Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce starszaka #2

No i mamy drugi już wpis z cyklu Nowości dla starszaka. Jest to cykl z książkami dla dzieci w wieku 6+. Jeżeli Wasze dzieci są młodsze, na blogu znajdziecie dwa inne cykle – Nowości w biblioteczce malucha oraz Nowości w biblioteczce przedszkolaka. Pamiętajcie, że książki, które do mnie przychodzą, staram się od razu pokazywać na instastories matkawariatkapl oraz na grupie Fajni rodzice. Na blogu pojawiają się one dopiero po jakimś czasie – gdy wyborię sobie o nich opinię. 🙂

Palcem po mapie

Palcem po mapie z serii Kolorowy świat zagadek to bardzo ładny, kolorowy zeszyt z zadaniami, zagadkami, lebiryntami, wykreślankami i wieloma aktywnościami związanymi z podróżami. Naprawdę ciekawie i estetycznie wydany. Jasiek baaardzo lubi.

Do kupienia tutaj – Palcem po mapie

DSC_5648 by . DSC_5649 by . DSC_5650 by . DSC_5651 by . DSC_5652 by .

Kacper dorasta

Wciąż jeszcze niewiele jest na naszym rynku książek, które wprowadzałyby dzieci w tematykę seksualności lub choćby zmian, które zaczynają dziać się w ich ciele (i nie tylko). Gdy ja wchodziłam w okres nastoletniości ilość pozycji dotyczących tego tematu była podobna. Ja nie miałam żadnej. Pamiętam, że moja kuzynka miała Encyklopedię wychowania seksualnego dla nastolatków, a ja swoją wiedzę czerpałam z listów publikowanych w Bravo (sic!). Jeżeli więc tylko udaje mi się znaleźć jakiś tytuł na ten temat, to biorę bez zastawnowienia. Kacper dorasta to książka o 10-latku, który zaczyna zauważać pierwsze zmiany w swoim ciele. Obserwujemy go przez 3 lata i widzimy, jakie w jego głowie pojawiają się pytania. Odpowiedzi na nie zostały przedstawione w ciekawy i prosty sposób. Naprawdę warto. Z tej samej serii jest też dla dziewczynek „Maja dorasta”, ale chyba kupię ją również moim chłopcom, żeby wiedzieli, jak wygląda dojrzewanie ich rówieśniczek.

Do kupienia tutaj – Kacper dorasta

DSC_5654 by . DSC_5655 by . DSC_5656 by . DSC_5657 by .

Jak to działa?

Z tą książką wiąże się śmieszna historia. Któregoś razu Jasiek wrócił z przedszkola i powiedział, że chciałby książkę „Jak to działa”, która ma czarną okładkę z białym tytułem i samochodem pomarańczowo-czerwono-niebieską kratkę. Zapamiętał tyle tytułów, a ja nie mogłam jej znaleźć. Na szczęście z pomocą przyszły dziewczyny na grupie Aktywne czytanie. Udało im się wskazać mi, jak szukać tej książki. Na czytam.pl znalazłam ją w pakiecie z książką Nauka. Co ciekawe – pakiet kosztował tyle samo co pojedynczy tytuł. Zamówiłam więc obie. Od tego czasu Jasiek bez przerwy je przegląda. Na zdjęciu nie ma tej drugiej, ponieważ akurat została w przedszkolu. W obu znajduje się ogrom informacji na temat otaczającego nas świata. Taki ogrom, że ciężko było je upchnąć na poszczególnych stronach, przez co czcionka jest trochę za mała. 🙂

Do kupienia tutaj – Jak to działa? pakietDSC_5658 by . DSC_5659 by . DSC_5660 by . DSC_5661 by . DSC_5662 by .

Poczet królowych polskich

Piękne wydanie, zawierające przedstawienie 25 polskich władczyń. To kobieca odpowiedź na dzieło Jana Matejki. Rzepicha, Rycheza Lotaryńska, Kinga Apardówna, Elżbieta Bośniaczka, Bona Sforza, Anna Habsburżanka, Marysieńka, Maria Józefa wiele innych władczyń zostało przedstawionych w sposób pokazujący ich ambicję i upór. Dobrze poznać część naszej historii również od tej strony.

Do kupienia tutaj – Poczet królowych polskichDSC_5663 by . DSC_5664 by . DSC_5665 by . DSC_5666 by . DSC_5667 by .

Co można, a nawet trzeba wiedzieć o komputerach

Nie wiem, po co kupiłam tę książkę. Tak to jest, jak wybiera się książkę po okładce. Nie wiem, czy dzieci kiedyś z niej skorzystają. Grzesiek mówi, że zawarta w niej wiedza jest na poziomie technikum. Książka musiałaby więc jeszcze sporo poczekać. Nie potrafię Wam nic więcej o niej powiedzieć. Spodobała mi się okładka, kupiłam, ale był to zakup nieprzemyślany.

Do kupienia tutaj – Co można, a nawet trzeba wiedzieć o komputerachDSC_5668 by . DSC_5670 by . DSC_5671 by . DSC_5672 by . DSC_5673 by .

seria Ting. Co i Jak?

Serię Co i Jak z długopisem Ting pokazywałam Wam już rok temu. Teraz dołączyły do niej trzy tytuły, których nam brakowało. Dołączyła również nowa seria dla maluchów, która również działa z Tingiem (pokazywałam Wam ją niedawno na instastories – pojawi się też w kolejnym wpisie z nowościami w biblioteczce przedszkolaka). Książki z tej serii są kompatybilne z magicznym długopisem. Długopis nie odczytuje treści napisanej już w książkach, zawiera w sobie dodatkowe treści i prawdziwe odgłosy natury, pojazdów, miasta, wsi, itp. W kasiążkach znajdują się również zadania do aktywnego rozwiązywania.

Do kupienia tutaj – Odkrywam przyrodę

Do kupienia tutaj – Poznaję życie na wsi

Do kupienia tutaj – Poznaję pojazdy
DSC_5674 by . DSC_5675 by . DSC_5676 by . DSC_5677 by . DSC_5678 by . DSC_5679 by . DSC_5680 by . DSC_5681 by . DSC_5682 by . DSC_5683 by . DSC_5684 by . DSC_5685 by . DSC_5686 by . DSC_5687 by . DSC_5688 by .

Kropka z Błędem

Główną bohaterką tej pozycji jest Kropka. Jej przyjacielem jest Błąd. Pewnego dnia Błąd jednak znika. Poszukując go Kropka poznaje m.in. Cudzysłów, Wektor, Iks czy Datę, które pomagają jej odnaleźć przyjaciela. Ciepła historia, wprowadzająca dzieci w świat ortografii. I bardzo fajne ilustracje.

Do kupienia tutaj – Kropka z BłędemDSC_5689 by . DSC_5690 by . DSC_5691 by . DSC_5692 by .

W krainie zapadni

To pierwsza książka dla dzieci o teatrze dla dorosłych. To. historia 8-letniej dziewczynki, która wpada do brzucha pewnego stwora. Stów jest chory i chciałby aby dziewczynka mu pomogła. Udaje jej się to dzięki osobom pracującym w teatrze – dźwiękowcu, oświetleniowcu, portierowi, reżyserowi, aktorom, gerderobianej itp. Książkę możecie pobrać na stronie TR Warszawa w formie pdf.

Do pobrania tutaj – W krainie zapadniDSC_5693 by . DSC_5694 by . DSC_5695 by . DSC_5696 by .

O tym można rozmawiać tylko z królikami

Mało tekstu, ale niesamowita ilość treści. Książka przede wszystkim dla nastolatków zadających sobie pytania o to, kim są, miotających się pomiędzy poczuciem odrębności i wyobcowania a potrzebą przynależenia i bliskości. Całość utrzymana w bardzo mrocznym klimacie, ale niezwykle skłaniającym do refleksji. Książka wyróżniona w Szwecji wieloma ważnymi nagrodami, m.in. uznana za najlepszą książkę obrazkową roku oraz za najlepszą książkę artystyczną roku.

Do kupienia tutaj – O tym można rozmawiać tylko z królikamiDSC_5697 by . DSC_5698 by . DSC_5699 by . DSC_5700 by . DSC_5701 by . DSC_5702 by .

Banda Michałka na wakacjach

Grupka przyjaciół z Żoliborza wyjeżdża wspólnie na wakacje do Indii. 19 rodziałów (z czego 14 rozgrywa się już w samych Indiach) Lekkie opowiadania poruszają ważne dla dzieci sprawy, pokazujące świat z dziecięcej perspektywy. Jeszcze nie czytałam jej z Jaśkiem, ale podobno jest hitem wśród nieco starszych dzieci.

Do kupienia tutaj – Banda Michałka na wakacjachDSC_5707 by . DSC_5708 by . DSC_5709 by . DSC_5710 by . DSC_5711 by .

Barbarzyńcy w krainie fetoru

Grupa przyjaciół któregoś dnia przypadkiem trafia do krainy stworzonej przez bardzo zapracowanego naukowca, który stworzył sobie alternatywną rzeczywistość, w której nie musiałby tracić czasu na dbanie o higienę. Książka na pewno spodoba się dziaciakom, choćby ze względu na to, że mieszkańcy Fetoru wyznają zupełnie odwrotne do nas zasady higieny. Najlepsze ubranie to takie jak najbardziej zużyte. Dobrze prowadzony dom wygląda jak wysypisko śmieci, a brud za paznokciami jest powodem do dumy. Przy posiłku dobrze jest głośno bekać i rzucać na ziemię odpadki.

Do kupienia tutaj – Barbarzyńcy w krainie fetoruDSC_5712 by . DSC_5713 by . DSC_5714 by . DSC_5715 by .

Mała, zła książka

To interaktywna książka, której nie czyta się tak, jak standardowe książki – kartka po kartce. Najpierw musimy poskładać do kupy pewne elementy, aby móc ruszyć dalej. To swego rodzaju ksiażkowy escape room. Idealna dla dzieci, które nie lubią czytać. A te, które lubią, na pewno się od niej nie oderwą.

Do kupienia tutaj – Mała, zła książkaDSC_5716 by . DSC_5717 by . DSC_5718 by . DSC_5719 by .

seria Już czytam po angielsku

Anglojęzyczna seia Zielonej Sowy z krótkimi wersjami znanych historii. Seria „Już czytam po angielsku” przeznaczona jest dla dzieci potrafiących czytać, które znają podstawy języka angielskiego i są gotowe do rozpoczęcia czytania prostych tekstów w tym języku. W każdej książce znajdują się dwa typy słowniczka: obrazkowy, w tekście, gdzie dziecko na bieżąco może sprawdzić, co znaczy dane słowo oraz słowny, na końcu książki. Dodatkowo na końcu książki znajdują się ćwiczenia. My mamy Pinokia i Czarnoksiężnika z Krainy Oz, ale z tej samej serii znajdziecie jeszcze Alicję w Krainie Czarów oraz Księgę Dżungli.

Do kupienia tutaj – Pinocchio

Do kupienia tutaj – The WIzard of OzDSC_5720 by . DSC_5721 by . DSC_5722 by . DSC_5723 by . DSC_5724 by . DSC_5725 by .

seria Już czytam

Seria Już czytam Zielonej Sowy to z kolei seria dla dzieci, które dopiero uczą się czytać po polsku. Krótkie rozdziały, bardzo duża czcionka, mało tekstu na stronie i proste, ale wciągające historie.

Do kupienia tutaj – Pozdrowienia z Marsa

Do kupienia tutaj – Niezwyczajna komórkaDSC_5726 by . DSC_5727 by . DSC_5728 by . DSC_5729 by . DSC_5730 by . DSC_5731 by .

Mama

Quentin Gréban stworzył wspaniałą kolekcję portretów matek z różnych epok i stron świata, a Hélène Delforge opatrzyła je pięknymi, poetyckimi tekstami. Znajdziemy wśród nich wzruszające obrazy dzieciństwa, urocze opowiastki o dziecięcych całusach czy niechęci do brokułów, ale także refleksje mamy dorastającej córki, zmęczenie rodzicielskimi obowiązkami czy obawy samotnej matki. Piękna rzecz na prezent, a także do wspólnego czytania z dzieckiem.

Do kupienia tutaj – MamaDSC_5732 by . DSC_5733 by . DSC_5734 by . DSC_5735 by . DSC_5736 by .

Hilda i czarna bestia

Pisałam Wam już jakiś czas temu, że Jasiek zainteresował się komiksami. Poszukując mu ciekawych nowych pozycji, trafiłam na Hildę. Wiele osób ją polecało. I rzeczywiście – Hilda jest pięknie zilustrowana, jej przygody są naprawdę wciągające i nierzadko dosyć niezwykłe. Ale jest to komiks raczej dla nieco starszych dzieci albo mniej wrażliwych. Co prawda przeczytaliśmy go, ale nie obeszło się bez kilku strachów. Na Netflixie można znaleźć Hildę w postaci animowanej. Naprawdę piękna kreska i muzyka, ale tak jak komiks – raczej dla dzieci starszych niż 6 lat.

Do kupienia tutaj – Hilda i czarna bestiaDSC_5737 by . DSC_5738 by . DSC_5739 by . DSC_5740 by . DSC_5741 by .

Minecraft. Mistrz budownictwa. Dookoła świata

A to jest książka, z którą moje dziecko najchętniej chodziłoby cały dzień. Zabiera ją do przedszkola, przegląda w drodze do domu, a w domu buduje z niej niesamowite budowle. Jakoś rok temu kilka razy włączyliśmy Jaśkowi Minecrafta. Potem na dłuuugo odstawiliśmy tę grę i teraz, gdy mu ją włączyliśmy, dzięki tej książce zaczął tworzyć naprawdę zjawiskowe rzeczy. Ta książka to rodzaj podręcznika, który nie tylko uczy, jak zbudować określoną budowlę, ale także określa stopień trudności i zaawansowania w grze.

Do kupienia tutaj – Minecraft. Mistrz budownictwa. Dookoła świataDSC_5742 by . DSC_5743 by . DSC_5744 by . DSC_5745 by . DSC_5746 by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź