Menu
Podróże / Polska

Szklarska Poręba, Karpacz, Kowary czyli atrakcje dla dzieci w Sudetach

Trzy tygodnie temu odwiedzilismy z dzieciakami Szklarską Porębę. Przed wyjazdem na grupie Fajni Rodzice zapytałam Was o to, jakie atrakcje dla dzieci znajdują się w Szklarskiej i okolicach. Zasypaliscie mnie propozycjami. Naprawdę byłam pod wrażeniem, ile tego jest! Uznałam, że nie mogę tego zmarnować i muszę stworzyć wpis z Waszymi i naszymi poleceniami. Jeżeli o czymś nie napisałam, koniecznie dajcie mi znać w komentarzach. Na pewno każdy z Was odwiedzi rejon Sudetów z dziećmi nie raz. Niech ten wpis będzie dla Was małym przewodnikiem po tamtejszych atrakcjach.

Atrakcje podzieliłam na obiekty, zamki, naturę i to, co można znaleźć po czeskiej stronie granicy. Wszystkie obiekty zostały podlinkowane. Mam nadzieję, że wpis okaże się pomocny. 🙂

A jeżeli chcecie poznać więcej atrakcji w województwie dolnośląskim, to bardzo polecam Wam mój ebook, którym znajdziecie około 400 atrakcji i ciekawych miejsc – atrakcje w województwie dolnośląskim. Możecie też zamówić pakiet ebooków z atrakcjami na zachodzie czy południu Polski lub w całej Polsce – ebooki z atrakcjami.

Atrakcje dla dzieci w Sudetach

obiekty

muzeum konsol, gier video w Karpaczu

muzeum klocków w Karpaczu

wystawa klocków Lego w Karpaczu

Western City Karpacz

rynny saneczkowe w Szklarskiej i Karpaczu

Chata na głowie w Karpaczu

huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach

kopalnia uranu w Kowarach

papugarnia w Karpaczu

park dmuchańców Pałacowa Bawialnia w Kowarach

Muzeum Legend Karkonoskich w Karpaczu

Winterpool Karpacz

wyciąg na Śnieżkę

park miniatur w Kowarach

zagroda edukacyjna w Dobkowie Seudecka Zagroda

Park bajek w Karpaczu

Muzeum Zabawek w Karpaczu

Czarci Młyn w Świeradowie

termy cieplickie

kolej izerska

aquapark w hotelu Gołębiewski

park dinozaurów w Szklarskiej Porębie

Świątynia Wang

park linowy Trollandia w Szklarskiej Porębie

rodzinny park rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie

zamki

zamek Książ

zamek Chojnik

natura

góry 🙂

kolorowe jeziorka

wodospad kamieńczyk

Szrenica

Polana Jakuszycka

trasa pod reglami w Szklarskiej

wodospad Szklarki

zapora wodna na Łomnicy

Chybotek

po stronie czeskiej:

IQlandia

IQ Park

Planetarium

zoo w Liberecu

Centrum Babilon z aquaparkiem i lunaparkiem

wjazd na skocznię w Harachovie

safari park zoo Dvur Kralove

Jańskie Łaźnie

Śnieżka w koronach drzew

wjazd na Śnieżkę w Pecu

jedzenie

Jelenia Góra Kobe Grill House – burgery i żeberka

Dwór Liczyrzepy w Karpaczu – kuchnia regionalna

Co odwiedziliśmy my?

2 lata temu z okazji moich 30 urodzin, wybraliśmy się z Grześkiem (bez dzieci) do Karpacza. Na miejscu odwiedziliśmy kilka atrakcji z tych wyżej wymienionych, ale nie potrafię ich ocenić pod kątem tego, czy podobałyby się dzieciom. Napiszę jedynie, jaki był nasz odbiór.

Muzeum Zabawek w Karpaczu

Nie wiem, czy przez te dwa lata coś się w tym muzeum zmieniło, ale pamiętam, że było dosyć specyficzne. Liczyliśmy na to, że zobaczymy zabawki z naszego dzieciństwa. Okazało się, że tych z naszych czasów jest niewiele. Najwięcej było dużo starszych. Większość z nich pochodzi ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego. Ale nie są to zabawki, które są nam znane. Raczej znajdziemy tam przekrój zabawkarstwa obejmujący około 300 lat. Czy byłoby to interesujące dla naszych dzieci? Tego nei wiem, ale bardziej podobalo nam się Muzeum Zabawek w Wilnie, gdzie znajdowało się sporo elementów interaktywnych i takich, którymi dzieci naprawdę mogły się pobawić. Na zdjęciach poniżej znajdziecie tylko te, które kojarzyły mi się z naszym dzieciństwem.

atrakcje dla dzieci w Sudetach007muzeum zabawek Karpacz by . atrakcje dla dzieci w Sudetach006muzeum zabawek Karpacz by . atrakcje dla dzieci w Sudetach004muzeum zabawek Karpacz by . atrakcje dla dzieci w Sudetach003muzeum zabawek Karpacz by . atrakcje dla dzieci w Sudetach002muzeum zabawek Karpacz by .

Muzeum Konsol i Gier Video w Karpaczu

To z kolei atrakcja typowo dla nas. Cofnęliśmy się w czasie i mogliśmy pograć na grach, które znamy z dzieciństwa. Nie wiem, czy dzieci byłyby zainteresowane taką formą zabawy, ale osoby w naszym wieku naprawdę będa zachwycone. Obok muzeum znajduje się wystawa klocków Lego. Jednak nie widzieliśmy jej.

atrakcje dla dzieci w Sudetach001muzeum gier Karpacz by .

Mario na tapecie

atrakcje dla dzieci w Sudetach003muzeum gier Karpacz by .

A matka pyka w Contrę na Pegasusie

atrakcje dla dzieci w Sudetach004muzeum gier Karpacz by .

Donkey Konga też pewnie znacie.

atrakcje dla dzieci w Sudetach005muzeum gier Karpacz by .

Jak widać, w muzeum nie tylko gra się w gry, ale również można zobaczyć wiele konsol z różnych lat.

atrakcje dla dzieci w Sudetach006muzeum gier Karpacz by .

Kaczki były bez szans.

zapora na Łomnicy

Takie niby nic. Poszliśmy tam na spacer. Myślę jednak, że dzieciom podobałby się ten widok.

atrakcje dla dzieci w Sudetach001zapora na Lomnicy Karpacz by .

Park Bajek w Karpaczu

Myślę, że to miejsce podobałoby się dzieciom. Przechadzając się leśnymi ścieżkami odkrywamy małe chatki opowiadające różne bajki. Wystarczy wcisnąc przycisk, aby uruchomić bajkę i aby figurki w domkach zaczęły się poruszać. Przy parku znajduje się też plac zabaw oraz tor zjazdowy (całoroczny) z wyciągiem.

atrakcje dla dzieci w Sudetach003muzeum bajek Karpacz by . atrakcje dla dzieci w Sudetach005park zabawek Karpacz by . atrakcje dla dzieci w Sudetach002park bajek Karpacz by .

Kolejka na Śniezkę w Pecu

Chcieliśmy też z Grześkiem wjechać na Śnieżkę. Pogoda niezbyt sprzyjała wchodzeniu. Po polskiej stronie z tego powodu wyciąg był całkiem wyłaczony. Pojecheliśmy więc do Czech i tam wjechaliśmy tylko do Różowej Góry – druga część kolejki równiez była wyłączona ze względu na pogodę.

atrakcje dla dzieci w Sudetach001Sniezka Pec by .

W Czechach jeżdżą takie wagoniki.

atrakcje dla dzieci w Sudetach002Sniezka Pec (1) by .

Trasa kolejki.

atrakcje dla dzieci w Sudetach001Sniezka Pec (1) by .

A to już na Różowej Górze. Jak widać – do Śniezki jest jeszcze kawałek.

atrakcje dla dzieci w Sudetach002Sniezka Pec by .

Gdy myślisz, że masz fajne zdjęcie pod Śnieżką, a potem znajdujesz zacienione miejsce, zerkasz na telefon i okazuje się, że jednak niekoniecznie.

Co odwiedziliśmy z dziećmi?

Miesiąc temu, już z dziećmi, odwiedziliśmy Szklarską Porębę. Z dzieciakami odiwedziliśmy takie miejsca jak:

IQlandia Liberec

O Iqlandii pojawił się osobny wpis. Znajdziecie go tutaj – Iqlandia Liberec

Iqlandia Liberec018park nauki by .

Kolej Izerska

Do Libereca wybraliśmy się Koleją Izerską. Jest to podobno jedna z najbardziej malowniczych (tunele, mosty wąwozy) tras kolejowych w Polsce. Super jest też to, że za cała naszą rodzinę ze Szklarskiej do Libereca zapłaciliśmy 50 zł (w dwie strony). Dodatkowo te bilety dawały nam możliwość korzystania z komunikacji miejskiej w Liberecu.

Iqlandia Liberec001park nauki by . Iqlandia Liberec002park nauki by .

Wjazd na Śnieżkę od strony polskiej

Planowaliśmy z dziećmi wjechać na sam szczyt Śniezki. Niestety, ze względu na pogodę, kolejka w Pecu była zamknięta. Uznaliśmy więc, że wjedziemy chociaż do połowy kolejką po stronie polskiej. Od niedawna w Karpaczu jeżdżą dwie gondole w wyciągu na Kopę. To super sprawa, bo akurat wjazd wypadał nam w czasie, gdy Witek zazwyczaj ma drzemkę. Nie wiedzieliśmy, czy nam chłopak po drodze nie padnie. A dzięki temu, że jest gondola, mogliśmy wziąć wózek. Choć niezbyt miła pani w kasie powiedziała nam, że gondole są dla osób na wózkach i że nie wie, czy operator wyciągu pozwoli nam wejść z wózkiem. Dodam, że za wjazd w dwie strony z dwójką dzieci zapłaciliśmy 170 zł. Operator jednak nie miał takich problemów jak pani w okienku. Wjechaliśmy na Kopę z wózkiem. I bardzo dobrze, że go wzieliśmy, bo Witek wypił ciepłą czekoladę na górze i od razu padł. Doszliśmy z nim w wózku do Domu Śląskiego, ale tam już leżał śnieg i był mróz, a my nie byliśmy gotowi na takie warunki, więc wróciliśmy na Kopę.

DSC_2595 by . DSC_2597 by .

Dziki Wodospad w Karpaczu

Obok parkingu przy wyciągu na Kopę znajduje się Dziki Wodospad. Na pewno usłyszaycie jego szum, idąc w stronę wyciągu. Wystarczy lekko odbić w prawo, aby naszym oczom ukazał się naprawdę piękny widok.

DSC_2637 by . DSC_2642 by .

Winterpool

Również obok parkingu znajduje się wyciąg w stronę miasteczka. Nie korzystaliśmy jednak z niego. Widać, że jest to świeza sprawa. Pamiętam też, że dwa lata temu jeszcze go nie było.

DSC_2644 by . DSC_2643 by .

Huta szkła kryształowego Julia

Między Karpaczem a Szklarską Porębą, w Piechowicach, znaduje się ciekawe miejsce – huta szkła kryształowego Julia. Huta oferuje różne formy zwiedzania oraz warsztaty dla dziieci. My zajechaliśmy tam po drodze i akurat załapaliśmy się na ostatnią godzinę zwiedzania huty z przewodnikiem. Niestety, nie zobaczyliśmy, jak hutnicy „wydmuchują” szkło, ponieważ osoby, które to robią, pracują do 15:00. Zwiedzanie rozpoczyna się od poznania narzedzi hutniczych rozmieszczonych na dworze. Potem wchodzimy do huty i możemy na żywo obserwować prace hutników.

DSC_2656 by .

W sklepiku można kupić różne wyroby huty Julia. naprawdę bałam się tu być z moimi dziecmi. 😉

atrakcje dla dzieci w Sudetach002Huta szkla krysztalowego Jula by .

Zwiedzanie na dworze.

output_FVrPxu by .

A to już praca w hucie.

atrakcje dla dzieci w Sudetach003Huta szkla krysztalowego Jula by .

Dzieciaki dostały od pana hutnika szklane serduszka zrobione specjalnie dla nich. Nie wiem dlaczego. Pani przewodnik powiedziała, że nie widziała nigdy, żeby dzieci coś dostały od hutników. Może pan hutnik czyta swojej wnuczce Jano i Wito do snu. 🙂 W każdym razie było to bardzo miłe. Jasiek i Witek byli jedynymi dziećmi w naszej grupie zwiedzającej.

atrakcje dla dzieci w Sudetach004Huta szkla krysztalowego Jula by .

Praca wre.

atrakcje dla dzieci w Sudetach005Huta szkla krysztalowego Jula by .

Tutaj bałam się z nimi być jeszcze bardziej. 😉

atrakcje dla dzieci w Sudetach006Huta szkla krysztalowego Jula by .

Pamiątkowe zdjęcie musi być.

atrakcje dla dzieci w Sudetach007Huta szkla krysztalowego Jula by .

Tu możecie podejrzeć, jakie są formy zwiedzania. Najwięcej informacji znajdziecie jednak na stronie huty.

atrakcje dla dzieci w Sudetach008Huta szkla krysztalowego Jula by .

Pożegnanie z hutnikiem.

Gdzie spaliśmy?

Tym razem z dzieciakami nie zwiedziliśmy zbyt wiele, ponieważ w Szklarskiej byliśmy tylko cztery dni i nocowaliśmy w miejscu, które również miało atrakcje dla dzieci (więc dzieciaki nie czuły potrzeby ruszania się z miejsca ;)).

atrakcje dla dzieci w Sudetach005Norweska Dolina by .

Norweska Dolina to kompleks kilku willi.

Norweska Dolina008Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

Każda z nich utrzymana jest w innym klimacie.

Norweska Dolina004Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

Ale w każdej wszystko dopracowane jest w najmniejszych szczegółach.

Norweska Dolina005Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

Patrzcie, jakie wejście.

Norweska Dolina001Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

A tu już salon.

Norweska Dolina002Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

Jadalnia.

Norweska Dolina003Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

I kuchnia.

Norweska Dolina007Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

W tym pokoju spały dzieciaki.

Norweska Dolina009Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

W jednym z budynków znajduje się genialna sala zabaw.

Norweska Dolina010Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

I małpi gaj z przezroczystymi podłogami.

output_i7X9p1 by .

Patrzcie, jak to fajnie wygląda.

Norweska Dolina011Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

A na górze widok z takich klimatycznych okien.

Norweska Dolina016Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

A do baru zjeżdża się windą wystylizowaną na łódź podwodną.

Norweska Dolina012Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

I rzeczywiście czujemy się tam jakbyśmy byli pod wodą. Kręgle pod wodą! <3

Norweska Dolina013Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

Czyż nie jest bajkowo?

Norweska Dolina014Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

Nawet z sufitu wystaje spód łodzi.

Norweska Dolina015Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

Wystrój zachwycał nas w każdym zakątku.

Norweska Dolina019Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

I ta dbałość o detale!

Norweska Dolina020Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

Na basenie też nie było zwyczajnie.

Norweska Dolina021Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

I tutaj pomyślano o dodatkach w klimacie całej osady. Fajne było też to, że na basenie były ogólnodostępne akcesoria do pływania dla dzieci.

output_fpzMpZ by .

I tu również te piekne okna.

Norweska Dolina022Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

przy basenie jest strefa saun, w której znajduje się sauna sucha, parowa, infrared. bicze wodne, ścieżka Kneippa, wiadro Bosmana.

atrakcje dla dzieci w Sudetach003Norweska Dolina by .

Na miejscu, w jednym z budynków jest również restauracja. Śniadania podawane są w formie bufetu.

atrakcje dla dzieci w Sudetach002Norweska Dolina by .

Witek poleca galaretkę. 😉

Norweska Dolina017Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

Poza tym w restauracji można również zamówić dania z karty.

Norweska Dolina018Atrakcje dla dzieci w Sudetach by .

Pizza pieczona jest na kamieniu. Polecamy!

atrakcje dla dzieci w Sudetach001Norweska Dolina by .

Na pożegnanie trafił nam się śnieg.

atrakcje dla dzieci w Sudetach004Norweska Dolina by .

Mam nadzieję, że to nie będzie nasz ostatni śnieg w tym roku.

Norweska Dolina jest nie tylko fajnym miejscem dla rodzin, ale również może się sprawdzićw przypadku pobytów tylko we dwoje, podczas których rodzice (i pary ogólnie) będą mogli spędzić wspólnie czas. Więcej na temat Norweskiej znajdziecie tutaj – Norweska Dolina.

Gdzie jedliśmy?

My jedliśmy głównie w Norweskiej Dolinie. W Liberecu jedliśmy w Iqlandii, ale za to w Karpaczu odwiedziliśmy z dzieciakami miejsce, w którym byliśmy sami dwa lata temu. I to był strzał w dziesiątkę. W Dworze Liczyrzepy nie dośc, że można zjeść smaczne, regionalne dania, to mają też małą salkę dla dzieci.

DSC_2649 by .

Mała, ale w zupełności wystarczająca, żeby zająć dzieciaki podczas czekania na posiłek.

DSC_2646 by .

A obsługa jest przecudowna. Gdy zamówiliśmy kompot, pani kelnerka przyniosła do niego też wrzątek, gdyby dla dzieci był za zimny. Wow! W karcie jest również menu dziecięce.

DSC_2651 by .

Jak widać – dzieci – rzuciły się na wszystko ze smakiem. 🙂

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

2 komentarze

 • Basia
  15 grudnia 2018 at 08:05

  Hej,
  niestety na liście atrakcji nie mam największego i najpiękniejszego must have, czyli wioski KALEVALA w Borowicach! Musicie nadrobić następnym razem ;-)))

  Odpowiedz
 • Agata
  17 listopada 2018 at 11:24

  Przydatny wpis, odwiedzam Karpacz bardzo często a jednak umknęło mi parę atrakcji. Jedna uwaga, wyciąg Winterpol powstał jakieś 7 lat temu.

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź