Menu
zabawki

W jaki sposób zachęcić dzieci do prac plastycznych, gdy ma się dwie lewe ręce?

Niejednokrotnie podkreślałam na blogu, że mam dwie lewe ręce do wszelkich prac plastycznych. Właściwie nie tylko ja, Grzesiek również. Nasze dzieci także poszły w nasze ślady i jestem przekonana, że plastykami nie zostaną (chyba że stworzą jakiś nowy nurt w sztuce). Gdy odezwała się do mnie marka Kidea z propozycją pokazania ich materiałów plastycznych, stwierdziłam, że potraktuję to jako wyzwanie. Jest mnóstwo takich rodziców jak my. Rodziców, którzy nie potrafią wyciąć prostej linii, a ich rysunki składają się z koślawych kółek i kresek. Na pewno wszyscy oni chcieliby zachęcić swoje dzieciaki do rozwoju plastycznego, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać.

O tym, że stymulacja sensoryczna ma ogromy wpływ na rozwój mózgu małego dziecka, pewnie nie muszę Wam pisać. Dzisiaj coś na temat stymulacji motoryki małej. A co to takiego? Wszelkie ruchy wykonywane przez palce i dłonie nazywane są motoryką małą.

Nasze ręce są bardzo ważnym organem odpowiadającym za zmysł dotyku. To ręką zazwyczaj sprawdzamy, czy coś jest ciepłe, zimne, mokre, suche, twarde miękkie… Dzięki sprawnym rękom możemy swobodnie wykonywać wiele codziennych czynności.

Rozwój małej motoryki jest bardzo ważnym etapem w rozwoju ruchowym dziecka. Motorykę niemowlęcia można pobudzać poprzez zabawy paluszkowe, zapoznawanie dziecka z różnymi fakturami. Roczniaki mogą już śmiało bazgrać kredkami lub malować farbkami, próbować lepić, budować wieże z klocków. Starsze maluchy powinny być zachęcane do wycinania, wyklejania, nawlekania.

A poza tym już za chwilę zaczyna się rok szkolny, więc podpowiedzi odnośnie tego, jakie materiały plastyczne wybrać do wyprawki, na pewno są jak najbardziej wskazane. Pod każdą zabawą podlinkowałam Wam, co zostało użyte podczas zabawy.

kolorowanki z ulubionym bohaterem

Najprostsza forma zachęcenia dziecka do sięgnięcia po kredki. W internecie roi się od stron z darmowymi kolorowankami. Witkowi pokazałam kilka z jego ulubionej bajki Świnka Peppa. Wybrał ukochaną Mamę Świnkę. Gdy podałam mu kredki, od razu sięgnął po różową. Bardzo spodobało mu się to, że kredki da się wykręcać. Dzięki temu kredki nie wymagają temperowania. Całość zamknięta jest w bardzo fajnym, poręcznym etui. Myślę, że często będziemy je zabierać ze sobą w podróż.

Kredki możecie kupić tutaj – Kredki wykręcane w etui

Kidea - materialy plastyczne_39 by . Kidea - materialy plastyczne_40 by . Kidea - materialy plastyczne_41 by . Kidea - materialy plastyczne_42 by .

kolorowa wydrapywanka

Na pewno znacie tę zabawę jeszcze z czasów szkolnych. Wystarczy pomalować kartkę kredkami (ja wykorzystałam woskowe) na różne kolory, a potem zamalować ją czarną farbą plakatową. Gdy farba wyschnie, bierzemy w dłoń wykałaczkę czy inny patyczek i możemy wydrapywać, co nam wpadnie do głowy. Efekt jest niesamowity. Dzieciaki trochę zmęczyły się podczas zamalowywania kartki kredkami, więc musiałam im pomóc, ale o wydrapywanie walczyli między sobą. Do pomalowania kartki użyłam dwóch rodzajów kredek woskowych – dwustronnych (ciekawe rozwiązanie) i trójkątnych. Na zdjęciu możecie też zobaczyć genialny kubeczek na wodę do maczania pędzelków. Kubeczek ma blokadę wylania wody (gdy się przewróci, woda się nie wyleje) oraz dwie przegródki (dzięki czemu nie musimy się martwić, że wodą po ciemnych farbach, wybrudzimy te jasne), No mistrzostwo świata.

Przy tej zabawie wykorzystane zostały:

kredki woskowe dwustronne

kredki woskowe trójkątne

farby plakatowe

pędzel

kubeczek z blokadą wylania

Kidea - materialy plastyczne_35 by . Kidea - materialy plastyczne_36 by . Kidea - materialy plastyczne_21 by . Kidea - materialy plastyczne_22 by .

Kidea - materialy plastyczne_35 by . Kidea - materialy plastyczne_56 by . Kidea - materialy plastyczne_57 by .

frotaż

Frotaż to technika pocierania kredką/węglem po kartce, pod którą znajduje się coś o wyraźnej fakturze powierzchni. Pozwala to dokładnie odwzorować strukturę tego czegoś, co znajduje się pod kartką. Do wykonania frotażu użyłam kredek grafionowych. Być może nigdy nie słyszeliście tej nazwy (jak ja), ale nie lękajcie się, to po prostu kredki wykonane z glinki kaolinowej. Techniką frotażu namalowałam liście, a Jaśko odwzorował wzory monet. Był zaskoczony efektem. Bardzo mu się spodobała ta zabawa.

kredki grafionowe

Kidea - materialy plastyczne_19 by . Kidea - materialy plastyczne_43 by . Kidea - materialy plastyczne_44 by .

 

kolorowe łódki

Jak zachęcić dzieci, żeby pokolorowały całą kartkę? Powiedzieć im, że zrobimy z niej łódź i stanie w zawodach. Co prawda trochę im pomogłam, ale koncepcja była ich. Jaśko użył trójkątnych, grubych eko kredek, które zachwycają już nawet samym wyglądem (są piękne). Dodatkowo na każdej z nich znajduje się kilka ilustracji przedstawiających rzeczy, które mają taki kolor, jak kredka. Witek malował trójkątnymi kredkami. Poza tym w jednym i drugim pudełku znalazły się (po jednej) magiczne kredki (kredka z tęczowym rysikiem – kolor uzależniony był od kąta nachylenia kredki). W pudełku z kredkami trójkątnymi znajduje się również ołówek HB z gumką. Po pomalowaniu kartek (z obu stron), Grzesiek zrobił chłopakom łódki i w basenie ogrodowym odbyły się prawdziwe zawody.

kredki trójkątne jumbo 14 kolorów + magiczna kredka + ołówek HB z gumką

kredki trójkątne grube eko jumbo 11 kolorów + magiczna kredka

 Kidea - materialy plastyczne_24 by . Kidea - materialy plastyczne_73 by . Kidea - materialy plastyczne_25 by . Kidea - materialy plastyczne_74 by . Kidea - materialy plastyczne_26 by . Kidea - materialy plastyczne_27 by . Kidea - materialy plastyczne_28 by .

prawdziwie gwiezdna galaktyka

Co może zachęcić moje dziecko po sięgnięcie po kredki i farby? Perspektywa stworzenia układu słonecznego. A gdy tylko zobaczyłam farbę brokatową (niestety na zdjęciach nie widać jak pięknie się mieni), wiedziałam, że nada się do tego doskonale. Najpierw przygotowałam Jaśkowi kartkę z okręgami różnej wielkości. Sam ocenił, co będzie jaką planetą i je pokolorował. Następnie powycinał planety (trochę mu pomogłam). Zamalował kartkę z bloku technicznego farbą brokatową i przykleił planety. Do kolorowania planet Jasiek wybrał kredki sześciokątne, mające aż 48 kolorów i kredki bezdrzewne.

kredki sześciokątne 48 kolorów z temperówką

kredki bezdrzewne

farby plakatowe z brokatem

nożyczki ergonomiczne

klej krystaliczny

Kidea - materialy plastyczne_37 by . Kidea - materialy plastyczne_38 by .

Kidea - materialy plastyczne_54 by . Kidea - materialy plastyczne_58 by . Kidea - materialy plastyczne_59 by .

personalizowane kubki

Jak zachęcić dzieci do sięgnięcia po pisaki? Powiedzieć im, że mogą sobie stworzyć swój wymarzony kubek. Witka poniosła fantazja, Jasiek na swoim kubku napisał to, na punkcie czego ma teraz fioła – LEGO. Jasiek wybrał pisaki przezroczyste, Witek, pisaki ze stożkową końcówką. Oba rodzaje pisaków spisały się świetnie, a potem dały się bez problemu zmyć z kubków.

pisaki przezroczyste

pisaki ze stożkową końcówką

Kidea - materialy plastyczne_65 by . Kidea - materialy plastyczne_66 by . Kidea - materialy plastyczne_67 by . Kidea - materialy plastyczne_68 by .

piórka

Te piórka podpatrzyłam na blogu Ewy z mojedziecikreatywnie.pl. Ewa robiła je farbkami, u nas pisakowe twory. Myślę, że prezentują się nie najgorzej. Do zrobienia piórek użyte zostały dwa rodzaje pisaków i nożyczki. Pisaki w pudełku mają cienką końcówkę, te wymazywalne grubszą. Dzięki użyciu dwóch różnych grubości pisaków efekt jest jeszcze ciekawszy.

pisaki w pudełku

pisaki wymazywalne

nożyczki ergonomiczne

Kidea - materialy plastyczne_47 by .

Kidea - materialy plastyczne_48 by .

kolorowe kamyki

Kamienie same w sobie są piękne, ale po pomalowaniu wyglądają naprawdę bajkowo. W sumie żadna filozofia, a ile frajdy. I jaki efekt!

farby plakatowe

pędzel

kubeczek z blokadą wylania

Kidea - materialy plastyczne_23 by .

Kidea - materialy plastyczne_51 by . Kidea - materialy plastyczne_52 by . Kidea - materialy plastyczne_53 by .

malowanie balonami wodnymi

Podwórko, trawa, duży karton, po którym można malować, farby plakatowe i balony wodne. Ach, no i fartuszki. Fartuszki muszą być do brudnej roboty. Dzieciaki oszalały z radości.

farby plakatowe 6 kolorów

fartuszek do prac plastycznych

Kidea - materialy plastyczne_29 by . Kidea - materialy plastyczne_30 by . Kidea - materialy plastyczne_31 by . Kidea - materialy plastyczne_32 by . Kidea - materialy plastyczne_33 by . Kidea - materialy plastyczne_34 by .

śnieżynki

Lato w pełni, a matka wariatka pokazuje śnieżynki. Śnieżynki namalowałam klejem dwustronnym (cienką końcówką). Można też do tego użyć świeczki. Gdy klej wysechł, Jasiek zamalował kartkę farbą akwarelową. Wtedy dopiero zauważył, że na powierzchni kartki pojawiły się klejowe śnieżynki.

klej w płynie dwustronny

farby akwarelowe 12 kolorów

pędzel

kubeczek z blokadą wylania

 Kidea - materialy plastyczne_62 by . Kidea - materialy plastyczne_63 by . Kidea - materialy plastyczne_64 by .

wyklejanie po śladzie

Kiedyś kupiłam Jaśkowi woskowe sznureczki z szablonami literek. Zestaw kosztował ok. 60 zł. A tu proszę – plastelina spaghetti za 5 zł, szablony z literkami i mamy taką samą zabawę.

plastelina spaghetti
Kidea - materialy plastyczne_49 by . Kidea - materialy plastyczne_50 by . Kidea - materialy plastyczne_55 by .

wyklejanie ilustracji

Z plasteliny nie tylko można tworzyć plastelinowe stworki, ale również użyć jej do wyklejania ilustracji. My postawiliśmy na owoce (szablon znaleziony w internecie). Co ciekawe – plasteliną można również kolorować.

plastelina

Kidea - materialy plastyczne_45 by . Kidea - materialy plastyczne_46 by .

maski

Jak zachęcić dziecko do użycia nożyczek i kleju? Dać mu prostą formę do wycięcia i wyklejenia. My postawiliśmy na maski. Szablon maski, bibuła, którą dziecko może pociąć, jak chce oraz klej do wysmarowania całej maski. Czego chcieć więcej? A najważniejsze jest to, że zabawa nie kończy się po wykonaniu zadania.

klej krystaliczny

nożyczki ergonomiczne

Kidea - materialy plastyczne_60 by . Kidea - materialy plastyczne_61 by .

Masa piankowa

Pierwszy raz miałam do czynienia z masą piankową. Bardzo ciekawe doświadczenie. Jest znacznie bardziej miękka od plasteliny, ale można z niej tworzyć takie same stworki, jak z plasteliny. Po zastygnięciu jest bardzo trwała, a przy tym niezwykle lekka. Do każdego opakowania masy piankowej dołączona jest instrukcja przedstawiająca, co można wykonać z masy. Jaśko wybrał pszczółkę.

masa piankowa

Kidea - materialy plastyczne_04 by . Kidea - materialy plastyczne_05 by . Kidea - materialy plastyczne_07 by . Kidea - materialy plastyczne_08 by .

Kredki do malowania twarzy

Nie sądziłam, że moje dzieci same sięgną po kredki do malowania twarzy. Na wszelkich imprezach uciekały od takich atrakcji. Jednak gdy w domu pojawiły się takie kredki, same zaczęły prosić o pomalowanie twarzy, a nawet malowały się samodzielnie.

kredki do malowania twarzy

Kidea - materialy plastyczne_09 by . Kidea - materialy plastyczne_11 by . Kidea - materialy plastyczne_12 by .

Kidea - materialy plastyczne_69 by . Kidea - materialy plastyczne_70 by . Kidea - materialy plastyczne_71 by .

malowanie palcami

Farby do malowania palcami znamy od dawna. To jedna z form zabawy plastycznej, którą moje dzieci pokochały od pierwszego spróbowania. Farby do malowania palcami mają to do siebie, że mają bardzo kremową konsystencję i świetnie się zmywają. Jeżeli jeszcze nigdy nie próbowaliście malować z dziećmi palcami, bardzo polecam. Dzieci to kochają i nie trzeba ich potem szorować – schodzi bez problemu.

farby do malowania palcami

Kidea - materialy plastyczne_13 by . Kidea - materialy plastyczne_14 by . Kidea - materialy plastyczne_15 by . Kidea - materialy plastyczne_17 by .

Chyba nie muszę Wam pisać, że dzieciaków do tych zabaw nie trzeba było zachęcać. Zdjęcia mówią same za siebie. 🙂 Bierzcie i korzystajcie.


Partnerem wpisu jest marka Kidea.

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

5 komentarzy

 • Aktywne Strefy
  4 września 2017 at 16:58

  Świetna sprawa! Widać, że dzieciaki miały całą masę radochy, chyba nawet się nie zorientowały, że były małymi testerami. Pomysł z kubkami – super sprawa.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Pani Koko
  25 sierpnia 2017 at 22:10

  Mamy kredki ołówkowe trójkątne firmy Kieda i są to wg mnie najlepsze kredki. Są miękkie i łatwo się nimi koloruje, nie to co popularny Bic, gdzie nawet mnie ciężko coś pokolorować.

  Odpowiedz
 • Olga
  16 sierpnia 2017 at 21:19

  Fajne pomysły na pewno część wypróbujemy w deszczowe dni 🙂 Ile lat mają chłopaki? Mój synek ma 2,5 🙂

  Odpowiedz

Napisz odpowiedź