Menu
Porady / zabawki

Jak nauczyć dziecko czytać? I dlaczego metoda sylabowa działa? + NIESPODZIANKA

Metod nauki czytania jest wiele. Każda ma swoich zwolenników i przeciwników. Zazwyczaj peany na rzecz jednej metody wygłaszają ci, którym udało się nauczyć dziecko czytać według założeń tej metody. Co nie znaczy, że inna byłaby gorsza, mniej efektywna. To znaczy najczęściej tyle, że rodzic po prostu nie próbował innej metody lub nie posiadał odpowiednich narzędzi do tego, aby ta metoda chwyciła u dziecka. Bo nawet nauka według najlepszych metod danej dziedziny prowadzona w nieodpowiedni sposób, może nie dawać żadnych wyników. W dzisiejszym wpisie dowiecie się o metodzie, która według mnie jest najskutecnziejsza, a na końcu wpisu znajdziecie rabat na zakup genialnego narzędzia do nauki.

[AKTUALIZACJA październik 2020]

Ten wpis powstał w maju 2020 roku. Przez te kilka miesięcy wielu z Was skorzystało ze świetnych pomocy edukacyjnych Łowcy Wyrazów. Niedawno do zestawu został dołączony genialny e-book Sztuka czytania. Zbiór ćwiczeń, zabaw i gier z wykorzystaniem Łowców Wyrazów. W zestawie e-book jest gratis. Ci, którzy wcześniej kupili zestaw, również otrzymują ebook za darmo! Jeżeli chcielibyście go kupić osobno, to w sklepie kosztuje 59 zł. Znajdziecie w nim ponad 130 zabaw, aktywności i ćwiczeń, bez zbędnej teorii! Został on tak skonstruowany, żeby każdy rodzic, bez problemu, poradził sobie w domu z zabawą w czytanie. Nie musicie go czytać od deski do deski. Po zerknięciu na spis treści szybko ogarniecie konstrukcję e-booka. Trzymając się kolejności rozdziałów, możecie wybierać te aktywności, które się dziecku spodobają, zaangażują je i będą odpowiednie do jego „poziomu”.

W ofercie Łowców pojawiły się też świetne karty Odgłosy zwierząt. W zestawie znajdziecie 20 dwustronnych kart w formacie A4. Awers każdej karty 20 kart jest podpisanych wydawanym przez zwierzę odgłosem, np. BOCIAN – KLE KLE, a na rewersie  znajdują się puste pola do samodzielnego ułożenia podpisu. Pola iwelkością i kolorem odpowiadają kostkom z zestawu Łowcy Wyrazów. Karty są niezwykle przydatne na pierwszym etapie nauki czytania, jakim jest rozpoznawanie wyrażeń dźwiękonaśladowczych. Zdjęcia i linki znajdzieci na końcu wpisu.

Na naukę czytania nigdy nie jest za wcześnie, choć uczulam, żebyście nie nastawiali się, że Wasze dziecko zacznie czytać, jeżeli zna literki przed 3 urodzinami. Ja byłam takim dzieckiem. Moje starsze dziecko również było takim dzieckiem. Po prostu gdy byliśmy mali, to mieliśmy zabawki z literkami, które bardzo nas interesowały. U mnie to zamiłowanie do liter przerodziło się w zamiłowanie do czytania, dzięki czemu idąc do zerówki czytałam już płynnie. Z kolei moje dziecko porzuciło to zainteresowanie i zaczęło się na nowo uczyć liter (nie pamiętało tego, czego nauczyło się kilka lat wcześniej) i czytania dopiero w zerówce (razem z innymi dziećmi). Moje młodsze dziecko jeszcze nie wykazuje zainteresowania literami (choć kilka już zna), ale dopiero w tym roku skończy 5 lat, więc ma jeszcze trochę czasu. Jeżeli będzie chciał się uczyć czytać w domu, to skorzystamy z metody sylabowej, bo jest ona najbliższa mojemu sercu i mamy do jej realizacji najfajniejsze narzędzia. Poza tym widzę po nim, że ta metoda najbardziej się sprawdzi w jego przypadku – sam mówi, że pociąg jest na literę po (myląc literę z sylabą), lustro na literę lu itp.

W tym wpisie chciałabym Wam przedstawić niezwykłą pomoc edukacyjną do nauki czytania właśnie metodą sylabową. Osobiście jestem w niej zakochana. Na stronie sklepu Łowców Wyrazów znajdziecie kostki edukacyjne, matę edukacyjnę lub zestaw z kostkami i matą (najbardziej polecam Wam zestaw). Kupując jeden z produktów, dostajecie od Łowców też dostęp do materiałów edukacyjnych, a nawet do muzyki, która pomaga dzieciom utrwalać nazwy sylab. No cudo! Oczywiście wszystkie pomoce od Łowców nie są tworzone przez przypadkowe osoby. Stoją za nimi bowiem lingwiści i logopedzi, którzy połączyli swoje siły i stworzyli genialne narzędzie do nauki samodzielnego czytania i pisania.

czytanie metoda sylabowa001lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa003lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa004lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa005lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa008lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa010lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa011lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa013lowcy wyrazow by .

Na czym polega nauka czytania metoda sylabową?

Metoda sylabowa znana jest od wielu lat (stosowana jest od lat 50-tych XX wieku). Celem tej metody jest eliminacja głoskowania z nauki czytania, które przyczynia się do wylużenia czasu czytania, a to z kolei uniemożliwia zachowanie płynności i obniża stopień rozumienia treści czytanego tekstu. Poza tym czytanie po jednej głosce zmienia dźwiękowy obraz wyrazu.

Metoda sylabowa wykorzystywana jest przez nauczycieli, terapeutów, rodziców pracujących z dziećmi, które nie umieją jeszcze czytać lub z dziećmi mającymi problemy z czytaniem (np. zagrożonymi dysleksją). Bardzo szybko uczą się w ten sposób czytać również dzieci bez problemów edukacyjnych. Dzięki niej rozwijają się wszystkie funkcje poznawcze (analizator wzrokowy, słuchowy, ruchowy) oraz koordynacja między nimi.

Większość dzieci w wieku przedszkolnym bez problemu potrafi mówić sylabami. Metoda wykorzystuje właśnie tę naturalną zdolność. Według założeń metody sylabowej dzieci uczą się odczytywać sylaby, a nie pojedyncze spółgłoski. Bo przecież nikt z nas nie słyszy spółgłosek w izolacji (czyli oddzielnie wymawianych). I tu doskonale wpisuje się przykład mojego młodszego dziecka, które wścieka się, gdy mówię mu, że pociąg jest na literę p, a nie po.

Według prof. Jagody Cieszyńskiej:

Pierwszym poważnym błędem, będącym przyczyną późniejszych trudności szkolnych uczniów, jest podawanie dzieciom nazw liter. Rodzice (czasem, niestety, także nauczyciele) mówią dzieciom: ‘to litera em, a to litera ce. Operowanie nazwami liter wymaga wiedzy metajęzykowej, której dzieci jeszcze nie posiadają i nie jest im ona konieczna na tym etapie nauki. Nazywanie liter przez dzieci podczas czytania powoduje powstawanie „wyrazów”, których dziecko nigdy w rzeczywistości nie słyszało. I tak kiedy uczennica klasy zerowej czyta ‘jotajotkao’ trudno, nawet dorosłemu, usłyszeć w tym wyrazie słowo jajko. Drugi błąd to głoskowanie wyrazów powodujące, iż podczas wymowy spółgłosek pojawia się element wokaliczny, np. dom – dy o my, dziecko zapisuje ‘dyomy’, tak bowiem słyszy „głoskowane” wyrazy.

Warto wiedzieć, że metoda sylabowa różni się metody symultaniczno-sekwencyjne (tzw. metody krakowskiej). W metodzie symultaniczno – sekwencyjnej nie ma na przykład sylab otwartych (np. MI, PI, ZI, SI itp.). Dzieci mogą więc mieć problem z odczytywaniem takich wyrazów jak MIASTO, PIŁKA, SIŁA. ZIEMIA.

Od czego zacząć naukę czytania według metody sylabowej?

Od nauki samogłosek. Dzieciaki bardzo szybko przyswajają samogłoski i nie mają z nimi żadnego problemu. Samogłoski bowiem zawsze słyszymy w izolacji. Poza tym można je bardzo obrazowo przedstawiać dzieciom – jest okrągłe, bo jak je wypowiadamy, to nasze usta są okrągłe jak o, u wygląda jak uśmiech, a jest cienkie jak igła.

Pomoce edukacyjne od Łowców Wyrazów mogą stanowić doskonałe narzędzie zarówno dla rodziców pracujących metodą sylabową, jak i dla rodziców korzystających z symultaniczno-sekwencyjnej metody nauki. Korzystając z Łowców idziemy bardzo podobna ścieżką do metody krakowskiej, czyli najpierw samogłoski jako prawopółkulowe (natomiast np. zalecamy od razu pokazywać, ze głoska U może być zapisana dwojako jako U i Ó), potem wyrazy dźwiękonaśladowcze, sylaby otwarte…itd.

Na kostkach Łowców Wyrazów przedstawione są wszystkie występujące w języku polskim sylaby otwarte (także miękkie zi, si) oraz litery. To daje możliwości tworzenia sylab zamkniętych, budowania wyrazów ze zbitkami spółgłoskowymi (kolejny poziom trudności) typu deszcz  – wyraz jednosylabowy, dwa dwuznaki i zbitka spółgłoskowa. Obecność pojedynczych liter w Łowcach Wyrazów pozwala dostrzegać regularność w strukturze wyrazów i rozpoznawać wzorce graficzne (końcówki fleksyjne i kategorie gramatyczne). Ponieważ sylaba nie jest nośnikiem semantycznym, nie umożliwia rozpoznawania znaczenia wyrazów. Dodatek liter powoduje, że możemy pokazać dziecku budowę morfologiczną wyrazu, dawać mu znaczenie, dodawać przedrostki i przyrostki, tworzyć rodziny wyrazowe. Niezauważalnie dla małych uczniów wprowadzamy słowotwórstwo, rozwijamy zasób słownictwa. Bez świadomości morfologicznej nie można opanować polskiej ortografii. Konstrukcja zestawu Łowców Wyrazów bardzo w tym pomaga.

Być może teraz brzmi to dla Was jak czarna magia (a może nie?), ale zapewniam Was, że z pomocami od Łowców Wyrazów wszystko stanie się jasne. Mało tego – nauka metodą sylabową w takiej formie jest zupełnie bezstresowa i według mnie najłatwiejsza w opanowaniu przez dziecko.

czytanie metoda sylabowa014lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa015lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa018lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa019lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa020lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa021lowcy wyrazow by .

Pomoce od Łowców Wyrazów

Jak już wspominałam, Łowcy Wyrazów stworzyli niezwykle przemyślane pomoce edukacyjne – matę i klocki.

Na kolorowej macie (o wymiarze ok. 1 m^2) wykonanej z wytrzymałego i łatwego do czyszczenia tworzywa przedstawiono:

  • samogłoski na czerwonych polach
  • połączenia spółgłosek bezdźwięcznych z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę bezdźwięczną na zielonych polach
  • połączenie spółgłosek dźwięcznych z samogłoskami lub pojedynczą spółgłoskę dźwięczną na niebieskich polach

Na macie znajdują się wszystkie występujące w języku połączenia sylabowe (sylaby otwarte). W zależności od potrzeb i miejsca matę można rozłożyć na podłodze lub powiesić na ścianie.

Kostki  od Łowców Wyrazów zostały wykonane z solidnej tektury. Dodatkowo, każdy klocek jest wzmocniony wewnętrznym, sztywnym wkładem tekturowym. Kostki są wypełnione, w zależności od wydawanego dźwięku, metalowymi dzwoneczkami (efekt dźwięczności w kostkach) lub drewnianymi bądź plastykowymi koralikami (efekt bezdźwięczności w kostkach).

Komplet składa się z:

  • 4 klocków w kolorze czerwonym. Czerwone klocki przedstawiają samogłoski. Klocki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, wydając dzwoniący, metaliczny dźwięk.
  • 27 klocków w kolorze zielonym. Zielone klocki przedstawiają połączenie spółgłoski bezdźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę bezdźwięczną. Klocki stukają przy potrząsaniu nimi wydając głuchy dźwięk (bezdźwięczne).
  • 39 klocków w kolorze niebieskim. Niebieskie klocki  przedstawiają połączenie spółgłoski dźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę dźwięczną.  Klocki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, wydając dzwoniący, metaliczny dźwięk (dźwięczne).
  • e-booka Sztuka czytania. Zbiór ćwiczeń zabaw i gier z wykorzystaniem Łowców Wyrazów

okladka_granat by .

No i muzyka! Którą dostaniecie gratis do Waszego zamówienia. Każdy, z pięciu utworów, został przygotowany w następujących wariantach:

  • sylaby dźwięczne oraz wersja karaoke (linia melodyczna do samodzielnego śpiewania)
  • sylaby bezdźwięczne i wersja karaoke (linia melodyczna do samodzielnego śpiewania)

Dzięki muzyce obie półkule mózgu działają równocześnie, koncentrując pracę naszego mózgu jednocześnie na muzyce i słowach. Muzyka stanowi trzeci, nie mniej ważny element zestawu Łowcy Wyrazów.

Łowcy udowadniają, że muzyka naprawdę robi robotę. Zerknijcie na nagranie ze śpiewającym Szymonie. Szymon „od pierwszego słyszenia” zakochał się w muzyce i dzięki zabawie z muzyką wypracował znajomość dwuznaków, a dzięki temu bardzo szybko zaczął czytać proste teksty. Oprócz tego śpiewanie sylabowych piosenek doskonaliło jego wymowę. Nie nudne ćwiczenia logopedyczne, a właśnie piosenki Łowców Wyrazów stanowiły podstawę  jego treningów logopedycznych.

Cały zestaw możecie zobaczyć tutaj – Łowcy Wyrazów

A tak wyglądają Karty Odgłosy zwierząt, o których wspominałam na początku.

Karty Odgłosy zwierząt możecie zamówić tutaj – Odgłosy zwierząt

DSC_7999 by . DSC_8008 by . DSC_8009 by . DSC_8011 by . DSC_8016 by . DSC_8017 by . DSC_8018 by . DSC_8020 by . DSC_8023 by .

Dzięki Łowcom Wyrazów dzieci nie ślęczą przy biurkach nad kartami pracy. Odbierają zabawę wielozmysłowo. Śpiewają, wskazują na macie sylaby lub układają na macie kostki. Łowcy wprowadzają zabawy wymagające ruchu i aktywności, podążają za dzieckiem w jego rozwoju i zainteresowaniach. Stawiają na kreatywność rodziców i dzieci.

Na stronie Łowców są dostępne scenariusze zabaw. Są właśnie w trakcie tworzenia e-booka ze wskazówkami dla rodziców, jak nauczyć dziecko czytać metodą sylabową, ale nie chcą narzucać zabaw. Dziecko kochające koty, może się uczyć na kostkach układając ich imiona lub budując fabuły zabaw oparte na kocich bohaterach, zaś dziecko zakochane w autach będzie zainteresowane inną forma zabawy. Łowcy umożliwiają dowolność i nie stawiają ograniczeń.

Niespodzianka!

Łowcy przygotowali dla Was 10% zniżki na  na zestaw Łowcy Wyrazów (kostki sylabowe, mata sylabowa, piosenki sylabowe oraz e-book „Sztuka czytania”) będzie działał od jutra do niedzieli 25 października 2020 (włącznie). Wystarczy, że podczas składania zamówienia, podacie kod matkawariatka10.

Jeżeli chcecie rozpocząć z Waszym dzieckiem naukę czytania lub Wasze dziecko ma problem z nauką czytania według szkolnych metod, to nie mogliście lepiej trafić!

Więcej informacji na temat Łowców Wyrazów i ich sklep znajdziecie tutaj – Łowcy Wyrazów

czytanie metoda sylabowa022lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa023lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa024lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa025lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa026lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa028lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa029lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa030lowcy wyrazow by . czytanie metoda sylabowa032lowcy wyrazow by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

5 komentarzy

  • Anita
    26 października 2020 at 15:33

    Szkoda ze promocja się już skończyła 🙁

    Odpowiedz
  • Ania
    23 maja 2020 at 14:21

    fajny pomysl. kupie klocki drewniane i wypisze sylaby.

    Odpowiedz
  • Zuzanna
    22 maja 2020 at 14:48

    Przez tydzień czyli , do kiedy? Wpisuje kod…., a zniżki nie ma ?

    Odpowiedz
    • Zuzanna
      22 maja 2020 at 14:55

      Już do tego doszłam…trzeba zamówić najdroższy zestaw :-\ tylko na ten zestaw działa

      Odpowiedz

Napisz odpowiedź