Zanim przejdziemy do recenzji, mam dla Was dwa ogłoszenia parafialne.
W tym roku już po raz piąty Fundacja Burza Mózgów pracuje nad organizacją Festiwalu Literatury dla Dzieci – największej w Europie imprezy literackiej dla dzieci. W ostatnich latach Festiwal odbywał się w Krakowie, Warszawie, Gdańsku oraz Poznaniu i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W 120 wydarzeniach wzięło udział około 10 000 osób. W tym roku festiwal odbędzie się:
- w Gdańsku w dniach 6 – 10 listopada 2018
- w Krakowie w dniach 20 – 25 listopada 2018.
Po raz pierwszy w historii istnienia festiwalu, fundacji nie udało się otrzymać wsparcia finansowego ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlatego też postanowiła zorganizować zbiórkę crowdfundingową na portalu Polakpotrafi.pl i tam powalczyć o idealny program festiwalu. Festiwal możecie wesprzeć tutaj – Festiwal Literatury dla Dzieci.
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji Fundacja Zaczytani.org chciałaby przypomnieć wszystkim rodzicom dlaczego warto czytać dzieciom. A więc czytając dziecku:
-
uczysz rozpoznawać emocje i radzić sobie z nimi: podczas czytania dziecko przeżywa emocje, które czują bohaterowie książek. Dzięki temu dowiaduje się czym są uczucia i jak sobie z nimi radzić. Dowiaduje się również, że uczucia są ważne i każdy ma do nich prawo.
-
uczysz empatii: wczuwając się w historię bohaterów dzieci uczą się, że warto poznawać uczucia innych. Łatwiej to przećwiczyć “na sucho” z książką niż np. w sytuacji konfliktu w przedszkolu
-
pokazujesz jak rozróżniać dobro od zła: kształtujesz wrażliwość moralną
-
umacniasz Wasze relacje: wspólnie przeżywacie niesamowite przygody
-
tworzysz własny język komunikacji z dzieckiem: bardzo często łatwiej jest wytłumaczyć dziecku codzienne sytuacje odwołując się do sytuacji dobrze znanych ze wspólnie przeczytanych książek
-
dajesz dziecku bliskość: często mówi się, że spędzenie codziennie 15 minut z dzieckiem poświęcając mu 100% uwagi pozwala mu “napełnić zbiornik emocjonalny”
-
uczysz: dziecko rozwija znajomość języka, powiększa zasób słownictwa, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć
-
rozwijasz wyobraźnię dziecka
-
kształtujesz dobre nawyki: dzieci, którym czytali rodzice częściej wyrastają na dorosłych czytelników
-
świetnie się bawisz!
Fundacja udostępniła mi dla Was, przygotowany przez nich, Przewodnik po bajkoedukacji. Możecie go pobrać tutaj – Przewodnik po bajkoedukacji.
Więcej informacji o fundacji znajdziecie na Facebooku i Instagramie: https://www.facebook.com/zaczytani.org/, https://www.instagram.com/zaczytaniorg/
Abecadło biologiczne
To nowość w całości stworzona i wydana przez Weronikę Biszczak. Nie znajdziecie jej jeszcze w dużych księgarniach internetowych, ale możecie ją kupić z innymi książkami np. w księgarni Bullerbyn. Każda rozkładówka dotyczy innej litery alfabetu. Każdej literze przyporządkowane jest inne pojęcie z zakresu biologii (B – bakteria, H – hemoglobina itp.) Jasiek bardzo lubi tę pozycję. Szkoda tylko, że podpisy nie zostały w żaden sposób usystematyzowane. Fajnie byłoby, gdyby na każdej stronie wielka i mała litera zostały przedstawione pismem drukowanym lub pisanym. Teraz mamy taki trochę misz-masz.
Do kupienia tutaj – Abecadło biologiczne
Absolutnie fantastyczne zabawy z liczbami
Tę serię na pewno już znacie. Pokazywałam Wam już kilkukrotnie. Jasiek zakochany jest szczególnie w labiryntach. Niedawno pojawiły się „Absolutnie fantastyczne zabawy z liczbami”. I tu – tak samo jak w przypadku innych tytułów z tej serii – mamy całe mnóstwo ciekawych i pięknie ilustrowanych zadań dla dzieciaków. Zadania są na poziomie dzieciaków ze starszych grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych. To jedna z niewielu rzeczy, którą moje ogarnia samo i daje matce odetchnąć. Polecam bardzo. 🙂
Do kupienia tutaj – Absolutnie fantastyczne zabawy z liczbami
Co by było gdyby. tom II
Co by było gdyby aligatory umiały lepić pierogi, łasice pisały książki dla dzieci albo rekiny lubiły szpinak? Przezabawna, niedroga pozycja, którą pokochają nie tylko rodzice, ale i dzieci. Przemek Wechterowicz i Dorota Wątkowska w bardzo fajnej formie udowadniają, że nie ma głupich pytań i warto je zadawać.
Do kupienia tutaj – Co by było gdyby. tom II
Dziewczynki latają wysoko
To już powoli jest klasyk. Pozycja napisana w duchu girl power. Historia trzech dziewczynek, które dążą do realizacji swoich marzeń. Pomaga im w tym Pan Chcieć-To-Móc, który tka im skrzydła, żeby latały wysoko. Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, pojawia się również Pan Nie-Uda-Ci-Się, który wmawia im, że są słabsze gorsze i że muszą być ładniutkie, śliczniutkie, szczupłe i wysokie. Must have w biblioteczce każdego dziecka.
Do kupienia tutaj – Dziewczynki latają wysoko
Magiczny domek na drzewie. Mumie i piramidy. Tropiciele faktów
O magicznych domkach już Wam pisałam kilkukrotnie. To w tej chwili Jaśka ulubiona seria książkowa (Mamanio, czekamy na nowe części!). Żeby wypełnić pustkę po magicznych domkach, czytamy teraz uzupełnienie serii – Tropicieli faktów. Tropiciele faktów zawierają mnóstwo informacji, ilustracji i ciekawostek na tematy poruszane w magicznych domkach. Wam jednak polecam czytać Tropicieli faktów zaraz po przeczytaniu danego tytułu z serii Magiczny domek na drzewie (do każdej części magicznego domku jest odrębna część tropicieli faktów). Ja nie wiedziałam wcześniej o tych tropicielach i teraz nadrabiamy tę serię. Na zdjęciu tylko jeden tytuł, ponieważ mam je ostatnio rozsiane po całym domu i nie mogłam ich znaleźć do zdjęć.
Do kupienia tutaj – Tropiciele faktór. Mumie i piramidy
Moje szczęśliwe życie
Co prawda jest to historia o pierwszoklasistach, ale nie bez powodu zostaje umieszczona w cyklu „Nowości w biblioteczce przedszkolaka”. To właśnie przedszkolaki powinny zacząć ją czytać przed pójściem do szkoły. W tym okresie niepewności, niepokoju, a czasem i strachu przed nieznanym. Główna bohaterka – Dunia – to pierwszoklasistka, która bardzo denerwuje się przed pójściem do szkoły. Pokazuje ona młodym czytelnikom, że w życiu nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, ale zawsze można znaleźć rozwiązanie problemu. Bardzo polecam najstarszym przedszkolakom.
Do kupienia tutaj – Moje szczęśliwe życie
Przyjaciele żyrafy
Niepozorna, z dosyć dziwnymi ilustracjami, książka zawierająca bajki terapeutyczne dla dzieci. Pozycja w przystępny sposób pokazująca dzieciom trudny świat uczuć. Na końcu bajek znajdują się pytania do dzieci, które są bardzo pomocne rodzicom jako punkt wyjściowy do poważniejszych rozmów na temat emocji.
Do kupienia tutaj – Przyjaciele żyrafy
Rózia Rewelka, inżynierka
Pamiętacie Ignasia Kitka? Jasiek był zachwycony tą pozycją. Niedawno, zupełnie przypadkiem dowiedziałam się, że są inne książki z tej serii. „Rózia Rewelka, inżynierka” to historia o małej Rózi, która konstruuje niesamowite wynalazki i gadżety (nie zawsze przydatne). Podawacz hot dogów, spodnie helowe, kapelusz odstraszający pytony to tylko nieliczne z jej dzieł. Rózia jednak bardzo boi się porażek. Na szczęście któregoś dnia odwiedza ją ciotka. Kupujcie. 🙂
Do kupienia tutaj – Rózia Rewelka, inżynierka
Siedem księżniczek
To historia o siedmiu siostrach, księżniczkach. Każda z nich jest inna, każda ma jakiś inny talent, ale wszystko robią razem. Uwielbiają wspólnie spędzać czas. Do czasu. Pewnego dnia księżniczki strasznie się pokłóciły. Wszystkie odwróciły się od siebie i zamieszkały każda w innej wieży. Na szczęście wszystko kończy się dobrze, a cała historia udowadnia, że choć czasem stosunki między rodzeństwem bywają mocno napięte, to jednak lepiej jest żyć w zgodzie.
Do kupienia tutaj – Siedem księżniczek Tomek mechanik
Bardzo dziwna pozycja. Kupiłam ją z myślą o Witku (bo mechanik). Okazało się, że jest raczej dla starszych dzieci. Albo dla nikogo. 😉 Tomek jest mechanikiem (nazywany też Smarowozem). Mieszka z przybranymi rodzicami (jego prawdziwi rodzice zginęli w wypadku) i ich dziećmi. Tomek bardzo oddaje się swojej pracy, a jego przybrani bracia ciągle mu dokuczają (tak, tak – taka niby współczesna wersja Kopciuszka). Swoją pracą utrzymuje całą rodzinę. Pewnego dnia Tomek znajduje ogłoszenie o tym, że gwiazda rocka poszukuje osób do swojego chóru. A Tomek świetnie śpiewa. Niestety, musi pracować do późna, a na konkurs idą jego przybrani bracia. Tak się jednak składa, że jego ostatni klient pożycza mu garnitur i podwozi go na przesłuchanie. Tomek śpiewa jako ostatni. Gwiazda rocka jest zachwycona i chce go w swoim zespole. Wtedy odzywa się przybrany ojciec. Krzyczy, że nie ma mowy, że Tomek pracuje u nich i to on sprawuje nad nim opiekę. Nagle, nie wiadomo skąd, pod salą przesłuchań pojawia się sędzina, która kilkanaście lat temu nadała opiekę przybranemu ojcu nad Tomkiem. Tłumaczy, że Tomek jest już dorosły i może robić, co chce.
Tak to wygląda. Oceńcie sami.
Do kupienia tutaj – Tomek mechanik
Żyrafa i mrówka
Kolejna historia i żyrafie w tym zestawieniu. „Żyrafa i mrówka” to historia pewnej, dosyć nietypowej przyjaźni. Bardzo ciepła, zabawna historia idealna do czytania w jesienne wieczory, które nadchodzą właśnie wielkimi krokami.
Do kupienia tutaj – Żyrafa i mrówka
Brak komentarzy