Menu
książki dla dzieci / zabawki

Karty wspierające rozwój mowy na 10 różnych sposobów

Odddaję w Wasze ręce moją pierwszą grę. Jest to właściwie zestaw zawierający 50 kart (48 kar i 2 dodatkowe, na której możecie sami coś dorysować lub namalować postać z karty, która Wam się zgubi), dzięki którym możecie grać w 10 różnych gier opisanych w intrukcji. Oczywiście nie musisie ograniczać się do zabaw z instrukcji i możecie stworzyć swoje unikalne gry z kartami. Poza tym w pudełku czeka też na Was niespodzianka – kartonowe postacie Jano i Wito, które moga towarzyszyć Wam podczas różnych zabaw.

Karty wykonane zostały z nieco mocniejszego kartonu niż klasyczne, dobrze Wam znane karty. Są też większe, żeby były atrakcyjniejsze dla małych dzieci i wygodniejsze podczas zabaw z nimi. Karty, instrukcja i kartonowe postacie zapakowane są piękne, kartonowe pudełko ze sznureczkiem, dzięki czemu dziecko może nosić zestaw swoich ulubionych gier jak torebkę. Idealnie na prezent.


Z okazji black week mam dla Was niespodziankę. Przez cały ten tydzień możecie kupić wszystko w moim sklepie (grę, książki i ebooki) ze zniżką 25%!

Kod: BLACK

Uprzedzam tylko, że gry mam w bardzo ograniczonej ilości i szybko mogą się skończyć. Na książkach i grach znajdziecie mój autograf. To może być fajna pamiątka albo pomysł na prezent.

sklep Wioli


Karty zawierają ilustracje z dobrze Wam znanych 6 serii Jano i Wito:

  • para 4 kart z Jano i Wito w trawie
  • para 4 kart z Jano i WIto w domu
  • para 4 kart z Jano i Wito w lesie
  • para 4 kart z Jano i Wito w mieście
  • para 4 kart z Jano i Wito na wsi
  • para 4 kart z Jano i Wito na wakacjach

A jeżeli jeszcze nie poznaliście serii Jano i Wito, to tak tylko przypomnę, że są to książki wspierające rozwój mowy dzieci, wypełnione wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi. Każda część dotyczy dźwięków charakterystycznych dla innego środowiska (łąka, dom, las, miasto, wieś, egzotyczne miejsca). Karty z ilustracjami z poszczególnych tytułów/środowisk różnią się kolorem tła.

Karty przeznaczone są dla dzieci od 2 do 6 roku życia. Przewidywana liczba graczy to od 1 do 4.

Wszystkie gry, które znaleziecie w instrukcji wspierają rozwój mowy. Nie będę Wam zdradzać, do jakich dokładnie zabaw możecie wykorzystać karty. Pokażę Wam jednak trzy, które mają duży wpływ na rozwój dziecka.

Chodź, opowiem ci bajeczkę

Gra ucząca młodsze dzieci składania pierwszych zdań, a starsze umiejętności tworzenia historii, opowiadania.

Tasujemy karty i rozkładamy je na podłodze/stole obrazkami do dołu. Z rozłożonych kart młodszy gracz losuje kilka (młodsze dzieci wybierają mniej kart, starsze więcej) i układa w szerego przed starszym graczem. Starszy gracz tworzy z wylosowanych kart historię – na zasadzie bajki modułowej – układając kolejność i wymyślając zdarzenia. W przypadku młodszych dzieci warto również wykorzystać wyrażenia dźwiękonaśladowcze znajdujące się na kartach.

Czego brakuje?

Gra ucząca spostrzegawczości, ćwicząca pamięć, zachęcająca dziecko do mówienia.

Jeden z graczy rozkłada przed jednym lub kilkoma graczami kilka lub kilkanaście (w zalezności od poziomu zaawansowania gracza) kart ilustracjami do góry. Gracze przyglądają się im przez chwilę, po czym zamykają oczy. W tym czasie pierwzy gracz chowa jedną z kart. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, jakiej karty brakuje. Wygrywa gracz, który jako pierwszy odgadnie, czego brakuje.

Jeżeli gra tylko dwóch graczy, to jeden chowa kartę, a drugi odgaduje. Gracze zamieniają się rolami. Jeżeli gracz odgadnie, jakiej karty brakuje, zdobywa punkt. Wygrywa osoba, która zdobędzie więcej punktów w czasie ustalonej liczby tur.

Aby podnieść poprzeczkę, można ukrywać więcej niż jedną kartę.

Układanka lewopókulowa

Gra pomaga w rozwoju lewej półkuli mózgu, która odpowiada za analizowanie, myślenie logiczne, dostrzeganie reguł, umiejętnośc planowania, wyciągania wniosków, mówienie i rozumienie języka, przechodzenie od szczegółu do ogółu.

Zabawa dla jednego dziecka. Rodzic lub opiekun przygotowuje dwa identyczne zstawy kart. Zadaniem dziecka jest odtworzenie układu stworzonego przez rodzica lub opiekuna. Liczbę użytych kart dostosowujemy do wieku lub umiejętności dziecka.

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź