Jeżeli nie planujecie kupować żadnych książek, to chciałabym tylko uprzedzić, że to chyba najlepsze zestawienie z tego cyklu.
Zły kocurek rysuje komiksy. I Ty też możesz
Niedawno pisałam Wam o przygodach Kocurka dla młodszych dzieci. Mamania wydała też Kocurka dla nieco starszych dzieciaków – tych, które chciałyby podszkolić się w rysowaniu. W tym wydaniu znajdą wiele fajnych ćwiczeń przestawionych w ciekawej formie.
Do kupienia tutaj – Zły kocurek rysuje komiksy
Gabinet anatomii
To nowość od Dwóch Sióstr. Książki z kolorowymi szkiełkami już na pewno znacie. Tutaj działa ta sama zasada – przez każde szkiełko widzimy co innego. Kości, mięśnie oraz narządy i naczynia krwionośne – zostały przedstawione w trzech różnych kolorach. O ile przez zielone i czerwone szkiełko rzeczywiście można poznawać tajniki naszego ciała, o tyle przez niebieskie praktycznie nic nie widać.
Do kupienia tutaj – Gabinet anatomii
Minecraft. Podręczniki
Jasiek zaczyna poznawać świat Minecrafta. Do tej pory Minecraft kojarzył mi się z jakąś kolejną gierką, która uzależnia coraz młodsze dzieci, ale jak zobaczyłam, o co w niej chodzi, zmieniłam zdanie. Minecraft jest naprawdę bardzo fajną i – nie boję się użyć tego stwierdzenia – edukacyjną grą. A te podręczniki w bardzo obrazowy sposób przedstawiają podstawową wiedzę o świecie Minecrafta.
Do kupienia tutaj – Minecraft. Podręcznik podboju Minecrafta
Do kupienia tutaj – Minecraft. Podręcznik kreatywnego budowania
Minecraft. Album przetrwania z naklejkami
No i kolejna rzecz o Minecrafcie. Tym razem album, który jest swego rodzaju Mincraftem offline. Idealna rzecz dla takich dzieciaków, jak Jasiek, które dopiero zaczynają raczkować w tym temacie. W albumie, za pomocą naklejek, mogą zrobić to, co na komputerze.
Do kupienia tutaj – Minecraft. Album przetrwania z naklejkami
Monumentalne cuda i rekordy architektury
Jaśkowy hicior. Od jakiegoś czasu ma fioła architektonicznego. Szczególnie na punkcie wysokich wież. A tutaj ma ich pod dostatkiem. W atlasie znajduje się mnóstwo szczegółowych danych i niezwykłych ciekawostek na temat najdłuższych mostów, cudów architektury, najwyższych drapaczy chmur, wież telewizyjnych itp.
Do kupienia tutaj – Monumentalne cuda i rekordy architektury
Jak zbudować samochód?
Must have dla każdego fana motoryzacji. Myślę, że może nie Jasiek, ale Witek będzie zafascynowany kiedyś tą pozycją. Teraz zachwycają się starzy. Bo i starym książka może wiele rozjaśnić w głowie – np. jak wygląda układ kierowniczy, czy jak pracuje silnik czterosuwowy.
Do kupienia tutaj – Jak zbudować samochód?
Był sobie człowiek
Tej serii nie muszę Wam przedstawiać. Książka jest miniencyklopedią, przedstawiającą najważniejsze wydarzenia w dziejach ludzkości. Do książki dołączona jest płyta.
Do kupienia tutaj – Był sobie człowiek
Był sobie człowiek. Żyzne doliny. Egipt
No i kolejna rzecz z serii „Było sobie życie”. Tym razem drugi tom „Był sobie człowiek”. Pierwszy pokazywałam Wam w poprzednim wpisie z tego samego cyklu. Tamten dotyczył prehistorii, tu mamy Egipt. Całość w formie komiksowej. Do książki dołączona jest płyta.
Do kupienia tutaj – Był sobie człowiek. Żyzne doliny. Egipt
Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia
Cudo! Pytaliście mnie już kilka razy o książki na temat grzybów. Odprawiałam Was z kwitkiem, ponieważ żadnej nie mieliśmy. Ta jest za to świetna i nie podchodzi do tematyki grzybów, ograniczając się jedynie do grzybów leśnych. Pokazuje, że grzyby mogą żyć też pod wodą, na skórze, czy w układzie pokarmowym. Taki must have w dziecięcej biblioteczce.
Do kupienia tutaj – Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia
Jest wiele wiar
Na tę książkę polowałam od… prawie 10 lat. Gdy pracowałam w Empiku, planowałam, że kupię ją swoim dzieciom. Nie kupiłam, a potem dłuuugo była niedostępna. Niedawno znów została wydana (o czym poinformowaliście mnie Wy, pamiętając o tym, że kiedyś o niej wspominałam – jesteście niezastąpieni!) i tym razem nie czekałam z zakupem. Mimo że moje dzieciaki wciąż jeszcze są za małe, żeby ją zrozumieć. Książka przedstawia, jak wygląda życie dzieci wychowywane w czterech różnych wiarach: katolicyzmie, islamie, judaizmie i protestantyzmie. Autorka uświadamia, że mimo wielu różnic, w tych wiarach można odnaleźć też sporo podobieństw. Według mnie to też must have w biblioteczkach. I nie czekajcie, aż się wyprzeda.
Do kupienia tutaj – Jest wiele wiar
Sekrety pojazdów. Podróż do wnętrza maszyn
Książka pokazuje wnętrza szesnastu niezwykłych pojazdów – m.in.: wozu bojowego, stacji kosmicznej, okrętu podwodnego czy mechanicznego kreta. Znajdują się w niej takie szczegóły, jak długość drabiny strażackiej, czy jak powinno wyglądać mobilne laboratorium policyjne. Myślę, że wiele dzieciaków oszaleje na punkcie tej pozycji.
Do kupienia tutaj – Sekrety pojazdów. Podróż do wnętrza maszyn
Dlaczego ryby nie toną?
Pamiętacie książkę „Dlaczego sztuka pełna jest golasów?”? „Dlaczego ryby nie toną?” to kolejna część z tej serii, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Tym razem poznajemy niezwykły świat nie sztuki, a natury. Książka w prosty i ciekawy dla dziecka sposób odpowiada na takie pytania jak: czy węże mają pępki, po co istnieją komary, czy – tytułowe – dlaczego ryby nie toną? Na rynku wiele jest wydań popularnonaukowych dla dzieci, ale uważam, że to jest jednym z ciekawszych.
Do kupienia tutaj – Dlaczego ryby nie toną?
Historia pewnego statku
Od mniej więcej miesiąca Jasiek ma fioła na punkcie Titanica, a to jest jedno z niewielu wydań na temat katastrofy statku, które przeznaczone jest dla dzieci, a przy okazji nie mija się z prawdą. Poza tym książka jest częścią serii „Czytam sobie”. A że Jasiek zaczął niedawno czytać, to całkiem sprawnie mu idzie poznawanie historii Titanica dzięki tej książce (niewiele tekstu, duże litery).
Do kupienia tutaj – Historia pewnego statku
Kazik mieszka w mieście
I coś jeszcze w klimacie architektonicznym. Książka w formie zabawy prowadzi nas przez gąszcz miejskich budowli, zachęcając dziecko do tworzenia swojej twórczej wizji miasta. W książce nie brakuje tu też podstawowych informacji o najsłynniejszych budowlach świata. Jasiek jeszcze za mały na tę pozycję. Ale jeżeli macie starsze dzieci, zainteresowane tym tematem, to na pewno książka przypadnie im do gustu.
Do kupienia tutaj – Kazik mieszka w mieście
Kodowanie dla dzieci
To kolejna już w naszej biblioteczce pozycja dotycząca nauki programowania dla dzieci. Póki co jeszcze ją schowam na później, bo Jasiek jeszcze nie ogarnia pisania na komputerze, ale może za rok już pójdzie w ruch. Książka krok po kroku uczy dziecko, jak stworzyć np. kosmiczną grę albo złudzenie optyczne.
Do kupienia tutaj – Kodowanie dla dzieci
Nelly Rapp i człowiek śniegu
A to książka, którą dosłownie pochłonęłam w chwilę. Otworzyłam ją, żeby przeczytać kilka zdań, a po chwili zorientowałam się, że jestem już w połowie. Nelly wyjeżdża z rodzicami i psem Londynem na ferie. Niedługo potem dostaje wiadomość z Upiornej Akademii na temat yeti. Nie chcę Wam zdradzać nic więcej. Napiszę tylko, że opowieść czyta się jednym tchem. Na pewno spodoba się też dzieciakom, które rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem (duże litery, niewiele tekstu na stronie).
Do kupienia tutaj – Nelly Rapp i człowiek śniegu
Najwyższa góra, najgłębszy ocean
Gdy Jasiek zajrzał mi przez ramię i zobaczył na zdjęciu tę książkę, powiedział „o, moja ulubiona książka”. I rzeczywiście – ostatnio przez kilka dni trzymał ją w przedszkolu i nie mogłam jej zrobić zdjęć. Z książki możemy dowiedzieć się, np. jakie są najgorętsze, najzimniejsze, najwyższe, najniższe, najsuchsze, najwilgotniejsze… miejsca na ziemi. Jaśko uwielbia takie klimaty.
Do kupienia tutaj – Najwyższa góra, najgłębszy ocean
No Comments