Kilka dni przed premierą dostałam pierwszą część nowej, ciekawej kolekcji dla dzieciaków – „Zakład, że tego nie wiesz?”. Kolekcja genialnie rozbudza zainteresowanie wiedzą o świecie i o człowieku, w prosty, ale niezwykle wciągający sposób przedstawia dlaczego nasze życie wyglada tak, a nie inaczej oraz odpowiada o wielu ciekawych wynalazkach, bez których teraz bardzo trudno by nam się funkcjonowało.
W kolekcji znajdziecie takie tytuły jak:
- Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy?
- Dlaczego nie da się żyć bez robali?
- Dlaczego nie da się żyć bez kupy? (to pewnie będzie ulubiona część moich dzieci)
- Dlaczego nie da się żyć bez bakterii?
- Dlaczego nie da się żyć bez glutów?
- Dlaczego nie da się żyć bez bólu?
- Dlaczego nie da się żyć bez pszczół?
- Dlaczego nie da się żyć bez snu?
I wiele, wiele innych…
Pierwsza część kolekcji nosi tytuł „Dlaczego nie da się żyć bez telefonu?”. Przyznaję, że jak go przeczytałam, to obudził się we mnie pewien bunt. Ale jak to? Przecież się da. No jak się myśli o używaniu telefonu tylko w celach rozrywkowych, to rzeczywiście – da się. Nie da się jednak w inny sposób np. wezwać lekarza czy innych służb ratunkowych. Nie będziemy przecież wysyłać gołębi pocztowych, telegramu, a telefony stacjonarne praktycznie zniknęły z polskich domów. Poza tym w przypadku zagrożenia zdrowia czy życia liczy się każda sekunda. Telefon komórkowy jest więc nam niezbiędny do życia.
W tym tytule dzieciaki nie tylko zaznajomią się z początkami telefonii komórkowej, ale dowiedzą się również, jakie wynalazki musiały pojawić się na świecie, żebyśmy doszli do stworzenia telefonu komórkowego. Poznają nie tylko różne sposoby korzystania z telefonu, ale również złe nawyki. Znajdą informacje o fobiach związanych z telefonami komórkowymi (telefonofobia, dzwonkofobia, nomofobia, frigensofobia). Znajdą też takie ciekawostki jak np. to, że na całym świecie 6 miliardów ludzi ma dostęp do telefonów komórkowych, a tylko 4,5 miliarda do działającej toalety, czy to, że jeden z dziesięciu posiadaczy smartfona utopił go w toalecie. Dowiedzą się też, że baterie w telefonach zawierają toksyczne chemikalia i zostaną uczulone, aby wyrzucać je do specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemników (skąd zostaną zabrane i w bezpieczny sposób zniszczone).
Według mnie kolekcja przypadnie do gustu starszym przedszkolakom i dzieciakom w wieku szkolnym.
Kolekcja zawiera 25 tomów, które ukazują się co 2 tygodnie w czwartki w kioskach, salonikach prasowych czy w Empiku. Tom I jest w super cenie – 6,99zł. Dostępny jest od 6 lutego.
Jeżeli nie chcecie przegapić żadnego tomu, możecie zamówić prenumeratę, w lepszej cenie, a dodatkowo otrzymać prezenty! Każdy tom w prenumeracie kosztuje tylko 11,99zł (zamiast 14,99zł) – oszczędza się aż 70 zł i dostaje prezenty dla prenumeratów (z tomem 8 do otrzymania jest pojemnik do obserwacji roślin, rodzajów gleby, owadów; z tomem 14 zestaw do przeprowadzania eksperymentu). 🙂
Prenumeratę możecie zamówić tutaj – Zakład, że tego nie wiesz?
No Comments