Menu
ciąża / Porady

5 rzeczy, o których powinna pamiętać każda przyszła mama

Kobiety w ciąży często otrzymują od rodziny, znajomych, a nawet nieznajomych wiele porad dotyczących między innymi tego, w jaki sposób powinny się odżywiać, co robić czy czego unikać. Dla wielu przyszłych mam takie rady są dość irytujące. O czym jednak powinna pamiętać każda kobieta w ciąży? Przedstawiamy 5 takich rzeczy.

W ciąży je się dla dwojga, a nie za dwojga

Dieta przyszłej mamy musi uwzględniać nie tylko jej potrzeby, ale także rozwijającego się maleństwa. Nie oznacza to jednak, że powinna być ciężkostrawna czy pełna słodyczy lub fast foodów, a także innych produktów o wysokiej kaloryczności. Jadłospis kobiet w ciąży powinien być przede wszystkim odpowiednio zbilansowany tak, aby dostarczał wystarczającej dla przyszłej mamy, jak i maluszka ilości składników odżywczych, witamin, minerałów i innych cennych elementów. Są osoby, które w tym okresie sięgają również po suplementy dla kobiet w ciąży mające dostarczyć im niezbędnych w tym okresie składników takich jak na przykład kwas foliowy.

Aktywność fizyczna jest ważna dla przyszłej mamy

Jeżeli tylko lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, kobieta w ciąży może w tym szczególnym okresie być aktywna. Spacery, joga czy pływanie korzystnie wpływają nie tylko na kondycję przyszłej mamy, ale również jej układ odpornościowy i mogą pomóc jej radzić sobie z występującymi w tym okresie dolegliwościami takimi jak bóle pleców czy obrzęki. Warto też zapisać się do szkoły rodzenia, aby poznać najważniejsze techniki oddechowe i posłuchać wskazówek, które mogą być przydatne podczas porodu.

Przyszła mama powinna unikać niektórych produktów spożywczych

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, że będąc w ciąży, musi uważać na pewne produkty. W tym okresie nie należy spożywać surowego mięsa i przetworów z niepasteryzowanego mleka, a także serów pleśniowych, ponieważ tą drogą może przedostać się do organizmu ciężarnej bakteria listeria, która przyczynia się do rozwoju listeriozy, a więc niebezpiecznej dla dziecka choroby.

Używkom w ciąży mówimy nie

Przez cały okres ciąży, jak i karmienia piersią należy definitywnie odstawić wszelkie używki, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój maleństwa. Badania jednoznacznie wskazują, że zarówno alkohol jak i papierosy, mogą doprowadzić do wad rozwojowych u płodu i nie ma bezpiecznej dawki etanolu w tym okresie.

Warto znać swoje prawa 

Kobiety w ciąży zgodnie z zapisami kodeksu pracy, są objęte szczególną ochroną. Dlatego warto znać swoje prawa. W tym okresie pracodawca zazwyczaj nie może rozwiązać umowy z ciężarną. Dodatkowo, gdy lekarz stwierdzi jej niezdolność do pracy, wówczas przysługuje jej 100% podstawy zasiłku chorobowego. Jeżeli kobieta w ciąży jest aktywna zawodowo, nie może dźwigać między innymi ciężarów powyżej 3 kg, być zatrudniona w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej czy oddelegowana bez swojej zgody do pracy poza miejsce zamieszkania.

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź