Menu
gadżety / Rzeczy

Czego Minecraft uczy dzieci?

Czy Minecraft do gra, która ma pozytywny czy negatywny wpływ na dzieci? Zdania, jak zawsze, są oczywiście podzielone. Najczęściej przeciwni są ci, którzy nie poznali tej gry zbyt dobrze lub nie poznali jej wcale. Są to osoby, które nierzadko są przeciwne jakimkolwiek grom komputerowym. A tymczasem gry mogą bardzo pozytywnie wpływać na rozwój dzieci. Choćby taki Minecraft.

Ale zacznijmy może od tego, czym jest Minecraft.

Co to jest Minecraft?

Minecraft to gra gra survivalowa, gdzie poruszamy się po otwartym świecie. Pozwala ona graczom na budowanie i niszczenie obiektów w świecie gry. Gracze mogą zbierać surowce, wytwarzać przedmioty, bronić się przed atakującymi istotami. Tu nie ma wygranych ani przegranych. Możemy bez przerwy eksplorować świat, rozwijać swoje umiejętności, budować przeróżne obiekty.

W Minecrafcie możemy wybrać dwa różne tryby:

 • kreatywny
 • przetrwania

W trybie kreatywnym skupiamy się przede wszystkim na budowaniu. Dysponujemy nieograniczoną liczba wszystkich materiałów i możemy z nimi robić, co chcemy, wykorzystać je na wiele różnych sposobów. W tym trybie nie musimy z nikim walczyć, bronić się, nikt nas nie będzie atakować. Polecam go szczególnie młodszym dzieciom, które chcą zaznajomić sie z grą oraz tym graczom, którzy grają w Minecrafta po to, aby tworzyć. Moje dzieci uwielbiają grać w tym trybie. Budują w nim niesamowite obiekty – olbrzymie statki czy bardzo kreatywne budowle.

W trybie przetrwania sami musimy zdobyć materiały, aby móc wytworzyć narzędzia, broń czy inne przedmioty. Poza tym w tym trybie będziemy musieli bronić się przed potworami. Jeżeli nie uda nam się przed nimi ubronić i nasza postać zostanie zlikwidowana, to nie na szczęście możemy ją odrodzić na nowo. Jedyną nieprzyjemną konsekwencją będzie to, że zniknie nasz ekwipunekt i poziom doświadczenia.

Jakie są zalety gry w Minecraft?

Według mnie Minecraft może mieć bardzo pozytywny wpływ zarówno na starszych, jak i na młodszych graczy. Gra w Minecrafta m.in:

 • Umożliwia graczom realizację ich pomysłów. W świecie Minecrafta praktycznie nic nas nie ogranicza podczas tworzenia niesamowitych obiektów
 • Świat Minecrafta jest nieskończony. Gracze mogą w nim budować bez przerwy. Daje im to olbrzymie możliwości.
 • Pozwala rozwijać kreatywność. Mając dostęp do niezliczonej liczby narzedzi, w głowie graczymogą pojawiać się coraz to nowsze pomysły, a sama gra może dzięki temu nigdy im się nie znudzić.
 • Brak współzawodnictwa, agresywnych rozgrywek.
 • Przyjazna i miła dla ucha muzyka.
 • Zawiera elementy edukacyjne. Dzięki grze gracze dowiadują się, jakie surowce są potrzebne, żeby móc stworzyć konkretne przedmioty. Jest to wiedza, którą można wykorzystać również w realnym życiu.
 • Jest przede wszystkim świetną zabawą, formą relaksu, chwilowego odcięcia się od problemów, wyciszenia.

Jak donoszą wyniki badań, dziecki, które grają w Minecrafta mają ponadprzeciętny iloraz inteligencji oraz lepiej radzą sobie z przedmiotami ścisłymi, szczególnie matematyką, i przyrodą. Gra daje możliwości rozwoju dziecka w wielu aspektach, do których możemy m.in. zaliczyć:

– koncentrację, spostrzegawczość, szybką ocenę sytuacji,

– samodzielność w podejmowaniu decyzji

– wyobraźnię przestrzenną, kreatywność

– umiejętność współpracy, planowania oraz organizacji czasu

https://superiq.pl/minecraft-gra-dobra-zla/

ASUS z Game Pass

We współpracy z markami Microsoft, Intel i ASUS otrzymałam do testów laptop ASUS TUF GAMING F15, który przenosi grę w Minecrafta na kompletnie inny poziom. Laptop wyposażony jest w wydajny procesor Intel Core i5 i kartę graficzną umożliwiające grę z RTX.

Gdy dzieciaki zobaczyły Minecraft w tej odsłonie, bez przerwy słyszałam „wow, jakie to ładne”, „zobacz to!”, „ale ładne”, „mamo, mnie to aż hipnotyzuje”. 😉

Odkąd laptop pojawił się w naszym domu, mój mąż nie opuszcza go praktycznie na krok i wykorzystuje każdą wolną chwilę, kiedy dzieci nie grają lub nie uczą się, aby móc wykorzystać całą moc tego komputera. Musicie wiedzieć, że teraz kupując jeden z komputeróww gamingowych ASUS z procesorem Intel i zainstalowanym systemem Windows (np. Asus Dash) otrzymujecie na trzy miesiące Game Pass – XMASS Game Pass

To idealne rozwiązanie. Po zakupie komputera ASUS, wystarczy zarejestrować swój paragon na stronie, odebrać kod i aktywować go w aplikacji XBOX. Dzięki temu dostaniecie dostęp do przeróżnych, genialnych gier. Nasze dzieciaki zachwycają się teraz Minecraftem w nowym wydaniu, młodszy uwielbia też Microsoft Flight Simulator i Train Sim World® 2. Ja z kolei mogę sobie pograć w Age of Empires 4 czy Simsy (obie gry kochałam 20 lat temu). A Grzesiek to już w ogóle cieszy się jak dziecko z tego Game Pass. Gra w Everspace 2 (bo jest dzieckiem wychowanym na amigowym Frontier: Elite 2, Full Throttle Remastered, Humankind, OCTOPATH TRAVELER (dla fanów rpg), Phoenix Point (dla fanów klasycznego UFO Enemy Unknown / X-COM Terror from the deep).

Jako że ASUS, którego otrzymaliśmy, jest komputerem gamingowym, znajduje się w nim niezwykle mocna karta graficzna. Systemem operacyjnym jest Windows 11, a procesorem Intel Core i7. Dzięki temu procesorowi wszystko chodzi niezwykle płynnie. W tle możemy wykonywać różne rzeczy. W moim przypadku jest to obróka bardzo dużej ilości zdjęć, które naprawdę sporo zajmują. Bez problemu poradzi sobie z grami e-sportowymi, z zaawansowanymi aplikacjami, czy z obsługą filmów w wysokiej rozdzielczości, w tym także z filmami sferycznymi.

Nowego ASUSA pokochaliśmy również za wygląd. Ma bardzo atrakcyjny design, podświetlaną różnymi kolorami klawiaturę i wyróżnione klawicze pomocne w grach, Poza tym jest ultraprzenośny (zajmuje mało miejsca – wygodnie możemy go przenosić i zabierać w podróż). Dla mnie jedną z jego olbrzymich zalet jest również to, że potrafi pracować na baterii do 14 godzin (w trybie oglądania wideo)!

Jeżeli zastanawiacie się nad kupnem nowego sprzętu gamingowego, to my polecamy bardzo, bardzo. Całą rodziną. Z nastawieniem na małżonka mego, programistę. 🙂

KONKURS

A teraz Wy również możecie wygrać taki sam sprzęt albo 10 nagród dodatkowych (3-miesięczny dostep do xbox Game Pass oraz kolekcjoner przygód – zestaw fabularyzowanych zadań i zagadek matematycznych).

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie konkursowej – Konkurs XMass Gamepass (asuspromocje.pl)

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

  Napisz odpowiedź