Menu
książki / książki dla dzieci

Co w przyszłości będą czytały moje dzieci? #19

Ostatnio na blogu pojawiło się sporo porpozycji prezentowych na Dzień Dziecka. Były to jednak propozycje dla dzieci głównie w wieku moich dzieci. Pytacie mnie jednak, co dla starszych. Odpowiadam Wam wtedy, że nie wiem. Nie miałam nigdy starszych dzieci i naprawdę nie mam pojęcia, co chciałyby dostać. Jest jednak jedna rzecz, na której się znam – na książkach. Będę nieskromna (kiedyś trzeba) i przyznam, że mam ten dar trafiania w dobre książki. A że kupuję moim dzieciom książki „na kiedyś” (żeby przypadkiem nakład się nie wyczerpał), to z checią podzielę się z Wami, co tam ostatnio wpadło do naszej przyszłościowej biblioteczki. A wpadło naprawdę wiele dobra.

Aru Shah i koniec czasu

Cudowna, niesamowicie wciągająca historia. Mam nadzieję, że moi chłopcy pokochają ją tak, jak ja. Gdy ją czytałam, czułam się, jakbym znów miała 10 lat i zachwycała się kolejnym odcinkiem Czarodziejki z Księżyca. Aru to dziewczynka chodząca do prywatnej szkoły. Nie jest jednak tak bogata, jak jej koledzy z klasy. Aby im zaimponowć, Aru zmyśla, że pochodzi z rodziny królewskiej i ma prywatnego szofera. A tymczasem większość czasu spędza w Muzeum Starożytnej Sztuki i Kultury Indyjskiej, w którym pracuje jej mama. Gdy znajomi Aru nie wierzą jej, że znajdująca się w muzeum lampa Bharaty jest przeklęta, Aru postanawia im to udowodnić i… niechcący uwalnia Starożytnego (śpiącego demona). Bliscy Aru są w niebezpieczeństwie i tylko ona może ich uratować. Prawda, że brzmi wciągająco? Myślę, że moich małych facetów też kiedyś pochłonie.

Do kupienia tutaj – Aru Shah i koniec czasu

DSC_9962 by . DSC_9963 by . DSC_9964 by .

Akademia Pana Kleksa

Pana Kleksa nie muszę Wam przedstawiać. To nowe wydanie Wydawnictwa Wilga z bardzo ciekawymi ilustracjami Doroty Prończuk. Jeżeli jeszcze nie macie w swojej biblioteczce Akademii Pana Kleksa, myślę, że warto zakręcić sie wokół tego wydania.

Do kupienia tutaj – Akademia Pana Kleksa

DSC_0003 by .

DSC_0004 by .

DSC_0005 by .

DSC_0006 by .

Jaś i zaczarowany przyjaciel

Już Wam pisałam ostatnio, ze mój Jasiek nagle sam zaczął czytać. Kupiłam mu więc „Jasia i zaczarowanego przyjaciela” z serii „Pierwsze czytanki”, ale jeszcze będzie musiała trochę poczekać (ma za dużo tekstu). Jeżeli jednak szukacie pierwszych czytanek dla Waszych dzieci, ta seria jest często polecana i zachwalana przez rodziców.

Do kupienia tutaj – Jaś i zaczarowany przyjaciel

DSC_0007 by .

DSC_0008 by .

DSC_0009 by .

Pułapka czasu

To jest cudo! Perełka taka. Nie mogę się doczekać, aż zainteresuje Jaśka, bo że zainteresuje, to jestem przekonana. „Pułapka czasu” to tytuł kultowej, amerykańskiej powieści dla dzieci. W tym roku została zekranizowana i pojawiła się na wielkich ekranach, a Hope Larson (utalentowana rysowniczka i twórczyni komiksów) postanowiła przedstawić ją w formie komiksowej.

Do kupienia tutaj – Pułapka czasu

DSC_0010 by .

DSC_0011 by .

DSC_0012 by .

seria Magiczny domek na drzewie

Te książki pojawiły się tutaj, ponieważ jeszcze Jasiek ich nie czytał, ale myślę, że już jest w takim wieku (prawie sześć lat), że może go zainteresować ta seria. To bestsellerowe książki znane na całym świecie od 25 lat. Rodzeństwo (Ania i Jacek) przenoszą się z magicznym domkiem w czasie. W pierwszej części trafiają do czasów dinozaurów, w drugiej do czasów średniowiecza, a w trzeciej do strożytnego Egiptu. Części jest jeszcze więcje. My póki co wzięliśmy na próbę te trzy. Gdy się sprawdzą, na pewno Wam o tym napiszę i pokażę kolejne.

Do kupienia tutaj – Magiczny domek na drzewie. Dinozaury przed zmrokiem

Do kupienia tutaj – Magiczny domek na drzewie. Rycerz o świcie

Do kupienia tutaj – Magiczny domek na drzewie. Mumie o poranku

DSC_0013 by .

DSC_0014 by .

DSC_0015 by .

DSC_0016 by .

Mój dziadek był drzewem czereśniowym

To piękna (momentami też smutna) historia przedstawiona oczami chłopca. To książka, która powinna znaleźć się w każdym domu. Nie napiszę Wam dlaczego, bo wszystkie słowa, które przychodzą mi do głowy wydają się być zbyt banalne. Kupcie, po prostu. Gdy ją przeczytacie, zrozumiecie, co miałam na myśli.

Do kupienia tutaj – Mój dziadek był drzewem czereśniowym

DSC_0017 by .

DSC_0018 by .

DSC_0019 by .

DSC_0020 by .

Panika w Egipcie

Mega ciekawa pozycja, przybliżająca dzieciom dzieje starożytnego Egiptu. To książka-gra z pewną intrygą, którą musimy rozwikłać, aby uratować Faraona Ramzesa II. Przenosimy się ponad 3000 lat w przeszłość, odczytujemy hieroglify, poznajemy tajemne przepisy, z których tworzone są trucizny, a także poszerzamy naszą wiedzę na temat egispkich bogów.

Do kupienia tutaj – Panika w Egipcie

DSC_0022 by .

DSC_0023 by .

DSC_0024 by .

DSC_0025 by .

Puchar wodza

Kolejna z książek Martina Widmarka, który cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Jasiek niedawno pokochał „Tyczkę w Krainie Szczęścia” i „Dom, który się przebudził”. W kolejce czeka już Nelly Rapp, a potem pewnie sięgniemy po „Puchar Wodza”. To jedna z części nowej serii o Wikingach.

Do kupienia tutaj – Puchar wodza

DSC_0026 by .

DSC_0027 by .

DSC_0028 by .

DSC_0029 by .

Start. Design dla nastolatków i nie tylko

Z tej książki skorzystają nie tylko dzieci, ale również ja. Przedstawia ona podstawy projektowania graficznego (jak na nas działają okreslone barwy, kształty, kroje), uświadamia dlaczego niektóre symbole działają na nas w taki, a nie inny sposób. Chciałabym przeczytać tę ksiażkę 20 lat temu.

Do kupienia tutaj – Start. Design dla nastolatków i nie tylko

DSC_0030 by .

DSC_0031 by .

DSC_0032 by .

DSC_0033 by .

O kosmosie słów kilka

Historia astronomii napisana na podstawie biografii trzynastu astronomów i trzynastku astronomek. Nie znajdziecie tu bogato ilustrowanych obrazków, otwieranych okienek i innych bajerów, ale za to znajdziecie solidną dawkę wiedzy z zakresu astronomii, astrofizyki i historii odkryc kosmicznych.

Do kupienia tutaj – O kosmosie słów kilka

DSC_9938 by .

DSC_9940 by .

DSC_9941 by .

Laboratorium w szufladzie. Zoologia

Laboratorium w szufladzie to seria książek, którą miałam przyjemnośc objąć swoim patronatem. To cykl dla pasjonatów, osób ciekawych świata. W tej serii znajdziecie mnóstwo tytułów (m.in. Elektrotechnikę, elektronikę i miernictwo, Modelarstwo i robotykę, Biologię, Chemię, Matematykę, Fizykę). My mamy, póki co ,Zoologię i Anatomię człowieka. W Anatomii człowieka możemy dowiedzieć się, jak zbudować ludzki szkielet, zrobić przewód pokarmowy z mopa czy skonstruować przystawkę EKG. Zoologia z kolei odpowie nam na pytania, czy owady lubią colę light, jak zrobić trawiastą gumę do żucia oraz czy pierwsze było jajko, czy obiad kury. Każdy temat zawiera wyczerpujący opis doświadczenia, zjawiska, przyrządu czy aktywności. To genialny prezent dla każdego mlodego naukowca.

Do kupienia tutaj – Laboratorium w szufladzie. Zoologia

DSC_9942 by .

DSC_9943 by .

DSC_9944 by .

DSC_9945 by . Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka

Do kupienia tutaj – Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka

DSC_9946 by .

DSC_9947 by .

DSC_9949 by .

DSC_9950 by .

Tu jesteśmy

To drugie wydane znanej książki Mizielińskich na temat kosmosu. Wcześniej wydawał ją Znak, teraz Wydawnictwo Dwie Siostry. Mieliśmy równiez to poprzednie wydanie, gdy Jasiek był fanem kosmosu, ale wtedy nie zrobiło na nim wrażenia. Być może dlatego, że miał dwa lata i najbardziej interesowały go planety, księżyce planet, nazwy gwiazd i galaktyk. W tej książce jest tego niewiele. Sporo jest za to wiedzy na temat odkrywania kosmosu, satelitach, badaczach, teleskopach, sondach i rakietach. Gdy Jasiek teraz zainteresowałby się znów temetem kosmosu, ta książka na pewno wciągnęłaby go na długi czas.

Do kupienia tutaj – Tu jesteśmy

DSC_9951 by .

DSC_9952 by .

DSC_9954 by .

DSC_9955 by .

DSC_9956 by .

Intymne życie zwierząt

Dosyć kontrowersyjna pozycja, ale według mnie powinna się pojawić w biblioteczce każdego dziecka rozpoczynającego naukę o rozmnazaniu. Każdy gatunek ma inne rytuały godowe, techniki uwodzenia, reprodukcji, wychowywania potomstwa. Niektóre zbliżone do naszych, inne zupełnie różne. W książce zostały też zilustrowane stosunki płciowe zwierząt, ich narządy płciowe. Cała książka napisana jest w bardzo prosty i przystępny dla dziecka (i dorosłego) sposób i jest szalenie interesująca.

Do kupienia tutaj – Intymne życie zwierząt

DSC_9957 by .

DSC_9958 by .

DSC_9959 by .

DSC_9960 by .

DSC_9961 by .

Amory. Zaloty i podboje

To taka lightowa wersja poprzedniej pozycji. Książka pokazuje, w jak bardzo różny sposób dochodzi do rozmnażania przeróżnych gatunków zwierząt na Ziemi. Tak samo różne jest ich podejście do wychowania potomstwa. Modliszka odgryza głowę swojemu partnerowi, tata błazenek zamienia się w mamę, a rozwielitce niepotrzebni są mężczyźni.

Do kupienia tutaj – Amory. Zaloty i podboje

DSC_9965 by .

DSC_9966 by .

DSC_9967 by .

DSC_9968 by .

Na roześmianym niebie

Chłopiec wykluł się z jajka i został znaleziony na ulicy przez swojego tatę. Rodzice troskliwie się nim opiekowali, akceptowali to, że jest pół chłopcem, pół ptakiem i pielęgnowali jego wyjątkowość. Mimo tego chłopiec czuł się inny, czuł, że nie pasuje do kolegów. Bardzo ciepła historia o chłopcu, który marzył o lataniu. Nie będę Wam zdradzać dalszego ciągu historii. Napiszę tylko, że naprawdę warto mieć.

Do kupienia tutaj – Na roześmianym niebie

DSC_9969 by .

DSC_9970 by .

DSC_9971 by .

DSC_9972 by . Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych

Niesamowita książka o… jajku. Jajko w kuchni, jako w nauce, w malarstwie, architekturze, wzornictwie. Jajkami inspirowano się od tysięcy lat. Ale jajko nie jedno ma imię. Poznamy przeróżne jajka ptaków, gadów.

Do kupienia tutaj – Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych

DSC_9973 by .

DSC_9974 by .

DSC_9975 by .

DSC_9976 by .

DSC_9977 by .

Dzieci z wyspy Saltkrakan

Astrid Lindgren nie muszę Wam przedstawiać. „Dzieci z wyspy Saltkrakan” to ciepła historia o ludziach (a przede wszystkim dzieciach) zamieszkaujących wyspę. O tym, jak ugościli na wyspie rodzinę Melkersonów, jakie nawiązały się między nimi relacje i jakie przeżyli wspólne przygody.

Do kupienia tutaj – Dzieci z wyspy Saltkrakan

DSC_9978 by .

DSC_9979 by .

DSC_9980 by .

Wyprawa Shackletona

A to książka, którą już teraz z Jaśkiem wałkujemy. To pieknie zilustrowana historia podróży Ernesta Schackletona na Antarktydę. W książce zostały przedstawione takie szczegóły podróży, jak nazwiska i stanowiska załogi, ekwipunek, a taże imiona wszystkich psów, które były na pokładzie. Jasiek jest zachwycony ta pozycją, a ja ilustracjami.

Do kupienia tutaj – Wyprawa Shackletona

DSC_9981 by .

DSC_9982 by .

DSC_9984 by .

DSC_9985 by .

Złota różdżka

Gdy przeczytałam Wam na insta stories dwa weirszyki z tej książki i zapytałam w ankiecie, czy kupilibyście ją sobie, większość odpowiedziała, że nie. A ja jestem nią zachwycona. Co prawda nie będę jej czytać teraz dzieciom, bo są zbyt wrażliwe na takie historie, ale myślę, że w przyszłości spodobają im się tak bardzo jak mi.  Złota różdżka jest klasyką literatury niemieckiej i jedną z najpopularniejszych (wydana została w ponad 540 wersjach) i najbardziej kontrowersyjnych książek dla dzieci. Poniżej zostawiam Wam na zdjęciu jeden cały wierszyk, żebyście ocenili, jaki macie stosunek do tej pozycji. Na pewno nie jest to książka wychowawcza dla małych dzieci, ale starszym dzieciakom może bardzo się spodobać.

Do kupienia tutaj – Złota różdżka

DSC_9986 by .

DSC_9987 by .

DSC_9989 by .

DSC_9991 by .

Moja Polska

To nie jest przewodnik, ancyklopedia ani album. To skarbnica wiedzy o Polsce. O jej historii, kulturze, tradycji, nauce, kuchni, gościnności. W tej książce znajdziemy mnóstwo polskich symboli i tego, co z Polską związane. Nie kojarzę innej podobnej pozycji na rynku książkowym. Warto ją mieć.

Do kupienia tutaj – Moja Polska

DSC_9992 by .

DSC_9993 by .

DSC_9994 by .

DSC_9995 by .

DSC_9997 by .

DSC_9998 by .

Dziewczyny kodują

Gdy wybierałam tę książkę, byłam przekonana, że to będzie coś w stylu Hello Ruby (fabuła przeplatana zadaniami i ćwiczeniami z programowania dla dzieci). Tymczasem okazało się, że jest to opowieść o dziewczynkach, które połączył projekt stworzenia aplikacji. Ciekawa jestem, jak moi chłopcy zareagują na tę pozycję.

Do kupienia tutaj – Dziewczyny kodują

DSC_9999 by .

DSC_0001 by . DSC_0002 by .

Przypominam, że wszystkie nowości książkowe, gdy tylko do mnie przychodzą, pokazuję na insta stories oraz na grupie Fajni Rodzice na FB.

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

1 Comment

  • ania
    24 maja 2018 at 22:54

    kiedy bylam dzieciem czytalam ksiazke podobną do złotej rozczki(bylam moze w 2 klasie podstawowki)pamietam to do tej pory straszna byla i mam złe wspomnienia z tej lektury,nawet plakalam bo w jakims wierszku spaliło sie dziecko o imieniu mojej malej wtedy siostrzyczki,dlatego jesli to podobna pozycja to nie wiem czy kupiłabym ją komukolwiek

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź