Menu
gadżety / Rzeczy / zabawki

Najlepsza gra edukacyjna dla przedszkolaków + NIESPODZIANKA

Na mojej grupie, „Fajni rodzice” często padają pytania o gry i aplikacje edukacyjne dla dzieci. Przyznaję, że sama takich szukałam, ale zawsze trafiałam na takie, w które dzieci nie chciały grać. Albo zadania i oprawa graficzna nie były zbyt ciekawe i dzieci po prostu się przy nich nudziły, albo obsługa aplikacji czy gry nie była intuicyjna i zadania były zbyt skomplikowane. Wtedy moi chłopcy mówili, że te gry ich męczą. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam pokazać grę, którą pokochają nie tylko wszystkie przedszkolaki, ale i rodzice sceptycznie nastawieni do wprowadzania dzieci w świat nowych technologii.

Jestem przekonana, że na ten wpis trafią osoby, które są absolutnymi przeciwnikami pokazywania dzieciom telefonu, tabletu czy komputera. Szanuję Wasze zdanie, ale się z nim nie zgadzam. Nie, same gry nie ogłupiają dzieci, nie wywołują agresji, nie prowadzą do alienacji i braku zainteresowania światem zewnętrznym. Tak naprawdę nie nowe technologie to powodują, a rodzice, którzy nie potrafią pokazać dzieciom, jak korzystać z niektórych narzędzi. Najważniejsze w tym wszystkim jest znalezienie złotego środka, co wcale nie jest takie trudne.

Naszą rolą jest pokazanie dziecku, jak mądrze korzystać z telefonów, tabletów czy laptopów. Absolutnie nie zachęcam Was do dawania pełnej swobody małym dzieciom w korzystaniu z tych sprzętów. Demonizowanie nowych technologii nigdy jednak nie będzie dobrym rozwiązaniem. Za jakiś czas takie podejście może się rodzicom odbić czkawką – bo zakazany owoc smakuje najlepiej. Zresztą spójrzcie na szkoły na zachodzie – dzieciaki od pierwszych klas mają swoje tablety czy laptopy, na których uczą się w szkole.

My do wprowadzania dzieci do cyfrowego świata podchodzimy zupełnie na luzie. W domu mamy sporo nowoczesnych rozwiązań, więc nasze dzieci, chcąc nie chcąc, od urodzenia widziały, jak korzystamy z telefonu, żeby otworzyć bramę, włączyć zraszacze trawnika, sterować światłami w domu, czy uruchomić muzykę w głośnikach znajdujących się w suficie. I one same, już teraz, z tego korzystają. Wykonywanie tych wszystkich czynności jest dla naszych dzieci tak samo naturalne, jak dla nas było włączane światła pstryczkiem na ścianie. Poza tym nikt u nas w domu nie krzyczy na nich, że mają nie brać do rąk telefonu, bo wiedzą, że telefon, tablet czy laptop służą do ułatwiania życia. Poza tym, obserwując nas, wiedzą, że te sprzęty służą do pracy, nauki i rozrywki. Znają też mądre formy rozrywki, jakie mogą znaleźć w tych urządzeniach. I zawsze, gdy z nich korzystają, my jesteśmy obok.

No dobra, ale wróćmy do gry. Grą, którą chciałabym Wam dzisiaj przedstawić jest Balon Blum. Znajdziecie ją tutaj –https://balonblum.pl/ Balon Blum to gra fabularna online na tablety i laptopy w dwóch wersjach: dla 3-4 latków oraz 5-6 latków. W grze nie znajdziecie kompletnie żadnych reklam. Poza tym Balon Blum nie pozwala na to, żeby maluch siedział zbyt długo przed ekranem. Po 30 minutach grania pojawia się komunikat, że Balon Blum się zmęczył z prośbą o to, żeby dziecko zrobiło sobie przerwę.

Oprócz tego, że granie w Balona Bluma jest świetną zabawą dla dziecka, to zapewnia mu rozwój na wielu przeróżnych płaszczyznach. Gra została stworzona przez zespół specjalistów w taki sposób, żeby dziecko, wykonując kolejne ćwiczenia, rozwijało się w każdym z ważnych obszarów, takich jak: pamięć, logiczne myślenie czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Poza tym gra wprowadza przedszkolaka w świat liter, cyfr i w pierwsze próby czytania.

W grze dziecko podróżuje po różnych krainach. Każda oferuje inne zadania. Jednak dopiero przejście jednego etapu, umożliwia dziecku przejście do kolejnego. Dzięki temu dzieciaki osiągają cel stopniowo. Podczas wykonywania zadań, przedszkolaki zbierają okruszki wiedzy. Poza tym, po każdym rozwiązaniu zadania, Baj i Bajeczka (świerszcze, które towarzyszą dziecku w grze od początku do końca) cieszą się razem z maluchem i dopingują go. To naprawdę świetnie motywuje dziecko do rozwiązywania kolejnych, coraz trudniejszych zadań. Mój przedszkolak już pierwszego dnia powiedział, że „fajny ten Balon Blum” i zaczął o nim opowiadać innym. Żadna inna gra edukacyjna nie wywarła na nim tak pozytywnego wrażenia. Do żadnej innej nie chciał wracać. Wolał, żebyśmy włączyli mu symulator jazdy traktorem, pociągiem czy sterowania statkiem. ?

Niespodzianka

Teraz na stronie sklep.nowaera.pl działa promocja -10%, a ja mam dla Was dodatkowe 10% zniżki, które łączy się z obecną promocją! Wystarczy, że po założeniu konta podacie kod: MW10

Grę dla 3-4-latków możecie zamówić tutaj – Balon Blum dla 3-4-latków

A dla 5-6 możecie zamówić tutaj – Balon Blum dla 5-6-latków

https://sklep.nowaera.pl/product/wychowanie-przedszkolne-3-4-latki-balon-blum-gra-on-line-e27000

Kod działa przez tydzień – do 10.11.2020.

A teraz zobaczcie, jak to wygląda w rzeczywistości.

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.40.48 by .

To akurat zadanie dla dzieci w wieku 3-4 lat. Bajeczka informuje malucha, że jego zadaniem jest połączenie elementów w pary. Dziecko przesuwa więc kijki narciarskie do nart, krążek do kija hokejowego, piłkę nożną do bramki itp.

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.41.07 by .

Przy każdym zadaniu możemy dowiedzieć się, jakie umiejętności rozwija.

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.43.21 by .

To również zadanie dla 3-4-latków. Tutaj zadaniem dziecka jest dopasowanie minek (uśmiechnięte/smutne) do zachowań na drodze.

DSC_8514 by .

Ale przejdźmy do zadania dla dzieci w wieku 5-6 lat. Ja akurat mam 5-latka i gra on właśnie w gry dla tego przedziału wiekowego.

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.51.34 by .

Tutaj zadaniem dziecka jest dopasowanie liter O do odpowiednich kratek z pod obrazkami.

DSC_8519 by .

A tu Bajeczka gratuluje mu dobrze wykonanego zadania. Po uniesionym policzku mojego przedszkolaka możecie się domyślić, jak bardzo się cieszy. 🙂

Webp.net-gifmaker-335 by .

Tu z kolei ćwiczymy prowadzenie myszki po śladzie. Dzieciaki na tabletach mogą prowadzić palec po tablecie.

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.55.15 by .

To zadanie ma również dodatkowe funkcje.

DSC_8532 by .

A tutaj zadaniem dziecka jest przyznanie chłopcu i dziewczynce takich samych nagród. Oboje dostają puchar, medal, kwiaty itp.

DSC_8537 by .

A tu poznajemy literkę O. Dziecko najpierw wysłuchuje wiersza, który czyta Baj.

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.51.15 by .

A następnie ma za zadanie zaznaczyć wszystkie O (małe i duże) w całym wierszu.

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.54.50 by .

Gra uczy również nieoczywistych rzeczy. Takich, o których czasem zapominamy, myśląc o edukacji przedszkolnej.

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.56.04 by .

Nie zapomniano również o zadaniach edukujących dzieciaki w zakresie przyrodniczym.

DSC_8538 by .

Jakie owoce i warzywa znajdują się w słoikach? Wiecie?

DSC_8539 by .

A tu zadaniem dziecka jest dokończenie kodu: czerwony, zielony, niebieski…

DSC_8542 by .

I prawie gotowe. Na zakończenie przedszkolak może pokolorować lokomotywę w taki sposób, w jaki chce.

DSC_8545 by .

Ile liter A słyszysz w słowie aparat, banan, balon itp.?

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.48.59 by .

A tak to wygląda na ekranie.

DSC_8547 by .

Są też proste puzzle, które nie tylko uczą dopasowywać elementy do obrazka, ale również uwarażliwiają dziecko na sztukę.

DSC_8549 by .

A tu zadaniem dziecka jest połączenie rękawiczek w pary…

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.47.49 by .

… wybierając odpowiednie koloru z paska kolorów.

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 10.48.25 by .

Są również zadania logiczne.

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

1 Comment

  • Ola
    2 listopada 2020 at 11:10

    Jak ja Ci dziękuje za takie ciekawostki. Lecę na stronę sklepu bo gra wyglada naprawdę super a dzieci mam w obu grupach wiekowych . A i nowy wygląd blog naprawdę ciekawy ;). Pozdrawiam

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź