Menu
książki / książki dla dzieci

Nowości w biblioteczce przedszkolaka #20

Drodzy moi, to jeden z ostatnich wpisów biblioteczkowych przed świętami. Teraz skupię się głównie na zabawkach. Książek na blogu możecie znaleźć mnóstwo. Myślę, że inspiracji Wam nie zabraknie. Same wydawnictwa również raczej nie biorą się teraz za wydawanie nowości, tylko za ogarnięcie promocji świątecznej.

Zanim przejdziemy do wpisu, jeszcze dwa ogłoszenia parafialne. Jakiś czas temu pisałam Wam na FB, że zostałam patronem medialnym książki Pana Poety. Projekt zebrał już ponad 85% kwoty potrzebnej do wydania książek Pana Poety. Więcej na temat całego projektu znajdziecie tutaj KLIK Będzie mi miło, jeżeli dołożycie swoją cegiełkę do powstania takich fajnych dzieł.

Na wspieram.to możecie trafić na jeszcze jeden świetnie zapowiadający się projekt – Mały Teatrzyk. Celem zbiórki jest wyprodukowanie i wydanie 1000 zestawów zawierających pudełko Mały Teatrzyk, oraz komplet ilustracji do premierowej bajki, którą będzie „Jaś i Małgosia” na podstawie baśni Braci Grimm. Więcej o Małym Teatrzyku znajdziecie TUTAJ. Ja już wsparłam. Dołączacie się?

Czerwony kapturek swoimi słowami

Coś zupełnie nowego. Choć rynek książkowy jest już tak wysycony przeróżnymi formami książkowymi, pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem. To książka interaktywna bez dźwięków czy świateł. W książce nie ma słów. Jest jednak legenda objaśniająca, w jaki sposób powinniśmy ją czytać. Legenda jest jednak tylko wskazówką. Cała konstrukcja zależy od nas. Do książki dołączona jest zakładka z podpowiedziami. Kto z nas nie zna jednak bajki o czerwonym kapturku? Patrzcie i podziwiajcie, a potem zamawiajcie.

Do kupienia tutaj – Czerwony kapturek swoimi słowami

swoimi-slowami-czerwony-kapturek1 by . swoimi-slowami-czerwony-kapturek2 by . swoimi-slowami-czerwony-kapturek3 by . swoimi-slowami-czerwony-kapturek4 by . swoimi-slowami-czerwony-kapturek6 by . swoimi-slowami-czerwony-kapturek7 by .

CO2. Pojazdy CO2

Bardzo lubię pana Taro Miurę za minimalizm jego książek. Tym razem w Polsce wydana została jego pozycja, w której zwraca uwagę na emisję dwutlenku węgla. Znajdziemy tu bryczkę, człowieka, lokomotywę parową, helikopter i wiele, wiele innych przykładów. Ładna, pouczająca i praktyczna rzecz.

Do kupienia tutaj – CO2. Pojazdy CO2

co23 by . co25 by . co26 by . co27 by . co28 by .

Mapy. Edycja pomarańczowa

Map Mizielińskich chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Wydane zostały już w wielu krajach na całym świecie. Można o nich powiedzieć, że są naszą dumą narodową. 🙂 Z okazji dziesięciolecia Wydawnictwa Dwie Siostry wydało „Mapy” w wersji rozszerzonej o nowych map. Dołączono mapy: Argentyny, Danii, Estonii, Gruzji, Irlandii, Korei Południowej, Litwy, Łotwy, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Węgier oraz Wietnamu. Nakład jest limitowany.

Do kupienia tutaj – Mapy. Edycja pomarańczowa

mapy-wersja-pomaranczowa1 by . mapy-wersja-pomaranczowa2 by . mapy-wersja-pomaranczowa3 by . mapy-wersja-pomaranczowa4 by . mapy-wersja-pomaranczowa5 by . mapy-wersja-pomaranczowa6 by . mapy-wersja-pomaranczowa7 by . mapy-wersja-pomaranczowa8 by . mapy-wersja-pomaranczowa9 by . mapy-wersja-pomaranczowa9 by . mapy-wersja-pomaranczowa0 by . mapy-wersja-pomaranczowa1-1 by .

Mat i świat

Jakiś czas temu pisałam Wam o Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. „Mat i świat” otrzymał w tym konkursie wyróżnienie jury. Miś Mat urodził się w chińskiej fabryce. Uszyły go dzieci pracujące w fabryce od 7. rano do 22. Mat jest obieżyświatem. Pokazuje kontrasty pomiędzy ludźmi na świecie, dotyczące nierówności społecznych, zamożności, dostępu do edukacji, różnorodności religijne itp. Mało jest takich pozycji na rynku książki dziecięcej. Warto ją mieć. Jaśko się podoba.

Do kupienia tutaj – Mat i świat

matt-i-swiat1 by . matt-i-swiat2 by . matt-i-swiat3 by . matt-i-swiat4 by . matt-i-swiat5 by . matt-i-swiat6 by .

O! Kapelusz!

Książka kupiona z miłości do ilustracji Jona Klassena. Pamiętacie „Gdzie jest moja czapeczka?”. Tak, tak, to ten sam autor. I tu również jest zaskakująco i zabawnie. Tym razem mamy historię dwóch żółwi, które znajdują kapelusz. Kapelusz jest jeden, żółwie są dwa. Co z tego wyniknie? To jeden z tych tytułów, które dzieciaki chcą, żeby im czytać po kilkanaście razy.

Do kupienia tutaj – O! Kapelusz!

o-kapelusz1 by . o-kapelusz2 by . o-kapelusz3 by . o-kapelusz4 by . o-kapelusz5 by . o-kapelusz6 by .

Od koła do formuły 1. Historia motoryzacji

Bardzo fajnie wydana historia motoryzacji. Od powstania koła, przez pierwsze modele samochodów aż po Roberta Kubicę. Doskonała dla przedszkolaka interesującego się tym tematem. To może być świetny prezent gwiazdkowy. Mój przedszkolak akurat średnio lubi tę tamtykę, ale młodszy zapowiada się na fana motoryzacji, mioteł i mopów. 😉

Do kupienia tutaj – Od koła do formuły 1. Historia motoryzacji

od-kola-do-formuly-11 by . od-kola-do-formuly-12 by . od-kola-do-formuly-13 by . od-kola-do-formuly-14 by . od-kola-do-formuly-14 by . od-kola-do-formuly-15 by . od-kola-do-formuly-16 by . od-kola-do-formuly-17 by . od-kola-do-formuly-18 by .

seria Oto jest…

Jakiś czas temu pokazywałam Wam „Oto jest Monachium”. Teraz do nasze biblioteczki dołączyły Rzym, Londyn i Paryż. Myślę, że skompletujemy całość (brakuje nam tylko Nowego Jorku), a za kilka lat ruszymy na podbój tych miast. Piękne wydanie, piękne ilustracje (nie wiem, czy wiecie, ale pierwszy raz te książki zostały wydane w latach 60-tych ubiegłego wieku!).

Do kupienia tutaj – Oto jest Rzym

Do kupienia tutaj – Oto jest Londyn

Do kupienia tutaj – Oto jest Paryż

oto-jest-rzym1 by .

oto-jest-rzym2 by . oto-jest-rzym3 by . oto-jest-rzym4 by . oto-jest-rzym5 by .

oto-jest-londyn1 by . oto-jest-londyn2 by . oto-jest-londyn3 by . oto-jest-londyn4 by . oto-jest-paryz1 by . oto-jest-paryz2 by . oto-jest-paryz3 by . oto-jest-paryz4 by .

Poczytaj mi, mamo. Księga siódma

Uwielbiam tę serię. Czuję do niej ogromny sentyment. Gdy byłam mała, miałam wiele tytułów tej serii. Cieszę się, że mój przedszkolak również ją polubił. Czytamy ją najczęściej do snu. Tym razem Nasza Księgarnia wydała już siódmą część. Nie mogło jej zabraknąć w naszej biblioteczce.

Do kupienia tutaj – Poczytaj mi, mamo. Księga siódma

poczytaj-mi-mamo-ksiega-siodma1 by . poczytaj-mi-mamo-ksiega-siodma2 by . poczytaj-mi-mamo-ksiega-siodma3 by . poczytaj-mi-mamo-ksiega-siodma4 by . poczytaj-mi-mamo-ksiega-siodma5 by . poczytaj-mi-mamo-ksiega-siodma6 by . poczytaj-mi-mamo-ksiega-siodma7 by . poczytaj-mi-mamo-ksiega-siodma7 by . poczytaj-mi-mamo-ksiega-siodma8 by .

Stary Noe

To tytuł, który otrzymał najwyższe noty w konkursie Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Każdy z Was zna biblijną historię o Noei potopie. Zuzanna Orlińska na jej podstawie stworzyła własną przepiękną, wzruszającą opowieść o miłosierdziu, uczciwości i nieposłuszeństwie. Tak, tak, nieposłuszeństwie. Pokazuje ona, że czasami “żeby być uczciwym, nie można być za bardzo posłusznym.”

Do kupienia tutaj – Stary Noe

stary-noe1 by . stary-noe2 by . stary-noe3 by . stary-noe4 by . stary-noe5 by . stary-noe6 by .

Syfon i uczucia

Ten tytuł przypomina mi książki z mojego dzieciństwa. I fabuła i ilustracje przypominają mi dziecięce lata. Książka niby opowiada losy psa, ale odwołuje się do emocji. Dziecięcych emocji. Pokazuje, jak sobie z nimi radzić, jak odnaleźć się w trudnych sytuacjach. Dobra rzecz do czytania do snu (podział na rozdziały).

Do kupienia tutaj – Syfon i uczucia

syfon-i-uczucia1 by . syfon-i-uczucia2 by . syfon-i-uczucia3 by . syfon-i-uczucia4 by . syfon-i-uczucia5 by .

Tata w sieci

Początek książki to smutny obraz naszych czasów. Mały pingwinek przedstawia nam swojego tatę. Tata cały dzień patrzy w swój komputer. I w czasie posiłków, i w czasie przeznaczonym dla rodziny. Nie potrafi oderwać się od monitora. Ta historia na pewno brzmi dla Was znajomo. Na pewno znacie choć jedną taką osobę. Podsuńcie jej ten tytuł. Koniecznie.

Do kupienia tutaj – Tata w siecitata-w-sieci1 by . tata-w-sieci2 by . tata-w-sieci3 by . tata-w-sieci4 by . tata-w-sieci5 by . tata-w-sieci6 by . tata-w-sieci7 by .

W ramie. Nad wodą

Pierwsza część z serii książek o sztuce dla najmłodszych. Bohaterem jest Pan Rama. W pierwszej części znalazły się reprodukcje malarskie związane z wodą.  W książce są dzieła takich artystów jak Van Gogh, Brueghel, Monet czy Vernet. Znajdziecie tu również ćwiczenia, wycinanki, kolorowanki, naklejki. Bardzo fajna rzecz dla rodziców, którzy chcą zainteresować dzieciaki sztuką. Średnio podoba mi się tylko papier, z którego wykonana jest książka.

Do kupienia tutaj – W ramie. Nad wodą

w-ramie1 by . w-ramie2 by . w-ramie3 by . w-ramie4 by .

Wirusy

Hicior ostatnich tygodni. „Wirusy” to książka  foliami, przedstawiająca choroby wirusowe wieku dziecięcego, takie jak świnka, ospa wietrzna czy grypa żołądkowa. Aby podejrzeć objawy choroby widoczne gołym okiem, na postać wystarczy nałożyć folię znajdującą się przy ilustracji. Spora dawka wiedzy (zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców), fajne, akwarelowe ilustracje, zabawny tekst, no i te folie! Bierzcie koniecznie, póki jest. 🙂

Do kupienia tutaj – Wirusy

wirusy1 by . wirusy2 by .

wirusy3 by . wirusy4 by . wirusy5 by . wirusy6 by . wirusy7 by . wirusy8 by . wirusy9 by .

 

Wytwórnik kosmiczny

Mamy „Wytwórnik kulinarny” (możecie go wyszukać w lupce), który uwielbiam. Myślałam, że ten kosmiczny będzie podobny i podbije serce mojego kosmofana. Niestety. Nie zainteresował ani mnie, ani moje dziecko. Za mało jest w nim zadań skupiających się na tym, co naprawdę lubią dzieciaki w tym temacie (planety i informacje z nimi związane, księżyce, rakiety). Jakiś taki bez serca ten wytwórnik. A szkoda.

Do kupienia tutaj – Wytwórnik kosmiczny

wytwornik-kosmiczny1 by . wytwornik-kosmiczny2 by . wytwornik-kosmiczny3 by . wytwornik-kosmiczny4 by . wytwornik-kosmiczny5 by . wytwornik-kosmiczny6 by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

6 komentarzy

 • pat
  12 grudnia 2016 at 14:08

  Taka mała anegdotka- odwiedzali nas tesciowie więc zamówiłam zestaw ksiazeczek do zabrania do Fi. Bosz, jaka to była dla nich strata miejsca w walizce 🙁 No na cholerę takim malym dzieciom tyle makulatury! Od pierwszego dnia wizyty codziennie zachwycali się jak A. pięknie teraz mówi, dodatkowo logopeda stwierdził zasób słów j. polskiego co najmniej rok starszego dziecka, no i drugi język ruszył z kopyta- w 8 miesięcy od zera do poziomu 3.5 lat. Tyle jeśli ktoś ma wątpliwości czy czytać czy nie czytać.

  Odpowiedz
  • Wiola
   12 grudnia 2016 at 14:14

   Cudowne wieści z Fi.
   Pat, przepraszam, że się nie odzywam, ale mój telefon zaniemógł i jest w serwisie już ponad 2 tygodnie. Jak wróci, to się odezwę.

   Odpowiedz
   • pat
    12 grudnia 2016 at 14:25

    Już myślałam że fochujesz 😉

    Odpowiedz
 • www.nieperfekcyjnie.pl
  14 listopada 2016 at 15:06

  Mamy za sobą „Starego Noego”, a najnowszą część „Poczytaj mi, mamo” właśnie kończymy. Kilka lektur, które przedstawiasz, chętnie zakupię do biblioteczki Synka.

  Odpowiedz
  • Wiola
   12 grudnia 2016 at 14:15

   Bierz, bierz, bo to samo dobro. 🙂

   Odpowiedz

Napisz odpowiedź