O czym warto pomyśleć przed budową domu?

DSC_4414 by Grzegorz Woloszyn.

Gdy pokazałam Wam na Facebooku nasze ogniwa fotowoltaiczne, mnóstwo z Was było zainteresowanych tym tematem i wyraziło chęć poczytania o tym, o czym, według mnie, powinno się pomyśleć przed rozpoczęciem budowy domu. Dziś opiszę Wam pokrótce, jakie instalacje i dodatkowe pomieszczenia (o których często przed budową się nie myśli) znajdują się w naszym domu.

Instalacje

W przypadku instalacji warto jest wcześniej wiedzieć o wielości różnych opcji, które świetnie ułatwiają życie. To nie znaczy, że musicie od razu planować je budżecie. Warto jednak przemyśleć te kwestie i przygotować dom i otoczenie wokół domu pod pewne instalacje (wyprowadzenie kabli, rur), które będziecie chcieli wykonać w przyszłości. Później mogłoby się to wiązać z burzeniem ścian czy podłogi, przekopywaniem ogrodu. Nie chciałabym wrzucać tego wszystkiego tutaj, w jednym wpisie, bo zrobiłby nam się śmietnik. Dlatego poniżej znajdziecie krótki opis wszystkich naszych instalacji. I tutaj pojawia się zadanie dla Was – napiszcie, która z nich najbardziej Was interesuje, co byście chcieli, aby zostało omówione w pierwszej kolejności. We wpisach dotyczących poszczególnych instalacji, postaram się wyczerpująco opisać, jak to wyglądało u nas – co musieliśmy zrobić przed wykonaniem takiej instalacji, czy warto o niej pomyśleć przed wykończeniówką, jakie ponieśliśmy koszty, czy są obecnie dofinansowania do takich instalacji, czy taka instalacja się zwraca i po jakim czasie, czy jesteśmy zadowoleni, czy też niekoniecznie.

pompa ciepła

No ok, jeżeli chcecie ogrzewać dom pompą ciepła, to jednak musicie tę instalację wykonać od razu. Coś musi dom ogrzewać. My mamy powietrzną pompę ciepła. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Z chęcią opiszę Wam, ile kosztuje taka inwestycja, czym różni się od gruntowej pompy ciepła, jakie są koszty zużycia prądu, jakie są jej zalety i dlaczego nie zamienilibyśmy jej na nic innego.

oczyszczalnia ścieków

Z oczyszczalnią mamy ostatnio trochę problemów. Co prawda jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż szambo (gdy nie ma kanalizacji), ale nie jest to rzecz bezawaryjna i chętnie podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami w tym zakresie.

inteligentny dom

To taka nazwa robocza. Tutaj chciałabym omówić głównie cały system kabli, kamer i czujników, który ułatwia nam życie. Mowa więc m.in. o: wyprowadzeniu przewodów do furtki i bramy, videodomofonu (mamy tanią instalację wykonaną z chińskich urządzeń zamówionych na Aliexpress), kamer zewnętrznych, kabli sieciowych w domu, czuników ruchu, temperatur, wilgotności, alarmów itp. Większość z tych rzeczy sterowana jest przez aplikacje mobilne. Tak samo możemy sterować oświetleniem czy też muzyką (w prawie każdym pomieszczeniu w suficie zamontowany jest głośnik). No i nie zapominajmy też o bezpieczeństwie. Warto pomyśleć o czujnikach dymu, gazu, czadu (u nas rządzi Gerda). To wszystko omówiłabym w tym wpisie.

odkurzacz centralny

Stosunkowo niedroga rzecz. O odkurzaczu centralnym trzeba pomyśleć przed wykończeniówką. Czy jestem zadowolona? Moja opinia pewnie Was zaskoczy.

rekuperacja

Czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To już dosyć większa inwestycja. Nie trzeba wszystkiego montować od razu i ponosić pełnych kosztów, ale warto o tym pomyśleć przed wykończeniem domu, żeby potem nie kuć ścian.

klimatyzacja

Z klimatyzacją sprawa wygląda podobnie jak z rekuperacją. Warto przygotować się na tę instalację. Tak było też u nas.

ogrzewanie podłogowe

O ogrzewaniu podłogowym dobrze jest pomyśleć na początku budowy. Najlepiej jest jeżeli każde pomieszczenie ogrzewane jest osobno.

nawadnianie ogrodu (zraszacze, pojemnik na deszczówkę)

To również instalacja, której nie trzeba od razu wykonywać, ale warto się do niej przygotować – wyprowadzić rurę do nawadniania, kable.

siatka na krety

To też możecie zostawić sobie na czas przygotowywania ogrodu. Czy ta siatka rzeczywiście jest potrzebna i czy nie utrudnia potem sadzenia roślin? Odpowiem Wam we wpisie.

poprawa jakości wody (zmiękczacz, filtr)

U nas na wsi woda jest beznadziejna. Poza tym co kilka miesięcy jest ona chlorowana (sic!), ponieważ zawiera byt wysoki poziom bakterii e. coli. Nie wiem, jak często ta woda jest sprawdzana przez sanepid i czy przypadkiem ludzie i tak nie spożywają zatrutej wody między kontrolami sanepidu. Dlatego zabezpieczamy się filtrem uv. Dodatkowo zmiękczamy też wodę, ponieważ jest bardzo twarda. Myślimy również o wykopaniu studni.

ogniwa fotowoltaiczne

Jeden z naszych dwóch najnowszych nabytków. Wszystko już jest zamontowane. Czekamy tylko na to, aby energetyka zmieniła nam licznik. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak dzięki tej instalacji będą wyglądały nasze koszty związane ze zużyciem prądu. Na prąd mamy wszystko – łącznie z ogrzewaniem.

solary

Nasz najnowszy nabytek. Działa od kilku. Póki co jesteśmy bardzo zadowoleni. Po co nam solary skoro mamy ogniwa? Chętnie Wam wyjaśnię.

kominek

Wiedzieliśmy, że chcemy mieć w domu kominek, ale nie czuliśmy potrzeby, aby robić go od razu. Komin i instalacja jednak musiały znaleźć się w projekcie. Sam kominek wykończyliśmy dopiero niedawno (3 lata po wprowadzeniu się na swoje). Czy żałujemy?

studnia

Studni nie mamy i intensywnie o niej myślimy. Gdy wodociągi chlorują nam wodę, jesteśmy często odcięci od wody pitnej nawet do 3 tygodni (sic!).


Pomieszczenia

Przed rozpoczęciem budowy domu warto w projekcie uwzględnić pomieszczenia, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, a dzięki nim zyskuje się dodatkowe miejsce na przechowywanie.

faworyt2_images_rzut3 by . faworyt2_images_rzut4 by .

spiżarnia

Nasza spiżarnia to mały (1,74 m^2), zamykany kącik tuż przy kuchni. Mały, ale mieści się nim naprawdę sporo. Umieściliśmy w nim regał na przetwory (Hejne z Ikei zmieścił się jak na wymiar) oraz dodatkową lodówko-zamrażarkę (często jedna to za mało). Nie mamy piwnicy (nad czym ubolewam), więc gdyby nie spiżarnia, słoiki z przetworami musielibyśmy upychać gdzieś po szafkach, a drugą lodówkę umieścić chyba w garażu. Robiąc spiżarnię, warto pomyśleć również o tym, aby było w niej nieco chłodniej. U nas np. nie jest w niej poprowadzona podłogówka.

suszarnia

Nie jest to pomieszczenie bez którego nie można żyć, ale dobrze jest je mieć. U nas jest to w zasadzie suszarnio-graciarnia. Stoją tam suszarki (tak, w liczbie mnogiej) na wyprane ubrania oraz kilka skrzyń i regałów z gratami (głównie ubraniami i zabawkami po Jaśku, które czekają na Witka).

dwustanowiskowy garaż

Nie rozumiem dlaczego niektórzy robią dom z garażem jednostanowiskowym. Nawet jeżeli nie planujecie mieć więcej niż jeden samochód, to ta dodatkowa powierzchnia zawsze się przyda. Zawsze! Poza tym jeżeli nad garażem jest kolejna kondygnacja, pomieszczenie w tym miejscu automatycznie też jest większe (my nad garażem mamy pokój multimedialny – z projektorem, playstation, stołem do gier planszowych itp.). Czasami widzę nowo wybudowane domy z garażem jednostanowiskowym, gdzie zaraz po wykończeniu domu, powiększany jest garaż. Bez sensu. Można to było zrobić od razu.

piwnica

Mimo że mamy dużo pomieszczeń, brakuje mi piwnicy. I żałuję, że ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na nią. Jej wykopanie nie jest chyba jakimś ogromnym kosztem, a na pewno by się przydała. Chciałabym mieć w niej np. wędzarnię czy też mini winiarnię albo po prostu móc się w niej schować przed dziećmi, żeby nie zwariować.

53 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *