Menu
Porady / wokół domu

O czym warto pomyśleć przed budową domu?

Gdy pokazałam Wam na Facebooku nasze ogniwa fotowoltaiczne, mnóstwo z Was było zainteresowanych tym tematem i wyraziło chęć poczytania o tym, o czym, według mnie, powinno się pomyśleć przed rozpoczęciem budowy domu. Dziś opiszę Wam pokrótce, jakie instalacje i dodatkowe pomieszczenia (o których często przed budową się nie myśli) znajdują się w naszym domu.

Instalacje

W przypadku instalacji warto jest wcześniej wiedzieć o wielości różnych opcji, które świetnie ułatwiają życie. To nie znaczy, że musicie od razu planować je budżecie. Warto jednak przemyśleć te kwestie i przygotować dom i otoczenie wokół domu pod pewne instalacje (wyprowadzenie kabli, rur), które będziecie chcieli wykonać w przyszłości. Później mogłoby się to wiązać z burzeniem ścian czy podłogi, przekopywaniem ogrodu. Nie chciałabym wrzucać tego wszystkiego tutaj, w jednym wpisie, bo zrobiłby nam się śmietnik. Dlatego poniżej znajdziecie krótki opis wszystkich naszych instalacji. I tutaj pojawia się zadanie dla Was – napiszcie, która z nich najbardziej Was interesuje, co byście chcieli, aby zostało omówione w pierwszej kolejności. We wpisach dotyczących poszczególnych instalacji, postaram się wyczerpująco opisać, jak to wyglądało u nas – co musieliśmy zrobić przed wykonaniem takiej instalacji, czy warto o niej pomyśleć przed wykończeniówką, jakie ponieśliśmy koszty, czy są obecnie dofinansowania do takich instalacji, czy taka instalacja się zwraca i po jakim czasie, czy jesteśmy zadowoleni, czy też niekoniecznie.

pompa ciepła

No ok, jeżeli chcecie ogrzewać dom pompą ciepła, to jednak musicie tę instalację wykonać od razu. Coś musi dom ogrzewać. My mamy powietrzną pompę ciepła. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Z chęcią opiszę Wam, ile kosztuje taka inwestycja, czym różni się od gruntowej pompy ciepła, jakie są koszty zużycia prądu, jakie są jej zalety i dlaczego nie zamienilibyśmy jej na nic innego.

oczyszczalnia ścieków

Z oczyszczalnią mamy ostatnio trochę problemów. Co prawda jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż szambo (gdy nie ma kanalizacji), ale nie jest to rzecz bezawaryjna i chętnie podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami w tym zakresie.

inteligentny dom

To taka nazwa robocza. Tutaj chciałabym omówić głównie cały system kabli, kamer i czujników, który ułatwia nam życie. Mowa więc m.in. o: wyprowadzeniu przewodów do furtki i bramy, videodomofonu (mamy tanią instalację wykonaną z chińskich urządzeń zamówionych na Aliexpress), kamer zewnętrznych, kabli sieciowych w domu, czuników ruchu, temperatur, wilgotności, alarmów itp. Większość z tych rzeczy sterowana jest przez aplikacje mobilne. Tak samo możemy sterować oświetleniem czy też muzyką (w prawie każdym pomieszczeniu w suficie zamontowany jest głośnik). No i nie zapominajmy też o bezpieczeństwie. Warto pomyśleć o czujnikach dymu, gazu, czadu (u nas rządzi Gerda). To wszystko omówiłabym w tym wpisie.

odkurzacz centralny

Stosunkowo niedroga rzecz. O odkurzaczu centralnym trzeba pomyśleć przed wykończeniówką. Czy jestem zadowolona? Moja opinia pewnie Was zaskoczy.

rekuperacja

Czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To już dosyć większa inwestycja. Nie trzeba wszystkiego montować od razu i ponosić pełnych kosztów, ale warto o tym pomyśleć przed wykończeniem domu, żeby potem nie kuć ścian.

klimatyzacja

Z klimatyzacją sprawa wygląda podobnie jak z rekuperacją. Warto przygotować się na tę instalację. Tak było też u nas.

ogrzewanie podłogowe

O ogrzewaniu podłogowym dobrze jest pomyśleć na początku budowy. Najlepiej jest jeżeli każde pomieszczenie ogrzewane jest osobno.

nawadnianie ogrodu (zraszacze, pojemnik na deszczówkę)

To również instalacja, której nie trzeba od razu wykonywać, ale warto się do niej przygotować – wyprowadzić rurę do nawadniania, kable.

siatka na krety

To też możecie zostawić sobie na czas przygotowywania ogrodu. Czy ta siatka rzeczywiście jest potrzebna i czy nie utrudnia potem sadzenia roślin? Odpowiem Wam we wpisie.

poprawa jakości wody (zmiękczacz, filtr)

U nas na wsi woda jest beznadziejna. Poza tym co kilka miesięcy jest ona chlorowana (sic!), ponieważ zawiera byt wysoki poziom bakterii e. coli. Nie wiem, jak często ta woda jest sprawdzana przez sanepid i czy przypadkiem ludzie i tak nie spożywają zatrutej wody między kontrolami sanepidu. Dlatego zabezpieczamy się filtrem uv. Dodatkowo zmiękczamy też wodę, ponieważ jest bardzo twarda. Myślimy również o wykopaniu studni.

ogniwa fotowoltaiczne

Jeden z naszych dwóch najnowszych nabytków. Wszystko już jest zamontowane. Czekamy tylko na to, aby energetyka zmieniła nam licznik. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak dzięki tej instalacji będą wyglądały nasze koszty związane ze zużyciem prądu. Na prąd mamy wszystko – łącznie z ogrzewaniem.

solary

Nasz najnowszy nabytek. Działa od kilku. Póki co jesteśmy bardzo zadowoleni. Po co nam solary skoro mamy ogniwa? Chętnie Wam wyjaśnię.

kominek

Wiedzieliśmy, że chcemy mieć w domu kominek, ale nie czuliśmy potrzeby, aby robić go od razu. Komin i instalacja jednak musiały znaleźć się w projekcie. Sam kominek wykończyliśmy dopiero niedawno (3 lata po wprowadzeniu się na swoje). Czy żałujemy?

studnia

Studni nie mamy i intensywnie o niej myślimy. Gdy wodociągi chlorują nam wodę, jesteśmy często odcięci od wody pitnej nawet do 3 tygodni (sic!).


Pomieszczenia

Przed rozpoczęciem budowy domu warto w projekcie uwzględnić pomieszczenia, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, a dzięki nim zyskuje się dodatkowe miejsce na przechowywanie.

faworyt2_images_rzut3 by . faworyt2_images_rzut4 by .

spiżarnia

Nasza spiżarnia to mały (1,74 m^2), zamykany kącik tuż przy kuchni. Mały, ale mieści się nim naprawdę sporo. Umieściliśmy w nim regał na przetwory (Hejne z Ikei zmieścił się jak na wymiar) oraz dodatkową lodówko-zamrażarkę (często jedna to za mało). Nie mamy piwnicy (nad czym ubolewam), więc gdyby nie spiżarnia, słoiki z przetworami musielibyśmy upychać gdzieś po szafkach, a drugą lodówkę umieścić chyba w garażu. Robiąc spiżarnię, warto pomyśleć również o tym, aby było w niej nieco chłodniej. U nas np. nie jest w niej poprowadzona podłogówka.

suszarnia

Nie jest to pomieszczenie bez którego nie można żyć, ale dobrze jest je mieć. U nas jest to w zasadzie suszarnio-graciarnia. Stoją tam suszarki (tak, w liczbie mnogiej) na wyprane ubrania oraz kilka skrzyń i regałów z gratami (głównie ubraniami i zabawkami po Jaśku, które czekają na Witka).

dwustanowiskowy garaż

Nie rozumiem dlaczego niektórzy robią dom z garażem jednostanowiskowym. Nawet jeżeli nie planujecie mieć więcej niż jeden samochód, to ta dodatkowa powierzchnia zawsze się przyda. Zawsze! Poza tym jeżeli nad garażem jest kolejna kondygnacja, pomieszczenie w tym miejscu automatycznie też jest większe (my nad garażem mamy pokój multimedialny – z projektorem, playstation, stołem do gier planszowych itp.). Czasami widzę nowo wybudowane domy z garażem jednostanowiskowym, gdzie zaraz po wykończeniu domu, powiększany jest garaż. Bez sensu. Można to było zrobić od razu.

piwnica

Mimo że mamy dużo pomieszczeń, brakuje mi piwnicy. I żałuję, że ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na nią. Jej wykopanie nie jest chyba jakimś ogromnym kosztem, a na pewno by się przydała. Chciałabym mieć w niej np. wędzarnię czy też mini winiarnię albo po prostu móc się w niej schować przed dziećmi, żeby nie zwariować.

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

53 komentarze

 • Betor
  26 sierpnia 2018 at 10:38

  No i to jest konkretny artykuł. 🙂 Wielkie dzięki, teraz już wiem o czym nie mogę zapomnieć. Pozdrawiam i czekam na kolejne artykuły. 🙂

  Odpowiedz
 • Geoekobud
  1 lutego 2018 at 12:26

  Warto dodać, że być mieć pompę ciepłą trzeba przeprowadzić badania geologiczne. Związku z tym, czy państwo uwzględnili w kosztach w kwestii budowy domu?

  Odpowiedz
  • Wiola Wołoszyn
   1 lutego 2018 at 12:48

   To zależy o jakiej pompie mowa. My mamy pompę powietrzną i żadnych badań nie potrzebowaliśmy. 🙂

   Odpowiedz
 • Aga
  14 grudnia 2017 at 04:44

  Co to za projekt domu? Super się prezentują układy pomieszczeń

  Odpowiedz
 • Magdalena
  13 kwietnia 2017 at 13:01

  Super blog, piękny dom i niezbędne porady. Gratuluję Podoba mi się, że zostały uwzględnione również porady dotyczące ogrodnictwa, a dokładnie informacja o tym, że warto wcześniej pamiętać, aby zabezpieczyć teren przed kretami. Ja niestety o tym nie pomyślałam zawczasu i później miałam kopiec na kopcu. Więc automatycznie naraziłam się na dodatkowe koszta związane z wysiewem nowej trawy, a na dobrą sprawę taka siatka na krety nie jest aż tak droga, bo w tym roku kupowałam siatkę glanzvoll glas i płaciłam 90g/m2.

  Odpowiedz
 • Wiola
  1 marca 2017 at 20:45

  Dziękuję. 🙂

  Odpowiedz
 • Wiola
  29 grudnia 2016 at 17:56

  U nas w spiżarce jest chłodno. 🙂 To jedyne miejsce, w którym nie ma w ogóle ogrzewania, a poza tym w całym domu jest klimatyzacja.

  Odpowiedz
 • Magda Lena
  18 listopada 2016 at 13:52

  Zaczęliście budowę ciut przed nami. Masz zupełną rację, przed budową trzeba pomyśleć o wielu rzeczach. Później niestety albo już się nie da wprowadzić zmian, albo nie ma na to czasu, bo kolejne etapy budowy postępują tak szybko. Zapraszam do siebie 🙂
  http://wredniaknabudowie.blogspot.com/

  Odpowiedz
 • Magda z bloga Własny kąt
  20 czerwca 2016 at 22:59

  Piwnica rzeczywiście jest bardzo przydatnym i praktycznym rozwiązaniem, ale koszt wykonania jest spory. Sprawdzałam to przed wyborem projektu. Właśnie z powodu ceny zdecydowaliśmy się na dom niepodpiwniczony.

  Odpowiedz
 • Krzysiek z budujedomek.pl
  26 maja 2016 at 12:10

  Budowa domu to tak skomplikowany proces, że bez dobrego przygotowania i planu nie ma mowy o pełnym powodzeniu, ale jeśli podejdziemy to niej w sposób rzetelny, przygotujemy się i rozważymy wszystkie aspekty to daje mnóstwo satysfakcji radości i siły do działania. Wiem coś o tym z doświadczenia.
  Pozdrawiam Krzysiek z http://budujedomek.pl

  Odpowiedz
 • Dzwignice
  28 kwietnia 2016 at 11:56

  Bardzo fajnie rozpisałaś najważniejsze aspekty które trzeba przemyśleć przed rozpoczęciem prac budowlanych.

  Pozdrawiamy
  http://dzwignice.pl/

  Odpowiedz
 • Wiola
  17 kwietnia 2016 at 23:04

  Ooo, dziękuję. 🙂 Pompa poleci już wkrótce. Muszę tylko zmusić męża do pomocy.

  Odpowiedz
 • Wiola
  17 kwietnia 2016 at 23:03

  Oczywiście. O tym też napiszę, skupiając się na instalacjach związanych z systemem inteligentnego domu.

  Odpowiedz
 • Wiola
  17 kwietnia 2016 at 23:03

  Faworyt 2.

  Odpowiedz
 • Ania
  12 kwietnia 2016 at 12:57

  Ooo,to jest plan Waszego domu? Dokładnie ten sam projekt mam juz od dawna wybrany, tylko szukamy do niego działki (o kasie na całość nie wspominając.. 😛 ) Z niecierpliwością czekam na wszystkie wpisy. Pozdrowienia z Wrocławia 😉

  Odpowiedz
  • Wiola
   12 kwietnia 2016 at 15:11

   Tak, tak, naszego. Pozdrawiam mój były Wrocław. 😉

   Odpowiedz
 • karolinka256
  6 kwietnia 2016 at 09:29

  My się ogólnie zastanawiamy nad kupnem mieszkania czy wybudowaniem domu. Trochę przerażają mnie krążące opinie na temat kosztów budowy domu i to nas odstrasza. Chciałabym wiedzieć oczywiście mniej więcej z jaką kwotą trzeba się zmierzyć, aby myśleć o wybudowaniu domu? Nie wspominając o działce, bo ich ceny są rozmaite.

  Odpowiedz
  • Wiola
   6 kwietnia 2016 at 11:59

   My braliśmy kredyt na 450 tys. zł. W tej kwocie udało nam się zrobić tyle, żeby spokojnie móc się wprowadzić.

   Odpowiedz
  • Magda z bloga Własny kąt
   3 lipca 2016 at 12:28

   A my myślę, że spokojnie zmiescimy się w 200 tys., z tym że budujemy mały dom (80 m2 powierzchni użytkowej).

   Odpowiedz
  • Magda z bloga Własny kąt
   3 lipca 2016 at 12:28

   A my myślę, że spokojnie zmiescimy się w 200 tys., z tym że budujemy mały dom (80 m2 powierzchni użytkowej).

   Odpowiedz
  • Magda z bloga Własny kąt
   3 lipca 2016 at 12:28

   A my myślę, że spokojnie zmiescimy się w 200 tys., z tym że budujemy mały dom (80 m2 powierzchni użytkowej).

   Odpowiedz
  • Magda z bloga Własny kąt
   3 lipca 2016 at 12:28

   A my myślę, że spokojnie zmiescimy się w 200 tys., z tym że budujemy mały dom (80 m2 powierzchni użytkowej).

   Odpowiedz
  • Magda z bloga Własny kąt
   3 lipca 2016 at 12:28

   A my myślę, że spokojnie zmiescimy się w 200 tys., z tym że budujemy mały dom (80 m2 powierzchni użytkowej).

   Odpowiedz
  • Magda z bloga Własny kąt
   3 lipca 2016 at 12:28

   A my myślę, że spokojnie zmiescimy się w 200 tys., z tym że budujemy mały dom (80 m2 powierzchni użytkowej).

   Odpowiedz
  • Magda z bloga Własny kąt
   3 lipca 2016 at 12:28

   A my myślę, że spokojnie zmiescimy się w 200 tys., z tym że budujemy mały dom (80 m2 powierzchni użytkowej).

   Odpowiedz
  • Magda z bloga Własny kąt
   3 lipca 2016 at 12:28

   A my myślę, że spokojnie zmiescimy się w 200 tys., z tym że budujemy mały dom (80 m2 powierzchni użytkowej).

   Odpowiedz
  • Magda z bloga Własny kąt
   3 lipca 2016 at 12:28

   A my myślę, że spokojnie zmiescimy się w 200 tys., z tym że budujemy mały dom (80 m2 powierzchni użytkowej).

   Odpowiedz
  • Magda z bloga Własny kąt
   3 lipca 2016 at 12:28

   A my myślę, że spokojnie zmiescimy się w 200 tys., z tym że budujemy mały dom (80 m2 powierzchni użytkowej).

   Odpowiedz
 • MamaKacha
  5 kwietnia 2016 at 22:38

  My również niedługo ruszamy z budową, jak zniknie woda z działki, i mnie najbardziej interesuje pompa, bo też się na nią zdecydowaliśmy

  Odpowiedz
  • Wiola
   6 kwietnia 2016 at 11:59

   Ok, pompa pójdzie na start.

   Odpowiedz
 • Wiola
  5 kwietnia 2016 at 11:37

  Ale budują piwnicę?

  Odpowiedz
 • marsi
  5 kwietnia 2016 at 11:05

  My w ciągu kilku miesięcy ruszamy z budową. Najbardziej mnie interesuje rekuperacja, ogrzewanie podłogowe, inteligentny dom, odkurzacz centralny, nawadnianie ogrodu, poprawa jakości wody i siatka na krety. Z resztą jak solary, oczyszczalnia chyba ogranicza nas wielkość działki. Dużą macie działkę??

  Odpowiedz
 • groszek
  5 kwietnia 2016 at 10:23

  Tak, opisz wszytko 🙂 plis 😛

  Odpowiedz
  • Wiola
   5 kwietnia 2016 at 11:23

   Hehe, ok. Ale rozciągnie mi się to trochę w czasie. 🙂

   Odpowiedz
 • Kala
  5 kwietnia 2016 at 08:25

  Wiola a czemu piętrowy a nie parterowy dom? Wielkość działki chyba was nie ograniczała?

  Odpowiedz
  • Wiola
   5 kwietnia 2016 at 11:22

   Nie podobają mi się parterowe. 🙂 Chciałam mieć dom w stylu bardzo tradycyjnym, klasyczne, drewniane schody. Projekty domów parterowych wizualnie wyglądają na bardziej nowoczesne.

   Odpowiedz
 • Joanna
  5 kwietnia 2016 at 08:11

  Niektórzy robią jednostanowiskowy garaż, bo na więcej nie pozwalają im warunki zabudowy 😉 A wolą miec większy salon i kuchnię niż 2 auta w garażu….

  Odpowiedz
  • Wiola
   5 kwietnia 2016 at 11:26

   Mówisz o wielkości działki? Czy coś jeszcze Was ograniczało? Nam przeszkadzał słup, który stoi na środku działki. No i nie chcieliśmy wycinać czereśni. Musieliśmy więc wcisnąć dom między słup, a czereśnię. Wyszło prawie optymalnie. Choć przydałoby się może trochę więcej przestrzeni przed domem na samochody osób, które nas odwiedzają.

   Odpowiedz
   • Joanna
    5 kwietnia 2016 at 13:47

    wykorzystalismy pod dom max możliwą powierzchnię, którą dawały nam warunki zabudowy, wolę zrezygnować z garażu niż z salonu…a dzialkę mamy 1004m2

    Odpowiedz
 • Renata
  5 kwietnia 2016 at 08:11

  Świetny macie dom 🙂
  My prócz spiżarni, garderób, pralni, ogromnego garażu, mamy swoją studnię i filtr z odkamieniaczem (kocham go). No i kominek zrobiliśmy przed zimą.
  Nasz dom nie jest inteligentny, bo baliśmy się, że jego inteligencja pokona naszą 😉 Odkurzacz centralny jakoś mi się nie spodobał.
  Mąż coś ostatnio przebąkuje o ogniwach czy solarach. Ja nie jestem do końca przekonana, więc chętnie o tym poczytam 🙂
  Z takich rzeczy, nad którymi trzeba pomyśleć przed budową, mamy jeszcze rolety zewnętrzne podtynkowe.

  Odpowiedz
  • Wiola
   5 kwietnia 2016 at 11:28

   Też myśleliśmy o roletach. Nawet zrobiliśmy wyższe otwory okienne, żeby je zamontować. Ale w ostaniej chwili nam się odwidziało. Stwierdziliśmy, że nie będą pasowały do klasycznego wyglądu domu i że prędzej pasowałyby nam okiennice. Dzięki temu mamy wyższe okna. 🙂

   Odpowiedz
 • Wiola
  4 kwietnia 2016 at 23:54

  Chyba pompa pójdzie na start.

  Odpowiedz
 • Joanna Krzyżanowska
  4 kwietnia 2016 at 23:10

  Spiżarnia to ulubione pomieszczenie naszych gości… Ze względu na wyposażenie oczywiście 😉

  Odpowiedz
  • Wiola
   4 kwietnia 2016 at 23:53

   Masz połączoną spiżarnię z winiarnią? 😉

   Odpowiedz
   • Joanna Krzyżanowska
    5 kwietnia 2016 at 15:51

    No niestety tak dobrze to nie mam… Ale winka też są 🙂

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź