Sa takie tematy, które wprawiają w zachwyt wszystkie przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Tematy, które je fascynują, śmieszą, i mogliby o nich rozmawiać godzinami. Takim tematem jest niezaprzeczalnie kupa. U nas ten temat jest wałkowany od dobrych kilku lat. Każda książka o kupie jest tą najulubieńszą. Każda przeczytana wzmianka o kupie jest powtarzana przez dzieci w nieskończoność. Kiedyś starałam się z tym walczyć. Potem zrozumiałam, że jest to pewien rozwojowy etap u większości przedszkolaków i sama dałam wciągnąć się w to kupowe szaleństwo.
No i właśnie wczoraj dostaliśmy trzeci tom kolekcji „Zakład, że tego nie wiesz…” – o kupie. To tom, na który moje dzieci czekały najbardziej. Oczekiwały go już od pierwszej publikacji, jak tylko dowiedziały się, jakie będą kolejne tytuły. Pokochały go od razu. I ja już wiem, co będziemy czytać przez najbliższe dni, tygodnie i miesiące.
Jeżeli nie wiecie, o co chodzi z serią „Zakład, że tego nie wiesz..”, to przypominam, że jest to kolekcja prasowa składająca się z 25 tomów, które ukazują się co 2 tygodnie. Cała seria ma za zadanie rozbudzenie zainteresowania wiedzą o świecie i człowieku. Poszczególne tytuły w prosty, ale niezwykle wciągający sposób będą przedstawiać dlaczego nasze życie wyglada tak, a nie inaczej oraz odpowiedzą o wielu ciekawych rzeczach i wynalazkach, bez których teraz bardzo trudno by nam się funkcjonowało. Miesiąc temu pisałam Wam o pierwszej części – Dlaczego nie da się żyć bez telefonu komórkowego? A dwa tygodnie pokazywałam Wam drugą część – Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy?
Dzięki najnowszej części dzieci dowiedzą się, jak to z kupą bywało dawniej, jakie pełniła funkcje, zanim pojawiły się pierwsze toalety i jakie pełni funkcje dzisiaj w mniej i bardziej rozwiniętych częściach świata.
Kupobus z Bristolu zasilany jest przez biometan ze śmieci i nieczystości pochodzących z 32 tysięcy gospodarstw domowych. Autobusem może podróżować 40 osób, a na jednym baku przejedzie on aż 300 km. Miesięcznie z usług kupobusu korzysta około tysiąca osób i wiele z nich zapewne pomaga go napędzać.
W wiejskich regionach Indii ludzie używają krowich odchodów, słomy ryżowej i wody do wyrobu „ciastek”, które służą do rozpałki i gotowania na nich jedzenia.
Poza tym dzieciaki poznają cykle defekacji, dowiedzą się, czym jest kupa, kto ją robi, dlaczego bywa groźna, czy jest dobrym nawozem, czy może być źródłem energii, czy szkodzi środowisku, co można zrobić z kupy, czego nas uczy starożytna kupa, co się dzieje z kupą po wylądowaniu w toalecie oraz czy kupa może uzdrawiać. Prawda, że brzmi to wszystko szalenie interesująco? Zapewniam Was, że Wasze dzieci też tak pomyślą.
Kolekcja „Zakład, że tego nie wiesz” składa się z 25 tomów, które ukazują się co 2 tygodnie w czwartki w kioskach, salonikach prasowych czy w Empiku. Tom I ukazał się 6 lutego w super cenie – 6,99zł. Tom drugi był dostępny 20 lutego. Trzeci natomiast ukazał się wczoraj (5 marca). Jeżeli przegapiliście poprzednie tytuły, to nie martwcie się. Nic straconego. Pojedyncze tomy można zamówić na https://hitsalonik.pl/kolekcje/zaklad-ze-tego-nie-wiesz
Jeżeli nie chcecie przegapić żadnego tomu, to ja polecam zamówić prenumeratę (całą prenumeratę można zamówić na www.zakladzetegoniewiesz.pl). Nie dość, że pojedyncze egzemplarze są lepszej cenie, to dodatkowo otrzymacie prezenty! Każdy tom w prenumeracie kosztuje tylko 11,99zł (zamiast 14,99zł) – oszczędza się aż 70 zł i dostaje prezenty dla prenumeratów (z tomem 8 do otrzymania jest pojemnik do obserwacji roślin, rodzajów gleby, owadów; z tomem 14 zestaw do przeprowadzania eksperymentu). ?
1 Comment
Ola
6 marca 2020 at 21:56Tak to zdecydowanie arcy ciekawe Moje starsze dzieci uwielbiają ten temat, dlatego pierwszym słowem najmłodszego była właśnie KUPA.