Menu
książki / książki dla dzieci

Kraina Uważności – seria książek, które układają w głowie

Znacie serię Kraina Uważności? Ja kupiłam kilka tytułów kilka lat temu, gdy tylko się pojawiły. Wtedy jednak mój starszak (młodszego jeszcze nie było) był za mały na czytanie mu tych tytułów. Odstawiłam je na półkę i kompletnie o nich zapomniałam. Kilka dni temu dostałam dwa nowe tytuły z tej serii, które właśnie mają swoją premierę – Wiewióreczka Leti. Uważność i życzliwość wobec siebie oraz Niedźwiadek Albert. Uważność i wybaczanie. Teraz moje dzieciaki są w takim wieku, że są bardzo zainteresowani treściami z tej serii. I są to naprawdę książki, które układają w głowie.

Wiewióreczka Leti opowiada historię małej wiewiórki, która niedawno przeprowadziła się do Krainy Uważności. Wszystko jest dla niej nowe i niepokojące. Nie czuje się swobodnie w nowym środowisku. Boi się podchodzić do nowych dzieci, trzyma się z boku, jest przekonana, że się ośmieszy i nikt jej nie polubi. Na szczęście w bibliotece trafia na pewną książkę. Szybko przekonuje się, że to nie jest zwykła książka. Zaczyna się ona bowiem od zdania: Jesteś wyjątkowa”. Kolejne strony przekonują małą wiewióreczkę o tym, że powinniśmy być dla siebie dobrzy. Na dłużej zatrzymuje się jednak przy zdaniu:

Traktuj siebie jak swoją najlepszą przyjaciółkę

Wiewióreczka jest bardzo zaskoczona tym, że tak się w ogóle da. Nie wie od czego zacząć, ale podchodzi do lutra i zaczyna się sobie przyglądać. Widzi zwyczajną wiewiórkę z krzywo obciętą grzywką. Nie rozumie, dlaczego ktoś miałby chcieć się z nią przyjaźnić. Automatycznie poczuła, jak do oczu napływają jej łzy. Gdy po kilku głębszych oddechach, zaczęła się uspokajać, postanowiła, że zagada do tej wiewiórki z krzywą grzywką i powie jej coś miłego. Po chwili po policzkach Leti popłynęły łzy. Tym razem były to jednak łzy szczęścia. Nie wiedziała, że miłość i życzliwość okazane samej sobie mogą mieć taką siłę.

To jednak nie koniec. Autorka, Agnieszka Pawłowska, wchodzi w temat jeszcze głębiej. Dalej Leti rozmawia z babcią o swoim nowym odkryciu, a babcia opowiada jej o tym, że sama stara się być dla siebie swoim najlepszym przyjacielem. Choć nie zawsze się to udaje. Babcia ma jednak na to swój sposób., który składa się z trzech kroków. Nie będę Wam zdradzać tego sposobu. Dodam jedynie, że musicie mieć ten tytuł. Nawet jeżeli nie macie dzieci. To taka książka, którą powinien przeczytać każdy. Przynajmniej raz w swoim życiu.

DSC_8036 by . DSC_8037 by . DSC_8039 by . DSC_8040 by .

Niedźwiedź Albert z kolei mieszka w Krainie Uważności od dawna. Któregoś razu podczas zabawy z kolegami na placu zabaw przed szkołą miał ogromną ochotę pobujać się na huśtawce. Gdy on grał badmintona z Lwem Staszkiem, na huśtawce bujała się Kotka Wiktoria. Albert spokojnie czekał na swoją kolej, co chwilę zerkając w stronę huśtawki. Zauważył to jego przyjaciel. Niedźwiadek zwierza mu się, że myśli o tej huśtawce odkąd tylko przyszedł do szkoły. Staszek uznaje, że bujanie rzeczywiście jest świetnym pomysłem i gdy tylko Wiktoria zwalnia huśtawkę, sam na nią wskakuje i zaczyna się bujać. Albert jest zdezorientowany, zły i zawiedziony. Tłumaczy Staszkowi, że teraz była jego kolei, ale on go nie słucha.

Po powrocie do domu Alberta nic nie cieszy, na niczym nie potrafi się skupić. Jego myśli wciąż zaprząta to, jak został potraktowany przez przyjaciela. Zauważa to jego starszy brat Patryk. Niedźwiadek opowiada mu, co się wydarzyło na placu zabaw. Patryk rozumie, że sytuacja z huśtawką była trudna dla Alberta. Tłumaczy mu, że jego też czasem zawiódł przyjaciel, ale przy okazji wyjaśnia misiowi, że w takiej złoszcząc się na drugą osobę największą krzywdę robimy sobie i że najlepsze, co możemy zrobić w takiej sytuacji jest wybaczenie osobie, która nas zraniła.

Albert na początku się na to nie zgadza. Uważa, że nie jest w stanie wybaczyć Staszkowi. Patryk tłumaczy bratu, że kiedyś myślał podobnie. Tymczasem wybaczanie jest oznaką ogromnej siły i dzięki wybaczeniu najbardziej możemy pomóc sobie – dopiero wtedy uwolnimy się od rozmyślania nad tą cała sytuacją. Starszy brat wyjaśnia Albertowi, że wybaczanie dotyczy przede wszystkim tego, co się dzieje w nim i daje mu gotowy sposób, który jemu zawsze pomaga. I ja Wam tego sposobu nie opiszę, bo bardzo chcę, żebyście kupili tę książkę. Gdyby każdy ją przeczytał, na pewno wszystkim z nas dużo łatwiej by się żyło.

DSC_8033 by . DSC_8034 by . DSC_8035 by .

Ze wszystkich książek o Krainie Uważności płynie niezwykła mądrość. Autorka z ogromną lekkością potrafi wytłumaczyć zawiłości różnych naszych zachowań. To książki dla wszystkich tych, którzy chcą lepiej poznać siebie i wiedzieć, jak sobie pomóc w trudnych sytuacjach. A myślę, że mam tutaj samych takich czytelników. 🙂

Książki możecie kupić tutaj:

Wiewióreczka Leti. Uważność i życzliwość wobec siebie

Niedźwiadek Albert. Uważność i wybaczanie

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź