Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce przedszkolaka #46

Trochę Was przetrzymałam bez nowych zakupów książkowych. Portfele odetchnęły na chwilę? 🙂 Dziś chciałam Wam pokazać nowości w biblioteczce naszego przedszkolaka. Wkrótce pojawi się też wpis z nowościami w biblioteczce starszaka, a potem będzie coś dla maluchów. Ale zanim o nszych biblioteczkach, to chciałabym Wam napisać o bardzo fajnej akcji – Book.szpan.

Book.szpan jest akcją społeczną zainicjowaną przez Julię Górecką – studentkę ASP. Celem akcji jest:

  • uwrażliwianie dzieci na potrzeby zwierząt,
  • pomoc zwierzęcym fundacjom,
  • promowanie zdolnych pisarzy i ilustratorów.

W ramach akcji na stronie internetowej https://akcjabookszpan.pl/ w ciągu całego roku pojawi się 17 edukacyjnych bajeczek, pięknie ilustrowanych, pióra różnych autorek. Można je ściągnąć na komórkę lub komputer za 9 zł wpłacone na wybraną z listy fundację pomagającą zwierzętom. Wiele osób włożyło sporo serca i pracy w tę akcję, ale trudno jest im się przebić. Pomożemy? 🙂

 

Ćmony i Smeśki

Znacie Gruffalo? Na pewno znacie. Ostatnie wznowienie biło rekordy popularności i szybko wymiotło je ze sklepowych półek. Niedawno ukazała się nowa książka Julii Donaldson – autorki GruffaloĆmony i Smeśki to taka historia w stylu Romea i Julii. Pewnego dnia pozanje się dwóch ufoludków różnych rodów – Żaneta spotyka Artura. Żaneta jest Ćmonem i Artur Smeśkiem. Ćmony i Smeśki różni wszystko – od koloru skóry po to, co lubią pić. Poza tym bardzo się nie lubią. BLISCy Artura i Żanety bardzo chcą ich rozdzielić. Zakochana para ma już tego dość i ucieka przed krewnymi. Ćmony i Smeśki wyruszają na kację poszukiwawczą, w czasie której zaczynają się dogadywać. A tymczasem Artur i Żaneta nie próżnują i bardzo ich zaskoczą. 😉 Sympatyczna, wierszowana historia o inności i tolerancji.

Do kupienia tutaj – Ćmony i Smeśki

Ksiazki dla przedszkolaka083Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka084Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka085Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka086Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka087Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka088Ksiazki dla dzieci by .

Hej, Przedziadku!

Paula McCartneya chyba też nie muszę Wam przedstawiać? Tak, to ten Beatles, który już teraz sam jest dziadkiem. I to właśnie zabawa z wnukami i silne relacje z nimi były inspiracją do napisania książki dla dzieci. Wnukowie podczas wizyty u Przedziadka nieco się nudzą. Dziadek postanawia wtedy wyciągnąc swoją magiczną busolę, dzięki której przeniesie się z nimi do niezwykłych miejsc, które dzieci znały do tej pory tylko z pocztówek. Bardzo fajna pozycja o budowaniu więzi z dziadkami.

Do kupienia tutaj – Hej, Przedziadku!

Ksiazki dla przedszkolaka001Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka002Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka003Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka004Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka005Ksiazki dla dzieci by .

SY-LA-BY. Nauka czytania

„Sylaby. Nauka czytania” to prosta, ale niezwykle wciagająca gra edukacyjna, ucząca dzieci czytać. Gra składa się z dwóch talii kart i książeczki z propozycjiami zabaw o dwóch poziomach trudności. Jedna talia zawiera sylaby z których można układać słowa, a druga – dla bardziej zaawansowanych graczy – spółgłoski. Podczas rozgrywek dzieci układają ze swoich kart wyrazy, dzięki czemu uczą się syntezy lister i sylab w słowa. Bardzo przydatna rzecz w biblioteczce każdego starszego przedszkolaka.

Do kupienia tutaj – SY-LA-BY. Nauka czytaniaKsiazki dla przedszkolaka006Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka007Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka008Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka009Ksiazki dla dzieci by .

Świat w piżamie

To zbiór kilku niedługich (doskonałych do czytania przed snem) opowiadań o tym, co siędzieje wtedy, kiedy większość z nas kładzie się spać. Czteroletni Krzyś dowiaduje się, że w tym czasie nie wszyscy śpią tak, jak on. Jego tata czasami nocami pilotuje samolot, mama pisze artykuły do gazet, babcia lubi nocą słuchać radia, a dziadek kiedyś w nocy łowił ryby. Poza tym dzięki tym krótkim opowiadaniom dzieci dowiedzą się, jak wiele osób nie śpi nocą, tylko wykonuje swoją pracę. Poznają pracę policjanta, lekarza, pilota, strażaka, taksówkarza i wielu innych. Bardzo przyjemna rzecz do czytania na dobranoc.

Do kupienia tutaj – Świat w piżamie

Ksiazki dla przedszkolaka069Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka070Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka071Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka072Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka073Ksiazki dla dzieci by .

Tak wiele rzeczy. So many things

Na pierwszy rzut oka książka obrazkowa. Na drugi rzut oka słownik obrazkowy. Na trzeci rzut oka coś wspaniałego. Moje dzieci uwielbiają, gdy na ilustracjach tak wiele się dzieje, a gdy przy okazji moga się uczyć w ten sposób języka angielskiego, to ja jestem zachwycona. Każda rozkładówka to inna kategoria. Znajdziecie tu polsko-angielskie słówka w takich kategoriach jak: na wsi, ubrania, kwiaty, owoce, zwierzęta, środki transportu, w supermarkecie, świętowanie i zabawa, i wiele, wiele innych. Baaardzo polecam. W takiej formie nauka języka sama wchodzi do głowy.

Do kupienia tutaj – Tak wiele rzeczy. So many thingsKsiazki dla przedszkolaka010Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka011Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka012Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka013Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka014Ksiazki dla dzieci by .

Kotek, który merdał ogonem

Niby prosta historia o kocie i psie, które nie za bardzo się lubią, ale płynie z niej bardzo ważne przesłanie. Historia o kocie, który merdał ogonem pokazuje dzieciom, że nie warto być uprzedzonym do tych, którzy wydają nam się inni. Autor na przykładzie zwierząt ilustruje nietolerancję, ludzkie uprzedzenia, a nawet podżeganie do nienawiści. Bardzo warto mieć, czytać z dzieckiem i rozmawiać o niej.

Do kupienia tutaj – Kotek, który merdał ogonemKsiazki dla przedszkolaka015Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka016Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka017Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka018Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka019Ksiazki dla dzieci by .

Przepraszam, czy jesteś czarownicą?

Któregoś razu kot Herbert w jednej z książek czyta, że czarownice bardzo lubią koty. Postanawia więc znaleźć czarownicę, która by go polubiła. To niby prosta historia z nieweielką ilością tekstu, za którą kryje się coś więcej. To bowiem opowieść o samotności i nadziei na odnalezienie przyjaciela, a także o tym, że nigdy nie warto się poddawać.

Do kupienia tutaj – Przepraszam, czy jesteś czarownicą?Ksiazki dla przedszkolaka020Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka021Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka022Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka023Ksiazki dla dzieci by .

Alya i trzy koty

Jakoś tak bardzo kocio w tym zestawieniu, ale bardzo lubię koty. Moje dzieci zresztą też. Alya i trzy koty to bardzo ciekawa historia opowiedziana z perspektywy trzech kotów, mieszkających w jednym domu, w którym ma pojawić się, a potem pojawia się niemowlę. Dowiadujemy się, jak koty odbierają te zmiany, które zachodzą w ich najbliższym otoczeniu. Bardzo przjemna historia, którą polecam szczególnie tym dzieciakom, które wkrótce zostaną starszym bratem lub starszą siostrą i czują się trochę jak te koty. 🙂

Do kupienia tutaj – Alya i trzy kotyKsiazki dla przedszkolaka024Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka025Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka026Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka027Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka028Ksiazki dla dzieci by .

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

Pana Leszka Kołakowskiego na pewno nie muszę Wam przedstawiać. Tak, to on jest autorem tej książki dla dzieci. Jak możecie się domyślić po nazwisku autora – jest to książka filozoficzna. Opowiada ona o tym, że nie wszystkie marzenia i zachcianki da się spełnić. Bardzo mądra i ważna pozycja. Niektórym dzieciom mogą jednak przeszkadzać nieco zawile zdania. Ja bym je uprościła.

Do kupienia tutaj – Kto z was chciałby rozweselic pechowego nosorożca?Ksiazki dla przedszkolaka029Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka030Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka031Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka032Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka033Ksiazki dla dzieci by .

Jak zwierzęta śpią?

Coś dla fanów zwierzaków. Dzięki tej książce dowiedzą się, jak śpią zwierzęta. W jaki sposób, w jakiej pozycji, w jakim miejscu, czy potrafią śnić. Ta pozycja opowie dzieciom, kto lubi spać na śniegu, a kto na gorącym piasku, kto zasypia pod wodą, czy też czyją ulubioną pozycja do spania jest stanie na jednej nodze. Bardzo polecam wszystkim dzieciakom kochający zwierzaki.

Do kupienia tutaj – Jak zwierzęta śpią?Ksiazki dla przedszkolaka034Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka035Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka036Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka037Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka038Ksiazki dla dzieci by .

Jajuńciek

Mały zajączek Jajuńciek wraz ze swoimi braćmi (urzekło mnie imię jedno z braci – Wiolinek ;)) wyrusza w świat, aby zdobyć pieniądze dla swojej rodziny, która znalazła się w trudnej sytuacji. Książka pokazuje dzieciom, że odwaga i osobowość nie mają nic wspólnego ze wzrostem. Jajuńciek bowiem, mimo że bardzo mały, wykazuje się ogromną odwagą.

Do kupienia tutaj – JajuńciekKsiazki dla przedszkolaka039Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka040Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka041Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka042Ksiazki dla dzieci by .

Wielka księga pojazdów i Wielka księga zawodów

Dwie ciekawe pozycje dla przedszkolaków. Co prawda myślałam, że będą to książki do czytania, a okazało się, że jest to przede wszystkim zbiór różnego rodzaju zadań i ćwiczeń dla dzieci. Myślę jednak, że przyadną do gustu wszystkim przedszkolakom.

Do kupienia tutaj – Wielka księga pojazdów

Do kupienia tutaj – Wielka księga zawodówKsiazki dla przedszkolaka043Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka044Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka045Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka046Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka047Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka048Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka049Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka050Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka051Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka052Ksiazki dla dzieci by .

Wielka księga pociągów

Coś dla fanów pociągów. Przyznaję jednak, że liczyłam na to, że książka rzeczywiście będzie wielką księgą i że znajdzie się w niej wiele pociągów. Tymczasem jest ona bardzo uboga w treść, cienka i tak naprawdę zawiera niewiele informacji o kolei. Dzięki niej dzieci będą mogły zobaczyć, jak wyglądała kolej na Dzikim Zachodzie, w Indiach, czy też w Szwajcarii. Autor zabierze nas w różne zakątki świata, gdzie delikatnie liźniemy historii kolei. Mimo że mnie nieco rozczarowała ta książka, to mój przedszkolak i tak bardzo ją lubi.

Do kupienia tutaj – Wielka księga pociągówKsiazki dla przedszkolaka053Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka054Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka055Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka056Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka057Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka058Ksiazki dla dzieci by .

W Robaczkowie

A to pozycja, od której mój przedszkolak nie mógł się odkleić w czasie ferii. W Robaczkowie trwają wielkie przygotowania na Święto Łąki. Maluchy z przedszkola mają przygotować przedstawienie pt Skarby Łąki”. Na łące okazuje się jednak, że zamiast skarbów, jest tam mnóstwo śmieci. Bardzo fajna historia o tym, że nasze zachowanie ma wpływ na środowisko i że kazdy z nas powinien szanować przyrodę.

Do kupienia tutaj – W RobaczkowieKsiazki dla przedszkolaka059Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka060Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka061Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka062Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka063Ksiazki dla dzieci by .

Wilk powrócił!

Niezwykle trzymająca w napięciu (serio, serio!) historia o tym, że wilk wraca do lasu. Na myśl o tym, wszystkie zwierzęta drżą ze strachu. A szczególnie Długouchy, który przeczytał w gazecie, że wilk planuje go odwiedzić. I to właśnie w jego domu rozgrywa się główna akcja historii. W pewnej chwili słuchać pukanie do drzwi. Czy to wilk? Uff, na szczęście nie. To tylko Trzy Małe Świnki. Przez chwilę rozmawiają, gdy nagle rozlega się znów pukanie. Czy to Wilk? Uff, nie. I tak mija wieczór… Ale czy wilk przyjdzie? Nie zdradzę Wam tego, ale dodam, że to naprawdę fajna książka.

Do kupienia tutaj – Wilk powrócił!Ksiazki dla przedszkolaka064Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka065Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka066Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka067Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka068Ksiazki dla dzieci by .

Idealna chwila

A to najpiękniejsza książka tego zestawienia. I pod względem treści, i pod względem ilustracji. Cudowna opowieść o bezinteresowanej pomocy, wdzięczności i przyjaźni. Nie napiszę Wam nic więcej, żeby nie spoilerować. Wierzę, że mi zaufacie i ją kupicie.

Do kupienia tutaj – Idealna chwilaKsiazki dla przedszkolaka074Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka075Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka076Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka077Ksiazki dla dzieci by .

Lody we wszystkich smakach

Książka o bardzo prostej formie, ale niezwykle ważnej treści. Zastanawiałam się, czy nie dać jej do zestawienia z książkami dla malucha (ze względu na formę), ale uznałam, że maluchy nie zrozumieją raczej jej przekazu. A przekaz jest tu najważniejszy. Jest to bowiem rzecz o marzeniach. O tym, że każdy z nas ma inne, bo kazdy z nas jest inny. A mimo tego umiemy możemy się przyjaźnić. Bardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Lody we wszystkich smakachKsiazki dla przedszkolaka078Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka079Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka080Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka081Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla przedszkolaka082Ksiazki dla dzieci by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź