Jakiś czas temu pisałam Wam o tym, jak mój Jasiek zafascynował się liczeniem. Opisywałam to we wpisie Jak nauczyć dziecko dodawania i odejmowania? Najpierw były działania na niewielkich liczbach. Potem doszły naprawdę skomplikowane obliczenia. Wkrótce zaczęła kiełkować miłość do mnożenia. Jako że w przypadku fazy na dodawanie nie było dnia żebyśmy nie grali w różne gry Kartami Grabowskiego, postanowiłam przyjrzeć się kartom do nauki mnożenia.
O Kartach Grabowskiego i całej idei nauki liczenia poprzez zabawę kartami, stworzonej przez pana Andrzeja Grabowskiego, pisałam Wam już w poprzednim wpisie. Jeżeli jesteście zainteresowani tym, kim jest pan Grabowski i jak wiele zrobił dla popularyzowania zabawowej formy nauki liczenia,, to odsyłam do poprzedniego wpisu. Mogę potwierdzić, że to naprawdę działa.
Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” powstały w 1995 roku (czyli mniej więcej wtedy, kiedy ja uczyłam się tabliczki mnożenia – miałam 9 lat) i sprawdzają się do dziś. Kartami można się bawić (lub jak kto woli – uczyć) i na zajęciach w szkole, i w domu. Żałuję, że mi nikt nie pokazywał takich świetnych form nauki, gdy byłam dzieckiem. Karty przeznaczone są dla dzieci od drugiej klasy szkoły podstawowej, ale jeżeli Wasze dziecko jest nieco młodsze (tak jak u nas) i interesuje się mnożeniem, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, żebyście bawili się z nim kartami.
Do kart dołączona jest instrukcja, zawierająca zabawy i gry pomagające dzieciom opanować tabliczkę mnożenia. Jestem przekonana, że każdy znajdzie w niej gry i zabawy, które przypadną dziecku do gustu. Są tu i gry spokojniejsze, i dynamiczne (z nutą rywalizacji). Poza tym w instrukcji znajdziecie także różne warianty gier, a ja z doświadczenia wiem, że można je świetnie modyfikować i ustalać zasady, jakie Wam pasują. Tak naprawdę dzięki tym kartom możecie stworzyć nieskończoną ilość wariacji zabaw z mnożeniem. Poza tym w instrukcji wszystkie gry mają określony poziom trudności. Polecam zacząć od tych prostszych.
Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” znajdziecie tutaj – tabliczka mnożenia
Ale zobaczcie może najpierw, co proponuje instrukcja.
W gry z Kartami Grabowskiego możecie grać na różne sposoby i modyfikować zasady tak, jak Wam pasuje. Na przykład w przypadku Bingo instrukcja zakłada liczenie punktów po każdej rozgrywce. My jednak zmieniliśmy zasady i nie graliśmy na punkty. Jeżeli dwie osoby miały BINGO w tym samym czasie, to dwie wygrywały. 🙂 Kolejna rozgrywka była dla nas osobną grą.
W instrukcji znajdziecie jeszcze wiele gier o różnym stopniu trudności (pokazałam Wam tylko te najprostsze). Jeżeli chcecie podszkolić dziecko w tabliczce mnożenia albo macie w domu fana mnożenia, to bardzo Wam polecam te karty. Sprawdzą się w przypadku jednych i drugich.
Karty Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” możecie kupić tutaj – tabliczka mnożenia
AKTUALIZACJA
W dniu 21 listopada 2019 roku nastąpiła ważna aktualizacja oferty Kart Grabowskiego – a dokładniej książek z opisami gier.
Aktualizacja przyniosła za sobą wiele ulepszeń i udogodnień, m.in. w postaci bardziej przejrzystego i atrakcyjniejszego wydania książek, a także w postaci cen zestawów, które teraz są niższe i jednakowe dla wszystkich zestawów. Nad nowymi książkami twórcy Kart Grabowskiego pracowali kilka lat. Gry które zostały usunięte to takie, które były dość podobne do tych, które zostały w książce. Cześć z nich zostało połączonych w jedną grę. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikom kart unikatową wartość w każdej grze.
W nowym wydaniu wersji podstawowej znajduje się teraz 11 opisów gier , a w wariancie rozszerzonym 45 gier. Zobaczcie, jak teraz wyglądają książki.
Brak komentarzy