Odkrywamy sekrety morza. Konkurs

DSC_4928_DxO by .

Ciepły piasek pod stopami, szum fal, wiatr we włosach czy świeżość morskiej bryzy. Każdy z nas ma jakieś skojarzenia związane z morzem. A może by tak zamienić swój dom w morską krainę i wraz ze swym dzieckiem odkryć sekrety morza, a przy okazji wziąć udział w konkursie?

Nie wiem, czy wiecie, ale już 8 maja w kinach premierę będzie miała niezwykła bajka nominowana do Oscara – „Sekrety morza”.

plakat dla mediow by .

Info od dystrybutora:

„Sekrety morza” to „przebój kinowy z duszą” – pisze „AL Times”, który „uwrażliwi dzieci na sztukę na całe życie” – dodaje „The Wall Street Journal”. To „najbardziej fascynujący wizualnie i olśniewający film roku” („The Dissolve”), w którym kryje się głęboka prawda o otaczającym nas świecie, nawet jeśli bohaterami są postaci rodem z celtyckich legend.  Bohaterką filmu „Sekrety morza” jest dziewczynka o imieniu Sirsza, ma ona 6 lat i starszego brata Bena, który nie zawsze jest dla niej miły. Pewnego dnia dziewczynka odkryje, że pod wodą potrafi zamienić się w fokę. Czy uda jej się rozwiązać zagadkę sprzed lat, gdzie zniknęła ich mama? Niezwykła przygoda rodzeństwa zacznie się, gdy Sirsza zagra na muszli, z której muzyka poprowadzi ich do świata, o którym myśleli, że istnieje tylko w bajkach. Wtedy okaże się, że wszystko co słyszeli w legendach, jest prawdą…

„Wiele wskazuje na to, że nominowane do Oscara „Sekrety morza” otwierają nową kategorię – filmów terapeutycznych” – mówi psycholog dziecięca dr n. hum. Justyna Korzeniewska. Animacja, która wejdzie do kin już 8 maja, „to mądra bajka, którą powinni obejrzeć dorośli wraz z dziećmi. Pozycja wręcz obowiązkowa” – przekonuje. 

Kadry z filmu można obejrzeć tutaj: https://pl.pinterest.com/vuemovie/sekrety-morza-song-of-the-sea/

Zwiastun znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=7Lj-vqlmiAY


Żeby wprowadzić Wasze maluchy w morskie klimaty przed projekcją filmu, mam dla kilka pomysłów na zabawy z dziećmi w wieku 2-5 lat. Ale nie zapomniałam też o młodszych i starszych. Na końcu wpisu przygotowałam dla nich małe bonusy oraz niespodziankę.

Zapraszam więc na morską wyprawę.

Ahoj!


Dokąd się wybieramy?


 Potrzebujemy: Nagranie z dźwiękami morza. O, na przykład stąd:

Puszczamy dziecku dźwięki morza i pytamy, gdzie się wybieramy. Jasiek zapytany o to, co słyszy, odpowiedział „morskie opowieści”. 🙂


Ogrom mórz


 Potrzebujemy: Mapę świata lub atlas.

Bierzemy mapę. Pokazujemy dziecku, jak wiele powierzchni naszej planety zajmuje woda (morza, oceany).

DSC_4804_DxO by . DSC_4805_DxO by .


Poznajemy sekrety morza


Potrzebujemy: książki, w których znaleźć można zdjęcia lub ilustracje ze zwierzętami morskimi.

Oglądamy zwierzęta żyjące w morzu, mówimy dziecku jak się nazywają, czym się żywią, gdzie żyją, jakie są ich główne cechy. Same podstawowe informacje, które mogą zainteresować Waszych maluchów. Nie zanudzamy dziecka. Jeżeli nie będzie już chciało oglądać, nie zmuszamy. Ja skorzystałam z książek pt. 100 zwierzaków dla dzieciaków oraz Zoologia. Na pewno macie w domu jakieś opracowania, w których znajdą się morskie stworzenia.

DSC_4809_DxO by . DSC_4810_DxO by . DSC_4813_DxO by . DSC_4817_DxO by . DSC_4821_DxO by . DSC_4825_DxO by .


Robimy swojego morskiego stwora


Potrzebujemy: Rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, wycinanki lub bibuły, klej, nożyczki, farby, kawałek białej kartki, pisak.

Rolki po papierze malujemy farbami (u nas pomalowane farbami do malowania palcami Djeco). Odkładamy rolki do wyschnięcia. Z wycinanek wycinamy długie paski i strzępimy je nożyczkami, żeby nasz stwór miał włosy (czy też inne odnóża). Przyklejamy je klejem wewnątrz rolki. Z białej kartki wycinamy kółka, przycinamy oczy naszemu stworowi, pisakiem rysujemy źrenice.

DSC_4893_DxO by . DSC_4895_DxO by . DSC_4897_DxO by . DSC_4905_DxO by . DSC_4912_DxO by . DSC_4913_DxO by . DSC_4919_DxO by . DSC_4920_DxO by . DSC_4923_DxO by . DSC_4928_DxO by . DSC_4939_DxO by . DSC_4946_DxO by . DSC_4951_DxO by . DSC_4960_DxO by . DSC_5116_1 by . DSC_5119_1 by . DSC_5125_1 by . DSC_5127_1 by . DSC_5128_1 by . DSC_5135_1 by . DSC_5137_1 by . DSC_5138_1 by . DSC_5139_1 by . DSC_5142_1 by . DSC_5144_1 by .


Idziemy nad morze


Potrzebujemy:Niewysokie miski, trochę piasku (można kupić w kwiaciarni), trochę kamyków mniejszych i większych (też do kupienia w kwiaciarni, ciepłą i zimną wodę.

Tworzymy ścieżkę sensoryczną złożoną z różnego rodzaju podłoża (piasek, woda zimna, kamienie, woda ciepła, żwirkowa podsypka do kwiatów). Opowiadamy dziecku, że nad morzem bywają plaże piaszczyste, kamieniste, żwirowe. Dziecko bada stopami różne podłoża.

DSC_5059 by . DSC_5062 by . DSC_5064 by . DSC_5066 by . DSC_5069 by . DSC_5074 by .


Badacze morscy


Potrzebujemy: miski (u nas kuwety), żelowe kulki do kwiatów, łyżki, sitka, szklanki, chochelki, klocki, wyciskarka do czosnku, wszystko to, co może Wam się przydać w wodnych zabawach.

Bierzemy miski, wrzucamy do nich wszystko to, co może może być morskim stworem. Fajnym pomysłem jest też zrobienie konfetti z kolorowych papierków i zamrożenie ich w kostkach lodu, a potem wrzucenie tych zamrożonych kolorowych kostek do miski z wodą, w której bawi się dziecko.  Dla zwiększenia walorów terapeutycznych, możemy zamiast wody, użyć hydrożelowych kulek do kwiatów. Dzieci mogą je segregować według kolorów, zgniatać, przekładać. Stymulujemy dzięki temu układ dotykowy, koncentrację uwagi, koordynację wzrokowo-ruchową, różne chwyty, a także możemy powtórzyć wiadomości na temat kształtów, kolorów, liczenia. Pod kulkami możemy też poukrywać nieduże przedmioty i nazwać je skarbami, które dziecko będzie miało odszukać.

DSC_4962 by . DSC_4964 by . DSC_4967 by . DSC_4968 by . DSC_4970 by . DSC_4977 by . DSC_4981 by . DSC_4983 by . DSC_4986 by . DSC_4996 by . DSC_4999 by . DSC_5000 by . DSC_5010 by .

DSC_5024 by . DSC_5027 by . DSC_5029 by . DSC_5030 by . DSC_5035 by . DSC_5037 by . DSC_5046 by . DSC_5049 by . DSC_5058 by .


 Badacze morscy II


Potrzebujemy: karton, w którym możemy wyciąć otwory wielkości dziecięcych dłoni, przedmioty, które mogą kojarzyć się z morzem o różnych fakturach (muszelki gładkie, postrzępione, kamyki, kawałki miękkiej gąbki).

Wkładamy przedmioty do pudełka (u mnie akurat gotowe drewniane pudełko, ale karton na pewno wystarczy) i prosimy dziecko, aby wzięło do ręki jeden z nich (nie wyciągając go z pudełka) i opisało, jaki jest ten przedmiot (twardy, miękki, gładki, chropowaty, długi, krótki, lekki, ciężki, zimny itp.). Może też próbować odgadnąć, co to jest, ale nie musi. Możemy też poprosić, żeby dziecko sięgnęło po coś lewą lub prawą ręką, utrwalając tym samym orientację w schemacie ciała.

DSC_4826_DxO by . DSC_4829_DxO by . DSC_4831_DxO by . DSC_4834_DxO by . DSC_4841_DxO by . DSC_4861_DxO-COLLAGE by .


Morska piosenka


Potrzebujemy: firanki, prześcieradła, zraszacz do kwiatów, piosenka o morzu (żaden to Mozart, ale dzieciom w wieku przedszkolnym powinna się spodobać):

Na koniec morska piosenka. Bierzemy żagle (prześcieradła, firany) i tańczymy z nimi. Zraszaczem do kwiatów możemy psikać na dziecko, udając morską bryzę. Oczywiście dziecko może psikać też na nas.

DSC_5087 by . DSC_5090 by . DSC_5095 by . DSC_5096 by . DSC_5102 by . DSC_5104 by . DSC_5109 by . DSC_5112 by .


 Bonus dla niemowlaków

Jeżeli Wasze maluchy są jeszcze za małe, żeby wykonać z nimi takie zabawy, jak my, możecie przygotować dla nich sensoryczne butelki. Wystarczy, że przygotujecie kilka niedużych (żeby maluch mógł je unieść) plastikowych butelek i wypełnicie je różnymi cieczami, przedmiotami o różnych kolorach, różnej wadze. Niektóre z nich możecie schłodzić w lodówce, do innych nalać ciepłą wodę.

DSC_5147_1 by . DSC_5152_1 by . DSC_5157_1 by . DSC_5160_1 by . DSC_5162_1 by . DSC_5167_1 by . DSC_5172_1 by .


Bonus dla starszaków

Świetne ćwiczenia dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat znajdziecie tutaj:

Materiały edukacyjne


Mam dla Was jeszcze niespodziankę. Konkurs. Napiszcie mi o Waszych wspomnieniach z dzieciństwa związanych z morzem.

Nagród jest pięć. Trzy główne i dwie pocieszenia. Główni zwycięzcy otrzymają piękne pluszowe foki od Peticado, dwie pozostałe osoby dostaną zestawy składające się z kulki musującej do kąpieli i myjki od Stenders.

Konkurs by .

Żeby wkręcić Wam klimat beztroskich, dziecięcych lat, napiszę, co mi najbardziej kojarzy się z morzem, gdy myślami cofam się do tamtych dni. Otóż jedną z moich ulubionych bajek w tym czasie była Mała Syrenka. Marzyłam o lalce ze zdejmowanym ogonem, pod którym miałaby nogi. Brałam więc wszystkie swoje Barbie, szmaciane chusteczki do nosa (tak, tak, te wielorazowe okropieństwa, których nie wyrzucało się po jednym użyciu, tylko przemoczone, z zarazkami, wciskało się w kieszeń, aby móc jeszcze kilka razy wykorzystać suchy fragment chusteczki, a potem wrzucić ją do prania) oraz kawałek nitki i motałam lalkom chusteczkowe ogony na nogach. Uwielbiałam się z nimi kąpać w wannie. Czułam się wtedy jak jedna z nich, jak mała syrenka. Po jakimś czasie mama kupiła mi dwie lalkowe syrenki z niebieskimi włosami, którym można było ściągać ogony za pomocą pociągnięcia jednego rzepu. Uważałam, że są piękne. Do tego stopnia, że bałam się, aby ich nie zniszczyć i wolałam kąpać się z tymi chusteczkowymi syrenkami. Koniec końców po jakimś czasie moje niebieskowłose piękności podzieliły jednak losy innych Barbie i zostały łyse.