Karty Grabowskiego006do nauki dodawania mnozenia by . Karty Grabowskiego007do nauki dodawania mnozenia by . Karty Grabowskiego008do nauki dodawania mnozenia by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź