Menu
książki / książki dla dzieci

Czapu Czipu – nowa seria wspierająca rozwój mowy

Jako logopedę bardzo cieszy mnie, że powstają coraz to nowsze serie wspierające rozwój mowy. Takich tytułów nigdy za wiele. Są one doskonałą pomocą nie tylko dla logopedów czy pedagogów, ale również dla rodziców. Rodzic nie musi mieć żadnej wiedzy logopedycznej, żeby pomagać dziecku w rozwoju mowy czy ćwiczeniu artykulacji.

Seria Czapu Czipu to nowość Wydawnictwa EGMONT. Kilka dni temu pojawiła się w sprzedaży. W serii znajdują się 4 tytuły: Czapu Czipu. Co to tak skrobie?, Czapu Czipu. Co to tak kapie?, Czapu Czipu. Co to tak człapie? oraz Czapu Czipu. Co to tak świszczy? Czapu Czipu to ciekawski mały chłopiec. Ma wielką papierową czapkę, która zmienia kolory, kształty, naśladuje różne dźwięki i zadaje mu różne zagadki. Dzieci razem z Czapu Czipu będą mogły je odgadnąć.

DSC_2406 by .

Autorka – Bogna Sroka-Mucha – zastosowała tu schemat, który sprawdził się już w znanej serii Jano i Wito. Na każdej rozkładówce pojawiają się kolejne powtórzenia, rytmika, to samo pytanie. Dzieci świetnie wchodzą w takie zabawy, a one genialnie wspierają ich rozwój mowy. I właśnie ten schemat został zastosowany we wszystkich czterech częściach Czapu Czipu. Dzięki temu dzieci chętniej będą uczestniczyć w czytaniu kolejnych tytułów, a rodzice nie zwariują od czytania ciągle tej samej pozycji. 😉

Warto zwrócić tu uwagę również na oprawę graficzną. Ilustracje zostały przestawione na białym tle, co bardzo fajnie wpływa na koncentrację dziecka na obrazku. Co prawda są one dosyć dynamiczne, ale sama kolorystyka jest stonowana, dzięki czemu dzieci nie powinny się dodatkowo rozpraszać.

A teraz zajrzyjcie do poszczególnych tytułów.

Czapu Czipu. Co to tak skrobie?

W książce Czapu Czipu. Co to tak skrobie? chłopiec zastanawia się, czy to skrobie pająk, gołąb, kot, czy może czarownica obiera marchewkę. Poznaje przy tym dźwięki, jakie towarzyszą tym czynnościom.

Do kupienia tutaj – Czapu Czipu. Co to tak skrobie?DSC_2407 by . DSC_2410 by .

Czapu Czipu. Co to tak kapie?

W Czapu Czipu. Co to tak kapie? zastanawiamy się razem z Czapu Czipu, skąd się wzięły kapiące kropelki w jego czapce, która tym razem przybrała kolor niebieski. Czy to pies się otrzepuje, wieloryb parska wodą, a może biedronka płacze?

Do kupienia tutaj – Czapu Czipu. Co to tak kapie?

DSC_2411 by . DSC_2412 by .

Czapu Czipu. Co to tak człapie?

W książce Czapu Czipu. Co to tak człapie? w zielonej czapce słychać odgłosy człapania. Co to może być? Trzepoczący motylek, skaczące piłeczki, kicający zając, czy też klaszcząca małpka?

Do kupienia tutaj – Czapu Czipu. Co to tak człapie?

DSC_2413 by . DSC_2414 by .

Czapu Czipu. Co to tak świszczy?

Czapu Czipu. Co to tak świszczy? Czapu Czipu zastanawia się, skąd się wzięly świsty w jego niebieskiej czapce. Nie, to nie słoń, nie wiatraczek, nie trąbka, ani nie pękające bańki.

Do kupienia tutaj – Czapu Czipu. Co to tak świszczy?

DSC_2415 by . DSC_2416 by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

1 Comment

  • Dzieciaki z Potencjałem
    3 czerwca 2020 at 21:16

    Świetne! Na początku nie byłam przekonana do tego typu książek. Pierwszą jaka wpadła mi w ręce była książeczka „Jest tam kto” i okazało się, że dzieciaki ją uwielbiają. Potem były kolejne z tej serii i seria Janio i Wito. Wszystkie trafione w 10 🙂

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź