Menu
książki / książki dla dzieci / Rzeczy

Nowości w biblioteczce starszaka #9

To już ostatni wpis książkowy w tym roku. Mimo że 2020 nie był łaskawy dla większości z nas (no, chyba, że jesteście producentami maseczek), to książkowo zdecydowanie nas rozpieszczał. Jeszcze macie trochę czasu przed świętami, jeszcze możecie znaleźc tutaj trochę perełek na prezenty.

seria Aru Shah

Jaki czas temu pojawiła się u nas druga i trzecia część serii Aru Shah. O pierwszej pisałam Wam tutaj – Aru Shah i koniec czasu. W kolejnych częściach Aru Shah dopiero zaczyna poznawać Innoświat i sekrety Pandawów, W drugieg części – Aru Shah i pieśń śmierci -okazuje się, że skradziono artefakty boga miłości. Co gorsza – złodziej zamienia ludzi w zombie. To jednak nie wszystko. Najgorsze jednak jest to, że o to wszystko oskarżono Aru! Dziewczynka ma 10 dni, aby odnaleźć strzały albo zostanie wygnana z Innoświatu. Czy razem z przyjaciółmi uda jej się uratować dobre imię Pandawów. A może i cały Innoświat?

W trzeciej części – Aru Shah i drzewo życzeń – Aru wraz z przyjaciółmi otrzymuje zadanie uwatowania dwóch osób. Są to dwie bliźniaczki. Jedna z nich zna słowa przepowiedni, która może zadecydować o losach wojny. Bohaterom jednak nie uda się utrzymać w tajemnicy słów przepowiedni i poznaje ją Śpiący. Aru wraz z przyjaciółmi postanawiają oczyścić swoje imię i udają się na misję w celu odnalezienia Drzewa Życzeń przed Śpiącym. Czy uda im się wypowiedzieć życzenie, które odmieni losy całego świata? I czy cena za to życzenie nie będzie za duża?

Obie części są niezwykle wciągające, pełne wyzwań i niebanalnego humoru (będziecie zachwyceni wstawkami odnoszącymi się do naszej popkultury). Jeżeli szukacie serii książek, którą nastolatkowie będą pochłaniać z ogromnym zainteresowaniem, to nie musicie już szukać.

Do kupienia tutaj – Aru Shah i pieśń śmierci

Do kupienia tutaj – Aru Shah i drzewo życzeń

Dinozaury od A do Z

Jeżeli Wasze dzieciaki intereresują się dinozaurami, to nie znajdziecie lepszego opracowania w tym temacie. Książek na ten temat jest cała masa, ale ten tytuł zdecydowanie wyróżnia się na ich tle.

Za teksty do „Dinozaurów od A do Z” odpowiadają specjaliści pracujący w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Na początku książki znajdziecie ogólne dane o tych prehistorycznych gadach (kiedy żyły, dlaczego wymarły, skąd wiemy o ich istnieniu, jak powstają skamieniałości itp.).

W alfabetycznie ułożonym leksykonie znalazło się ponad 300 (!) dinozaurów. Możemy poznać informacje na temat ich wielkości, miejsca i czasu występowania, cech charakterystycznych czy sposobu odżywiania. Na pewno zrobi też na Was wrażenie ikonka skali, która porównuje rozmiar dorosłego człowieka do danego dinozaura).

Fajnym pomysłem jest również tłumaczenie nazw poszczególnych dinozaurów. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że Agilisaurus, to Zwinny Jaszczur.

Zachwyciły mnie również ilustracje, a przede wszystkim ich delikatnie geometryczna forma oraz ciekawa kolorystyka. Pozwalają one spojrzeć w zupełnie inny sposób na poszczególne gatunki dinozaurów.

Do kupienia tutaj – Dinozaury od A do Z

Daj gryza

Państwa Mizielińskich na pewno nie muszę Wam przedstawiać. Tym razem na tapet wzięli smaki świata. Każdy rozdział odpowiada jednemu krajowi. W każdym można znaleźć mnóstwo ciekawostek o charakterystycznych składnikach, potrawach i zwyczajach, a także dwa łatwe do wykonania przepisy. A krajów jest tu aż 26!

Dzięki tej książce dowiecie są skąd pochodzą, ziemniaki, pszenica czy kukurydza, co się jada w Brazylii czy w Norwegii. Poznacie przepisy na ciekawe dania z różnych stron świata.

Bierzcie w ciemno!

Do kupienia tutaj – Daj gryza

O chłopcu, który był kotem

Poznajcie Petera. To chłopiec, którego rodzice nie mają dla niego czasu. Peter jest bardzo samotny. Marzy o tym, żeby mieć chociaż kota. Niestety tym pomysłem nie są zachwyceni ani rodzice Petera, ani jego niania. Któregoś razu Peter wybiega za kotem na ulicę i… wpada pod samochód. Kiedy otwiera oczy, okazuje się, że jest kotem. Uczy się zupełnie innego życia, niż znał dotychczas. Udaje mu się jednak znaleźć przyjaciółkę. Piękna, ciepła historia o marzeniach i przyjaźni, pełna wielu ciekawych przygód.

Do kupienia tutaj – O chłopcu, który był kotem

Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie

Serię o Alicji na pewno już znacie. Pokazywałam Wam poprzednie tytuły z tej serii. Sama jestem w niej zakochana. Tym razem wspólnie z Alicją orzłożymy emocje na czynniki pierwsze. Dowiemy się skąd się biorą, jak działają, co ma na nie wpływ. Niezwykle wartościowa książka. Dla każdego. Nie tylko dla dzieciaków.

Niespodzianka

Mam dla Was niespodziankę od Wydawnictwa Mando. Wydawnictwo ma do przekazania jeden zestaw – książkę + lalkę Alicji handmade. Jeżeli chcecie wygrać taki zestaw, napiszcie w komentarzu pod postem, dlaczego warto rozmawiać o uczuciach. Bawimy się tylko do końca weekendu (do niedzieli 20.12, żeby nagroda zdążyła dojść przed świętami).

Do kupienia tutaj – Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie

uczucia-Alicji by .

seria Felix, Net i Nika

Seria, której raczej nikomu nie muszę przedstawiać. Trójka gimnazjalistów wspólnie przeżywa niesamowite historie. Teraz gimnazjów już nie ma, ale nastolatkom bardzo potrzebne są takie książki. Cała seria w tej chwili składa się z kilkunastu tytułów. Naprawdę jest co czytać.

Felix, Net i Nika to z pozoru zwykli uczniowie. W ich życiu nie brakuje jednak niezwykłych przygód, pełnych niecodziennych wynalazków, nowoczesnych technologii, a nawet duchów. Bardzo polecam wszystkim nastolatkom. Szczególnie tym, którzy nie lubią czytać. Od tej serii ciężko się uwolnić.

Jeżeli chcecie kupić poszczególne tytuły z autografem, to polecam zajrzeć na stronę wydawnictwa. W tej chwili mają w ofercie wszystkie książki z autografami. Idealne na prezent – Wydawnictwo Powergraph.

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz Gang niewidzialnych ludzi

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz pałac snów

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz pułapka nieśmiertelności

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz orbitralny spisek

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz orbitalny spisek 2. Mała armia

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz trzecia kuzynka

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz bunt maszyn

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz Świat Zero

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz nadrogramowe historie

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz sekret czerwonej hańczy

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz klątwa domu McKillianów

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz (nie)bezpieczne dorastanie

Do kupienia tutaj – Felix, Net i Nika oraz koniec świata, jaki znamy

Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne Ziemi?

Takich książek nigdy za wiele i w tym zestawieniu znajdziecie ich całkiem sporo. Zmianę klimatu odczuwamy już prawie wszyscy – zimą pada mniej śniegu, a upalne lata są coraz bardziej uciążliwe. Coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe: powodzie, gradobicia, susze połączone z pożarami… Klimat zmienia się obecnie tak szybko jak nigdy wcześniej! Czy zdążymy uchronić Ziemię przed klimatyczną katastrofą? I czy dzieci mogą pomóc dorosłym w walce z ociepleniem klimatu? Odpowiedzi szukajcie w tej książce, bo przyszłość naszej planety zależy od każdego z nas! 

Do kupienia tutaj – Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne Ziemi?

101 obrzydliwych faktów

Czy dzieciaki wyrastają kiedyś z fascynacji obrzydliwymi faktami? Może niektóre tak, ale część zawsze będzie tym zafascynowana. Dzięki tej książce dowiecie się, ile smarków codziennie połykamy, dlaczego pingwiny wymiotują jedzeniem, karmiąc swoje małe, czy też o tym, że w tej chwili chodzą wokól Ciebie miliony roztoczy, które wszędzie robią kupy. W tej książce znajdziecie aż 101 takich ciekawostek. Przedstawionych w niezwykle przystępny i interesujący sposób.

Do kupienia tutaj – 101 obrzydliwych faktów

Misje Merlina. Lato z potworem morskim

To już trzecia część nowej subserii Magicznego Domku na drzewie – Misje Merlina. Misje Merlina przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Od czasu jesiennej misji, Ania i Jacek nie widzieli już zaczarowanego domku; zaczynają się nawet obawiać, że ich niezwykłe przygody dobiegły końca. Jednak pierwszego dnia lata dzieje się coś dziwnego: daleko od morza niespodziewanie pojawia się mewa. Śledząc jej lot, dzieci trafiają z powrotem do lasu, gdzie znów czeka na nich magiczny domek, a w nim kolejna wiadomość od wielkiego czarodzieja Merlina. 

Tym razem mag zaprasza dzieci do czasów sprzed Camelotu

Do kupienia tutaj – Misje Merlina. Lato z potworem morskim

Zwyczajne wakacje z rodziną Janssonów

Martina Widmarka raczej nie muszę Wam przedstawiać.

Cała rodzina Janssonów wybiera się na rowerowe wakacje na kempingu. Najmłodszym członkom rodziny, Kajsi i Alvinowi, nie jest łatwo upilnować ich odważnych, wesołych i wyjątkowo zajętych rodziców. Chwileczkę, czy to nie brzmi dziwnie? Cóż, nie powinno, ponieważ jest to zabawna i szalona historia, w której funkcje dorosłych i dzieci są całkowicie odwrócone. Dzieci zachowują się jak rodzice, podczas gdy ich mama i tata całkowicie porzucili role rodziców! Zamiast tego budują więzienia dla mrówek, urządzają grę w krowie bingo i koszą trawę na kempingu. Na kempingu pojawili się też sąsiedzi Janssonów, państwo Yolmazowie, ich sytuacja rodzinna jest równie szalona! Naprawdę odjechana historia i… taka bardzo szwedzka. 😉 Zresztą spójrzcie na ostatnie zdjęcie.

Do kupienia tutaj – Zwyczajne wakacje z rodziną Janssonów

Klimatyczni

W domu Basi i Witka nagle znika prąd. Wtedy też dzieje się coś niezwyklego. Ich żółw Tymoteusz przemawia ludzkim głosem. A mówi on bardzo ciekawie. Przedstawia siedmiu niezwykłych bohaterów, którzy postanowili zmienić świat, wprowadzając zmiany mające wpływ na klimat, zaczynając od siebie.

Każda historia, przedstawiona w książce „Klimatyczni”, poświęcona jest innemu bohaterowi. Pochodzą oni z różnych zakątków świata, są w różnym wieku, mają różne marzenia, ale jeden cel. Chcą lepszego świata. Ich przykład może uświadomić dzieciom, że czasem wystarczą naprawdę drobne rzeczy, by na zawsze odmienić świat, ludzi i ich podejście.

Do kupienia tutaj – Klimatyczni

Śmieci

Kolejna bardzo ważna książka. Tym razem o jednej z największych bolączek naszego świata – o śmieciach. Możemy je znaleźć wszędzie. Nie tylko na wysypiskach czy tam, gdzie ich miejsce, ale również w lasach, w oceanach, w kosmosie, na Księżycu, a nawet na Marsie!

Dzięki tej książce dowiecie się, jak temu zaradzić, jak ograniczyć ilość produkowanych śmieci oraz czy da się prowadzić życie całkowicie bezśmieciowe (zero waste)? Musimy zrobić wszystko, by uchronić naszą Ziemię przed ekologiczną katastrofą!

Niezwykle ważny temat przedstawiony w ciekawej formie.

Do kupienia tutaj – Śmieci

Po co nam ta szkoła?

Kolejna książka z serii Leon pyta. Leon nie lubi szkoły. Mało tego – zupełnie nie rozumie, dlaczego musi do niej codziennie chodzić. W szkole nie ma przecież niczego przyjemnego ani fajnego. Za to trzeba godzinami siedzieć w ławkach i słuchać nauczycieli. Do tego te wszystkie klasówki, kartkówki, oceny i zadania domowe.

Leon podejrzewa, że szkołę wymyślili dorośli (bo przecież nie dzieci!), żeby zrobić dzieciom na złość. Tak, to możliwe. Jednak nie byłby sobą, gdyby tego dokładnie nie sprawdził. Tym razem nie zrobi tego jednak sam, ale z koleżankami i kolegami ze szkoły. A wszystko za sprawą projektu, który ich klasa ma przygotować, żeby wygrać główną nagrodę w konkursie. Najpierw trzeba jednak przepytać do – rosłych, kto i po co wymyślił tę szkołę. Bardzo fajna książka, którą warto podsunąć dzieciakom, które za szkoła nie przepadają.

Do kupienia tutaj – Po co nam ta szkoła?

Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni

Polę i Bustera już pewnie znacie. Choćby z moich poprzednich wpisów. Pola jest wiedźmą, a Buster jest maszkaronem. Nie powinni się przyjaźnić, a już na pewno nie powinni razem uciekać i ukrywać się przed wszystkimi wiedźmami z miasteczka. To bardzo sympatyczna seria o przyjaźni. Polecam szczególnie dzieciakom w wieku wczesnoszkolnym.

Do kupienia tutaj – Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni

Trzecia płeć świata

To bardzo ważny tytuł. Trzecia płeć to termin określający osoby, które nie są postrzegane zarówno przez siebie, jak i przez własne społeczeństwo, ani jako mężczyźni ani jako kobiety. Osoby te tworzą unikalne kulturowe mikrokosmosy, zintegrowane ze społeczeństwem, które z braku bardziej szczęśliwych pomysłów nazywamy trzecią – albo czwartą, piątą itd. – płcią.

Waldemar Kuligowski przybliża codzienne życia fafafine, xanith, muxe, baklâ, mashoga oraz innych, które uważa się za obdarzone cechami zazwyczaj rozdzielonymi między kobiety i mężczyzn. Pokazuje ich zwyczajne życie, czas pracy i czas relaksu, ukazuje ich marzenia i troski, a tam, gdzie to możliwe, sprawia, by mogli „,przemówić“, swoim głosem. 

Do kupienia tutaj – Trzecia płeć świata

Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi w rok

Hitoria Marka Kamińskiego w formie dla dzieci. Sama dobrze pamiętam, jak Marek Kamiński zdobywał oba bieguny w 1995 roku. Sama byłam wtedy dzieckiem, a jednak utkwiło mi to w pamięci.

Dzięki tej książce dzieci dowiedzą się m.in., co spakować na sanie, a z czego zrezygnować, jak przechodzić szczeliny, wspinać na torosy i skakać z kry na krę jak odróżnić biegun magnetyczny od geograficznego, czy też jak się nie zgubić w gęstej mgle.

Ksiązka bardzo ładnie wydana i zilustrowana.

Do kupienia tutaj – Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi w rok

Wichajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych

Świetna książka Michała Rusinka. Pan Michał rozprawia się z zapożyczeniami w naszym języku. Opowiada o ich przeszłości, o tym, jak się zmieniały. Bardzo ładne, przyjemne wizualnie wydanie.

Dzięki tej pozycji odkryjecie sekrety wyrazów, których używamy codziennie, a o których tak mało wiemy!
Co wspólnego ma indyk z Indianami? Czy wiesz, że często na śniadanie zjadasz „złote jabłka”, a na obiad „kwiaty kapusty”? Czy traktory istniały w starożytności i co łączy jasiek z Jasiem?

Do kupienia tutaj – Wichajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych

Ptyś i Bill. Śmiech to zdrowie

Komiksy to ulubiona forma książkowa mojego starszaka. Do czytania komiksów nie trzeba go zachęcać. Bierze i czyta. Śmiech to zdrowie to drugi tom zabawnej serii zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ptyś chodzi do podstawówki. Nie przepada za szkołą ani warzywami, uwielbia za to szalone pomysły i wygłupy. Jak pewnie większość dzieciaków w tym wieku.

Najlepszym przyjacielem Ptysia jest pies Bill. Każdy ich dzień jest wypełniony przygodami. Nie tylko zabawa w Indianę Jonesa czy budowa ogromnego zamku ze śniegu, ale nawet przygotowanie zwykłego obiadu to dla bohaterów okazja do nieziemskiej zabawy, podczas której często wpadają w kłopoty!

Pomysłodawcą serii był legendarny belgijski autor Jean Roba, który tworzył ją od 1959 do 2001 roku.

Do kupienia tutaj – Ptyś i Bill

Zaczarowany zamek

Historia stworzona przez Edith Nesbit – słynną angielską pisarkę Edith Nesbit. „Zaczarowany zamek” opowiada o wakacyjnej przygodzie trójki rodzeństwa. Wysłani przez rodziców na lato do szkoły z internatem, Kathleen, Jimmy i Gerald odkrywają w pobliżu tajemniczy zamek, a w przylegającym do niego różanym ogrodzie spotykają „śpiącą królewnę” , właścicielkę magicznego pierścienia. 

Bardzo lubiłam czytać takie historie w dzieciństwie.

Do kupienia tutaj – Zaczarowany zamek

Wiatr

Pięknie ilustrowana książka o wietrze. Dzięki niej dzieciaki dowiedzą się, co dzieje się gdy nadciąga tornado, jak wędruje pył znad Sahary i jak szybuje albatros. Przeczytają o tym, jak powstaje wiatr i jak z niego zrobić prąd. Dotrą do nowoczesnych farm wiatrowych u wybrzeży Szkocji i do starodawnych wiatraków w Iranie. Dowiedzą, gdzie wieje samum, a gdzie halny i kto szybował nad Himalajami.

Do kupienia tutaj – Wiatr

Prezent dla dwojga

Książka Mikołaja Łozińskiego napisana dla jego synów. Osobista wizja macierzyństwa i tacirzyństwa. Osobista, ale jakże uniwersalna. Ze wszystkimi małymi i większymi trzęsieniami Ziemi, zabawnymi chwilami i cudownymi momentami. RYsunki do książki stworzył Janek Koza, które są… bardzo charakterystyczne dla Janka Kozy. 😉

Do kupienia tutaj – Prezent dla dwojga

Woda źródło życia

Bez wody nie byłoby życia na Ziemi, nie byłoby nas. Dzięki tej książce dzieciaki poznają mnóstwo faktów na temat życiodajnej wody. Dowiemy się, ile wody przeciętnie zużywamy, a także jak dużo wody zawiera ludzkie ciało i jaka jest rola wody w organizmie. Kiedy i w jaki sposób pojawiła się woda na Ziemi (bo kiedyś nasza planeta byłą kulą ognia), a także w jaki sposób woda wpływa na pogodę.

Dzieci dowiedzą się, że nie w każdym miejscu na Ziemi woda tak po prostu leci z kranu, a także będą miały okazję się zastanowić do kogo właściwie należy woda? Poznają też różne zawody związane z wodą, a także jak ta substancja przyczynia się do produkcji energii.

To wszystko zmierza do wniosku, że wodę powinniśmy szanować i używać jej rozsądnie. Może to zrobić każdy znas we własnym zakresie i zgodnie ze swoimi możliwościami.

W tej bogato ilustrowanej książce nie ma dużych bloków tekstu tylko krótkie notki tłumaczące to, co dzieje się na ilustracjach. Na pewno nikt się nie będzie nudził podczas lektury.

Do kupienia tutaj – Woda źródło życia

Strachociny. Strzeż się stracha

Coś dla dzieciaków, które lubią się bać. Nowa polska seria. Jej bohaterowie, młodzi mieszkańcy Strachocin, niezwykłego miasta pełnego dziwów, w każdym tomie przeżywają niesamowitą przygodę, od której włos jeży się na głowie. Książki możesz czytać niezależnie od siebie.

Patryk Szarewski krótko cieszył się nowym rowerem. Skomplikowana akrobacja na leśnej ścieżce kończy się bolesnym upadkiem i roztrzaskaniem prezentu od rodziców. Jak się przed nimi wytłumaczy? I jak ich przekona, że gonił go NAJPRAWDZIWSZY strach na wróble…? Przyjaciele też mu nie wierzą, ale wystarczy zajrzeć do miejskiej kroniki, aby się przekonać, że przerażająca legenda ma wiele wspólnego z prawdziwymi wydarzeniami.

Do kupienia tutaj – Strachociny. Strzeż się stracha

Ta śmieszna i straszna PRL

Grupka nastolatków przenosi się w lata 50. XX wieku. Mają sprawdzić, dlaczego w PRL-u ciągle brakowało papieru toaletowego. Przy okazji dowiedzą się, dlaczego w PRL świętowanie było obowiązkowe, a noszenie kolorowych skarpetek i niektóre żarty zakazane pod groźbą surowych kar! Myślę, że autorka tej pozycji nie spodziwała się, że przyjdzie na żyć w kraju, w którym również nie można wywieszać flag z błyskawicami i można dostać mandat za 8 gwiazdek na samochodzie.

„Ta śmieszna i straszna PRL” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki z tego okresu.

Do kupienia tutaj – Ta śmieszna i straszna PRL

Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu

Kolejna rzecz o zmianie klimatu. To prawdziwe kompendium wiedzy na ten temat. Dowiecie się z niej, co wykończyło dinozaury, o epokach lodowcowych, wulkanach i plamach na Słońcu, a także o maszynach parowych, krowich bąkach, najsłodszym zwierzaku na świecie, znikających wyspach oraz o lataniu na tłuszczu do smażenia frytek czy owadzich burgerach. Odkryjecie, skąd się wziął pierwszy deszcz, jak powstały Wielka Rafa Koralowa i wyżłobienia w górskich stokach, dlaczego ropa naftowa jest gęsta, a benzyna rzadka, dlaczego biegun północny topi się szybciej niż południowy, jak meteorolodzy powinni ratować czekoladę, jakie ślady pozostawia po sobie truskawka, co elektrownie widzą w naszych śmieciach, a także o wielu innych niezwykle ciekawych sprawach związanych z klimatem.

A to wszystko niezwykle ciekawej formie.

Do kupienia tutaj – Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu

Ziemia. Żywa planeta

Wiem, że wielu z Was szuka takich książek. I naprawdę ciężko jest je znaleźć. To historia naszej planety przedstawiona od czasu jej powstania, bez żadnych biblijnych odniesień. Zazwyczaj większość książek dotyczących prehistorii, skupia się na temacie dinozaurów, ale informacji o tym, co było przed nimi i po ich wyginięciu, naprawdę ciężko jest się doszukać. Kupujcie więc to opracowanie w ciemno. Przeprowadzi Was przez historię Ziemi od zarania jej dziejów. A poza tym jest pięknie i bardzo pomysłowo wydana. Obowiązkowy tytuł w każdej biblioteczce. Bardzo, bardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Ziemia. Żywa planeta

Jurka i Wąsik

Pewnie zaskoczy Was to, że ta książka pojawiła się tutaj, a nie w biblioteczce przedszkolaka, ale w naszym przypadku akurat świetnie sprawdza się właśnie w przypadku starszaka. Sam ją czyta. Rozdziały są krótkie i zabawne. To historia stworzona przez autorki kultowej serii o Jasiu i Janeczce.

Do kupienia tutaj – Jurka i Wąsik

321 intrygujących faktów o zwierzętach

Było już o obrzydliwych faktach, a tym razem o po prostu o zwierzętach. Ale nie są to zwykłe, nudne fakty o zwierzętach. To 321 naprawdę INTRYGUJĄCYCH faktów o ssakach, prakach, rybach, owadach, płazach czy gadach, opisanych przez podróżniczkę i pływaczkę Mathildę Masters. Dowiecie się dzięki niej między innymi o tym, że kapturnik morski deklaruje swoją miłość czerwonym balonem, mamy wydry trzymają swoje dzieci za rękę w czasie snu, a rekin żarłacz ma aż 3000 zębów. Bardzo, bardzo polecam. Niezwykle wciągająca lektura.

Do kupienia tutaj – 321 intrygujących faktów o zwierzętach

Detektyw Pierre w labiryncie. Dziwny przypadek zamku na niebie

Detektywa Pierre’a raczej nie muszę Wam przedstawiać. Tym razem Pierre i Carmen przybywają do Miasta Kanałów, aby wziąć udział w święcie na cześć Jaja Zamętu. Szybko jednak odkrywają, że spiskowcy z tajemniczej (dez)organizacji znanej jako Ruch Wyzwolenia Labiryntów chcą wykraść bezcenne jajo. A jaki udział mają w tej intrydze Żelazne Maski? Zadaniem czytelników jest pomoc detektywom, zanim całe miasto pogrąży się w chaosie. Bardzo lubimy tę serię!

Do kupienia tutaj – Detektyw Pierre w labiryncie. Dziwny przypadek zamku na niebie

Puzzle Sen królewny

Przepiękne puzzle. Co prawda skłądają się jedynie ze 155 elementów, ale złożenie ich to wcale nie taka prosta sprawa. Polecam na prezent.

Do kupienia tutaj – Puzzle. Sen królewny

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

10 komentarzy

  • Katarzyna
    20 grudnia 2020 at 17:47

    Uczucia są niezwykle ważne w relacjach z innymi, a już od najmłodszych lat takie związki tworzymy. Zresztą szeroki wachlarz uczuć przezywamy we wszelkich momentach naszego życia. Dzięki uświadomieniu sobie, co czujemy i dlaczego takie właśnie są nasze odczucia, możemy nauczyć się reagować optymalnie, znajdować rozwiązania trudnych sytuacji. I choć tak „powszechne”, to przecież nie da się ukryć, że są uczucia bardzo tematem. Jak ważne jest, by najmłodsi potrafili dostrzec potrzeby innych, ale i swoje – poznawanie siebie to nie lada przygoda!
    Znamy książkę „Sen Alicji” i uważamy rodzinnie, że to bardzo ważne i świetnie trafiająca do odbiorców pozycja.

    Odpowiedz
  • Joanna
    20 grudnia 2020 at 16:22

    Dziękuję za ten wpis.
    Uczucia są odbiciem naszej duszy. Sprawiają, że nie nie działamy jak roboty, postępując w każdym przypadku według ustalonych, przewidywalnych schematów, zawierają w sobie jednak pierwiastek szaleństwa. Dlatego należy o nich rozmawiać, aby rozumieć się dobrze nawzajem. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, gdyż wychowując je, uczymy ich pewnych zasad postępowania, z drugiej zaś uczucia zwłaszcza te gwaltowne wyrywają je poza te zasady. Dla integralnego rozwoju dziecka, jego uczuć i rozumu konieczna jest rozmowa. Dla zapewnienia miłości, bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego konieczna jest rozmowa🙂🥰
    Pozdrawiam serdecznie z drogi do rodzinnego domu🥰

    Odpowiedz
  • Rybka Welonka
    19 grudnia 2020 at 22:20

    Postrzegamy świat przez zmysły, to bardzo podstawowe i naturalne. Postrzegamy świat przez wiedzę, którą nabieramy celowo lub mimochodem – przez wszystkie doświadczenia i informacje, które gromadzimy w sobie. Ale postrzegamy świat również przez uczucia, a o tym często się zapomina. Wszystkie emocje, które pojawiają się u naszych dzieci, mogą zaburzyć ich proces poznawania świata zmysłami i wiedzą, gdy nie są dobrze wytłumaczone. Tak to widzę, takie mam doświadczenie i tak też to czuję 😀 Dlatego też z moimi dziećmi staram się rozmawiać o wszystkim. Uważam, że rozmawianieo uczuciach i emocjach pomaga im zrozumieć makro świat wokół i mikro świat własnej osoby. Dla mnie te rozmowy też są ważne, bo podobno najlepiej się uczymy, tłumacząc coś komuś, a sama widzę, że z uczuć i emocji możemy się szkolić całe życie!

    Odpowiedz
  • Agata
    19 grudnia 2020 at 20:09

    Mój niespełna trzylatek bardzo lubi książki, wiele z nich wybrałam dzięki Twoim książkowym zbiorom i opiniom na ich temat. Nigdy nie komentowałam więc teraz przy okazji, że zostałam zachęcona do napisania komentarza przez konkurs o Alicji, dziękuję Ci za to że robisz kawał tak dobrej roboty 🙂 Mamy książkę „Sen Alicji jak działa mózg” do zakupu skłoniło mnie nazwisko profesora Vetulaniego, na okładce jest słuszny komentarz, że warto przeczytać przed dzieckiem. Ja wykorzystałam to, że syn lubi słuchać i stopniowo zgłębiłam tę pozycję i zaskoczyło mnie to w jak przystępny sposób można opisać skomplikowane mechanizmy działania naszego mózgu. Nie umknęło więc mojej uwadze pojawienie się nowej książki z Alicją – od razu pomyślałam, że w niej również w ciekawy i jasny sposób mogą być opisane uczucia, emocje które nami targają. Może znajdziemy tam wyjaśnienia skąd się biorą różne uczucia, a to pomoże nam je łatwiej zrozumieć. Jestem zwolennikiem rozmowy i wysłuchania. Mój mąż stopniowo przekonał mnie do niekłębienia w sobie emocji, a mówienia wprost o co chodzi, a jak wiadomo nie zawsze jest to takie proste. Sami czasami nie potrafimy określić co się z nami dzieje. Dlatego też cały czas pracujemy my dorośli nad sobą, jak i nad dialogiem z naszym synem którym coraz częściej targają różne emocje. Staram się znajdować przyczyny danych zachowań i je nazywać, pomóc poradzić sobie z problemem, bo wiem że dzięki tym rozmowom, będzie mu łatwiej zrozumieć siebie i radzić sobie z różnymi rozterkami w przyszłości. Na razie zaczęliśmy od książki „Co robią uczucia”, ale już wiem że Alicja też pomoże nam w rozmowach o naszych uczuciach, pewnie znowu mnie zaskoczy trafnymi komentarzami. Skoro ja mam nie raz problem z określeniem swoich uczuć, to jak nie może borykać się z tym małe dziecko? Dlatego warto rozmawiać i tak jak planuję poszerzać swoją wiedzę poprzez odpowiednie książki, aby jeszcze łatwiej było mi rozmawiać o uczuciach, bo warto i wierzę że będą z tego tylko pozytywne efekty 🙂 Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Agnieszka
    19 grudnia 2020 at 14:18

    Z dziećmi należy rozmawiać o uczuciach, ponieważ człowiek składa się z emocji. Trzeba pomóc dziecku zrozumieć, że to co czuje jest ważne i że ma prawo być sobą po swojemu. Wreszcie po to by umiało być z drugim człowiekiem, a nie obok niego.

    Odpowiedz
  • Joanna
    18 grudnia 2020 at 16:53

    Może zacznę od tego, że ze mną nikt nie rozmawiał o uczuciach… Nie wiem dlaczego w mojej rodzinie nie mówiono „kocham cię”. Jeśli nie mówi się tego najważniejszego to pozostałych uczuć też się nie porusza… Na swoim przykładzie widzę, że generuje to pewien brak. Jeśli serce zbudowane byłoby z puzzli u mnie stanowczo tego jednego brakuje. Teraz będąc mamą od 8 lat sama konstruuje mój brakujący puzzel na nowo. A co najważniejsze pilnuję by puzzle moich dzieci zawsze były w komplecie 😊
    PS.:pozdrawiam Cię Wiolu i uwielbiam Twoje posty o książkach

    Odpowiedz
  • Karolina
    18 grudnia 2020 at 08:34

    Nauk odczytywania swoich uczuć oraz osob dookoła nas niesamowicie ułatwia życie! Ostatnio uczymy się tego intensywnie z jedna z naszych córek (4 lata). Jadąc samochodem ktoś zajechał nam drogę. Zezłościłam się, coś tam szpetnie zaklęłam pod nosem, a córka: „Mamo, dlaczego jesteś wkurzona?”. To takie sytuacje kiedy sama się zatrzymuje i pytam. „No właśnie! Dlaczego się wkurzam w tej sytuacji?” To cudowne towarzyszyć dzieciom w odkrywaniu emocji, bo nie tylko one są uczniami, ale również my. Ostatnio pojawia się na rynku wydawniczym wiele publikacji „dla dzieci” o emocjach, ale jak często te dziecinne teksty trafiają do mnie czy do męża. Mimo lat studiów pedagogicznych, pracy z różnymi grupami gdzie komunikacja była czymś kluczowym da grupy ciągle uczymy się mówienia o emocjach, uczuciach, motywach podejmowanych decyzji. Fajnie, gdybyśmy mogli ćwiczyć te umiejętności razem z Alicja 😉

    Odpowiedz
  • Paulina
    17 grudnia 2020 at 16:20

    Super wpis. Kilka z tych pozycji mamy już w swojej biblioteczce,a na kilka mamy już chrapkę.
    O uczuciach trzeba rozmawiać z dziećmi,żeby wiedziały że to nie jest temat tabu.
    U uczmy dzieci ze nie można wstydzić się swoich uczuć
    C ceńmy każde z uczuć, bo każde jest ważne,każde czegoś nas uczy
    Z zniszczmy mit o tym że chłopcy muszą być twardzi
    U umiejmy nazywać swoje uczucia to dziecko nauczy się tego od nas
    C czyńmy uczucia czymś normalnym, czymś naturalnym
    I interesujmy się tym co czuje nasze dziecko
    A angażujemy się i zacznijmy od siebie
    Po za tym jeżeli nauczymy dzieci swobodnie nazywać i określać swoje uczucia to będzie im łatwiej komunikować się w dorosłym życiu. Łatwiej im będzie się odnaleźć w tym dziwnym czasem świecie.

    Odpowiedz
  • Justyna
    17 grudnia 2020 at 11:10

    Hej, rozmawianie o uczuciach szczególnie z dzieckiem, jest niezwykle ważne. Dlaczego? To bardzo proste. Po to, żeby dorosły człowiek, którym się kiedyś stanie, nie musiał nieustannie odwiedzać gabinetu psychoterapeuty. Nauka wyrażania uczuć i emocji to rzecz, o której we współczesnym świecie i współczesnym „inwestowaniu” w dzieci, zupełnie zapomnieliśmy.

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź