Menu
gadżety

Dlaczego fotelik powinno się kupować w sklepie stacjonarnym?

Kilka dni temu na mojej grupie Fajni rodzice jedna z mam wstawiła zdjęcie fotelika z Allegro i zapytała członków grupy, co o nim sądzą. Na szczęście na grupie są sami świadomi rodzice, którzy szybko wytłumaczyli tej mamie, że to nie jest fotelik, a jedynie antymandat – co prawda uchroni rodzica przed mandatem (fotelik jest? jest), ale nijak nie będzie chronić dziecka podczas wypadku.

Niestety, Allegro zasypane jest tego typu fotelikami (albo powinnam raczej napisać „uniwersalnym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci”, jak to o tym cudzie pisze w opisie sprzedawca). Fotelik, który chroni dziecko przed wypadkiem, powinien przejść szereg testów sprawdzających jego bezpieczeństwo, powinien być dostosowany do gabarytów dziecka i dopasowany do samochodu, którym dziecko podróżuje. „Uniwersalne urządzenia przytrzymujące” zdecydowanie tego nie gwarantują. Nie róbcie tego Waszym dzieciom, nie kupujecie takiego badziewia. Ja wiem, że dobre foteliki są droższe, ale przecież życie dziecka jest bezcenne. Poza tym w wielu sklepach można kupić foteliki na raty (np. w Tylem.pl). Można również zrobić zrzutkę rodzinną (np. jako prezent urodzinowy, na chrzest itp.).

Do tej pory Witek jeździł w foteliku Britax Römer Dualfix, który przeznaczony jest dla dzieci mieszczących się w grupie wagowej 0-18 kg. Jako że to już pełnoprawny czterolatek, zaczął nam z tego fotelika wyrastać (maksymalnie wysunięty zagłówek był już dosyć nisko, szelki zaczynały chować się za plecami). Konieczna była zmiana. Przejrzałam ofertę sklepu eksperckiegoTylem.pl, który bardzo cenię za porady na Facebooku i wiem, że w ich sklepie znajdę tylko bezpieczne foteliki. Miałam już swój typ, jednak nie chciałam kupować go w ciemno, zamawiając przez Internet. Dlaczego? Już wyjaśniam.

W sklepie z fotelikami pracują specjaliści, którzy znają każdy fotelik wzdłuż i wszerz. Doskonale wiedzą, jak dopasować fotelik do danego modelu samochodu. Na miejscu sprawdzą, czy fotelik jest też dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, prawidłowo ustawią pasy, zagłówek, pokażą, jak bezpiecznie zapinać dziecko. Poza tym sprawdzą, czy pasy samochodowe mają odpowiednią długość, żeby fotelik był prawidłowo zapięty, ustawią kanapę/fotel samochodu, aby fotelik był ustawiony pod odpowiednim kątem, sprawdzą kąt nachylenia fotelika dziecka. Tego nie da się sprawdzić wybierając fotelik online, prawda? Poza tym po zamontowaniu fotelika przez eksperta ze sklepu, mamy pewność, że fotelik jest zamontowany tak, jak powinien. Dodatkowo w sklepie mamy realną możliwość porównania różnych modeli pomiędzy sobą. Mamy też realną możliwość porównania ich w samochodzie, czyli tam gdzie fotelik będzie pracował.

Nie mam nic przeciwko Allegro, jednak żaden serwis nie oferuje możliwości przymiarki i  porównania fotelika. Jak wiecie, fotelik musi pasowa,ć a nie tylko wyglądać. Na zdjęciach widzicie wynik wyboru z całej oferty dostępnych modeli. Nam pasuje Britax Römer ADVANSAFIX IV R.

A jak wyglądają zakupy w stacjonarnym sklepie fotelikami Tylem.pl? Zobaczcie sami.

Jak dobrac fotelik samochodowy001Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

W mieście, do którego mamy najbliżej (Gorzowie Wielkopolskim) nie ma sklepu z fotelikami. Udaliśmy się więc do, oddalonego o 80 km, Szczecina do Tylem.pl. Na zdjęciu Witek jeszcze w swoim starym foteliku – Britax Römer Dualfix.

Jak dobrac fotelik samochodowy002Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Drzemka po drodze musi być zaliczona. Britax Römer Dualfix to fotelik obrotowy. Jeszcze do niedawna Witek jeździł w nim tyłem.

Jak dobrac fotelik samochodowy003Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

No to co by tu wybrać?

Jak dobrac fotelik samochodowy004Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Być może rozszyfrowaliście już po napisie na ścianie, gdzie dotarliśmy. Tak, wybraliśmy sklep ekspercki Tylem.pl Sklepy Tylem.pl znajdziecie w kilku miastach w Polsce. My najbliższy mieliśmy w Szczecinie.

Jak dobrac fotelik samochodowy005Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

A taki mają wybór  fotelików dla maluchów. Wszystkie markowe, z testami i bezpieczne. Każdy można przymierzyć. Jest jeszcze druga ściana 😉

Jak dobrac fotelik samochodowy006Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

WTtylem.pl znajdziecie nie tylko foteliki, ale również przeróżne akcesoria pomocne w podróży. Mam też od nich poduszkę stabilizująca od Sandini, ale to osobny temat.

Jak dobrac fotelik samochodowy007Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Jest i nasz wybraniec – Britax Römer ADVANSAFIX IV R. Jasiek również jeździ w Advansafixie, ale w starszym modelu – II SICT i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego fotelika. To nowsza i poprawiona konstrukcja.

Jak dobrac fotelik samochodowy008Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Pierwsze przymiarki odbywają się w sklepie. Żeby sprawdzić, czy fotelik pasuje do dziecka (a dopiero później do samochodu). W Advansafixie Witek pojeździ jeszcze przez jakiś czas z pasami pięciopunktowymi. Co ciekawe, mimo że Jasiek ma 6,5 roku w swoim starym Advansafixie nadal jeszcze mieści się w pasach pięciopunktowych (które są najbezpieczniejsze). Ten nowy model ma szelki nieco niżej niż starszy. Gdy Jasiek wyrośnie z zapięcia punktowego, chyba zamienimy foteliki między dziećmi (żeby Witek mógł dłużej jeździć w pięciopunktowych) – tak nam tez zasugerowała Pani Marta Istelska ze sklepu Tylem.pl, która pomogła nam wybrać fotelik.

Jak dobrac fotelik samochodowy009Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Wszystko pasuje. Jest bezpiecznie. Teraz możemy przymierzyć fotelik do samochodu.

DSC_7813 by .

Wóz już czeka pod sklepem.

Jak dobrac fotelik samochodowy011Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Grzesiek obecny przy instruktażu.

Jak dobrac fotelik samochodowy013Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Britax Römer ADVANSAFIX IV R montuje się na pasie samochodowym , Isofixie i pasie Top Tether.

Jak dobrac fotelik samochodowy014Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Tak prezentuje się sklep ekspercki Tylem.pl – jeżeli mieszkacie w Szczecinie lub okolicach, to bardzo polecam. Nie ma w regionie drugiego tak dobrego sklepu z fotelikami.

Jak dobrac fotelik samochodowy015Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Witek już w foteliku, czeka na przypięcie.

Jak dobrac fotelik samochodowy016Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Zapinanie przez panią Martę to sama przyjemność. Ma niesamowitą wiedzę na temat Lego Ninjago. Lekko wiszą nam nogi ale z tym poradzimy sobie za pomocą KneeGuardKids, o którym już pisałam tu – Podnóżek do fotelika – po co to komu?

Jak dobrac fotelik samochodowy017Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Pani Marta doskonale potrafi wytłumaczyć, że pas musi być zapięty mocno, żeby być bezpiecznym podczas ataku Wężonów. 😉

Jak dobrac fotelik samochodowy018Dlaczego fotelik powinno sie kupowac w sklepie stacjonarnym by .

Ostatnie poprawki, dociągnięcia i jesteśmy gotowi do jazdy. Bezpiecznej jazdy.

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

1 Comment

  • J
    19 czerwca 2019 at 21:18

    W Szczecinie jest jeszcze 8*, też baaardzo dobry sklep 😉

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź