Menu
zabawki

Jak uporządkować dzień malucha, czyli Pucio. Plan dnia

Pewnie część z Was po przeczytaniu tytułu zaczęła się zastanawiać po co wprowadzać maluchom plan dnia, czy też kto i dlaczego uważa, że planery dla najmłodszych dzieci to dobre rozwiązanie. Już Wam wszystko wyjaśniam.

Do niedawna jeszcze rodzice lubowali się w stosowaniu kar i nagród, przyznawaniu dzieciom punktów, uśmiechniętych lub smutnych buziek, gwiazdek, słoneczek itp. Teraz wiemy, że to jest najlepsze rozwiązanie. Nagrodą która rzeczywiście ma sens jest przede wszystkim satysfakcja, że dziecko wykonało to, co zostało zaplanowane. Dzięki temu odczuwa satysfakcję z samodzielnie wykonanych zadań. Ale nie tylko (o tym za chwilę).

Chciałbym Wam dzisiaj pokazać pewien nowy, wyjątkowy produkt Wydawnictwa Nasza Księgarnia. „Pucio. Plan dnia” na pewno będzie świetną pomocą dla każdego dziecka i każdego rodzica malucha. Zdecydowanie trafi do serduszek wszystkich Puciofanów, którzy będą mogli zaplanować swój dzień z ulubionym bohaterem.

Co daje maluchom planowanie dnia? Po za tym, że ozwija rozumienie pojęć dotyczących czasu (pory dnia, dni tygodnia), to według mnie przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa i spokój. Dzieci czują się zdecydowanie pewniej, gdy znają swoją codzienną rutynę, rozumieją kolejność zdarzeń, upływ czasu itp. Planer pozwoli im również oswoić te czynności, z którymi dziecko ma kłopot.

Inną wazną kwestią jest poczucie sprawczości – dzięki planerowi maluch może aktywnie i świadomie uczestniczyć w planowaniu dnia dla całej rodziny, co na pewno będzie mieć wpływ na jego poczucie właśnej wartości i pewności siebie (dziecko czuje się ważne, nie jest pomijane).

W zestawie znajdziecie tablicę i 48 magnesów z obrazkami przedstawiającymi codzienne czynności. Dodatkowo także 4 magnesy symbolizujące pory dnia (poranek, przedpołudnie, popołudnie i wieczór) oraz 7 magnesów z nazwami dni tygodnia. Do planera dołączona jest też krótka instrukcja.

Jakie codzienne czynności znajdziecie na obrazkach? M.in.:

  • wizytę u fryzjera, dentysty, lekarza;
  • wyjście na basen, do kina, restauracji, biblioteki;
  • zabawy na dworze, w domu, nauka jęzków obcych, zabawy plastyczne;
  • imprezy okolicznościowe (urodziny, święta, Dzień Mamy, bal przebierańców itp.;
  • różne rodzaje posiłków
  • kąpiel, mycie zębów, drzemkę itp.
  • czy też moje ulubione: mama pracuje, ja się bawię i tata pracuje, ja się bawię.

Jak korzystać z planera?

To zależy od Was i Waszych dzieci. Każdy nowy dzień możecie zaplanować z samego rana albo poprzedniego dnia wieczorem. Wystarczy, że ułożycie magnesy z obrazkami oraz tabliczkę magnetyczną przed sobą i dzieckiem. Pierwszym krokiem powinno być określenie dnia tygodnia i umieszczenie go na górze tablicy. Następnie omawiamy z dzieckiem, co będzie je czekać tego dnia, jakie następujące czynności są zaplanowane. I to wszystko. Teraz wystarczy już tylko postępować według ustalonego wspólnie planu.

Planer przeznaczony jest dla maluchów już od 2 roku życia, ale myślę, że dzięki niemu starsze dzieciaki również na pewno odnajdą wiele frajdy w planowaniu swojego dnia.

Do kupienia tutaj – Pucio. Plan dnia

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź