Menu
książki / książki dla dorosłych / książki dla dzieci

Niesamowita przyroda, czyli świetne książki przyrodnicze i popularnonaukowe dla dzieci

Wreszcie zaczęły się słoneczne dni, przyroda budzi się do życia i aż chce się wychodzić z domu. To idealny czas na rozbudzenie w dzieciakach ciekawości świata. Ale zanim ruszycie w dalsze lub bliższe podróże, chciałabym Wam pokazać kilka świetnych serii książkowych, które na pewno Wam w tym pomogą.

seria Młodzi Przyrodnicy

To seria z pięknymi, kolorowymi ilustracjami, ciekawymi informacjami i przystępnymn tekstem z dużymi literami do samodzielnego czytania przez dzieci, które zaczynają czytać dłuższe teksty.

Do tej pory wydano 7 tytułów z tej serii: „Pod wodą”, „Ślady zwierząt”, „Kwiaty”, „Dzień i noc”, „W stawie”, „Ptaki” oraz „Co w trawie piszczy”. We wszystkich znajdziecie bardzo realistyczne ilustracje i proste, ale ciekawe, opisy natury. W naszej biblioteczce znalazły się „Pod wodą” oraz „Ślady zwierząt”.

„Pod wodą” jest opowiadaniem – historią dwóch małych bobrów – Borka i Berki. To jednak nie znaczy, że książka jest tylko o bobrach. Razem z sympatycznym, bobrzym rodzeństwem poznajemy takie zwierzęta żyjące w wodzie jak: żaby, topiki, ropuchy, traszki, wydry, płotki, zaskrońce, węgorze, raki, pijawki czy czernice.

„Ślady zwierząt” to również opowiadanie, dzięki któremu poznajemy zwierzęta po ich śladach. Tym razem główną bohaterką jest wiewiórka Skwirka, która pomaga nam rozszyfrować zwierzęta po tym, jakie ślady po sobie zostawiają. Rozpoznamy takie z nich jak: sarny, dziki, jelenie, psy, lisy, czy borsuki.

Do kupienia tutaj – Pod wodą

Do kupienia tutaj – Ślady zwierząt

Co i jak? Dlaczego rośliny rosną?

O książkach z tej serii już Wam kiedyś wspominałam. Pisałam o „Co i jak? Dlaczego słońce świeci?” oraz o „Co i jak? Dlaczego deszcz pada?”. Niedawno dołączyła do nich „Co i jak? Dlaczego rośliny rosną?”.

Gdy pierwszy raz spojrzałam na zagadnienia poruszone w tej książce, wydało mi się, że będzie interesująca dopiero dla tych dzieci, które mają już w szkole biologie, uczą się o budowie roślin, sposobie rozmnażania się, czy ich metodach odżywiania się. A tymczasem kilka dni temu mój przedszkolak zapytał mnie, jak to się dzieje, że las rośnie i jak to możliwe, że rośliny same się rozsiewają. No i właśnie ta książka odpowiada na takie pytania – w niezwykle prosty, ale jednocześnie ciekawy sposób. Dzięki czemu dziecko nie będzie miało problemu ze zrozumieniem i zapamiętaniem faktów i ciekawostek. Interesującym treściom towarzyszą również proste, przejrzyste, kolorowe ilustracje.

Do kupienia tutaj – Co i jak? Dlaczego rośliny rosną?

seria Tomasza Rożka

Może zacznę od tego, że pan Tomasz Rożek jest doktorem fizyki, dziennikarzem i popularyzatorem nauki. Potrafi w niezwykle przystępny, a często i dowcipny sposób opisać nawet najbardziej skomplikowane procesy i zjawiska. Wydawnictwo Wilga wydało do tej pory 3 jego tytuły: „Nauka. To lubię”, „Kosmos” oraz „Człowiek”. W naszej biblioteczce znalazły się te dwie pierwsze.

Przygodę z „Nauka. To lubię” rozpoczęliśmy jakiś czas temu, słuchając audiobooka, który bardzo nas wciągnął w czasie podróży. „Nauka. To lubię” to 15 szczegółowo opracowanych rozdziałów, takich jak np.: Kolor. Co to takiego?, Latawiec, lotnia, samolot, Pogoda nas przerasta, Obłęd (z) czasem. W każdym autor bardzo dokładnie wyjaśnia opisane zagadnienie oraz przedstawia przykłady z życia. W tej książce znajdziecie też sporo eksperymentów, które możecie wykonać z dziećmi w domu.

Kto jest ze mną od kilku lat, ten pamięta, że moje starsze dziecko miało fazę na kosmos w wieku 2-3 lat i w tym czasie wiedziało o kosmosie tyle, że zdecydowana większość dorosłych nie miała takiej wiedzy. Ta fascynacja minęła jakiś czas temu. ale zainteresowanie wciąż zostało. Zawsze więc chętnie sięga po publikacje związane z kosmosem.

„Kosmos” Tomasza Rożka to fascynująca powieść o wszechświecie, galaktykach, planetach, gwiazdach. Całość jest bardzo przystępnie napisana. Nie przytłacza – jest zabawnie i lekko. Super jest również to, że autor przytacza najnowsze odkrycia w dziedzinie kosmologii. Żeby przybliżyć nieco czytelnikom ommawiane tematy, w książce nie zabrakło także ciekawych eksperymentów. Gdy trafiam na takie książki, zawsze jest mi trochę przykro, że gdy ja byłam mała, nie było takich publikacji.

Do kupienia tutaj – Nauka. To lubię

Do kupienia tutaj – Kosmos

Wielka Księga Kwiatów

A to mój ulubiony tytuł z tego zestawienia. Na pewno kojarzycie serię Wielka Księga… wydawaną przez Wydawnictwo Wilga. Do tej pory ukazały się Wielka Księga Robali, Wielka Księga Ssaków, Wielka Księga Ptaków, Wielka Księga Morskich Zwierząt i właśnie Wielka Księga Kwiatów.

Ta ostatnia to nowość w naszej biblioteczce. Naprawdę robi wrażenie. Duży – standardowy dla tej serii – format, przepiękne ilustracje, bogactwo kolorów i mnóstwo ciekawych informacji przedstawionych w super przystępny sposób.

Dzięki Wielkiej Księdze Kwiatów dzieciaki dowiedzą się, z czego zbudowane są kwiaty, jak się rozmnażają, dlaczego rosną, dlaczego jedne są czerwone, a inne niebieskie, czy istnieją cuchnące lub drapieżne kwiaty, czy też gdzie na świecie znajduje się największy na świecie zbiór żywych roślin.

Do kupienia tutaj – Wielka Księga Kwiatów

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź