Menu
książki dla dzieci / zabawki

Jak zaprzyjaźnić się z ciemnością, czyli „Miś i Ciemność”

Mnóstwo dzieciaków mniejszych czy większych w pewnym momencie przechodzi etap lęku przed ciemnością. Sama po obejrzeniu jakiegoś horroru przez kilka dni boję się własnego domu nocą. Prędzej czy później większość rodziców będzie musiała zmierzyć się z tym tematem. Dziś na blogu o czymś, co może Wam w tym pomóc.

Być może część z Was już poznała przeurocze lampki Rabbit&Friends. Ja znam je od dawna, ale byłam przekonana, że są one jedynie w formie misiów. Miesiąc temu odkryłam, że tworzą nieco większą ekipę. Mało tego – niedawno została wydana również książka, która oswaja dzieciaki z ciemnością. A jej głównym bohaterem jest lampkowy miś, którego zna już mnósto dzieci.

Autorami książki „Miś i Ciemność” są Anna Korolevska i Maciek Sterło-Orlicki. To oni sprawili, że świecący miś stał się postacią z książki, z którą może utożsamiać się większość maluchów. Tytułowy Miś bardzo kocha swoją mamę. Mimo że mama prosi go, aby został w jednym miejscu, on postanawia narwać dla niej kwiatów. Nigdzie jednak żadnego nie widział. Postanowił jakichś poszukać. Pamietał, że na leśnej polanie znajduje się wiele kolorowych okazów. Ruszył więc przez las. Wokół latały motyle, ptaki. Świat wydawał się bardzo przyjazny. W pewnym momencie zrobiło się cicho, zniknęło słońce, a Misia otaczał już tylko ciemny, gęsty las.

Miś był przerażony. Ciemność go paraliżowała. Wkrótce jednak usłyszał jakiś głos. Głos Ciemności, która doskonale rozumiała, jak teraz czuje się Miś, szukając mamy. Sama była bowiem bardzo samotna.

Mimo że Miś bardzo się bał, dzięki rozmowie z Ciemnością, poczuł się nieco pewniej. Kiedy usłyszał niespokojne kwilenie, zebrał się na odwagę, aby pomóc malutkiemu nieopierzonemu pisklęciu i zanieść je do gniazda, do mamy. Mama pisklaka była ogromnie wdzięczna nowemu przyjacielowi. Tak bardzo, że była gotowa dać mu gwiazdkę z nieba. Gdy ruszyli w stronę gwiazd, nagle wydarzyło się coś, co juz na zawsze odmieni małego Misia i pozwoli mu zaprzyjaźnić się z Ciemnością, z którą z radością będzie teraz spotykać się co noc.

Moje dzieci pokochały tę historię. Często odwołują się do niej, gdy nadchodzi noc. Książka pozwala im spojrzeć na ciemność z innej, bardziej przyjaznej strony. Zrozumieć, że każda ciemność może zostać rozświetlona przez jasność, że ciemność nie jest na zawsze.

Mimo że „Miś i Ciemność” traktuje głównie o pokonywaniu lęku związanego z ciemnością, tak naprawdę jest wielowątkowa. Pojawia się tu motyw miłości do mamy, odwagi, przyjaźni, zaufania czy poczucia bezpieczeństwa.

To pełna uroku, pięknie zilustrowana historia, która zauroczy na pewno nie tylko dzieci, ale również rodziców. Polecam ją czytać głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym. Najlepiej w towarzystwie jednej z lampek Rabbits&Friends. Na zdjęciach możecie zobaczyć trzy nasze lampki: przesympatycznego wielorybka, którego steruje się pilotem, misia, który ma wbudowany głośnik i można puszczać w nim muzykę lub audiobooki czy misia z wiatraczkiem, który chłodził dzieciaki w upalne, wakacyjne dni.

Marka Rabbit&Friends kieruje się myślą „oswajamy ciemność”. Produkty to głównie miękkie silikonowe lampki, które dają przyjemne światełko w nocy, strażnicy dziecięcych snów, pomocnicy rodziców w nocnym karmieniu, pielęgnacji, bliskościowej relacji z dzieckiem.

Pakiet lampka+książka moze być cudownym zestawem prezentowym na urodziny czy np. zbliżające się Święta.

Wszystkie lampki i książkę „Miś i Ciemność” znajdziecie na stronie Rabbit&Friends – wszystkie produkty Rabbit&Friends

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź