Menu
książki / książki dla dzieci

Książkożercy – Książki, które uczą czytać

Wiem, że czyta mnie sporo rodziców dzieciaków w wieku późnoprzedszkolnym, zerówkowym i wczesnoszkolnym. Często dostaję od Was maile z pytaniami o książki, które pomogą dzieciom w nauce czytania. Do tej pory skupiałam się jedynie na książkach, które uczą liter, łączenia ich w sylaby, ewentualnie polecałam Wam elementarze.

W kwestii nauki czytania nie miałam zbyt dużego doświadczenia. Moje starsze dziecko, gdy miało 2 lata, znało wszystkie litery, lubiło się nimi bawić, odgadywać na jaką literę jest dane slowo. Potem zainteresowanie literami zniknęło i szybko zapomniał o tym, czego wcześniej się nauczył. Ja nie naciskałam. Wiedziałam, że na taką naukę ma jeszcze kilka dobrych lat. W zerówce na nowo zaczął się uczyć liter i od razu czytać proste słowa. Do czytania książek się nie garnął. Gdy potrzebował sobie coś przeczytać, to czytał, ale nie było opcji, żeby wziął się za czytanie całej książki.

Nadal czytaliśmy wieczorami, do snu. Ja czytałam, on słuchał. Z czasem sam wyszedł z inicjatywą, że on będzie czytać tytuły rozdziałów. Potem wpadłam na pomysł, żeby palcem pokazywać mu wyrazy, które czytam. Śledził wzrokiem, co czytam i sam zaczął doczytywać wyrazy za mnie. Wtedy uznałam, że czas już podsunąć mu pierwsze książki do samodzielnego czytania. I właśnie wtedy trafiłam na serię Książkożercy.

Seria podzielona jest na poziomy zaawansowania młodego czytelnika. Możemy wybierać między poziomem A, B i C.

Poziom A przeznaczony jest dla Książkogryzaków – najbardziej początkujących czytelników

 • Krótkie, proste historie, ale naprawdę wciągające
 • proste słowa z jak najmniejszą liczbą dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi
 • jedno zdanie na jednej stronie
 • przewaga zdań pojedynczych

W tej serii znajdziecie takie tytuły jak:

Super Marian nad jeziorem

Kosmitka

Kolega z okna

Pako w miejskiej dżungli

Jajo od krowy

Kuba i Maja kontra Gang Prosiaka (nowość!)

DSC_8824 by . DSC_8412 by . DSC_8415 by . DSC_8421 by . DSC_8422 by . DSC_8423 by . DSC_8448 by . DSC_8450 by . DSC_8808 by . DSC_8810 by .

Poziom B przeznaczony jest dla Książkołasuchów – dzieciaków, które bez problemu radzą sobie z czytaniem prostych słów

 • zawiera słowniczek trudnych wyrazów
 • słowa z ograniczoną liczbą dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi
 • od dwóch do pięciu zdań na jednej stronie
 • zdania pojedyncze i złożone

W tej serii znajdziecie takie tytuły jak:

Akcja Jogi

Pompon w opałach

Na ratunek (nowość!)

DSC_8825 by . DSC_8451 by . DSC_8452 by . DSC_8811 by . DSC_8823 by .

Poziom C przeznaczony jest dla Książkożerców – książkowych wymiataczy, którzy już wkrótce zaczną sami czytać długie opowiadania

 • zawiera słowniczek trudnych wyrazów
 • wszystkie dwuznaki i litery ze znakami diakrytycznymi
 • trudne ortograficznie wyrazy
 • dłuższe zdania złożone

W tej serii znajdziecie takie tytuły jak:

Akcja Potop

Najwierniejszy psijaciel

Bomberka

DSC_8826 by . DSC_8440 by . DSC_8443 by . DSC_8445 by .

Poza tym wszystkie książki z całej serii dbają o rozwój młodego czytelnika. Zawierają naprawdę wciągające, pełne humoru historie, które aż chce się czytać. Mają duże litery, które usprawniają czytanie. Posiadają okładkę ze skrzydełkami, dzięki czemu dziecko w łatwy i szybki sposób może oznaczyć stronę, na której skończyło czytać. Ciekawe, duże ilustracje ułatwiają dziecku zrozumienie tekstu. A na końcu każdej książki znajdują się pytania sprawdzające umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Baaaardzo polecam!

Webp.net-gifmaker-257 by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

  Napisz odpowiedź