Jako że jestem z wykształcenia logopedą i przez jakiś czas pracowałam w zawodzie, przez moje ręce przewinęło się wiele pomocy edukacyjnych. Większość z nich, niestety, była beznadziejnej jakości. Wykonane były z cienkiego kartonu, rozklejały się, wyginały. A kosztowały wcale niemało. Z czasem nauczyłam się omijać polskie pomoce edukacyjne i sięgać po te zagraniczne. Wiedziałam, że jak coś uczy i bawi, a przy okazji jest produkowane w Polsce, to na pewno po kilku użyciach będę musiała to wyrzucić.
Gdy w moje ręce wpadła seria Trefla Fun for Everyone i przeczytałam na pudełku o jej walorach edukacyjnych, z góry założyłam, że to zabawka jednorazowego użytku. A gdy zobaczyłam, jakie ceny mają te produkty, byłam przekonana o tym, że mam rację. Jak się później okazało – bardzo się myliłam. Lubię się mylić. Przy moim czarnowidztwie jest to bardzo wskazane.
Fun for Everyone to gry, zestawy zabaw oraz puzzle sensoryczne. Pomagają dziecku odkrywać świat wszystkimi swoimi zmysłami, rozwijają spostrzegawczość, orientację przestrzenną, słownictwo, koncentrację, a przede wszystkim pobudzają wyobraźnię. Serię wyróżnia zabawa w szyfrowanie, która uczy dzieci alfabetu brajla. Produkty zachęcają i umożliwiają integrację oraz wspólną zabawę dzieci z różnymi dysfunkcjami. W serii znajdziecie aż 15 produktów, a każdy uczy zupełnie czego innego. Poza tym na stronie Fun for Everyone można znaleźć filmy z instrukcją w języku migowym oraz czytane przez lektora scenariusze zabaw i opowieści, które opisują to, co widnieje na obrazku.
Poznaj cyfry
„Poznaj cyfry” to gra edukacyjna, która pobudza wyobraźnię, ćwiczy orientację przestrzenną, małą i dużą motorykę, koncentrację, spostrzegawczość, pomaga zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe, rozwija słownictwo i wiedzę o podstawach liczenia. Można w nią grać na wiele sposobów. Instrukcja proponuje aż 8 różnych zabaw z wykorzystaniem gry. Możemy układać planszetki z cyframi według kolejności, dopasowując do nich poszczególną ilość żetonów. Możemy zachęcić dziecko do wyszukiwania żetonów o podobnym kształcie, korzystając tylko ze zmysłu dotyku (oczy zamknięte/zasłonięte). Możemy zachęcić dziecko do odtworzenia takiego samego ciągu żetonów, jak ten, który wcześniej ułożyliśmy. Czy też możemy po prostu zagrać w grę, która wprowadza podstawy dodawania i odejmowania. Jak możecie zauważyć na zdjęcia, niemal wszędzie pojawiają się elementy do macania. Nawet kostka ma wypukłe kropki.
Do kupienia tutaj – Poznaj cyfry
Zoo Alfabet
To Jaśka jedne z ulubionych puzzli. Dają multum możliwości zabawy. Książeczka z podpowiedziami zabaw ma aż 32 strony! Poza układaniem puzzli, można np. poznać angielski alfabet, wejść na stronę fun.trefl.com i oglądając ilustracje na puzzlach, dopasowywać do nich zdjęcia rzeczywistych zwierząt. Zwierzaki można też np. grupować według ich miejsca zamieszkania (w lesie, w wodzie, w dżungli itp.), zadawać pytania dotyczące poszczególnych zwierząt i wiele innych. Propozycji jest multum. Na odwrocie każdego puzzla znajduje się rymowana informacja na temat danego zwierzaka. Każda literka na puzzlu jest wypukła. Przy każdej literce znajduje się też odpowiedzi znak w alfabecie brajla.
Do kupienia tutaj – Zoo Alfabet
W ogrodzie
Dzięki tej grze dziecko poznaje nazwy warzyw i owoców (małżonek mój najdroższy do tej pory myli sałatę z kapustą), rozróżniać warzywa od owoców. Na stronie Trefla może porównać ilustrację z rzeczywistym zdjęciem. W tym przypadku również możemy bawić się z dzieckiem w układanie ciągów na podstawie wcześniej stworzonego wzoru, grać w memo, kategoryzować warzywa i owoce (według kolorów, według tego, czy rosną nad, czy pod ziemią itp.), rozwiązywanie zagadek itp. Każdy z klocków również zawiera element dotykowy. Zerknijcie na zdjęcie z papryką. Udało mi się uchwycić wypukłości ilustracji.
Do kupienia tutaj – W ogrodzie
\
Łączymy
Jeżeli nie macie w domu tego typu zabaw w porządkowanie przedmiotów i zjawisk (ciągi zdarzeń), bierzcie to koniecznie. Ja, jako logopeda, Wam radzę. Tymi puzzlami (tak, te klocki mają formę puzzli) możemy bawić się w ciągi zdarzeń. Możemy bawić się w skojarzenia (łącząc po dwa – a czasami i więcej – klocki), możemy tradycyjnie na stronie Trefla podejrzeć rzeczywiste zdjęcia tych rzeczy i zjawisk, które widnieją na ilustracjach. Oczywiście tradycyjnie możemy też pograć w memo (tym razem nie szukając dwóch takich samych klocków, ale par, które da się skojarzyć ze sobą) oraz w loteryjkę, dokładając pasujące do siebie klocki (wszystko opisane jest w instrukcji). Układanie historyjek z obrazków to genialna zabaw rozwijająca mowę. Jaśko stworzył historię ze wszystkich obrazków. Duma milion.
Do kupienia tutaj – Łączymy
Puzzle sensoryczne
Na pierwszy rzut oka puzzle jak puzzle. Ale to tylko pozory. To 15 dwustronnych (tak, to słowo klucz) puzzli z powłoką sensoryczną. Jedna strona puzzli przedstawia kolorową scenkę z Myszką Miki, druga wybrane przedmioty, które znajdziemy na plaży – w trzech wersjach (kolorowej, konturowej i cień przedmiotu). Poza układaniem samych puzzli z Myszką Miki (które zawierają magiczne, dotykowe elementy), możemy bawić się na różne sposoby drugą strona puzzli, czy też na stronie Trefla odsłuchać opisu tego, co widać na ułożonym obrazku.
Do kupienia tutaj – puzzle sensoryczne
Partnerem wpisu jest marka Trefl.
Brak komentarzy