Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce starszaka #7

Trochę to trwało, ale jest. Nie wiem, jak będzie mi szło z kolejnymi wpisami, ale musicie wiedzieć, że mając dzieci w domu robię wszystko 7 razy dłużej (liczyłam ;)).

Wielka księga ortografii i gramatyki

Tytuł mówi sam za siebie – ta ksiązka ma za zadanie pomóc dzieciom opanować zasady prtografii i gramatyki, kierowana jest więc głównie do dzieciaków z pierwszych klas szkoły podstawowej. Przyznaję, że zamawiając ją, myślałam, że będzie to raczej podręcznik. Tymczasem okazało się, że jest to w całości głównie pozycja ćwiczeniowa. Zadania mają naprawcę ciekawą konstrukcję. Jeżeli Wasze dzieci poznają właśnie zasady rządzące naszą ortografią i gramatyką albo mają problem z tym, żeby je opanować, to bardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Wielka księga ortografii i gramatyki

Ksiazki dla starszaka001Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka002Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka003Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka004Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka005Ksiazki dla dzieci by .

Zły dotyk. NIE!

Bardzo ważna pozycja, która powinna się znaleźc w każdej biblioteczce. Albo chociaż każde dziecko powinno móc ją przeczytać. Książka w komiksowej formie pokazuje kilka sytuacji z życia, kiedy zostaje przekroczona granica intymności dziecka. Na końcu każdej historii wyjaśnione jest, jak dziecko powinno się zachować. Podane są również numery telefonów zaufania. Książka uczy zdrowej ostrożności i uwrażliwia dzieci na temat molestowania.

Do kupienia tutaj – Zły dotyk. NIE!Ksiazki dla starszaka012Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka013Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka014Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka015Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka016Ksiazki dla dzieci by .

Historia kolorów

Genialna pozycja, która zainteresuje nie tylko dzieci, ale na pewno również całą rzeszę dorosłych. Dzięki niej poznacie nie tylko historię przyróżnych kolorów, ale również poznacie barwy, o których mogliście nie mieć pojęcia. Dowiecie się dlaczego rzekę Chicago zabarwia się na zielono albo jaki kolor uzyskuje się z rozgniecionych chrząszczy. Każda rozkładówka to inne, niesamowita historia. Baaardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Historia kolorówKsiazki dla starszaka017Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka018Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka019Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka020Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka021Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka022Ksiazki dla dzieci by .

Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 1

Mimo że Mafalda powstała ponad pół wieku temu, to jej przygody, a przede wszystkim jej zaangażowanie problemy świata, wydają się być nam bardzo bliskie. Mafalda jest argentyńską dziewczynką, która jest orędowniczką demokracji, sprawiedliwości społecznej i pokoju. Ze swoim krytycznym stosunkiem do rzeczywistości i feministyczną postawą bardzo poważnie podchodzi do problemów, z którymi zmaga się ludzkość. Ważna pozycja w niezwykle ciekawej formie. POLECAM!

Do kupienia tutaj – Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 1Ksiazki dla starszaka023Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka024Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka025Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka026Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka027Ksiazki dla dzieci by .

Ronja, córka zbójnika

Być może kojarzycie ekranizację Ronji, której podjęło się Studio Ghibli (my uwielbiamy ich produkcje – są teraz dostępne na Netflixie). Historia o Ronji, mimo że powstała prawie 40 lat temu, jest historią ponadczosową. Opowiada ona bowiem o miłości, dorastaniu , stosunku do natury, rodzinie i rodzinnych waśniach. Poza tym w tej historii jest coś jeszcze, co na pewno przyciągnie młodych czytelników – magia. Astrid Lindgren, którą znamy z dosyć realistycznych opowiadań o dzieciach z Bullerbyn, Lotcie, czy Madice, w Ronji wykreowała naprawdę magiczny świat leśnych stworów. Jeżeli kochacie studio Ghibli tak jak my, to tylko dodam, że w tym najnowszym wydaniu Naszej Księgarni znajdziecie ilustracje stworzone właśnie przez twórców Totoro czy Ponyo.

Do kupienia tutaj – Ronja, córka zbójnika Ksiazki dla starszaka029Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka030Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka031Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka032Ksiazki dla dzieci by .

Halo. Historia komunikowania się

Gdy pierwszy raz dowedziałam się o tej książce, pomyślałam – ile można napisać o komunikowaniu się? Byłam przekonana, że zostaną tam pokazane jakieś pierwsze telefony, historia internetu i tyle. Ta książka uświadomiła mi, jak bardzo ograniczone jest moje myślenie. Przecież ludzie komunikowali się od zarania dziejów. Przeczytamy więc i o znakach dymnych, i o tam-tamach i o komunikatach wyrytych w jaskiniach. Ludzie komunikują się między sobą od tysięcy lat, wciąż ulepszając metody tej komunikacji. Dzięki tej książce poznamy też różne języki, o których zazwyczaj zapominamy, gdy myślimy o komunikacji, a przecież one naprawdę sprawnie funkcjonuja na całym świecie – np. esperanto czy język migowy. Dowiemy się także, jakie symbole i znaki są komunikatami charakterystycznymi dla niektórych kultur. Niesamowicie interesująca pozycja.

Do kupienia tutaj – Halo. Historia komunikowania sięKsiazki dla starszaka033Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka034Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka035Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka036Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka037Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka038Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka039Ksiazki dla dzieci by .

Nie bój się!

Genialna rzecz rozkładająca strach na czynniki pierwsze. Dzięki niej dowiecie się (celowo piszę, że dowiecie się, a nie że dzieci się dowiedzą, bo znajdziecie tu informacje, o których na pewno wielu dorosłych nie ma pojęcia), dlaczego strach jest jednocześnie odwagą, co się dzieje w mózgu, gdy się boimy, czy można wykorzystać czyjś strach, czy są ludzie, którzy niczego się nie boją i wiele, co robić, gdy dopada nas lęk, czym się różni strach wrodzony od wyuczonego wiele innych. A to wszystko w niezwykle przejrzystej formie. Fajnie, jakby ten tytuł był w każdym domu.

Do kupienia tutaj – Nie bój się!Ksiazki dla starszaka040Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka041Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka042Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka043Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka044Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka045Ksiazki dla dzieci by .

Brune

To książka, którą polubią nawet te dzieci, które za czytaniem nie przepadają. Każde z nich odnajdzie siebie w głównym bohaterze – chłopcu o imieniu Rune, któremu dokuczają inne dzieci. Poza tym Rune ma też inne zmartwienia – niedawno zmarł mu dziadek. Rune wieczorami przywdziewa maskę superbohatera i staje się nieustraszonym Brune, który walczy z niesprawiedliwością. Wkrótce do Rune (Runego?) dołączają jego przyjaciele. Każdy z bohaterów ma swoje demony, które chce zagłuszyć przy przywdziewaniu maski superbohatera. Książka jest jednocześnie zabawna i wzruszająca, obsypana nagrodami na całym świecie.

Do kupienia tutaj – BruneKsiazki dla starszaka046Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka047Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka048Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka050Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka051Ksiazki dla dzieci by .

Ziemia do księżyca

Mamy rodzinną słabośc do książek o kosmosie. Jak tylko pojawia się jakaś nowość dla dzieci, to musimy ją mieć. Ziemia do księżyca  opowiada historię podboju kosmosu przez ludzi. Dowiemy się z niej, jak wyglądała rywalizacja między ZSSR a USA w walce o podbój kosmosu, poznamy historię misji Apollo, zobaczymy, jak wygląda przygotowanie astronautów do misji kosmicznych i wielu innych, ciekawych rzeczy. Poza tym na uwagę zasługuje również bardzo fajne opracowanie graficzne.

Do kupienia tutaj – Ziemia do księżycaKsiazki dla starszaka052Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka053Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka054Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka055Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka056Ksiazki dla dzieci by .

Atlas cudów świata

Ta książka była hitem mojego starszaka w czasie ferii. Nie ruszaliśmy się nigdzie bez tej książki. Dzięki niej dzieci mogą poznać 31 cudów – niezwykłych miejsc, które zostały stworzone przez naturę lub przez człowieka. Atlas zawiera setki faktów i ciekawostek na temat takich cudów jak Stonehenge, Rów Mariański, Zakazane Miaste, Dolina Śmierci, czy Mount Everest. Idealna dla dzieciaków ciekawych świata.

Do kupienia tutaj – Atlas cudów świataKsiazki dla starszaka057Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka058Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka059Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka060Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka061Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka062Ksiazki dla dzieci by .

Pola i Buster

Gdybym była w podstawówce, na pewno bardzo bym się polubiła z tym tytułem. Jako dziecko kochałam bowiem postać Żukosoczka i utożsamiałam się z Lydią. Pola i Buster bardzo mi przypomina Sok z żuka. Co prawda tutaj świat żywych nie łączy się ze światem zmarłych, a po prostu poznajemy świat różnych stworów. Poza tym Pola nie jest dziewczynką jak Lydia, ale wiedźmą, która przyjaźni się z maszkaronem, czego zdecydowanie nie pochwalają inne wiedźmy. Obie łączy jednak przyjaźń wbrew przeciwnościom. Idealna pozycja dla dzieci (a szczególnie dla dziewczynek – myślę, że im bardziej przypadnie do gustu), które uwielbiają świat magii i dziwnych stworów.

Do kupienia tutaj – Pola i BusterKsiazki dla starszaka063Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka064Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka065Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka066Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka067Ksiazki dla dzieci by .

Jaś Wiadomy zmienia świat

Bardzo ważna pozycja uświadamiająca młodego czytelnika o problemach współczesnego świata – dbaniu o naszą planetę, ochronie zwierząt, łamaniu praw człowieka itp. A to wszystko zostało wplecione w bardzo ciekawą fabułe, opowiadającą o pewnej polskiej rodzinie. Uważam, że tego typu książki powinny stawać się współczesnymi lekturami w podstawówce.

Do kupienia tutaj – Jaś Wiadomy zmienia światKsiazki dla starszaka068Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka069Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka070Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka071Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka072Ksiazki dla dzieci by .

seria o Pate

Niezwykła seria dla dzieciaków, pełna absurdalnego humoru, które każde dziecko pokocha. Pate łowi ryby Pate szuka skarbów to najnowsze części zawierające niesamowite przygody chłopca o imieniu Pate (wcześniej nakładem wydawnictwa Widnokrąg wydane zostały Pate gra w piłkę oraz Pate pisze bloga).  Na uwagę zasługuje też to, że książki składają się z krótkich tekstów, więc nawet dzieci, które nie przepadają za czytaniem, powinnym przepaść za Pate. 🙂

Do kupienia tutaj – Pate szuka skarbów

Do kupienia tutaj – Pate łowi rybyKsiazki dla starszaka073Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka074Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka075Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka076Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka077Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka078Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka079Ksiazki dla dzieci by .

Mamo, a dlaczego?

Pana Samojlika na pewno nie musze Wam przedstawiać. Właśnie niedawno ukazała się jego kolejna, genialna ksiażka, odpowiadająca na pytania zjawisk fizycznych. Ale odpowiadająca w taki sposób, że nawet ja to ogarniam (musicie wiedzieć, że fizyka była jedynym przedmiotem w szkole, którego nienawidziłam, ale może być związane z nauczycielem). Dzięki tej pozycji dowiecie się, dlaczego wiosną dzień staje dłuższy, a jesienią krótszy, dlaczego czasem duchy zatrzaskują okna i drzwi, czy też jak w powietrzu powstaje prąd elektryczny. Naprawdę jest świetna!

Do kupienia tutaj – Mamo, a dlaczego?Ksiazki dla starszaka080Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka081Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka082Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka083Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka084Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka085Ksiazki dla dzieci by .

Nienauczalni

To książka, którą powinni przeczytać nie tylko uczniowie, ale również rodzice i nauczyciele. To historia niezdyscyplinowanej klasy i wypalonego nauczyciela. Czy z tego może powstać coś dobrego? W klasycznym podejściu do systemu edukacji, jaki znamy z polskich szkół – na pewno nie. Na szczęście okaże się, że pan Kermit (wypalony nauczyciel) zobaczy w tych uczniach coś więcej niż pozostali nauczyciele. Niezwykle wciągająca i zabawna pozycja.

Do kupienia tutaj – NienauczalniKsiazki dla starszaka086Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka087Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka088Ksiazki dla dzieci by . Ksiazki dla starszaka089Ksiazki dla dzieci by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź