Jakiś czas temu pisałam Wam o tym, jak mój Jasiek zafascynował się liczeniem. Opisywałam to we wpisie Jak nauczyć dziecko dodawania i odejmowania? Najpierw były działania na niewielkich liczbach. Potem doszły naprawdę skomplikowane obliczenia. Wkrótce zaczęła kiełkować miłość do mnożenia. Jako że w przypadku fazy na dodawanie nie było dnia żebyśmy nie grali w różne gry Kartami Grabowskiego, postanowiłam przyjrzeć się kartom do nauki mnożenia.
O Kartach Grabowskiego i całej idei nauki liczenia poprzez zabawę kartami, stworzonej przez pana Andrzeja Grabowskiego, pisałam Wam już w poprzednim wpisie. Jeżeli jesteście zainteresowani tym, kim jest pan Grabowski i jak wiele zrobił dla popularyzowania zabawowej formy nauki liczenia,, to odsyłam do poprzedniego wpisu. Mogę potwierdzić, że to naprawdę działa.
Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” powstały w 1995 roku (czyli mniej więcej wtedy, kiedy ja uczyłam się tabliczki mnożenia – miałam 9 lat) i sprawdzają się do dziś. Kartami można się bawić (lub jak kto woli – uczyć) i na zajęciach w szkole, i w domu. Żałuję, że mi nikt nie pokazywał takich świetnych form nauki, gdy byłam dzieckiem. Karty przeznaczone są dla dzieci od drugiej klasy szkoły podstawowej, ale jeżeli Wasze dziecko jest nieco młodsze (tak jak u nas) i interesuje się mnożeniem, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, żebyście bawili się z nim kartami.
Do kart dołączona jest instrukcja, zawierająca zabawy i gry pomagające dzieciom opanować tabliczkę mnożenia. Jestem przekonana, że każdy znajdzie w niej gry i zabawy, które przypadną dziecku do gustu. Są tu i gry spokojniejsze, i dynamiczne (z nutą rywalizacji). Poza tym w instrukcji znajdziecie także różne warianty gier, a ja z doświadczenia wiem, że można je świetnie modyfikować i ustalać zasady, jakie Wam pasują. Tak naprawdę dzięki tym kartom możecie stworzyć nieskończoną ilość wariacji zabaw z mnożeniem. Poza tym w instrukcji wszystkie gry mają określony poziom trudności. Polecam zacząć od tych prostszych.
Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” znajdziecie tutaj – tabliczka mnożenia
Ale zobaczcie może najpierw, co proponuje instrukcja.
Na początek warto zacząć od zabaw, które pomagają dzieciom zapoznać się z kartami. Karty nie są zbyt kolorowe, dzieci nie znajdą na nich wizerunku postaci z bajek. Niektóre dzieci moga nie być gotowe na grę kartami z tak minimalistycznym wyglądem. Dobrze więc zapoznać dziecko z nimi przed pierwszą rozgrywką.
Instrukcja proponuje dwie zabawy zapoznające dzieci z kartami. Jedną z nich jest dobieranie do pary. Polega ona na dobieraniu par kart, różnego koloru, gdzie liczba na jednej karcie odpowiada wynikowi mnożenia na drugiej karcie.

Drugą jest gra Kopciuszek.

Polega ona na układaniu serii mnożenia, np. przez 3.
Pierwsza grą, która pomaga dzieciom opanować tabliczkę mnożenia jest Piotruś Matematyk.
Gra się w nią podobnie do gry w Piotrusia.
Na początku po prostu wybieramy 12 par kart, a kartę z numerem 1 określamy naszym Piotrusiem.
Inną prostą grą, która bardzo przypadła nam do gustu jest Bingo.
Każdy dostaje po 9 kart i układa je w prostokąt 3×3.
Gdy osoba, która jest krupierem, wyczytuje mnożenie, które występuje na karcie, a któryś z zawodników ma kartę z wynikiem tego mnożenia, krzyczy MAM i odwraca kartę.
Wygrywa osoba, która zakryje wszystkie swoje karty (ma BINGO).
Jak widać – mnożenie może być zabawne. <3
Tylko młodszy brat trochę się nudził. 😉
W gry z Kartami Grabowskiego możecie grać na różne sposoby i modyfikować zasady tak, jak Wam pasuje. Na przykład w przypadku Bingo instrukcja zakłada liczenie punktów po każdej rozgrywce. My jednak zmieniliśmy zasady i nie graliśmy na punkty. Jeżeli dwie osoby miały BINGO w tym samym czasie, to dwie wygrywały. 🙂 Kolejna rozgrywka była dla nas osobną grą.
W instrukcji znajdziecie jeszcze wiele gier o różnym stopniu trudności (pokazałam Wam tylko te najprostsze). Jeżeli chcecie podszkolić dziecko w tabliczce mnożenia albo macie w domu fana mnożenia, to bardzo Wam polecam te karty. Sprawdzą się w przypadku jednych i drugich.
Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” możecie kupić tutaj – tabliczka mnożenia
AKTUALIZACJA
W dniu 21 listopada 2019 roku nastąpiła ważna aktualizacja oferty Kart Grabowskiego – a dokładniej książek z opisami gier.
Aktualizacja przyniosła za sobą wiele ulepszeń i udogodnień, m.in. w postaci bardziej przejrzystego i atrakcyjniejszego wydania książek, a także w postaci cen zestawów, które teraz są niższe i jednakowe dla wszystkich zestawów. Nad nowymi książkami twórcy Kart Grabowskiego pracowali kilka lat. Gry które zostały usunięte to takie, które były dość podobne do tych, które zostały w książce. Cześć z nich zostało połączonych w jedną grę. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikom kart unikatową wartość w każdej grze.
W nowym wydaniu wersji podstawowej znajduje się teraz 11 opisów gier , a w wariancie rozszerzonym 45 gier. Zobaczcie, jak teraz wyglądają książki.
No Comments