Wczoraj maluch, dziś przedszkolak, a jutro będzie starszak. 🙂
Megabombkowy hotel gwiazdkowy
Historia żaby, która odczytuje mapę do góry nogami i zamiast trafić do hotelu z milionem atrakcji, w którym miała spędzić święta, trafia na drugi koniec świata – do domu misia. Ciepła historia pokazująca, że w czasie świąt najważniejsze jest bycie razem, bliskość, wspólne przygotowania do świąt i wspólne cieszenie się nimi. Bardzo fajna, świąteczna pozycja.
Do kupienia tutaj – Megabombkowy hotel gwiazdkowy
seria Magiczny domek na drzewie
Będę nudna już z tym polecaniem magicznych domków, ale to wciąż Jaśka ulubiona seria. Niedawno pojawiła się część trzynasta i czternasta. Tym razem Jacek i Ania wybierają się do czasów Imperium Rzymskiego (w czasie wybuchu wulkanu w Pompejach) oraz do starożytnych Chin. Bardzo, bardzo Wam polecam dla wszystkich pięcio-sześciolatków.
Do kupienia tutaj – Magiczny domek. Wakacje pod wulkanem
Do kupienai tutaj – Magiczny domek. Pałac smoczego króla
Zima Toli
Jakiś czas temu pokazywałam już u siebie wiosnę oraz lato Toli. Niedawno z tej samej serii wyszła zima Toli. Tola jest czteroletnią, ciekawą świata dziewczynką. W ksiażce znajdziecie cztery, ciepłe, rodzinne opowiadania w zimowym klimacie. I bardzo fajne ilustracje.
Do kupienia tutaj – Zima Toli
Zmartwienie Róży
Różna była beztroską, szczęśliwą dziewczynką. Aż pewnego razu poznała Zmartwienie. Zmartwienie ciągle rosło, a Róża robiła to, co mogła zrobić najgorszego mając zmartwienie – martwiła się nim. Któregoś dnia Róża zauwazyła jednak, że nie ona jedna na świecie ma Zmartwienie. Poznała chłopca, który również miał Zmartwienie i wspólnie udało im się znaleźć sposób na to, aby uch Zmartwienia zniknęły. Świetna, pięknie ilustrowana historia. Nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Must have.
Do kupienia tutaj – Zmartwienie Róży
Nietypowy Adaś
To pozycja z tej samej serii co „Zmartwienie Róży”. Tym razem poznajemy Adasia, który był bardzo typowym chłopcem, aż pewnego dnia wyrosły mu skrzydła. Adaś na początku bardzo cieszył się ze swoich nowych skrzydeł. Jednak w pewnym momencie stwierdził, że nadal chce być typowym chłopcem i zaczął ukrywać je pod ciasnym płszczykiem. Na szczęście rodzice namówili go, aby zdjął płaszczyk i pozwolił rozwinąć się swoim skrzydłom. To również piękna historia na temat tego, aby nie ukrywać swoich skrzydeł i pozwolić im wzieść się w powietrze.
Do kupienia tutaj – Nietypowy Adaś
Święta przez cały rok. List od… Część 2
To już druga część książki „Listy od…”. Tym razem Linus i Rudolf pomagają Majkowi – nowoczesnemu Świętemu Mikołajowi w skórzanej kurtce i motocyklowych butach. Ciepła historia pokazująca, że jeden dobry uczynek pociąga za sobą następne. Opowieść z uniwersalnym przesłaniem – że zawsze warto czynić dobro.
10 zł ze sprzedaży każdego egzemplarza (a więc połowa ceny ceny książki) zostaje przekazana na rzecz Fundacji Zaczytani.org, która prowadzi program Bajkoterapii w Domach Dziecka.
Do kupienia tutaj – Święta przez cały rok
Wilk, który się zgubił
Wierszowana historia o małym, wielczku, który uważa, że jest już silny i niezależny jak dorosłe wilki. I że poradzi sobie zupełnie sam. Sytuacja zmienia się, gdy rzeczywiście się gubi i odłącza od stada. Uświadamia sobie wtedy, że jednak nie poradzi sobie sam. Na szczęście udaje mu się poznać wiele pomocnych zwierząt, które pomagają mu odnaleźć rodzinę.
Do kupienia tutaj – Wilk, który się zgubił
Tutaj jesteśmy
Przepiękna historia napisana i zilustrowana przez Olivera Jeffersa, którego znacie już zapewne z wielu innych tytułów, ale przede wszystkim kojarzycie go jako autora bestsellerowego „Chłopca i pingwina”. Jeffers tworząc „Tutaj jesteśmy” myślał o swoim synu. Chciał stworzyć dla niego uniwersalny przewodnik na temat naszej planety. Opisuje nie tylko wygląd i właściwości samej planety, ale przede wszystkim uniwersalny system wartości, u którego podstaw leży uprzejmość i tolerancja. Przepiękna rzecz. I w formie, i w treści. Bierzcie w ciemno.
Do kupienia tutaj – Tutaj jesteśmy
Mały Saj i wielka przygoda
Dzieło zwycięzców konkursu Piórko 2018 (nagroda Biedronki za książkę dla dzieci). To opowieść o Małym Saju – chłopcu z małej, insyjskiej wioski, który odkrywa, że rzeczywistość wokół niego kryje odrobinę magii. Trzeba jedynie chcieć ją dostrzec. A największą tajemnicę kryje obraz w jego domu. Pięknie ilustrowana i wciągająca historia.
Opowieść o Małym Saju możecie kupić w Biedronce od 26 listopada.
Dorastanie
Przepieknie ilustrowany pickturebook na temat dorastania. Dorostanaie zostało zostało opisane w poetycki sposób przez Libby Walden. Możecie kojarzyć inną, piękną książkę Walden, wydaną przez Zieloną Sowę – Uczucia.
Do kupienia tutaj – Dorastanie
Czego tu się bać?
Przewrotna historia o pajączku, który nie wie, że jest pająkiem. Któregoś dnia trafia na informacje o pająkach w enckklopedii. Jest przerażony i ma nadzieję, że nigdy żadnego w swoim życiu nie spotka. To opowieść o tym, że przeraża nas to, co nieznane. Jeżeli jednak już to poznamy, okazuje się, że jest zuepłnie inne niż nam się wydawało.
Do kupienia tutaj – Czego tu się bać?
Montessori dla każdego
Książka, która mnie zawiodła. Liczyłam na pozycję pełną rzeczywistych zdjęć, zachęcają do odkrywania świata wokół nas. A tymczasem dostałam kolejny zeszyt zadań, podobnych do setek innych zeszytów zadań.
Do kupienia tutaj – Montessori dla każdego
seria Montessori: Sam odkrywaj świat
A na tych pozycjach zawiodłam się jeszcze bardziej. Książki przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-4 lat, a zadania w nich zawarte przeznaczone są dla dzieci zdecydowanie starszych. W „Mojej pierwszej książce o kolorach” liczyłam na zadania wprowadzające dziecko w świat kolorów (choć 3-4 lata to trochę późno na pierwsze wprowadzenia), a tymczasem jedno z pierwszych zadań zakłada, że dziecko ma pokolorować obrazek bez wyjeżdżania za linię. Mój sześciolatek niedawno nauczył nie nie wyjeżdżać za linię. Mój trzylatek bazgrze wszystko aż miło. W obu ksiązkach znajdzie się więcej podobnych kwiatków – zadań dla dzieci w bardzo różnym przedziale wiekowym. Nie kupujcie.
Do kupienia tutaj – Montessori: Sam odkrywaj świat. Moja pierwsza książka o kształtach
Do kupienia tutaj – Montessori: Sam odkrywaj świat. Moja pierwsza książka o kolorach
Chłopiec, balonik i miś
Ilustrowana historia na podstawie filmu, który w sierpniu trafił do naszych kin – „Krzysiu, gdzie jesteś?”. Tym razem nie czytamy o przygodach misia o bardzo małych rozumku, ale o Krzysiu, który stał się dorosłym i poważnym Krzysztofem. Dosorły Krzyś odwiedza swoich przyjaciół w Stumilowym Lesie, ale nie jest już taki, beztrocski, jak dawniej. Teraz używa poważnych słów i wydaje się być bardzo zatroskany, a teczka z bardzo ważnymi rzeczami jest dla niego ważniejsza niż baloniki czy miód. Co bardzo martwi Puchatka i jest dla niego zupełnie niepojęte. To historia, która spodoba się nie tylko, ale i dorosłym. Bierzcie!
Do kupienia tutaj – Chłopiec, balonik i miś
seria komiksów Miś Zbyś
Miś Zbyś to idealna seria do wprowadzenia dziecka w świat komiksów. Miś Zbyś i Borsuk Mruk to para nieustarszonych detektywów, dla których nie ma spraw nie do rozwiązania. Czytelne ilustracje, niewiele tekstu i wciągające historie. Bierzcie, jeżeli chcecie pokazać dzieciom inną formę książki.
Do kupienia tutaj – Miś Zbyś. Kosmos to za mało
Do kupienia tutaj – Miś Zbyś. Lis, ule i miodowe kule
To nie jest las dla starych wilków
A to komiks już dla nieco starszych przedszkolaków. Takich, które już miały do czynienia z komiksem. Trochę więcej się tu dzieje. W środku znajdziemy 18 krótkich opowieści komiksowych z życia lasu i jego mieszkańców. Całość napisana i zilustrowana przez Tomasza Samojlika, który na życiu lasu zna się jak mało kto.
Do kupienia tutaj – To nie jest las dla starych wilków
Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie
Ciepła historia małej, piegowatej świnki – Tutu, która marzy o odnalezieniu rajskiej wyspy. Jej niezwykłe przygody pokazują nam siłę przyjaźni oraz to, żeby nigdy nie rezegnować ze swoich marzeń. Książka również walczy z uprzedzeniami – np. szczur Radek, którego ludzie uważają za szkodnika okazuje się być najbardziej pomocny Tutu i nie oczekuje nic w zamian.
Do kupienia tutaj – Tutu. Opowieśc o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie
Fantastyczna encyklopedia małych stworów
Książka przedstawijąca magiczne stworki, o których być może nie wiedzieliśmy do tej pory, a które żyją w naszym otoczeniu. Możemy poznac tu wróżki biblioteczne, parków i ogrodów, elfa choinki, a nawet trolla klatki schodowej i gnoma parlki. Jasiek bardzo lubi takie pozycje.
Do kupienia tutaj – Fantastyczna encyklopedia małych stworów
Tomcio rozwiązuje. problemy. Trudne emocje
Tomcia poznaliście już jakiś czas temu. Kiedyś pomagał dzieciom ze snem. Tym razem pomaga zrozumieć trudne emocje. Książka składa się z bajek terapeutycznych i części poradnikowej (napisana została przez psychologa). Nie wypowiem się jeszcze na temat treści, ponieważ nie czytaliśmy jej, a bardzo chciałam Wam pokazać wszystkie książki, jakie mamy przed świętami.
Do kupienia tutaj – Tomcio rozwiązuje. problemy. Trudne emocje
Krowa kolorowa
I to również pozycja, której jeszcze nie czytaliśmy. Jak już wiecie, moje dzieci cieżko namówić do czytania wierszowanych form. A „Krowa kolorowa” taka właśnie jest. To właśnie zbiór wierszy o krowie w różnych odsłonach. Byc może przypadnie do gustu jakiemuś małemu fanowi krów.
Do kupienia tutaj – Krowa kolorowa
Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda
Piękna rzeczz, pokazująca świat przyrody w ciekawej formie. W każdym ekosystemi możemy poznać zwierzęta i rośliny żyjące zarówno na lądzie, jak i pod ziemią/pod wodą. Mnóstwo ciekawostek, które spodobają się dzieciom. Jasiek bardzo lubi.
Do kupienia tutaj – Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda
Okropny rysunek!
Bardzo dobra rzecz. To ksiązka o małej Ince, która chciałaby rysować tak, jak jej trzy lata starszy brat. Niestety, nic jej nie wychodzi. Nie wie nawet, co ma narysować. To historia o silnych emocjach, targających dzieckiem, gdy cos mu nie wychodzi i o relachach między rodzeństwem. Naprawdę warto.
Do kupienia tutaj – Okropny rysunek!
101 zagubionych kotów
Gdy kupowałam tę ksiażkę, myślałam, że to będzie taka typowe wyszukiwanka. Ale nie, tu mamy pewną historię i zadania do rozwiązania. I to też jest super. Na pewno spodoba się dzieciom, które lubia wszelkiego rodzaju wyszukiwanki.
Do kupienia tutaj – 101 zagubionych kotów
Usmiech dla żabki
Jestem chyba ostatnią blogerką, recenzującą ksiązki dla dzieci, która dopiero teraz kupiła „Uśmiech dla żabki”. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że gdy uśmiech wchodził do księgarń, Jasiek nie lubił innych skiążek ilustrowanych przez Emilię Dziubak, które mieliśmy w domu. A potem zapomniałam o tej pozycji. A to przepiekna historia o smutku, współpracy, pomocy i o tym, że uśmiech ma ogromną moc. Nie wiem, jak mogłam ją kupić dopiero teraz. Wstyd mi przed sobą i przed Wami. Jeżeli nie macie, to bierzcie koniecznie.
Do kupienia tutaj – Usmiech dla żabki
Miasto w chmurach. Miasto pod ziemią
Jasiek uwielbia takie harmonijkowe rozkładanki i wyszukiwanki. Książka rozkłada się tworząc naprawdę dłuuugie miasto. Z jednej strony mamy panoramę miasta w chmurach, a na odwrocie miasto pod ziemią. W każdej części miasta mamy za zadanie odszukanie jakiegoś elementu i pomoc Tymkowi w spełnieniu pewnej misji.
Do kupienia tutaj – Miasto w chmurach. Miasto pod ziemią
Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej
Pisałam juz o Misiu Zbysiu i komiksie pana Samojlika, ale takim jednym z najbardziej podstawowych i pierwszych w naszym domu, były komiksy z malutkim Liskiem i Wielkim Dzikiem. Recenzje ich znajdziecie w innych wpisach na blogu. Jednak część „Najdalej” gdzies nam umknęła. Kupiłam ją teraz dla Witka. I baaaardzo mu się podoba ta komiksowa forma historii o lisku i dziku.
Do kupienia – Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej
Joga dla najmłodszych
Jak już wiecie, od kilku miesięcy chodzę na jogę. Co prawda w domu nie mam czasu na ćwiczenia, a dzieciaki wiedzą, że chodzę i czasem chcą, żebym zrobiła z nimi jakąś asanę. A w ksiażce „Joga dla najmłodszych” wprost się zakochali. W ksiażce znajduje się 20 różnych ćwiczeń, zilustrowanych w taki sposób, że pozwalają one skojrzayć je dzieciom z zachowaniem zwierząt, które znają. Jasiek często sam sięga po tę ksiażkę i wykonuje poszczególne pozycje.
Do kupieia tutaj – Joga dla najmłodszych
Nosek znajduje krzesło
Ciekawa pozycja, pokazująca różne podejścia do tego samego zagadnienia. Pewnego razu Nosek znajduje krzesło, ale kompletnie nie wie, do czego może ono służyć. A napotkane osoby dają mu niejasne instrukcje, bo.. śpieszą się, nie chce im się itp. Ksiązka pokazuje nam obraz różnych umiejętności przekazywania wiedzy i podejścia do drugiej osoby. Bardzo fajne, proste ilustracje.
Do kupienia tutaj – Nosek znajduje krzesło
Gdy Pola się zgubi
Przedszkolakowy must have. Doskonale obrazuje dziecku, co robić, a czego nie robić, gdy się zgubi. Rodzice nauczyli Polę 6 zasad. Łatwo je zapamiętać, ponieważ są krótkie i się rymują. Zobaczcie sami:
1. Nie szukam. Czekam.
2. Nie mogę wchodzić autom w drogę!
3. Do pomocy gotowe służby mundurowe!
4. Ktoś nieznany? Nie ufamy?
5. W bucie schowany kontakt do mamy!
6. Mam być widziana, a nie schowana!
Prawda, że fajne?
Do kupienia tutaj – Gdy Pola się zgubi
Słońce, Księżyc, Gwiazda
KurtVonnegut to jeden z największych pisarzy naszych czasów. Kojarzycie go pewnie głownie jako autora „Rzeźni numer pieć” czy „Kociej kołyski”. Vonnegut stworzył jednak jedną książkę dla dzieci. I została ona właśnie wydana nakładem Wydawnictwa Mamania. To bardzo minimalistyczna (zarówno w formie, jak i w treści) historia o narodzinach w małej stajence Istoty, która stworzyła Wszechświat. Niesamowicie wzruszająca i zmuszająca do refleksji. Ksiązka pełna wartości w swej minimalistycznej formie.
Do kupienia tutaj – Słońce, Księżyc, Gwiazda
3 komentarze
mz
4 stycznia 2019 at 19:14Oj tak, też się przejechałam na książeczkach z zadaniami dla małych dzieci. Kategoria wiekowa 2+, a zadania typu: narysuj kwiatek podobny do tego, który już jest na rysunku, rysowanie różnych figur geometrycznych, kolorowanie wg szczegółowych instrukcji…
Ola
20 grudnia 2018 at 12:33Dziękuję za pozycję o książkach dla przedszkolaka i starszaka:) Dzięki twoim opisom już drugi raz obdarowuje swoją małą rodzinę książkami, z których są bardzo zadowoleni. Bardzo doceniam Twoja pomoc w wyborze książek, gdyż nawet panie z księgarni nie potrafią tak dobrze dopasować książek do moich dzieci, a na Twoim blogu zawsze znajdę ciekawe, uczące, a jednocześnie cieszące oko książki. Mam nadzieję, że dalej będą tak rewelacyjne propozycje i czekam na jeszcze:)
Wiola Wołoszyn
21 grudnia 2018 at 16:41Olu, bardzo Ci dziękuję za tak przemiły komentarz. Ja równiez mam nadzieję, że wpisy ksiązkowy będą pojawiać się jeszcze dłuuuuugo i że wciąż będziecie chcieli je czytać. 🙂