Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce starszaka #11

Daaaawno nie pokazywałam Wam nowości książkowych. CHciałam jednak najpierw zaprezentować Wam wszystkie inne porpozycje prezentowe, żebyście zdązyli je zamówić. Książki na pewno zdążą jeszcze dojść do świąt. Na przykład Czytam.pl wysyła na biężąco.

W dzisiejszym wpisie znajdziecie kilkadziesiąt perełek. W wielu przypadkach posiłkowałam się opisami pochodzącymi ze stron wydawców, ponieważ nie wyrobiłabym się ze zrecenzowaniem wszystkiego przed świętami. Bierzcie i korzystajcie. A jutro pojawi się mega zestawienie z nowościami książkowymi dla przedszkolaków.

Aru Shah i Złote Miasto

To już czwarty część przygód Aru Shah. O trzech poprzednich pisałam Wam już na blogu. Tym razem Aru będzie musiała zweryfikować to, komu może zaufać. Ostatnimi czasy zawiedli ją wszyscy dorośli. Zastanawia się również, czy może ufać dewom. Bogowie bowiem nie mówią prawdy i ciągle wystawiają ją i jej przyjaciół na próby.

W tej części Aru pozna również drugą córkę Śpiącego – Karę. Tylko ona będzie mogła pomóc jej w ucieczce z kryjówki ich ojca. Aru nie będzie pewna, czy Karu jest jej siostrą i może jej zaufać. Nie będzie miała jednak zbyt wielu możliwości.

„Aru Shah i Złote Miasto” to niezwykle wciągająca historia. Mam wrażenie, że z każdą częścią kolejne przygody Aru są jeszcze bardziej dopracowane i jeszcze bardziej wciągają czytelnika. Ta część aż kipi od magii. Jeżeli pokochaliście poprzednie tomy, to ten na pewno Was nie zawiedzie. A jeżeli lubicie takie klimaty albo interesujecie się mitologią Indii, to koniecznie zaineresujcie się całą serią.

Do kupienia tutaj – Aru Shah i Złote Miasto

Sieciaki. Twarzozmieniacz i wielka gala fejmu

To już drugi tom Sieciaków, czyli serii uświadomiającej dzieciaki, czego powinni unikać w internecie, na co zwracać uwagę, jak można dbać o bezpieczeństwo itp. Druga część zaczyna się od ucieczki Sieciuchów z więzienia. Pod wodzą Czystego Zła chcą porywać dzieci do sieci i tworzyć z nich sieciuchowe trolle. Liczą na ich ślepą pogoń za lajkami i fascynację Youtubem.

Do kupienia tutaj – Sieciaki

Baśnie wybrane braci Grimm

Piękne wydanie wybranych baśni braci Grimm. O fabule baśni nie będę Wam pisać. To zupełnie nowy przekład – tłumaczenie z innej edycji niż wszystkie dotychczas tłumaczone na język polski. Na uwagę zasługują też przepiękne ilustracje. W tym zbiorze znajdziecie m.in. takie tytuły jak:

 1. Żabi król albo żelazny Henryk
 2. Królewna Śnieżka
 3. Dzielny krawczyk
 4. Kopciuszek
 5. Miejscy muzykanci z Bremy
 6. Roszpunka
 7. Stoliczku – nakryj się, złoty osioł i kij samobij
 8. Śpiąca królewna, czyli Cierniowa Różyczka
 9. Jaś i Małgosia
 10. Rumpelsztyk
 11. O wilku i siedmiu koźlątkach
 12. Czerwony Kapturek
 13. Mądra wieśniaczka
 14. Pani Holle
 15. O rybaku i jego żonie

Do kupienia tutaj – Baśnie wybrane braci Grimm

Sherlock Junior i niedźwiedź z Londynu

Seria Sherlock Junior to zabawna i dowcipnie zilustrowana pierwsza taka seria detektywistyczna dla czytelników od ósmego roku życia, w której oprócz zagadki kryminalnej odkryją, że nauka angielskich słówek i zwrotów jest prosta jak wieża Big Bena. Każdy tom serii zawiera mapkę Londynu, słowniczek wszystkich słówek oraz link do ich odsłuchania.

Do kupienia tutaj – Sherlock Junior i nedźwiedź z Londynu

Pet Agents. Na ratunek zwierzakom

Pet Agents. Na ratunek zwierzakom to pierwsza część zabawnego cyklu o niezależnej dziewczynce i jej licznych przygodach ze zwierzętami. Została napisana i zilustrowana przez parę fińskich autorów, Riinę i Samiego Kaarla, od dziecka uwielbiających zwierzęta. Autorzy poza czwórką dzieci mają też gromadkę zwierzaków.

W pierwszym tomie, Pet Agents. Na ratunek zwierzakom, poznajemy głównych bohaterów. Kati-e potrafi porozumiewać się ze zwierzętami. Oprócz nich kocha też elektronikę i kodowanie. Sama zbudowała latającego robota – Ti-bota – dzięki temu teraz oboje rozwiązują problemy zwierzaków jako Pet Agents. Ich agencja mieści się natomiast na dachu bloku, w dawnym zbiorniku na wodę, gdzie znajdują się liczne komputery Kati-e i mieszkają jej przyjaciele: kot abisyński, kundel, papuga i szczury wędrowne.

Do kupienia tutaj – Na ratunek zwierzakom

Charlie przeobraża się w mamuta

„Charlie przeobraża się w mamuta” to trzecia część serii Sama Copelanda o chłopcu, który zmienia się w przeróżne zwierzęta w najmniej oczekiwanych momentach.

Charlie McGuffin to prawdziwy superbohater. Ma szaloną umiejętność przemiany w zwierzęta. Nauczył się już, jak to robić na zawołanie. Długo jednak nie mógł opanować sztuki kontrolowania, w jakie zwierzę przyjdzie mu się zmienić… wybór jest kompletnie przypadkowy. Stąd potem żale czytelników, że w książce nie było tytułowego tyranozaura… Są jednak pewne rzeczy, których Charlie nie może kontrolować, na przykład kłótnie rodziców, które bardzo go martwią, lub tajemnicze zniknięcia zwierząt w mieście (które mogą mieć z nim jakiś związek). Tym razem Charlie jedzie z klasą na wycieczkę do zoo. Czy tam spotka mamuta? Czy Charlie rozwikła tajemnicę pieluch, zanim jego największy sekret zostanie ujawniony światu? Przeczytaj tom „Charlie przeobraża się w mamuta” i znajdź odpowiedź na wszystkie pytania.

Do kupienia tutaj – Charlie przeobraża się w mamuta

Atlas oceanicznych przygód

Genialnie wydana publikacja przedstawiająca cudowny świat morskich stworzeń.

Przygotuj się do zanurkowania w oceanach i odkryj różnorodność życia w morskich głębinach. Powędruj przez Ocean Spokojny z żółwiami skórzastymi, zdrzemnij się z wydrami morskimi i wykąp w lodowatej wodzie z morsami – przeżyj masę fantastycznych przygód wśród spienionych fal i na dnie oceanu.Dzięki każdej z ponad trzydziestu przedstawionych scen młodzi miłośnicy przyrody poznają mnóstwo ciekawych faktów.

Do kupienia tutaj – Atlas oceanicznych przygód

Róża, a co chcesz wiedzieć?

Bohaterką komiksu jest Róża, która jest bardzo ciekawa otaczającego ją świata, Dzięki pomocy rodziców i ich znajomych dowiaduje się o nim fascynujących rzeczy. W środku znajdzieci ponad 208 stron pasjonującej lektury, 13 lekcji programowania w języku Scratch i porady od 13 wspaniałych ekspertek i ekspertów, którzy wytłumaczą dzieciakom skomplikowane zagadnienia bardzo prostym językiem.

Do kupienia tutaj – Róża, a co chcesz wiedzieć?

Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś

Jak ja żałuję, że nie miałam tej książki z 20 lat wcześniej. Jest cudowna i na pewno rozbudzi w Waszych dzieciakach miłóść do medycyny. A jeżeli nie musi jej rozbudzać, to na pewno zaspokoi ciekawość już tych rozbudzonych.

Medycyna, choć niekoniecznie w dzisiejszym rozumieniu, towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Ludzie od zawsze chorowali i starali się ulżyć sobie w cierpieniu. Badali, testowali, eksperymentowali i obserwowali. Niektóre metody zwalczania dolegliwości okazywały się skuteczne, inne szkodliwe i niebezpieczne – wszystkie zaś w jakiś sposób przyczyniły się do rozwoju medycyny.

 • Kto pierwszy odważył się zajrzeć w głąb ciała zmarłego pacjenta?
 • Z czego wykonywano pierwsze narzędzia chirurgiczne?
 • Czym były teatry anatomiczne?
 • Z jakich elementów zbudowany jest człowiek?
 • Do czego stosowano gaz rozweselający?
 • Jakie badania utrudnia klaustrofobia?

Odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących was pytań znajdziecie w fascynującej książce Anny Bartosik, badaczki i popularyzatorki nauki. Całości dopełniają piękne ilustracje Asi Gwis, niosące dodatkowe informacje.

Do kupienia tutaj – Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś

130-pietrowy domek na drzewie

Tej serii na pewno nie muszę Wam przestawiać. To już dziesiąty tom! Andy i Terry mieszkają w stutrzydziestopiętrowym domku na drzewie (mieli stusiedemnastopiętrowy, ale się rozbudowali). A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu między innymi: gryzantemę Gryzeldę, piętro czasomarnacji, gigantyczną żonglującą ośmiornicę, Łapucaparkę, fabrykę papieru toaletowego, Drzewnodomkową Straż Ogniową oraz trzynastopiętrowe igloo. No, na co czekacie? Właźcie!

Do kupienia tutaj – 130-piętrowy domek na drzewie

Jak to działa? Sport

Nie powiem Wam, czy to dobra pozycja, ponieważ w naszym domu nikt nie interesuje się żadną dziedziną sportową. Patrząc na nią okiem laika, to prezentuje się naprawdę zacnie.

Dlaczego buty biegaczy mają kolce? Co to jest olimpiada? Jeśli nurtują cię podobne pytania, to świetnie trafiłeś! Książka „Jak to działa? Sport” zawiera odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dotyczących dyscyplin sportowych, od popularnej piłki nożnej po sporty motorowodne. W sposób jasny i prosty wyjaśniamy to, co z pozoru skomplikowane. Pomagają w tym zabawne ilustracje.

„Jak to działa? Sport” to kopalnia odpowiedzi na arcytrudne pytania.

Do kupienia tutaj – Jak to działa? Sport

O ósmej na arce

Pełna humoru historia o trzech pingwinach, dwóch biletach na arkę i jednym zirytowanym gołębiu, ukazująca znaną opowieść biblijną z zupełnie nowej strony.

Jak okiem sięgnąć, tylko śnieg i lód, lód i śnieg. Na śniegu trzy pingwiny. Bardzo kłótliwe pingwiny, na dodatek mocno zalatujące rybami. Właśnie kłócą się na temat Boga. Kim właściwie jest? Czy naprawdę widzi wszystko? A może w ogóle nie istnieje?

Tymczasem zaczyna padać, a gołąb, który wpadł z nieoczekiwaną wizytą, oświadcza im, że oto nadchodzi potop. Na szczęście nadal dostępne są bilety na arkę Noego. Ale tylko dwa… A co z trzecim pingwinem?

Przewrotna wariacja na temat biblijnej opowieści, w której nieodparcie zabawnym dialogom towarzyszą równie dowcipne ilustracje Jörga Mühlego, stawia wiele ważnych pytań o sprawy najistotniejsze, takie jak dobro, zło, religia i przyjaźń. Wielokrotnie wznawiana i nagradzana, podbiła serca najmłodszych również w wersji spektaklu teatralnego, wystawianego także w Polsce.

Do kupienia tutaj – O ósmej na arce

Lil i Pat. Jak przelać kota do kieliszka?

Komedia fantasy dla czytelnika w każdym wieku. Małoludy Lil i Put to idealnie dobrany duet – obaj są z wykształcenia darmozjadami, a z profesji nierobami. Przemierzają świat w poszukiwaniu tanich (a najlepiej darmowych) posiłków. Choć niechętni przygodom, mają tendencje do pakowania się w każde niebezpieczeństwo. Czasem ich drogi krzyżują się ze szlakiem czarodziejki Miksji Iskry, będącej bardzo osobliwym stworzeniem. Naturalnie w komiksie nie brakuje tego, co każda szanująca się opowieść fantasy powinna zawierać: centaurów, smoków, entów, krasnoludów, kotów ani nawet żaboludów. 
Komiks nagrodzony w pierwszej edycji konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci.

Do kupienia tutaj – Lil i Pat. Jak przelać kota do kieliszka?

Bajka na końcu świata

Wiktoria i Bajka wędrują, by odnaleźć rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska. Jak okiem sięgnąć – nieprzytulne widoki.

Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie miejsce dla dziewczynki i psa. Ale jeśli już mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać za nie kciuki!

„Bajka na końcu świata” to post apokaliptyczna seria dla najmłodszych autorstwa Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksów i filmów animowanych.

Do kupienia tutaj – Bajka na końcu świata

Asteriks na Korsyce

Komiks kupiony od razu po naszym pobycie na Korsyce. Coś dla fanów Asteriksa i Korsyki. Raczej nie zaintersuje nikogo więcej. 😉 Korsyka, zwana również Wyspą Piękności, to kraj wendety, sjesty, skomplikowanych gier politycznych, ostrych serów, dzikich świń, jadalnych kasztanów oraz starców bez wieku, patrzących, jak życie przemija. To jedno z tych miejsc na kuli ziemskiej, których charakteru i wyrazistości nie są w stanie naruszyć ani ludzie, ani czas. Około roku 50 p.n.e., gdy rozgrywają się przygody naszych galijskich bohaterów, waleczni Korsykanie także doświadczają rzymskiej okupacji. Jeden z nich, więzień skazany na wygnanie za spiskowanie przeciwko Rzymowi, przypadkiem zostaje oswobodzony przez Asteriksa i Obeliksa. Wkrótce zaciekawieni opowieściami o pięknej wyspie przyjaciele postanawiają udać się na Korsykę w towarzystwie Okatarinetabellaczikcziksa, by poznać zwyczaje jego rodaków i dowiedzieć się, jak sprytnie radzą sobie z Rzymianami.

Do kupienia tutaj – Asteriks na Korsyce

Minecraft. Tom 1, tom 2

Komiks dla wielbicieli Minecrafta.

W pierwszej części poznajemy Tylera. Tyler to chłopiec, jakich wielu, jego życie zmienia się jednak, gdy wraz z rodziną przeprowadza się do nowego miasta. Na szczęście ma grupę zaufanych przyjaciół, którzy zawsze czekają na niego w świecie Minecrafta! Wspólnie z Evanem, Candace, Tobim i Grace przeżywają niezliczone przygody w Świecie Podstawowym. Tym razem postanawiają sprawdzić swoje siły w ostatecznym wyzwaniu, jakim jest… stawienie czoła straszliwemu Smokowi Kresu!

 W drugiej części zgrana paczka przyjaciół zamierza zdobyć podwodną świątynię! Gdy ich plany krzyżują rówieśnicy lubiący znęcać się nad innymi (zarówno w grze, jak i w świecie rzeczywistym), Evan, Tyler, Tobi, Candace i Grace są zmuszeni znaleźć sposób, by poradzić sobie w trudnej sytuacji.  Zaatakowani przez piratów nieoczekiwanie stają w obliczu jeszcze poważniejszego zagrożenia, wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że aby osiągnąć swój cel, muszą sobie zaufać i nauczyć się współpracować.

Scenariusz wyszedł spod pióra Sfé R. Monster („Eth’s Skin”), a rysunki przygotowała Sarah Graley („Glitch”, „Donut the Destroyer”).

Do kupienia tutaj – Minecraft tom 1

Do kupienia tutaj – Minecraft tom 2

Jonka, Jonek i Kleks. Niech żyje wyobraźnia

W pierwszym tomie Jonka i Jonek zostają sąsiadami w bloku na warszawskim osiedlu Własna Kępa. Chodzą do tej samej klasy, wspólnie spędzają czas, oboje mają bujną wyobraźnię. Towarzyszem ich zabaw jest Kleks, dziwny, lecz przyjazny niebieski stworek, znaleziony kiedyś przez Jonkę na plaży. Cała trójka wymyśla najbardziej nieprawdopodobne zabawy – urządzanie zoo w szkole, wyprawę samolotem na Wyspę Uśmiechu, doświadczenia chemiczne w łazience, granie na flecie zrobionym z nogi od taboretu…

Do kupienia tutaj – Jonka, Jonek i Kleks. Niech żyje wyobraźnia

Żelazny olbrzym

Przepiękna historia, którą moje dzieciaki uwielbiają. I nie tylko one. Pewien mały chłopiec odkrywa, że Żelazny Olbrzym nie ma wrogich zamiarów. Wręcz przeciwnie – tylko on może ocalić Ziemię, której grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Żelazny Olbrzym to kultowa powieść dziecięca Teda Hughesa, poety należącego do grona najwybitniejszych pisarzy dwudziestego wieku. Najnowsze wydanie tej klasycznej baśni zostało wzbogacone przez mistrzowskie ilustracje Chrisa Moulda, a autorem polskiego przekładu jest Michał Rusinek – jeden z najbardziej cenionych tłumaczy literatury dziecięcej. Opowieść o Żelaznym Olbrzymie to uwielbiana przez wiele pokoleń baśń dla dzieci, poruszająca temat strachu przed nieznanym oraz mówiąca o tolerancji, odwadze i poświęceniu. W 1999 roku książka stała się inspiracją dla filmu Stalowy Gigant, uznanego za jedną z najlepszych animacji wszech czasów. Bogato ilustrowane wydanie Żelaznego Olbrzyma to świetny pomysł na prezent dla najmłodszych czytelników. 

Do kupienia tutaj – Żelazny olbrzym

Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może

Nie jest to może najbardziej ulubiona książka mojego dziecka, ale jest niezwykle pomocna. Eliza Piotrowska z humorem przedstawia najważniejsze zasady rządzące polską ortografią, sprawiając, że nauka z jej książką to prawdziwa przyjemność. Forma rymowanego wiersza ułatwia zapamiętywanie, zatem… do dzieła! Szóstka z dyktanda gwarantowana!

Do kupienia tutaj – Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może

Wielka podróż małego Mila

Klasyczna, ponadczasowa powieść przygodowa pełna absurdalnego humoru i przewrotnych gier słownych. Milo nie wie, co ma ze sobą począć, bez przerwy się nudzi, absolutnie nic go nie interesuje i wszystko wydaje mu się stratą czasu, szczególnie szkoła!

Kiedy pewnego dnia po powrocie do domu znajduje w swoim pokoju dziwną przesyłkę wraz z instrukcją użycia jej zawartości, decyduje się postąpić zgodnie z wytycznymi, bo zwyczajnie nie ma nic ciekawszego do roboty. Wtedy wszystko się zmienia…

Do kupienia tutaj – Wielka podróż małego Mila

Strasznie straszne opowieści

To będzie idealny tytuł dla dzieciaków, które czytać nie przepadają. A te, które lubią, to od razu przepadną. 🙂

BUU! Przestraszyłem was?

Jeśli tak, to odłóżcie tę książkę i poszukajcie sobie jakiejś innej, mniej przerażającej. Najlepiej o szczeniaczkach albo o jednorożcach. Bo najwyraźniej nie jesteście jeszcze gotowi na strasznie straszne opowieści. Jeśli jednak chcecie poczytać o szkieletorach, wilkołakach, zombiakach, Jeźdźcu bez Głowy, a także o jego kumplu Głowie, wczołgajcie się pod kołdrę i odwróćcie kartkę!

Jeff Kinney jest twórcą internetowych gier komputerowych oraz serii książek „Dziennik cwaniaczka”, numeru jeden na liście bestsellerów „New York Timesa”. W 2009 roku czasopismo „Time” umieściło go wśród Stu Najbardziej Wpływowych Ludzi Świata. Jeff stworzył też www.poptropica.com, jeden z Pięćdziesięciu Najlepszych Portali Internetowych według „Time”. Dzieciństwo spędził w Waszyngtonie, a w 1995 roku przeniósł się do Nowej Anglii. Obecnie z żoną i dwoma synami mieszka w Massachusetts, gdzie razem z rodziną prowadzi księgarnię An Unlikely Story.

Do kupienia tutaj – Strasznie straszne opowieści

Dzicy przewodnicy

Przepiękne wydanie przewodnika po dawnych opowieściach, zwyczajach i wierzeniach.

Lisia narzeczona zrzucająca futro, zmiennokształtny wojownik niedźwiedź, foka zakochana w człowieku, car węży ofiarowujący śmiałkowi swoją koronę… A do tego czarownice jeżdżące na wielorybach, boginie dosiadające wron i kotów oraz skryta, nieśmiała ośmiornica, która była na Samym Początku… 
Wyobraźnię dawnych ludzi zamieszkiwały przede wszystkim zwierzęta. Uczyły współczucia i sprawiedliwości, odwagi podczas poszukiwania własnej drogi, a także szacunku dla każdego stworzenia. Pod zasłoną mitu i baśni łączyły niebo i ziemię, przekazywały prawdę o naprzemienności radości i bólu, życia i śmierci. 

Do kupienia tutaj – Dzicy przewodnicy

Świat człowieka

Bardzo często pytacie o tego typu książki. No to proszę. 🙂

Jak powstali ludzie? Gdzie zbudowano pierwsze miasta? Jak wynaleźliśmy pismo? Kto wymyślił pieniądze? 
Pora odpowiedzieć sobie na te i wiele innych pytań z dziejów ludzkości! Wyrusz w ekscytującą podróż śladami człowieka od czasów prehistorycznych do współczesności i poznaj fascynujące cywilizacje oraz kultury, które tworzyły nasz świat. Zbadaj historię uprawy ziemi, strojów, biżuterii, medycyny, sztuki wojennej, muzyki i odkryć geograficznych. Zobacz, jakie zdumiewające i piękne przedmioty wytwarzaliśmy w różnych epokach, ale przede wszystkim przekonaj się, w co wierzyliśmy i do czego dążyliśmy przez tysiąclecia!

Do kupienia tutaj – Świat człowieka

Księgi mroku

Tę historię Wasze dzieciaki mogą znać z Netflixa. Wciągająca od pierwszych stron powieść pełna magii, grozy i zaskakujących zwrotów akcji! Aleks jest zafascynowanym horrorami nastolatkiem, któremu ciąży własna odmienność i nieprzystosowanie do grupy. Bardzo chce być taki jak inni, ma dość bycia klasowym dziwakiem. Na swojej drodze do normalności spotyka niezwykłe postacie, które wciągają go do przedziwnego świata ukrytego za drzwiami zaklętego mieszkania… Będzie nie tylko walczyć z magicznymi mocami, ale też musi wymyślać – niczym Szeherezada – straszne historie, żeby przeżyć. W końcu odnajdzie bezcenną przyjaźń oraz odzyska wiarę w samego siebie.

„Utrzym

Do kupienia tutaj – Księgi mroku

Moja wielka rodzina, czyli dokąd siegają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość

Może już najwyższy czas, żeby stworzyć własne drzewo genealogiczne i wypytać rodziców oraz dziadków o wszystkich krewnych, których pamiętają? Bo przeszłość ma ogromny wpływ na to co robimy i jak teraz żyjemy. Tak samo nasze dzisiejsze decyzje mają duże znaczenie dla przyszłych pokoleń! Czy więc wiesz, jak dobrze zapisać się w pamięci naszych wnuków i prawnuków? I co to właściwie znaczy Non omnis moriar?

Ta książka zachęca do szukania swoich korzeni, odkrywania rodzinnej przeszłości oraz budowania międzypokoleniowych więzi. Autorka Gerda Raidt za swoją poprzednią głośną książkę ŚMIECI. Najbardziej uciążliwy problem na świecie otrzymała prestiżową nagrodę Mądrej Książki Roku.

Do kupienia tutaj – Moja wielka rodzina

Tkaczka chmur

To piękna baśń o nieuchronności śmierci, o stracie, o chorobie, o tym z czym trudno się pogodzić bez względu na to ile mamy lat. Wraz z jej bohaterem poznajemy wiele emocji, które przeżywa chłopiec w walce z Rzeką Smutku, Wściekłym Lasem czy Otchłanią Rozpaczy. Chłopiec staje się bardzo bliski czytelnikowi. Czasami chce być sam, jest osowiały, nie chce z nikim rozmawiać i bardzo nie chce się śmiać i przytulać Mistrzowska narracja pozwala na wspólne odczuwanie smutku i złości. Daje czas na milczenie i przyglądanie się światu z nieoczywistych perspektyw oraz samodzielne poznawanie i przeżywanie. Autorka,daje nam do ręki magiczne narzędzie, piękną opowieść, która pozwala oswoić najtrudniejsze emocje często skrzętnie ukrywane. Nie bez znaczenia jest fakt, że ta niezwykła opowieść powstała po śmierci córki autorki.

Do kupienia tutaj – Tkaczka chmur

Antylopa Podbeskidzia

Podczas swoich występów Artur Andrus odwiedził wiele zakątków Polski. Z tych wyjazdów przywiózł nie tylko wspomnienia, lecz także lokalne gazety, które skrzętnie przechowuje w czarnym pudełku. Te zbiory posłużyły mu jako inspiracja do tworzenia skrzących się absurdalnym humorem „Ballad dziadowskich”, stylizowanych na pieśni podwórzowe. W książce zebrano sporą porcję tych ballad, opatrzonych barwnymi opowieściami zdradzającymi kulisy ich powstania.

Dziś wszyscy mamy okazję poznać te ulotne dotąd utwory. Tekstom towarzyszą satyryczne rysunki Daniela de Latoura.

Do kupienia tutaj – Antylopa Podbeskidzia

Momo

Tajemnica czasu, magia i niezwykła dziewczynka.

Momo zjawia się znikąd, ale wokół niej niemal od razu znajdują się przyjaciele. Jest niezrównaną towarzyszką zabaw, potrafi wspaniale słuchać, a każda chwila z nią to wspaniała przygoda.

Kiedy jednak w jej świecie znikąd pojawiają się szarzy panowie, wszystko się zmienia. Znika wolny czas i znika radość. Ale Momo jest odporna na działania szarych panów. Z pomocą przyjaciół jest w stanie uratować świat przed obezwładniającą szarą rozpaczą.

Ponadczasowa opowieść o tym, co w życiu naprawdę ważne, stworzona przez Michaela Endego, mistrza literatury dziecięcej, autora niezapomnianej „Niekończącej się historii”. Jego przetłumaczone na kilkadziesiąt języków książki zajęły zasłużone miejsce na półkach z klasyką literatury dziecięcej i znajdują się wśród ukochanych książek z dzieciństwa zarówno dzieci, jak i ich rodziców na całym świecie.

Z oryginalnymi ilustracjami autora.

Do kupienia tutaj – Momo

Kocie ścieżki. Japonia

Kto lepiej od miejscowego kota zna wszystkie lokalne zakamarki i tajemnice?

Japoński kot Kotaru zaprasza na wyprawę kocimi ścieżkami po Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na ponad 100 niezwykle klimatycznych ilustracjach Kotaru poprowadzi czytelników przez japońską historię i współczesność, pokazując historię, zwyczaje, architekturę i co najważniejsze – mieszkańców. Nauczy nas też trochę mówić po japońsku! Za to brzuszek Kotaru jest zawsze gotowy na lokalne przysmaki… Matane! (Do zobaczenia!).

Do kupienia tutaj – Kocie ścieżki. Japonia

Brud. Cuchnąca historia higieny

Nowa książka twórcy bestsellerowych Pszczół i Drzew – bogato ilustrowane kompendium wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną.

Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Co miał w nosie doktor dżuma?
Co ma pijawka do depilacji? Czy makijaż może zabić?
Jak kąpano się w starożytności, a jak w średniowieczu?
Jak dbają o czystość dżiniści, jak Himbowie, a jak kosmonautki?

Gdy chińscy cesarze już od ponad tysiąca lat mieli spłukiwane wodą sedesy, w europejskich miastach wciąż wylewano zawartość nocników przez okno. Dawni chrześcijańscy święci uważali brud za symbol pobożności, za to Napoleon godzinami pluskał się w wannie. Japończycy nie mogli się nadziwić niechlujstwu portugalskich podróżników, którzy w XVI wieku dotarli na ich wyspy, a brytyjskie elegantki epoki baroku tak rzadko czyściły swoje gigantyczne peruki, że lęgły się w nich myszy. Jeszcze na początku XIX wieku nawet chirurdzy nie myli rąk – w najlepszym razie wycierali je w zakrwawiony fartuch. A ubikacja w domu w wielu miejscach na świecie do dziś jest luksusem.
Sięgnijcie po Brud, by poznać te i inne intensywnie pachnące historie – i dowiedzieć się, że siedząc na sedesie, korzystacie z jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości. Przed wami fascynująca, wieloaspektowa opowieść o czystości i brudzie zilustrowana z iście barokowym przepychem przez jednego z najdowcipniejszych polskich grafików.

Do kupienia tutaj – Brud. Cuchnąca historia higieny

Żyć i dorastać jak kot

Kochani! Czy wiecie, że największym marzeniem Waszych rodziców jest żyć ja kot? Poważnie! Gdyby tak nie było to ta seria nie byłaby takim hitem! 

Dorośli marzą by być tak wyluzowanym, wolnym i szczęśliwym jak kot. No i żeby wszyscy nas zauważali wtedy, gdy tego chcemy. Ziggy od lat udziela im fachowych porad w tym zakresie, ale wiecie jak to jest… Nie jest łatwo czegoś nauczyć dorosłych. Dalej są pospinani i zestresowani. Ciągle czymś się zamartwiają. 

Dlatego Ziggy postanowił podzielić się swymi radami z młodymi człowiekami. Młode człowieki są bystrzejsze i prędzej można je czegoś nauczyć. Jest szansa, że od razu wyrosną na szczęśliwe zdrowe kot… tzn. człowieki.

ŻYĆ I DORASTAĆ JAK KOT to wersja kociego bestsellera ŻYĆ JAK KOT napisana przez Ziggiego specjalnie dla Was. Poznacie tu jego ludzkich przyjaciół, którzy mieli to szczęście, że osobiście udzielił im swych porad. Zobaczcie jak to było i co z tego wynikło!

Do kupienia tutaj – Żyć i dorastać jak kot

Niezbędnik każdego chłopaka i Niezbędnik każdej dziewczyny

 • Myć się czy nie myć?
 • Co z tymi z pryszczami?!
 • Nastroje – czy można je zrozumieć?
 • Golić się… okej, ale jak?
 • Jak dobrać pierwszy stanik?
 • Jak się rozprawić z pryszczami?
 • Jak podbudować pewność siebie?
 • Jak przygotować się do miesiączek?

Dorastanie i dojrzewanie jest super, czasem potrafi jednak dać w kość. Lepiej się w porę dowiedzieć, jak zmienią się twoje ciało i nastroje. Ta książka w prosty i pełen wyczucia sposób opisuje, co będzie się działo, a także podpowiada, jak wraczając w wiek nastoletni o siebie zadbać, odżywiając się zdrowo, pamiętając o ruchu i o higienie osobistej. Dzięki tym wiadomościom i radom przygotują się na czekające ich fascynujące zmiany i nic ich nie zaskoczy.

Do kupienia tutaj – Niezbędnik każdego chłopaka

Do kupienia tutaj – Niezbędnik każdej dziewczyny

Chcę kota i normalnych rodziców

„Urodziłam się nie w tej rodzinie! Moi rodzice są artystami. Cyrkowymi! Za każdym razem, gdy to mówię, moje koleżanki wołają:  „Ale masz szczęście!” Szczęście? Wątpię! Gdyby to chociaż był cyrk ze zwierzętami… Ale nie, mój ojciec jest alergikiem! A do tego dochodzi brat, najgłupszy na całej planecie…” Przeczytaj dziennik Taluli, dziewczynki marzącej o normalnej rodzinie i kocie!

Do kupienia tutaj – Chcę kota i normalnych rodziców

123 superciekawe fakty o klimacie

Tę serię już na pewno dobrze znacie. My bardzo ją lubimy.

To doskonała encyklopedia ciekawostek na temat środowiska i klimatu.

Czy wiecie, że:

 • to również dzięki rekinom człowiek może przetrwać?
 • co minutę znika obszar lasu wielkości 17 boisk piłkarskich?
 • woda, którą pijesz, być może znajdowała się kiedyś w lodowcu?
 • krowie bąki i beknięcia powodują wydzielanie się szkodliwego metanu?
 • w twojej paście do zębów, szamponie i swetrze znajduje się plastik?

Dzięki tej książce odkryjemy mnóstwo rzeczy o świecie, w którym żyjemy, i dowiemy się, jak uczynić go lepszym.

Do kupienia tutaj – 123 superciekawe fakty o klimacie

Mania z ulicy Okciej

„Mania z ulicy OKciej” to nowa seria autorki bestsellerowej „Zosi z ulicy Kociej”! Zosia oddała swój zeszyt siostrze, więc teraz Mania zabiera nas w podróż pełną przygód!

Na Kociej (zwanej przez Manię OKcią) nadal trwa remont, dlatego Mania i Zosia zamieszkały u babci Zelmer. Nowa okolica to nowi znajomi, na przykład pewien Pasiasty i jego sześć niewidzialnych psów. Tajemnicza sprawa… Ale na szczęście Mania ma swoje ukochane przyjaciółki, z którymi zakłada ekopatrol i dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności trafia pod namiot w urokliwych Malinówkach! Jest tyle rzeczy do zrobienia, na przykład trzeba zbadać, kto ma najwyższy poziom zadowolenia z życia, przekonać się, czy rosa jest do picia, czy do biegania, przygotować magiczną kąpiel czy też znaleźć bezpieczny dom dla czterech krów… A to dopiero początek!

Z Manią nikt się nigdy nie nudzi!

Do kupienia tutaj – Mania z ulicy Okciej

Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi

Mam nadzieję, że dotrwaliście do tego miejsca, ponieważ teraz poznacie książkę, którą każdy powinien mieć!

Kiedy i jak powstał Wszechświat, którego częścią jesteśmy? Skąd się wzięło życie? Jak wyglądała Ziemia, zanim pojawił się na niej człowiek? Co było na początku?

Od zarania dziejów ludzkość zadawała sobie te pytania i szukała na nie odpowiedzi.

Katarzyna Bajerowicz na stronach swojej pięknie zilustrowanej książki proponuje podróż w czasie aż do prapoczątków wszystkiego: planet, kontynentów, żywych komórek, roślin i zwierząt. Przeczytamy o wielkich katastrofach i triumfie życia, o zwierzętach, które wymarły, i tych, które przetrwały, o zmianach klimatu i ewolucji organizmów.

Ta fascynująca wyprawa rozpoczyna się wiele miliardów lat temu i kończy w momencie pojawienia się człowieka. Bo to już temat na całkiem inną opowieść.

Do kupienia tutaj – Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

  Napisz odpowiedź